- Domů
- Problémy dítěte a rodiny
- Problémové chování dítěte
- Děti a závislosti
- Taneční drogy v kontextu České republiky a Evropy
Taneční drogy v kontextu České republiky a Evropy
Autor/ka: Mgr. Tomáš Jandáč, Ph.D.
Datum publikace: 01. 08. 2024, Aktualizováno: 03. 09. 2024
V posledních letech se mezi mladými lidmi ve většině vyspělých zemí stále zvyšuje obliba elektronické taneční hudby. Tato hudba se stala nedílnou součástí kulturního života dospívajících a mladých dospělých. Dnešní taneční scéna zahrnuje jak masivní hudební festivaly s desítkami tisíc návštěvníků, tak menší klubové akce s omezenou kapacitou. Spojujícím prvkem těchto událostí je elektronická hudba s repetitivními rytmy a výraznou basovou linkou.
Obsah článku
Podobné akce obvykle začínají ve večerních hodinách, přičemž většina účastníků přichází po 22. hodině. Program je často navržen tak, aby vrcholil až pozdě po půlnoci a pokračoval až do rána, někdy i do odpoledních hodin následujícího dne. Díky mixážním technikám a dovednostem DJů se hudební produkce slévá do jednolitého proudu, v němž je obtížné nalézt jakoukoli přestávku. Atmosféra a kontext těchto akcí ovlivňují veškeré chování účastníků, kteří se přizpůsobují rytmu a energii hudby. Pro nezúčastněné pozorovatele, kteří nejsou důvěrně seznámeni s prostředím taneční scény, může být snadné nabýt dojmu, že většina účastníků musí být pod vlivem nelegálních návykových látek se stimulačním účinkem. Ačkoli je pravda, že taneční akce jako klubové večírky, hudební festivaly a masové taneční party vytvářejí příznivé prostředí pro užívání drog, konzumace těchto látek není hlavním důvodem návštěvy.
Většinu mladých lidí přitahuje samotný styl hudby, potřeba zábavy, uvolnění a touha po nových sociálních kontaktech. Taneční scéna poskytuje platformu pro setkávání, prožívání hudby a vytváření nezapomenutelných zážitků, které nejsou nutně spojeny s užíváním návykových látek. Nejčastěji užívanými látkami v českém prostředí je alkohol, THC a jiné kanabionoidy, zároveň s sebou taneční scéna nese svá specifika v užívaných látkách, kdy dominují stimulanty, entaktogeny a některé halucinogeny. Mnoho návštěvníků tanečních akcí také vyjíždí mimo Českou republiku a Česko je zároveň velmi otevřeno vlivům z ostatních evropských zemí. Proto se následující text zabývá nejběžnějšími látkami na taneční scéně vyjma alkoholu a kanabinoidů, ale také je někdy usazuje do kontextu evropského vývoje.
Typy tanečních drog
Stimulanty
Na černém trhu s drogami jsou dostupné různé syntetické stimulanty centrálního nervového systému, jako jsou amfetamin, metamfetamin a syntetické katinony. V poslední době narůstá rozmanitost dostupných druhů. Produkce syntetických drog je velmi dynamická a spotřebitelé mohou různé stimulanty vnímat jako funkčně podobné a být ochotni vyzkoušet nové produkty podle jejich dostupnosti na trhu. To vyvolává obavy z nárůstu zdravotních a sociálních problémů spojených s širší dostupností a užíváním těchto látek.
Metamfetamin a syntetické katinony jsou chemicky podobné amfetaminu, ale nemusí nutně představovat stejná rizika pro veřejné zdraví. Například rozšířenější užívání syntetických katinonů je relativně novým jevem a stále nám chybí dostatečné důkazy k pochopení potenciálních zdravotních rizik a vhodných intervencí. Metamfetamin je dostupný v čisté formě, která se dá také kouřit, což s sebou nese specifická zdravotní rizika. Povzbuzující látky mohou být zároveň dostupné ve formě prášků nebo pilulek, které vypadají podobně, takže spotřebitelé nemusí vědět, jaký konkrétní stimulant nebo směs látek užívají.
Všechny zmíněné stimulanty jsou spojeny s chováním, které může představovat zdravotní rizika, jako jsou předávkování, akutní a chronické problémy s duševním zdravím a infekční nemoci. U některých populací byly zdokumentovány problematické vzorce užívání, například kombinace užívání drog s rizikovým sexuálním chováním, známá jako „chemsex“. Injekční užívání stimulantů je spojeno s vyšším rizikem přenosu HIV nebo jiných infekčních onemocnění kvůli častějšímu užívání, sdílení injekčního materiálu a rizikovému sexuálnímu chování mezi lidmi, kteří si injekčně aplikují stimulanty.
- Amfetaminy
Obrázek
Amfetamin je stimulant centrálního nervového systému, který způsobuje zvýšení krevního tlaku a tepové frekvence, pocity zvýšené sebedůvěry, společenskosti a energie. Úmrtí přímo přičítaná amfetaminu jsou vzácná, ale mohou se vyskytnout. Amfetamin je nejčastější syntetickou stimulantní drogou na výnosném evropském (EU) drogovém trhu, kde soupeří s kokainem a novými psychoaktivními látkami. Prevalence užívání amfetaminu je v EU vyšší než u metamfetaminu, s výjimkami jako Česká republika a Slovensko. V Česku se tak s jeho užíváním můžeme setkat, ale rozšířenější jsou další probírané látky. Nelegální produkty s amfetaminem jsou většinou obsaženy v prášku nebo pastách. Často jsou smíchány s jinými látkami, jako je laktóza, dextróza nebo kofein, ale dostupné jsou také tablety obsahující pouze amfetamin.
- Metamfetamin
Metamfetamin je silný stimulant centrálního nervového systému, který se často vyskytuje ve formě prášku nebo krystalů. Nejčastěji se jedná o ve vodě rozpustný bílý nebo nažloutlý hydrochlorid metamfetaminu. Je jednou z nejčastěji užívaných nelegálních látek v ČR a jedná se o druhou nejoblíbenější nelegální návykovou látku po THC a jiných kanabinoidech. Metamfetamin zvyšuje krevní tlak a srdeční frekvenci a způsobuje pocity zvýšené sebedůvěry, společenskosti a energie. Potlačuje chuť k jídlu a únavu a může vést k nespavosti. Účinky začínají zhruba do třiceti minut po požití a trvají několik hodin. Později mohou uživatelé pociťovat podrážděnost, neklid, úzkost, depresi a únavu. Metamfetamin zvyšuje aktivitu noradrenalinu a dopaminu v mozku, což z něj činí silnější látku než amfetamin. Chronické užívání metamfetaminu způsobuje neurochemické a neuroanatomické změny v mozku, což může vést k problémům s pamětí, rozhodováním a verbálním myšlením. Některé příznaky mohou připomínat paranoidní schizofrenii. Tyto účinky mohou přetrvávat i po ukončení užívání, i když často postupně odezní. Akutní intoxikace metamfetaminem může způsobit vážné kardiovaskulární problémy a také behaviorální problémy, včetně agitace, zmatenosti, paranoie, impulzivity a násilí. Smrtelná předávkování metamfetaminem jsou vzácná, ale mohou se vyskytnout.
Metamfetamin může být užíván orálně, šňupán, injikován nebo kouřen. Kouření metamfetaminu je obzvláště nebezpečné, protože droga se rychle dostává do mozku, což zvyšuje riziko závislosti a dalších problémů. Injekční užívání metamfetaminu nese stejná rizika nákazy viry jako u jiných injekčních drog, například HIV a hepatitidy.
- MDMA (extáze)
Extáze, známá také jako MDMA, je populární taneční droga, která se objevila v 80. letech minulého století. Obvykle se prodává ve formě tablet různých barev, velikostí a s různými logy. Po požití dávky 50–150 mg vyvolává MDMA pocity euforie, lásky a sounáležitosti, které trvají přibližně 4–6 hodin. Díky těmto účinkům se řadí mezi drogy zvané entaktogeny nebo také empatogeny. MDMA má také stimulační účinky, které umožňují intenzivní tanec bez pocitu únavy, zvyšují hovornost a sociabilitu. Navíc působí afrodiziakálně a snižuje zábrany při navazování sexuálních vztahů.
Mezi běžné fyzické účinky MDMA patří nevolnost, zvracení, závratě, rozmazané vidění, zvýšení tělesné teploty a nadměrné pocení, což může vést k dehydrataci. Dalšími projevy jsou zvýšená srdeční činnost, rozšířené zornice, nepotřeba spánku, poruchy erekce a napětí svalů v oblasti obličeje, které může způsobovat svírání čelistí a tření zubů (bruxismus). Mezi vzácnější účinky patří halucinace, deprese, úzkost a paranoia. MDMA uvolňuje serotonin v mozku, což je spojováno s pocity empatie. Také uvolňuje noradrenalin (ovlivňuje srdeční funkce) a dopamin (stimulační účinky).
Užívání extáze může vést k vážným zdravotním komplikacím, jako jsou poruchy srdečního rytmu, infarkt, krvácení do mozku a serotoninový syndrom. Tento syndrom je charakterizován extrémním zvýšením tělesné teploty, změnami vědomí, selháváním orgánů a může být smrtelný. Může vzniknout také při současném užití MDMA a některých antidepresiv, konkrétně antidepresiv ze skupiny SSRI. Další rizikový stav je rhabdomyolýza, což je poškození svalů způsobené nadměrnou fyzickou námahou a dehydratací. V extrémních případech může vést až k selhání ledvin. Uživatelé extáze si často uvědomují potřebu dostatečného příjmu tekutin, což může vést k nadměrné konzumaci vody a následně k „otravě vodou“, která se projevuje bezvědomím a křečemi.
Dlouhodobé užívání extáze může způsobit pokles nálady a zvýšení úzkosti 2–3 dny po užití, což je důsledkem vyčerpání serotoninu v mozku. MDMA má také neurotoxické účinky na serotonergní nervová zakončení, což může vést k úzkostným a depresivním příznakům a mírným kognitivním poruchám. Dalšími následky mohou být poruchy spánku, imunitních funkcí a jater. Uživatelé extáze jsou často rekreační uživatelé, kteří přestanou drogu užívat kolem 30. roku života. Riziko závislosti je vyšší u pravidelných uživatelů, kteří mohou pokračovat v užívání jiných drog, jako je alkohol, kokain nebo konopí. Extáze často bývá kombinována s jinými drogami, což zvyšuje riziko vážných zdravotních problémů.
Obrázek
- Kokain
Kokain je po opiátech druhou nejrozšířenější nelegální drogou na světě. V Evropě jeho popularita stoupá kvůli několika faktorům. Jedním z nich je dramatický pokles ceny. Dalším zvýšená dostupnost díky pašeráckým trasám z Jižní Ameriky přes Afriku do Španělska nebo Itálie. Obliba kokainu na taneční scéně také vzrostla kvůli poklesu kvality extáze a častému výskytu falešných tablet MDMA. Kvalita kokainu v Evropě není nijak vysoká, běžná čistota se pohybuje kolem 30 % (22–57 %) a jeho kvalita v Česku je ještě nižší. Kokain bývá často míchán s paracetamolem, levamisolem, fenacetinem a někdy i s lokálními anestetiky, jako jsou mezokain a lidokain. V některých zemích EU byl zachycen kokain obsahující atropin, což vedlo k mnoha vážným otravám.
Kokain je stimulační droga s krátkým poločasem účinku (od několika desítek minut až po dvě hodiny). Nejčastěji se užívá šňupáním, ale může být také kouřen (ve formě volné báze známé jako crack) nebo injikován. Může být aplikován také na genitálie nebo rektálně, s takovými formami se ovšem setkáváme vzácně. Jednorázová dávka se obvykle pohybuje mezi 20–100 mg. Kvůli krátkému účinku se často během jednoho večera užívají opakované dávky, což může vést k celkové dávce 500 mg až 1 g. U závislých jedinců se může denní dávka pohybovat v řádu několika gramů.
Mechanismus účinku kokainu spočívá ve zvýšení hladin monoaminů (dopamin, serotonin, noradrenalin) na synapsích tím, že inhibuje jejich transportéry. Hlavní účinek je zprostředkován dopaminem. Kokain vyvolává stimulaci, zvýšenou hovornost, sociabilitu, euforii a afrodiziakální účinky. Může však také způsobit úzkost, panické záchvaty a toxickou psychózu. Mezi tělesné účinky kokainu patří lokální anestézie sliznic, zvýšení krevního tlaku a tepové frekvence, zvýšení tělesné teploty a pocení. Typickým příznakem je také rozšíření zornic. Hlavními riziky jsou srdeční arytmie, mozkové příhody a infarkt myokardu. Při aplikaci na genitálie může dojít k poškození topořivých těles kvůli přetrvávající erekci. Kvůli afrodiziakálním účinkům je běžné rizikové sexuální chování.
Kokain je neurotoxický, zejména pro dopaminergní neurony, což může vést k dlouhodobým následkům, jako jsou mírné postižení kognitivních funkcí, úzkostné stavy a poruchy nálady. Dlouhodobé užívání kokainu vede k těžké psychické závislosti a může vyvolat různé psychické poruchy včetně toxické psychózy. Závislost na kokainu je často komplikována jinou závislostí, běžná je kombinace kokainu a alkoholu, tlumivých léků (benzodiazepinů) a opiátů (zejména na americkém kontinentu). Pro rekreační uživatele je typické kombinování s alkoholem, protože stimulační účinky kokainu umožňují konzumaci velkého množství alkoholu bez jeho sedativních účinků. Také kombinace s extází, kanabinoidy a GHB jsou běžné. Setkat se můžeme i s neobvyklými mixy, jako je kokain a ketamin. Tuto kombinaci často pozorují zejména kolegové ze Španělska a varují před ní. Kombinace těchto dvou látek může mít až smrtelné následky způsobené srdečním selháním, mezi další rizika při užití patří násilné chování, psychotické symptomy, zvýšený krevní tlak, mozkové mrtvice a infarkty myokardu i některé neurologické komplikace.
- Katinony
Syntetické katinony se v Evropě objevily jako náhražky za stimulanty, jako je amfetamin, a v některých částech kontinentu si už získaly pevné postavení. Jedná se o širokou skupinu syntetických derivátů katinonu, přirozeně se vyskytujícího v rostlině khat (Catha edulis). Patří sem známé látky jako mefedron, pentedron, methylone, MDPV a 4-MEC. V různých zemích mají syntetické katinony různé pouliční názvy, například Miaow Miaow, M-Cat, Msmack, Drone, Fert, Bubbles (v anglicky mluvících zemích), Kati, Pentakristály (v Maďarsku) a Funky, Cocolino, El Padrino a Magico (v České republice). Tyto látky se na drogových trzích objevují hlavně jako prášky a tablety. Mezi lety 2005 a 2014 bylo Evropskému systému včasného varování (EU Early Warning System) nahlášeno více než 81 derivátů syntetických katinonů.
V roce 2022 bylo v Evropě zabaveno velké množství katinonů, jako jsou 3-CMC a 3-MMC, které byly většinou pašovány z Indie. To naznačuje, jak důležitou roli tyto drogy nyní v některých zemích hrají. Katinony se ale začínají stále více vyrábět přímo v Evropě, což jejich kontrolu ztěžuje. Často jsou také prodávány spolu s jinými drogami nebo jako náhrada jiných drog. To může zvýšit riziko jejich škodlivosti. V letech 2022 a 2023 Evropský systém včasného varování zaznamenal nárůst případů, kdy byly syntetické katinony prodávány jako MDMA nebo použity k falšování MDMA.
Další taneční drogy
- Ketamin
Ketamin je lék běžně používaný jako anestetikum ve veterinární medicíně. V humánní medicíně se využívá především v pediatrii a při krizových situacích, protože nemá tlumivé účinky na krevní oběh a dýchání. Ketamin se vyskytuje jako bílý krystalický prášek s hořkou chutí nebo jako injekční roztok. Může být užíván různými způsoby: perorálně (jako roztok, který dráždí žaludek a způsobuje nevolnost), injekčně (používané hlavně v medicíně), šňupáním nebo kouřením s tabákem či marihuanou. Po injekčním podání se ketamin rychle vstřebává. Jeho požití je méně efektivní kvůli prvnímu průchodu játry, kde se značná část látky metabolizuje ještě předtím, než dosáhne mozku. Ketamin působí rychle při šňupání. V malých dávkách potlačuje vnímání bolesti, zatímco ve vyšších dávkách způsobuje ztrátu paměti. Pro vyvolání psychedelických účinků se běžně užívá dávka 4 mg na kilogram tělesné hmotnosti, což je zhruba jedna dvacetina až jedna šestina standardní anestetické dávky. Vyšší dávky nemají smysl, protože vedou k dočasné ztrátě paměti.
Obrázek
Mechanismus, kterým ketamin vyvolává disociativní účinky, není zcela znám. Víme však, že působí na NMDA receptory v mozku, kde blokuje excitační neurotransmiter glutamát. Působí také na dopaminergní, nikotinové, muskarinové a opioidní receptory, což přispívá k jeho analgetickým vlastnostem. Ketamin rovněž snižuje zpětné vychytávání noradrenalinu, dopaminu a serotoninu v nervových synapsích, což vede k jeho sympatomimetickým účinkům, jako jsou změny srdeční frekvence, krevního tlaku a zvýšená spotřeba kyslíku myokardem. Mezi další příznaky užívání ketaminu patří rozšíření zornic, pocení, poruchy řeči, dezorientace, nevolnost a zvracení, paranoia a hypertenze. Smrt v důsledku užití ketaminu je vzácná a obvykle způsobená kombinací různých faktorů. Jeho účinky mohou napodobovat příznaky schizofrenie, více než se to kdysi přisuzovalo LSD.
- GHB
GHB, známý také jako gamma hydroxybutyrát je derivátem neurotransmiteru GABA, rychle se vstřebává z trávicího traktu a snadno proniká do mozku. Účinky GHB se obvykle dostavují do půl hodiny po požití a zahrnují euforii, snížení úzkosti a ospalost. Maximální koncentrace GHB v krvi se objevují mezi třiceti a devadesáti minutami od požití. Látka se rychle metabolizuje na oxid uhličitý a pouze malé množství, asi 2–4 %, je vyloučeno nemetabolizované močí. Biologický poločas GHB, tedy doba, za kterou se polovina látky z těla vyloučí, se pohybuje mezi třiceti a šedesáti minutami a závisí na dávce. Proto je obtížné tuto látku v těle analyzovat.
GHB se přirozeně vyskytuje v lidském těle a jeho receptory jsou přítomny v mozku, zejména v hipokampu a kůře. Podílí se na regulaci spánku, tělesné teploty, paměti, metabolismu glukózy a hladiny dopaminu. GHB také slabě interaguje s receptory GABAB a ovlivňuje dopaminergní, serotonergní, opioidní a cholinergní systémy. Při vyšších dávkách může GHB způsobit vážné zdravotní problémy, jako je ztráta kontroly nad pohyby, bezvědomí a respirační deprese. U přibližně třetiny případů předávkování dochází k záchvatům, zpomalení srdečního tepu a podchlazení. Smrtelná dávka může být už 5,4 g, ale existují případy, kdy lidé přežili i dávku 29 g bez vážného poškození zdraví.
Tato tabulka poskytuje stručný přehled hlavních účinků zmíněných tanečních drog.
Účinky mohou variabilně záviset na dávce, individuální citlivosti a kontextu užívání.
Droga | Hlavní typické účinky |
Amfetaminy | Zvýšená energie, zvýšená koncentrace, potlačení únavy a chuti k jídlu |
Metamfetamin | Zvýšená sebedůvěra, sociabilita, energie, potlačení chuti k jídlu, nespavost |
MDMA (Extáze) | Euforie, emocionální blízkost, zvýšená empatie, smyslové zkreslení |
Kokain | Zvýšená energie, sebedůvěra, euforie, zvýšená srdeční frekvence a krevní tlak |
Katinony | Zvýšená energie, euforie, zvýšená sociabilita, často podobné účinky jako amfetaminy a MDMA |
Ketamin | Disociativní stavy, zkreslení vnímání času a prostoru, analgezie |
GHB | Euforie, relaxace, zvýšená sociabilita, sedace ve vyšších dávkách |
Snižování rizik během tanečních akcí – harm reduction
Klíčovou strategií harm reduction je služba testování drog, která umožňuje uživatelům zjistit složení a čistotu svých látek. Měla by být poskytována na hudebních festivalech, v klubech a dalších místech, kde se drogy běžně užívají. Díky testování mohou uživatelé učinit informovaná rozhodnutí a vyhnout se nebezpečným nebo neznámým látkám, což výrazně snižuje riziko předávkování a dalších negativních zdravotních následků.
Dalším důležitým aspektem harm reduction je zajištění dostatečné hydratace a možnosti odpočinku pro uživatele tanečních drog. Pití dostatečného množství vody a pravidelný odpočinek jsou zásadní pro prevenci přehřátí a dehydratace, které mohou být způsobeny intenzivním tancem a účinky stimulantů. Na tanečních akcích by měla být vždy dostupná bezplatná voda a prostory, kde si lidé mohou odpočinout a zotavit se.
Literatura
- Bischoff, K. (2018). Toxicity of drugs of abuse. In Veterinary toxicology (pp. 385-408). Academic Press.
- European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction (2024), European Drug Report 2024: Trends and Developments, https://www.emcdda.europa.eu/publications/european-drug-report/2024_en
- Gabrhelík, R. (2013). Taneční drogy. Dostupné z: https://www. adiktologie. cz/file/424/tanecni-drogy-uvod. pdf.
- Gold, M. S., Cadet, J. L., Baron, D., Badgaiyan, R. D., & Blum, K. (2020). Calvin klein (CK) designer cocktail, new “Speedball” is the “grimm reaper”: Brain dopaminergic surge a potential death sentence. Journal of Systems and Integrative Neuroscience, 7, 10.15761/JSIN.1000227. https://doi.org/10.15761/JSIN.1000227
- Chomynová, P., Grohmannová, K., Dvořáková, Z., Orlíková, B., Černíková, T., Galandák, D., Franková, E., Fidesová, H., Vopravil, J. 2023. Zpráva o nelegálních drogách v České republice 2023 [Report on Illicit Drugs in the Czech Republic 2023]. Chomynová, P. (Ed.). Praha: Úřad vlády České republiky.
- Páleníček, T., Kubů, P., & Mravčík, V. (2004). Nové syntetické drogy. Zaostřeno na drogy, 2(4).
Související literaturu a další zdroje informací naleznete také v naší Odborné knihovně.
Zaujal Vás článek a chcete každý měsíc dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru nebo nás sledujte na Facebooku!
Pomohly vám informace v tomto článku?