O čem se mluví

 • Nakreslený mozek a nápis ADHD
  ADHD je ‚rostoucí problém veřejného zdraví‘. Každé deváté dítě v USA trpí poruchou pozornosti, říká studie

  Zdroj: irozhlas.cz, 27.05.2024
  Přibližně u každého devátého dítěte v USA ve věku od tří do sedmnácti let byla diagnostikována porucha ADHD. Upozorňuje na to stanice NPR s odkazem na zprávu amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Ta poruchu pozornosti a hyperaktivity označuje za „rostoucí problém veřejného zdraví“.

 • Knihovna s knihami
  Čtenářský metr neměří, ale ukazuje, co mají děti ve svém věku číst

  Zdroj: novinky.cz, 27.05.2024
  Už více než čtyři roky pomáhá rodičům i učitelům orientovat se v tom, jaké knížky jsou pro určitý věk dětí vhodné, speciální čtenářský metr. Vymysleli ho knihovníci spolu s kantory v Třinci, odkud se rozšířil po Česku. Znají ho například v Brně, Ústí nad Labem či Lounech.

 • teenagerka s mobilem
  Radši bych dostala facku, ta nejistota se nedá vydržet, říká dívka. Metod kyberšikany nezastavitelně přibývá

  Zdroj: irozhlas.cz, 23.05.2024
  Zesměšňující fotomontáže, zveřejňování intimních konverzací, ale i práce s umělou inteligencí. To je jen krátký výčet metod kyberšikany, se kterými se setkávají už děti na základních školách. Možností, jak ublížit online, rychle přibývá a pro potenciální oběti je složitější útoky předvídat. „Rodiče, učitelé i oběti se samozřejmě nejlépe na kyberšikanu připraví skrz konkrétní příběhy,” říká v podcastu Šikana Pavel Schweiner z portálu ebezpeci.cz

 • hádající se muž a žena
  Jsem na rodičovské a manžel mi hlídá každou korunu. Vysvětlovat musím i zmrzlinu pro dceru

  Zdroj: žena-in.cz, 23.05.2024
  Období rodičovské dovolené, kdy je žena doma s dítětem většinou tři roky, bývá pro hodně párů finančně náročné. Lenka by si s malou dcerkou chtěla více užívat hezké chvíle, ale kazí jí to nervování se nad každým nákupem. Její manžel má totiž pocit, že stále zbytečně utrácí. Přitom se snaží ušetřit, kde se dá a našla si také přivýdělek…

 • chlapec
  Když dětství ukončí trauma. Sexuálně zneužívané děti mohou bojovat celý život

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 23.05.2024
  Mnoho z nás nedokáže pochopit, jak někdo může zneužít dítě. Přesto se to děje, častěji ze strany blízkých než úplně cizích. Oběti zneužívání mohou později samy zopakovat toto chování, což vede k mezigeneračnímu přenosu traumatu. Pro děti je důležité, aby o tom mohly mluvit, někdy se vzpomínky na traumatický zážitek mohou ale vyjevit až po desítkách let. O tématu mluví dětský psychoanalytický psychoterapeut, psychiatr a autor podcastu O dětské duši Peter Pöthe.

 • děti
  Praha skrze Dny pěstounství děkuje pěstounským rodinám a poskytuje poradenství novým zájemcům o pěstounskou péči

  Zdroj: e15.cz, 23.05.2024
  Hlavní město zve na další ročník osvětové akce zaměřené na náhradní rodinnou péči, Dny pěstounství. Lidé se mohou do 20. června 2024 v rámci programu přijít dozvědět více o pěstounské péči a výchově dětí v náhradní rodinné péči. Akce je určena nejen pěstounům a zájemcům o pěstounství, ale i široké veřejnosti. Šířit osvětu při Dnech pěstounství pomáhá také píseň, kterou speciálně pro tuto příležitost složil umělec Pokáč.

 • boty
  Pojďte s námi chodit. Zapojte se do zářijové výzvy Pěšky do školy

  Zdroj: peskymestem.cz, 21.05.2024
  Každé šesté dítě v Česku trpí obezitou a každé čtvrté je voženo do školy autem. Na tuto skutečnost a také na neúnosnou dopravní situaci před českými školami reaguje osmý ročník zářijové výzvy Pěšky do školy. Vyzkoušejte změnu a pojďte s námi chodit! Registrace k výzvě, která vloni oslovila 100 000 dětí, právě začíná.

 • tužka a ořezávátko
  Přibývá dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Míst na vhodných základních školách je nedostatek

  Zdroj: irozhlas.cz, 21.05.2024
  Dětí se speciálními vzdělávacími potřebami přibývá. Jde třeba o ty s poruchou autistického spektra nebo a kombinovaným postižením. Kapacity speciálních základních škol jsou ale omezené. A hlavně v Praze začíná být situace kritická. Řada rodičů dětí nepřijatých u zápisu teď čeká, co bude dál.

 • děti na trávníku
  SOS vesničky pomáhají ohroženým dětem už 55 let

  Zdroj: novinky.cz, 20.05.2024
  SOS dětské vesničky, tedy nejstarší česká nezisková organizace pomáhající ohroženým dětem, oslavují 55. výročí od svého založení. Neformální oslava se uskutečnila tento týden v nejstarší SOS dětské vesničce v Karlových Varech-Doubí. Měla podobu zábavného odpoledne s pestrým programem pro děti.

 • nemocniční lůžka
  Dětských oddělení bude v nemocnicích méně. Malí pacienti tam stejně neleží

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 20.05.2024
  Stále méně dětí leží v nemocnicích, a tak dětská oddělení v části nemocnic nejsou využitá. Snižuje se tak počet lůžek a někde oddělení i ruší. Mění se na dětské stacionáře, kde děti nezůstávají přes noc.

 • dívka s mikroskopem
  Geniální dítě se nemusí ve škole nudit. Může přeskočit ročník

  Zdroj: medium.seznam.cz, 20.05.2024
  Být geniálním dítětem není v našem zkostnatělém školství vůbec jednoduché. Jedna z možností, jak zaměstnat náročný mozek, je přeskočit ročník a jít rovnou do vyšší třídy.

 • nemocniční pokoj
  Dětská psychiatrie v ČR: Rodiče se nebojí o zdraví dětí, ale o jejich životy

  Zdroj: zdavezpravy.cz, 20.05.2024
  „Každý pracovní den chodí deset a více žádostí o lůžko u nás,“ říká ředitel Dětské psychiatrické nemocnice Opařany Michal Goetz v rozhovoru pro Zdravé Zprávy s tím, že naprostá většina z nich ale skončí v pořadníku.

 • Dívka se učí
  V Praze se na střední nedostalo nejvíc dětí. Bojují s konkurencí odjinud

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 17.05.2024
  Dostat se v hlavním městě na střední školu je tradičně nejtěžší v republice. V Praze je největší převis zájemců. Kapacity tady oproti jiným regionům nestačí. Nikdo ale teď nemůže říct, jak to nakonec dopadne.

 • Dívka pracuje na počítači
  Za deset let přibylo krátkozrakých dětí o třicet procent, mohou za to displeje

  Zdroj: zpravy.aktualne.cz, 17.05.2024
  Počet dětí s krátkozrakostí, takzvanou myoptií, se za posledních deset let podle lékařů zvýšil o 30 procent. Jeden z hlavních faktorů zhoršení jejich zraku jsou obrazovky počítačů a mobilních telefonů, prevencí je naopak pobyt venku. Informovala o tom vedoucí lékařka centra kataraktové a refrakční chirurgie Očního centra Praha Andrea Janeková.

 • Kreditní karta
  Kdy mohou děti dostat od banky virtuální kartu a kdy plastovou

  Zdroj: idnes.cz, 16.05.2024
  Banky se předhánějí v nabídkách účtů pro děti. Nabízejí finanční příspěvky a samozřejmě i plastové platební karty. Vše vypadá skvěle. Problém ale nastává, když dítě kartu ztratí. To u dětí není nic neobvyklého.

 • Ruce drží květinu
  Vzniknou komplexní centra péče pro těžce nemocné děti. Myslí i na pečující

  Zdroj: novinky.cz, 16.05.2024
  Rodinám s dlouhodobě vážně nemocnými dětmi pomohou komplexní centra péče. Nová služba má zajistit kvalitnější péči o děti s život ohrožující diagnózou a odlehčit rodičům v náročné nepřetržité péči. Slibuje si to ministerstvo zdravotnictví. Ve velkém by mohla nová centra vznikat od příštího roku. Novela, která to umožní, čeká na schválení vládou.

 • Matka nese dítě v nosítku
  Devět z deseti matek pochybuje o tom, jestli jsou dobrý rodič, ukazuje průzkum. Může za to přetížení

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 15.05.2024
  „Na mateřství má každý názor, jak matky samotné, tak jejich okolí. Ukazuje se, že se mámy navzájem hodně soudí, v našem průzkumu se k tomu přiznalo víc než 90 % žen. Nejvíc odsuzují hrubé chování k dětem nebo zanedbávání,“ říká Laureen Höllge, která přišla do Houpaček představit výsledky průzkumu o mateřství.

 • Pásek
  Dvěma pětinám rodičů nevadí děti trestat vařečkou či páskem, ukázal průzkum

  Zdroj: idnes.cz, 15.05.2024
  Bití dítěte vařečkou či páskem je nepřijatelné pro tři pětiny českých rodičů. Fackování za neakceptovatelné považuje necelá polovina českých otců a matek. Pohlavkování vadí čtvrtině. Vyplývá to z průzkumu agentury agentury STEM/MARK a Centra Locika. Nepřijatelnost fyzického trestání dětí má ukotvit navrhovaná novela občanského zákoníku.

 • Smutná dívka
  Neúspěch u přijímaček? Hlavně děti neponižujte, počítejte s pláčem, radí rodičům expertka

  Zdroj: cnn.iprima.cz, 14.05.2024
  Ve středu se tisíce dětí dozví výsledky přijímacího řízení na střední školy. Je třeba počítat i se zklamáním, proto ředitelka pedagogicko-psychologické poradny Galina Jarolímková ve vysílání CNN Prima NEWS rodičům neúspěšných uchazečů doporučila, aby je hlavně podpořili a společně našli řešení. Je vhodné si zjistit, která škola má volná místa pro druhá a třetí kola.

 • Dívka sedí na závoře
  Zákon měl chránit děti před sexuálními delikventy. Teď hrozí jeho krach

  Zdroj: novinky.cz, 14.05.2024
  Původně měl začít platit už za pár měsíců. Teď ale hrozí, že se zákon na účinnější ochranu dětí před sexuálními delikventy nestihne do sněmovních voleb v příštím roce a takříkajíc spadne pod stůl.

 • Matka drží dítě v náručí
  Proč malé děti nejlépe spí vedle svých maminek

  Zdroj: novinky.cz, 13.05.2024
  Je normální a přirozené, že miminko usne, když je maminka nablízku. Devět měsíců strávilo v její děloze, kdy usínalo a probouzelo se za tlukotu srdce své matky. Je tedy samozřejmé, že mu to bude dělat dobře i po narození.

 • Chlapec hraje počítačovou hru
  První, na co bych se podíval, je omezení věku, říká o hrách pro děti Jarda Möwald z podcastu Quest

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 13.05.2024
  „Každá hra, která v Česku vychází, má své věkové doporučení, odkdy je vhodná. Některé hry existují s omezením tři plus a některé šest plus a na první pohled od sebe nejdou rozeznat. Věkový rating je první věc, na kterou bych se podíval, kdyby za mnou přišlo moje dítě s tím, že si chce hru stáhnout a začít hrát,“ říká v Houpačkách Jaromír Möwald, moderátor herního podcastu Quest.

 • učitelka ve třídě
  Dvojitá šichta pro učitele. Přibývá dětí s poruchami učení a pozornosti

  Zdroj: prahain.cz, 09.05.2024
  Stále více dětem na základních školách je diagnostikována některá z poruch učení, pozornosti, vnímání nebo chování. Podle psychologů může být na vině nadměrné používání moderních technologií i rodinné zázemí.

 • batole
  Proč je důležitá raná péče ukáže celý příští týden

  Zdroj: e-pardubicko.cz, 09.05.2024
  Celý příští týden je zasvěcen osvětové kampani - Týden rané péče. Od 13. do 19. května proběhne už 17. ročník. Jeho cílem je informovat, jak rodinám pečujícím o dítě s postižením pomáhá služba raná péče a proč je bez nadsázky životně důležité, aby vhodná podpora dítěte byla zahájena včas. A také jak klíčová je v tomto kontextu spolupráce rané péče s pediatry.

 • dívka s mikrofonem
  8. ročník celostátního festivalu ZUŠ Open

  Zdroj: tanecnimagazin.cz, 08.05.2024
  ZUŠlechťujeme uměním – pod tímto heslem opět od 23. května do 9. června ožijí v rámci celostátního festivalu ZUŠ Open stovky míst po celé republice hudebními koncerty, divadelními a tanečními představeními, výstavami i dalšími nejrůznějšími akcemi. Z jednodenního happeningu základních uměleckých škol (ZUŠ), který inicioval Nadační fond Magdaleny Kožené, se během osmi ročníků ZUŠ Open vyprofilovalo ve čtrnáctidenní celorepublikový profesionální festival, do kterého se pravidelně zapojují výrazné umělecké osobnosti, kulturní instituce i další festivaly.

 • matka s dítětem
  Psychika matky ovlivňuje fyzické zdraví dítěte, říká terapeutka

  Zdroj: flowee.cz, 08.05.2024
  Jak moc může matka ovlivnit vývoj svého potomka v prvních letech života? Nejen o tom jsme si povídaly s lékařkou a terapeutkou Markétou Kastnerovou, zakladatelkou Školy celostní a přírodní medicíny KAMATÉ.

 • žena se slepeckou holí
  Děti jsou leckdy statečnější než jejich okolí. Ředitelka mateřské školy popsala práci se zrakově postiženými

  Zdroj: flowee.cz, 06.05.2024
  I když se dítě se zrakovým postižení už narodí nebo ho dostihne během jeho kojeneckého až batolecího období, je to velmi náročná situace pro celou rodinu.

 • žena na vozíku
  Na výlet s handicapem. Děti si na výstavě vyzkoušejí, jak se žije na vozíku

  Zdroj: melnicky.denik.cz, 06.05.2024
  Jaké to je žít se zdravotním postižením, si vyzkoušeli čtvrťáci z mělnické základní školy Jaroslava Seiferta v pátek dopoledne v Regionálním muzeu v Mělníku. Interaktivní výstava nazvaná Lidé odvedle - neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem umožňuje nejen dětem vyzkoušet si na vlastní kůži manipulaci s invalidním vozíkem nebo si projít temný tunel znesnadňující orientaci.

 • psaní do sešitu
  Známky z úpravy sešitů o dítěti nevypovídají, ukazují spíš na zkostnatělost učitele

  Zdroj: medium.seznam.cz, 06.05.2024
  Kolegyně opravovala testy z matematiky a s úsměvem přinesla ukázat pololetní test jedné žákyně. Kromě hromady výpočtů byl po krajích plný obrázků zvířátek, nechyběl ani milý vzkaz paní učitelce. Obdobně vypadá i její sešit. A klidně má jedničku.

 • ADHD obrázek hlavy
  Hyperaktivita je dar i prokletí: ADHD očima psychologa

  Zdroj: medium.seznam.cz, 06.05.2024
  Hyperaktivita, to zní dost děsně. Alespoň když koukáte na nezvladatelné děti. Tuto nálepku má však dnes kdekdo.

 • Materiály ke zkoušce
  Čekání na výsledky přijímaček. Co dělat, když dítě tuší, že se mu testy moc nepovedly

  Zdroj: heroine.cz, 03.05.2024
  Tolik práce, nervů, stresu – a teď je po přijímačkách. Na výsledky si uchazeči počkají ještě tři týdny, do 15. května. Někteří už teď vědí, že se jim testy moc nepovedly. Jak zvládnout období, kdy už se nedá nic dělat, ale nervy pracují? Radí Tereza Tetourová, která pracuje v Centru LOCIKA a také jako školní psycholožka.

 • Zhroucený chlapec má hlavu v klíně
  Neviditelné děti: V Česku stále chybí specializovaná pomoc pro ohrožené děti

  Zdroj: denik.cz, 03.05.2024
  Narůstá počet dětí vystavených domácímu násilí. V roce 2023 Intervenční centrum – Spirála, Ústecký kraj, v regionu evidovalo na 291 ohrožených dětí – to je o 18 procent více než v roce předchozím.

 • Ležící novorozenec
  Noční chůvy se starají o děti i spánek rodičů

  Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 02.05.2024
  Řadu probdělých nocí po narození dítěte zná většina rodičů. Americké a britské rodiny našly způsob, jak nevyspalým matkám a otcům pomoci. Mají-li na to prostředky, najímají si noční chůvy. Jejich úkolem je během noci dítě nakrmit, přebalit a rodiče nechat vyspat.

 • Dítě hraje na tabletu
  Každá hodina na tabletu u šestiletých dětí zvyšuje riziko poruchy pozornosti. Mají si číst, věří psycholog

  Zdroj: irozhlas.cz, 02.05.2024
  Čtení s dětmi v raném dětství zvětšuje jejich slovní zásobu nutnou pro následné rozvíjení komunikačních schopností a fantazie. Projeví se to za 15 až 20 let v jejich schopnosti vypořádat se s větším množstvím literatury, třeba i té odborné. Důležitá je přitom pravidelnost četby při prohlížení obrázkových knih a ne už tolik jejich množství, říká v rozhovoru pro Radiožurnál klinický psycholog a psychoterapeut Radek Ptáček.

 • Děti v kostýmech
  Do školky chodí málo dětí. Rodiče jim tím zadělávají na problémy pro další život

  Zdroj: denik.cz, 30.04.2024
  Ačkoli se v roce 2017 zavedlo povinné předškolní vzdělávání na poslední rok před nástupem do školy, k výraznější předškolní docházce to nijak nepřispělo. Naopak se podle odborníků zvyšuje počet dětí, které do školky prakticky nechodí. Mezi regiony jsou obrovské rozdíly, absence předškolního vzdělávání nemá dopad jen na studijní výsledky, ale i celkovou životní a sociální situaci.

 • Lékař v roušce
  Pořád jsou nemocnice, kde vás vyhodí od rok a půl starého dítěte s tím, že „už je velkej“

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 30.04.2024
  „Kampaň nevyřeší vyhořelost zdravotníků, ale může zkusit něco malinko přenastavit. Jsou to často drobnosti. Lékařka si třeba nedovede představit, že u dítěte rodič může v nemocnici spát. Ale co když dáme vedle rozkládací křeslo? Že se nevejde? Co když tuhle skříň trochu posuneme? Jde o malé krůčky,“ říká Petra Sovová o kampani Být spolu je normální.

 • Titulní strana knihy
  Nová publikace radí teenagerům jak na úzkosti

  Zdroj: sancedetem.cz, 30.04.2024
  Mít dobré známky, držet krok se sociálními sítěmi, udržovat kamarádské vztahy… Takových výzev je dnes nespočet a je těžší jim čelit, pokud trpíte úzkostmi. Nová publikace nabízí způsob, jak s nimi pracovat.

 • Dívka s nadváhou
  Obézní děti nad 100 kilo? Často zajídají emoce, říká odbornice

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 29.04.2024
  Nadváha u dětí se promítá i do jejich vnitřního světa, v Česku jí trpí každé čtvrté dítě. K léčbě obezity pomáhají i motivační pohovory, vysvětluje psycholožka.

 • Matka se syny
  Nejlepší bylo, že můžu zkusit žít normálně, říká Dan, který žije jedenáctým rokem v pěstounské péči

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 29.04.2024
  „Jestli si dobře pamatuju, tak první odpověď na to, jestli chtějí kluci ke mě domů do péče, zněla ne. Byli ze všeho hodně vystrašení,“ vzpomíná Karolína Vránková. Jedenáctým rokem má v pěstounské péči bratry Dana a Samuela. „Pak ale byli u mě doma a hrozně moc se jim líbila moje kuchyň, to myslím hodně rozhodlo.“

 • těhotenské břicho
  Rizikové těhotenství: když se radost očekávání mění v obavy

  Zdroj: zdravizivot.cz, 25.04.2024
  „Pokud se u těhotné ženy objeví faktory, jež mohou ohrozit normální průběh těhotenství, a lékař uzná, že by nastávající matka neměla pokračovat ve výkonu svého zaměstnání, může jí uznat za dočasně pracovně neschopnu z důvodu rizikového těhotenství. V takovém případě je ženě vyplácena část mzdy v rámci nemocenského pojištění, se kterým se pojí dodržování stanoveného režimu, jehož součástí jsou i omezené vycházky,“ píše v úvodu zdravotnický web.

 • nešťastná žena
  Každá třetí Češka zažije domácí násilí, trpí každé desáté dítě

  Zdroj: novinky.cz, 25.04.2024
  Bezmála třetina českých žen je vystavena nějakému typu domácího násilí, z čehož trpí i nemalý počet dětí, popsala v úterý na tiskové konferenci vedoucí poradenského centra ROSA Branislava Marvánová Vargová. Traumatizovaným dětem mohou pomoci školy a zlepšit i jejich výsledky.

 • rodina na procházce
  Hostitelská péče je pro dítě šance na lepší život, upozorňuje organizace. Přínosy má i pro společnost

  Zdroj: forum24.cz, 25.04.2024
  V České republice je nyní 138 dětských domovů, ve kterých je zhruba 4200 dětí. V dětských domovech jich je v hostitelské péči zatím pouze 252, tedy 6 procent. Vychází to z průzkumu nadačního fondu S P O L U Ž I V O T, který se snaží zvýšit povědomí o tomto typu náhradní rodinné péče a zároveň chce poskytovat příležitosti potenciálním hostitelům a propojovat organizace zabývající se touto tématikou.

 • učitel a třída
  V českém školství je i mezi učiteli příliš přítomná obava ze selhání, říká Blanka Pravdová

  Zdroj: eduzin.cz, 25.04.2024
  Wellbeing dětí se stal v posledních měsících velmi důležitým tématem. Ale stejně zásadním je také wellbeing učitelů. Protože stejně jako říkáváme „šťastná máma, šťastné dítě“, platí bez pochyby i to, že spokojené děti potřebují spokojené učitele. S Blankou Pravdovou z organizace Učitel naživo jsem mluvila nejen o tom, co aktuálně v pedagogických sborech k pocitu wellbeingu chybí, ale dostaly jsme se i k několika důležitým posunům, které už se povedlo realizovat.

 • pomůcky do školy
  Revoluce ve školství: Schyluje se k omezení odkladů prvňáčků i zrušení známkování

  Zdroj: cnn.iprima.cz, 23.04.2024
  „Syn, narozený v květnu, měl loni odklad z důvodu emoční lability a silné separační úzkosti. Odklad sehnat nebyl problém. Bylo to spíš jen papírování. Nikdo nebyl proti,“ řekla CNN Prima NEWS maminka prvňáčka z Prahy-východ.

 • smutná dívka
  Spolupachatel, nebo oběť? Týrané dítě má obvykle dva rodiče, nejen agresora

  Zdroj: idnes.cz, 23.04.2024
  Pokud mluvíme o týraných dětech, nelze se vyhnout úvahám o druhém rodiči, který, byl-li přítomen v rodině, sehrál často velmi důležitou roli. Takovou, na které závisí i hloubka traumatu, které si z dětství oběť týrání nese. Od ní se totiž odvíjí způsob, jak bude v budoucnosti žít či jakým způsobem si trauma vůbec uvědomí, případně bude řešit.

 • znaková řeč
  Mateřštinou neslyšících je český znakový jazyk, nikoliv čeština, říká tlumočnice

  Zdroj: flowee.cz, 22.04.2024
  S Monikou Boháčkovou o tlumočnické profesi, o českém znakovém jazyce, o tlumočení prezidentů i o bariérách, které neslyšící každý den překonávají.

 • rodina na procházce
  Olomoucký kraj si cení pěstounů. Je jich stále nedostatek a čekají na ně stovky dětí

  Zdroj: olkraj.cz, 22.04.2024
  Ne každý má štěstí vyrůstat odmala v rodinném prostředí. Úlohu rodičů tak mohou převzít ti, kteří si péči o ratolesti vybrali jako své zaměstnání. Práce je to náročná a vyžaduje obětavou péči a lásku.

 • dva chlapci
  Děti čtěte, neblbněte!

  Zdroj: designcabinet.cz, 22.04.2024
  A nejde jen o děti, ale také o starší lidi, kteří nikdy nevyrostou z dětské naivity. Není problém si z odborných pramenů sestavit závěr, že kdo nečte, pravděpodobně zůstane navždy mentálním dítětem.

 • dvě dívky
  Na genetice tolik nezáleží, říkají dívky z babyboxu. Anežka a Dominika spolu chtějí zůstat v kontaktu

  Zdroj: irozhlas.cz, 22.04.2024
  Třináctiletá Dominika a čtrnáctiletá Anežka se před tím nikdy neviděly, ale mají jedno společné: obě svoji rodinu našly až poté, co je původní rodina odložila do babyboxu. Mají tak mezi sebou zvláštní pouto a poté, co se v seriálu Radiožurnálu setkaly, spolu chtějí zůstat v kontaktu. „Na genetice tolik nezáleží. Záleží na tom, s kým člověk tráví svůj život,“ shodují se dívky.

 • Dívka se zakrývá v kapuci mikiny
  Úzkostné děti kryjí křehkost drsným obalem. Prostředí je pro zotavení důležité, říká pediatrička Gonsorčíková

  Zdroj: radiozurnal.rozhlas.cz, 19.04.2024
  Poruchami příjmu potravy či sebepoškozováním projevují úzkost ze světa děti, které se dostaly na pediatrické kliniky Thomayerovy nemocnice. „Těm dětem nepomůžeme tím, že jim dáme tablety, antidepresiva nebo léky proti úzkosti. Je to samozřejmě důležitá část, taková kotva, ale zároveň se musí pracovat na odstranění problému: snažíme se s nimi hovořit o tom, co se stalo,“ říká přednostka Lucie Gonsorčíková, která média upoutala sbírkou na vizualizaci opravy kliniky. O co šlo?

 • Ruka podepisuje papír
  Konec střídavé péče. Rozvody mají být levnější, rychlejší, v přátelštější atmosféře

  Zdroj: echo24.cz, 19.04.2024
  Rychlejší, levnější, v příjemnější atmosféře. Tak by podle návrhu ministerstva spravedlnosti měly v budoucnu vypadat rozvody. Obsáhlá novela občanského zákoníku navrhuje například sloučit rozvodové řízení s opatrovnickým a vyřešit tak jak rozvod, tak budoucí povinnosti k dětem v jedno. Zároveň zákon naprosto vypouští například pojem střídavá péče a naopak akcentuje, že povinnosti rodičů rozvodem nekončí. Soudy už nebudou zjišťovat důvody rozpadu manželství, pokud to nebude v rámci řízení nutné.

 • Vozíček pro hendikepované
  Škola v přírodě je pro hendikepované děti často jediná možnost strávit čas mimo domov. Rodičům ale na ni chybí peníze

  Zdroj: novinky.cz, 18.04.2024
  Škola v přírodě již dávno není o tom, že si městské děti jezdí odpočinout do přírody. Kromě učení a objevování krás přírody je zde čeká spoustu dobrodružství a také utužování přátelství, což je v dnešní době o to důležitější. U hendikepovaných dětí má škola v přírodě často ještě mnohem větší rozměr.

 • Novorozenec leží na dece
  Ve Zlíně mají nedonošené děti logopedku hned po narození, učí je i sát

  Zdroj: idnes.cz, 18.04.2024
  Předčasně narozené děti mohou mít v pozdějším věku problémy nejen s mluvením, ale i s jídlem. K tomu, aby potíže byly co nejmenší nebo vůbec žádné, jim může pomoci klinický logoped pro neonatologii.

 • Dívka drží mobilní telefon
  Antivirus: Oběťmi nahých fotomontáží jsou i děti. Obrátit se můžete na Linku bezpečí

  Zdroj: irozhlas.cz, 17.04.2024
  Rychlý nástup generativní umělé inteligence přinesl i aplikace, které nabízí, že takzvaně svléknou osoby na reálných fotografiích. Takové nástroje jsou nyní snadno dostupné a bohužel je používají i děti školou povinné ke kyberšikaně.

 • Děti si hrají na koberci
  Odkladů je moc, je třeba zpřesnit kritéria, shodli se zástupci psychologů, škol a ministerstva

  Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 17.04.2024
  Odklad nástupu do první třídy je v Česku mimořádně populární. Zhruba každé páté dítě jde na základní školu s ročním odstupem. Letos by podle odhadu ministerstva školství mohlo mít odklad asi 31 tisíc šestiletých dětí. Podle resortu je to příliš mnoho. Souhlasí i řada odborníků, odklad by se měl podle mnohých z nich týkat asi jen dvou procent dětí.

 • Skupina mladých lidí
  Dětská skupinová terapie vypadá jinak než ve filmech. Nesedíme v kroužku jako anonymní alkoholici

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 16.04.2024
  „Když se u dětí objeví psychické problémy, ztrácí kontakt se skupinami, ve kterých doteď fungovaly. Vedoucí kroužků si je netroufnout vzít na tábor, děti jsou vyloučené a hrozně jim chybí společnost, se kterou by mohly sdílet svůj běžný život,“ říká psycholožka Anežka Čížková, jedna ze zakladatelek projektu Terapie venku. „My v tomhle těžkém životním období jejich skupinu suplujeme a pomáháme jim se vrátit zpátky do života.“

 • Děti ve škole
  Na duševní pohodu žáků v ZŠ mají podle vědců stěžejní vliv vztahy mezi vrstevníky

  Zdroj: novinky.cz, 16.04.2024
  Na duševní pohodu žáků ve školách mají podle vědců zásadní vliv vztahy mezi vrstevníky. Zhruba čtvrtina žáků 6. tříd základních škol nevnímá školu jako místo, kam by patřili, pro 24 procent šesťáků není škola místem, kde si snadno hledají přátele. Vyplývá to z výzkumu odborníků z Národního institutu SYRI, který v pondělí představili v Praze.

 • Porodní asistentka přidržuje těhotnou ženu
  Soud přiznal odškodnění rodině za nezákonný zákaz otců u porodu v době covidu

  Zdroj: llp.cz, 15.04.2024
  Obvodní soud pro Prahu 2 vyhlásil rozsudek, kterým vyhověl žalobě rodičů a dítěte kvůli znemožnění přítomnosti otce u porodu v době covidu. Zákaz vydaný Ministerstvem zdravotnictví v době covidu dle soudu představoval neoprávněný zásah do soukromého a rodinného života žalobců. Podle soudce Luďka Pilného bylo možné přijmout odpovídající opatření k ochraně života a zdraví personálu i pacientů i bez striktního zákazu přítomnosti otců u porodu. Za způsobenou újmu soud rodině přiznal náhradu nemajetkové újmy celkem ve výši 50.000 Kč.

 • Otec s dítětem
  České děti mají lepší vztah i s trenéry či prarodiči než s otci, zjistil průzkum

  Zdroj: novinky.cz, 15.04.2024
  Spíš než s tátou mají české děti lepší vztah s trenérem či vedoucím kroužku, ale i s tetou a strýcem. V průzkumu Dětství v ČR, které si nechal vypracovat institut Solvo, se otcové umístili až na sedmém místě v žebříčku vztahů s okolím.

 • knihovna
  Novinky z Odborné knihovny

  Zdroj: sancedetem.cz, 11.04.2024
  Přinášíme vám přehled titulů, které jsme nově zařadili do katalogu Odborná knihovna.

 • žena na vozíku v kuchyni
  Lidé odvedle lámou rekordy, v návštěvnosti i v reakcích návštěvníků

  Zdroj: melnicky.denik.cz, 10.04.2024
  Od konce ledna nabízí Regionální muzeum Mělník návštěvníkům napříč věkovým spektrem neobvyklý interaktivní výlet do světa lidí s hendikepy prostřednictvím výstavy Lidé odvedle. Projekt připravila a financuje Nadace Sirius, jejíž posláním je pomáhat znevýhodněným dětem. Zážitkovou výstavu, sbírající na dosud realizovaných místech početné pozitivní ohlasy, už v mělnickém muzeu vidělo přes 2500 návštěvníků. A zájem dále roste.

 • smutná žena
  Michelle Adlerová: Změna pohlaví žádné další jiné problémy nevyřeší!

  Zdroj: nasregion.cz, 10.04.2024
  Ačkoliv sama podstoupila operativní změnu pohlaví a dnes je ženou, přestože se narodila v mužském těle, vyzývá veřejnost ke klidu a opatrnosti. Osob, kterých se diagnóza transsexualita skutečně týká, je podle ní minimum. Nárůst počtu těch, kdo touží po změně pohlaví, zejména mezi dívkami, je podle ní výsledkem aktivismu těch, kteří si z transsexuality „udělali živnost“. Proto před jejich činností hlasitě varuje.

 • léky
  Prášky a alkohol. Každý týden nám vozí intoxikované děti, říká primář Koťátko

  Zdroj: prazskypatriot.cz, 09.04.2024
  Vlna nových návykových látek a otravy běžnými léky mezi dětmi a adolescenty zasáhla Česko. Podle odborníků ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) se v posledních dvou letech zásadně zvýšily počty intoxikací léky v kombinaci s návykovými látkami a alkoholem u mladistvých ve věku 12 až 18 let. Lékaři dětské kliniky ve VFN zachraňují i pět dětí a teenagerů týdně.

 • smutná dívka ve třídě
  Praha chce prevencí na školách zabránit šikaně

  Zdroj: prahatv.eu, 09.04.2024
  Pražští radní odsouhlasili poskytnutí dotací na prevenci ve školách a školských zařízeních v Praze pro letošní rok ve výši 20 999 000 Kč. Nejrůznější aktivity mají za cíl předcházet šikaně, kyberšikaně či užívání návykových látek. Mají také podpořit duševní zdraví dětí a pedagogů. Návrh musí ještě schválit Zastupitelstvo hl. m. Prahy.

 • telefonní hovor
  Děti řeší šikanu stále častěji. Na Linku bezpečí více volají také kvůli sebepoškozování

  Zdroj: flowee.cz, 08.04.2024
  S jakými problémy se volající nejčastěji obrací na Linku bezpečí, co rodiče dnešních dětí nemuseli řešit a kde se dozvědět více o tématech, která trápí děti a dospívající? O tom nám více řekla ředitelka organizace Soňa Petrášková.

 • drobné mince a hodiny
  MPSV přichází s největší úpravou systému sociálních dávek za 30 let. Ocení hlavně rodiny a snahu pracovat

  Zdroj: casopisczechindustry.cz, 08.04.2024
  Historicky největší reformu v oblasti sociálních dávek nyní připravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Reaguje tím mimo jiné na stávající složitost systému.

 • smutný teenager na lavičce
  Lékař o duševním stavu dětí v Česku: Genderových dysforií přibylo 12x, problém mají hlavně dívky

  Zdroj: www.flowee.cz, 08.04.2024
  Hlavní problém spočívá v podfinancování oboru a jeho stigmatizaci minimálně do roku 2010, říká MUDr. Michal Považan z dětského oddělení Psychiatrické nemocnice v Bohnicích.

 • Učitelka s dětmi u stolu
  Čtvrtina dětí s odklady je moc. Škola má být připravena na děti, ne ony na školu, říká Prokop

  Zdroj: irozhlas.cz, 02.04.2024
  Jedním z problémů českého školství, na který upozorňují odborníci, je velký počet odkladů do škol. Děti přicházejí do školy ne v šesti, ale až v sedmi letech. V tomto školním roce podle statistik ministerstva školství mělo odklad 24 procent žáků, tedy skoro čtvrtina. „Rodiče se oprávněně bojí toho, že první třída je nevstřícná k dětem. Odklad dítě zvýhodní,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál sociolog Daniel Prokop ze společnosti PAQ Research.

 • Batole sedí na dece
  Je lepší znát svou těžkou minulost, než žít v mlze, říká autorka projektu Život v kufříku

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 02.04.2024
  „Do tří let si děti nic nepamatují. A když jim nikdo vzpomínky neuchová, tak jim pak chybí celý začátek jejich života. Chybí pocit, že je někdo měl rád, chybí vědomí toho, co s nimi bylo. A když tohle nevíme, jdeme v životě podle slepé mapy,“ říká Martina Wojtylová Opava, zakladatelka projektu Život v kufříku.

 • chlapec s míčem
  Ministerstvo školství připravilo plán, jak zlepšit tělesné schopnosti dětí a mládeže

  Zdroj: tyden.cz, 28.03.2024
  Pro zvýšení tělesné schopnosti dětí a mládeže je potřeba zejména podporovat pohyb ve školách, ve kterých žáci tráví nejvíce času. Školy by měly zvyšovat kvalitu hodin tělesné výchovy, podporovat pohyb dětí po celý den, nabízet více volnočasových kroužků a zlepšovat sportoviště. Uvádí to plán ministerstva školství na příští čtyři roky, který dnes novinářům představil ministr Mikuláš Bek (STAN) a zástupci dalších institucí. Dokument dnes bude projednávat vláda.

 • chlapec a učebnice
  Odklad nástupu do školy bude asi složitější. Česko je příliš benevolentní

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 28.03.2024
  Zhruba čtvrtina českých dětí nastupuje do školy o rok později. Podle expertů na vzdělávání je ale namístě aktuální podmínky pro udělování odkladů zpřísnit. Výsledkem by měla být finanční úspora i více místa ve školkách.

 • puzzle
  Autismus – nic pro slabochy! 2. dubna je den porozumění autismu

  Zdroj: krkonossky.denik.cz, 26.03.2024
  Možná jste viděli některý z těchto filmů - oskarový Rain Man (1988) s fenomenálním Dustinem Hoffmanem, nebo český s názvem Spolu (2022) se Štěpánem Kozubem v hlavní roli. Anebo dokument Veroniky Stehlíkové Děti úplňku (2017).

 • zamyšlený muž
  Dětem není dobře, když není dobře dospělým. Pohyb je klíč, bez něj nám to nemyslí, radí psycholog

  Zdroj: cc.cz, 26.03.2024
  Sociální sítě nebo počítačové hry pro teenagery zase až takový problém nejsou, pokud se s nimi zachází rozumně, říká psycholog Jan Kulhánek.

 • děti ve školce
  Šikana v mateřské školce je tabu, které nikdo nechce řešit

  Zdroj: medium.seznam.cz, 25.03.2024
  Jsou děti průbojné, které si nenechají nic líbit, jsou děti plaché a bojácné, které se s příchodem do kolektivů teprve otrkávají a formuje se jejich osobnost. Jenže co když se ve školce objeví agresor, který z doposud šťastného dítěte udělá trosku?

 • lékařka
  Dětští psychiatři nejsou. Psychické problémy stále častěji řeší pediatři

  Zdroj: novinky.cz, 25.03.2024
  Pediatři mají v poslední době problém, který dříve neřešili. Do jejich ordinací přicházejí děti s psychickými problémy. Přibývá jich, a dětských psychiatrů je naopak jako šafránu. Dětští praktici předepisují i antidepresiva, a to čím dál mladším pacientům.

 • kniha
  Metodické doručení „Týrané, zneužívané a zanedbávané dítě ve škole – doporučené postupy pro pracovníky škol“

  Zdroj: edu.cz, 24.03.2024
  Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (dále „MŠMT“) předkládá příručku a metodické doporučení pro pedagogické pracovníky „Týrané, zneužívané a zanedbávané dítě ve škole – doporučené postupy pro pracovníky škol“. Metodické materiály byly vytvořeny ve spolupráci s OPS Sirius.

 • žena počítající peníze
  Kdy může povinný rodič přestat hradit výživné?

  Zdroj: info.cz, 24.03.2024
  Vyživovací povinnost rodiče vůči dítěti nezaniká s žádnou konkrétní věkovou hranicí. Platí zde základní pravidlo, že tato povinnost trvá, dokud se potomek není schopen sám živit. Za jakých okolností lze dosáhnout zrušení výživného, popisuje následující článek.

 • Smějící se dívka
  V péči o zuby je u dětí důležitá důslednost. Vneste do čištění prvek hry, doporučuje odbornice

  Zdroj: brno.rozhlas.cz, 22.03.2024
  Světový den ústního zdraví připadá každoročně na 20. března. Pro letošní rok je tématem role rodičů při zvládání ústní hygieny dětí. „K péči o zuby by měli rodiče vést své děti od počátku. Důležitá je důslednost,“ říká Lenka Roubalíková z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

 • Vršky plechovek
  Děti častěji pijí energetické nápoje, přibývá i vaperů. Naopak čtvrtina deváťáků se zcela vyhne alkoholu

  Zdroj: irozhlas.cz, 22.03.2024
  Nejméně dvakrát týdně pije energetické nápoje pětina českých dětí ve věku jedenáct až patnáct let. Je jich zhruba 70 000, v roce 2018 jich bylo 40 000 až 50 000. Méně často naopak mladí pijí alkohol nebo kouří cigarety či marihuanu, naopak častější je užívání elektronických cigaret neboli vaping.

 • Těhotná žena
  Dětí se narodilo méně. Lze v tom ale vidět i pozitiva, říká odbornice

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 21.03.2024
  Loni se narodilo nejméně dětí od roku 2001. Může jít o výkyv stejně jako pouhý začátek velkého propadu. Na budoucnost české populace se ale nelze dívat jen negativně, říká v rozhovoru demografka Jitka Slabá.

 • Tančící malá dívka s matkou
  Děti musíme učit chránit si hranice. Jinak v dospělosti nerozpoznají špatný vztah, říká terapeutka

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 21.03.2024
  „Sedmdesát procent našich klientů v dětství zažilo násilí a přenáší si ho s sebou do dalších vztahů. Neznamená to ale, že jsou tito lidé jenom původci násilí. Můžou být i obětí,“ říká předsedkyně Asociace pracovníků intervenčních center Martina Vojtíšková. „Každý si asi představí fyzické ataky. Ale patří sem i manipulace, nadávky, znevažování role rodiče. Je to velký balík různého typu incidentů.“

 • Předškolní děti
  Dětí bude méně, ale školky nerušte, apeluje ministerstvo

  Zdroj: novinky.cz, 20.03.2024
  Během pár let čeká mateřské školy velký úbytek dětí a hrozí, že je zřizovatelé, většinou obce, začnou likvidovat. Ministerstvo školství ale vyzývá radnice, ať se budov nezbavují. Mohly by je totiž zaskočit další populační vlny.

 • Dítě si maluje křídou
  Do dětských domovů by nesměly přicházet děti do sedmi let, plánuje ministerstvo

  Zdroj: novinky.cz, 20.03.2024
  Od roku 2025 bude platit zákaz umisťovat děti do tří let do ústavní péče, skončí kojenecké ústavy. Ministerstvo práce a sociálních věcí má ale ještě ambicióznější plán. Do dětských domovů by už neměli přicházet ani sedmiletí.

 • Holčička nese velkého plyšáka
  Týrané děti se v Česku nikde pomoci nedovolaly, zjistila studie

  Zdroj: novinky.cz, 18.03.2024
  Bití, psychické týrání, sexuální násilí, manipulace. Ačkoliv jsme většinou zvyklí vídat takové scény spíš ve filmu, je v Česku mnoho dětí, pro které jsou reálné. Některé z nich se rozhodly se svou zkušeností s domácím násilím svěřit ve studii, na které spolupracoval Sociologický ústav Akademie věd s Fakultou humanitních studií Univerzity Karlovy.

 • Dárky a šampaňské
  Dětská šampíčka bych zakázala. Klientům závislým na alkoholu je i dvanáct let, říká adiktoložka

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 18.03.2024
  „Děti se učí od malička, že alkohol je norma, že bez alkoholu není oslava, není zábava. Od malička si s nimi ťukáme na zdraví, lijeme jim džusy do panákových sklenic,“ říká adiktoložka Helena Horálek. „Dětská šampíčka bych zakázala. Je to stejné jako žvýkačky ve tvaru cigaret, ty už zakázané jsou. Proč to neumíme udělat s alkoholem?“

 • žena a handikepovaná dívka
  Pečující na pokraji sil zachraňují sociální systém před kolapsem. Znesnáze se za ně staví kampaní

  Zdroj: medium.seznam.cz, 14.03.2024
  Každý desátý člověk v naší zemi pečuje o svého blízkého. Velí mu to láska, zodpovědnost, i vědomí přetíženého sociálního systému v naší zemi. Přílišného vděku se ale od státu nedočkají a často končí na pokraji sil. To chce změnit kampaň Znesnáze.

 • děti a vyučující
  V Olomouci vznikne první základní škola pro děti s autismem

  Zdroj: olkraj.cz, 14.03.2024
  Děti s poruchou autistického spektra mohou od letošního září navštěvovat speciální základní školu, úplně první v kraji. Speciální základní škola sídlící ve Šternberku na adrese Olomoucká 76 vytvořila odloučené pracoviště v Olomouci na Bělidlech v ulici Táboritů. Na vybavení a úpravu vnitřních prostor školy přispěl kraj částkou tři milióny korun.

 • sklenice vína
  Poprvé se napijí už v deseti letech. Lékaři řeší stovky otrav alkoholem u dětí ročně

  Zdroj: zpravy.aktualne.cz, 13.03.2024
  Případy dětí, které skončily po požití cukrovinek s HHC ve vážném stavu v nemocnici, přiměly vládu některé chemické látky blízké konopí zakázat. České děti však mnohem častěji končí v rukou lékařů kvůli alkoholu, vůči němuž stále přetrvává benevolentní přístup. Jde přitom o nejčastější příčinu předávkování, potvrzují oslovené velké nemocnice. V každé řeší vyšší desítky případů ročně.

 • žena s přelepenou pusou
  Oběti ve stínu systému: Násilí v rodinách roste, při sporech rodičů o děti ho ale soudy mnohdy včas neřeší

  Zdroj: reflex.cz, 13.03.2024
  Probíhá za zavřenými dveřmi a oběti ho často ani nehlásí. Domácí násilí ale mnohdy vyjde na povrch v momentě, kdy mezi partnery začne boj o svěření dětí do péče. Kdy jde o reálné násilí a kdy o křivé obvinění se snahou zmanipulovat řízení? Obě varianty jsou závažné, praxe ale ukazuje, že státní orgány často nedokáží stav věcí efektivně prošetřit. Do redakce Reflexu se opakovaně dostávají příběhy matek, jež tvrdí, že jsou šikanovány soudem a Orgánem sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD), který vše bagatelizuje a nadržuje otci. Ti ovšem také cítí křivdu systému. Kde stojí právo samotného dítěte a proč někdy nefunguje primární ochrana oběti?

 • chlapec
  Snad všechny případy zneužívání dětí zahrnují grooming, varuje psycholožka

  Zdroj: flowee.cz, 12.03.2024
  Sexuální zneužívání dětí představuje vážný celosvětový problém. Podle vědců mu ve většině případů předchází grooming – když se ten podaří odhalit a zastavit, nemusí k činu vůbec dojít.

 • děti
  Dejme dětem rodinu. Pěstounství může oslovit i vás

  Zdroj: mubruntal.cz, 12.03.2024
  Chcete pomoct dítěti, které nemůže vyrůstat v biologické rodině? Oslovila vás myšlenka pěstounství a rádi byste se dozvěděli více? Pak určitě čtěte dále, klikněte na odkazy týkající se pěstounské péče v našem kraji či využijte některého z následujících kontaktů.

 • ruka v pěst
  Násilí je potřeba jasně pojmenovat: Násilí v blízkých vztazích v zrcadle kvalitativního a kvantitativního výzkumu

  Zdroj: rtvj.cz, 11.03.2024
  Hození tvrdého předmětu, facky a pohlavky, tahání za vlasy, popálení, dušení, škrcení či topení a mlácení hlavou o něco – to jsou projevy fyzického násilí, se kterými se podle reprezentativního výzkumu „Kvalita života a pocit bezpečí“ dospělá česká populace nejčastěji setká v rámci partnerských vztahů. Kvalitativní výzkum „Děti a násilí v blízkých vztazích“ pak podle výzkumnice Dany Moree ukazuje, že „násilí je především nutné jasně pojmenovat, jinak děti často nemají šanci se v situaci zorientovat“.

 • list marihuany
  Drogy dětem nezakazujte, zvyšujete tím chuť je vyzkoušet, říká adiktolog

  Zdroj: idnes.cz, 11.03.2024
  Čím dál mladší děti končí v posledních letech v ordinacích pro závislé. „Nejčastěji se setkáváme s rizikovým užíváním digitálních technologií a rizikovým užíváním více látek najednou,“ prozradil v online rozhovoru se čtenáři adiktolog Tomáš Jandáč.

 • rodina se fotí
  Antivirus: Sdílet potomky na sítích? Pro dítě je to jen ztráta soukromí, benefity to pro něj nemá žádné

  Zdroj: irozhlas.cz, 10.03.2024
  Každý den sledujete, jak tráví čas, co jí, jak si hrají, v čem jsou oblečené a jak rostou. Někteří rodiče sdílí životy svých dětí od narození na sociálních sítích. Někteří jen aby se pochlubili a sdíleli to s přáteli, rodiče influenceři na sdílení svých dětí můžou vydělávat i peníze. Jaké dopady má sdílení potomků na dětskou psychiku? Jsou v tom rizika? A můžou rodiče své děti využívat k byznysu?

 • studentka ve škole
  Školní psychologové na středních školách: nejčastěji řešíme úzkosti, sebepoškozování a problémy v rodině

  Zdroj: pedagogicke.info, 10.03.2024
  Duševní zdraví studentů na středních školách se podle školních psychologů v čase zhoršuje. Nejčastěji psychologové se studenty řeší úzkosti, sebepoškozování, problémy v rodině či panické ataky. Středoškoláky také často trápí nízké sebevědomí, depresivní stavy a výjimkou bohužel nejsou ani myšlenky na sebevraždu. Epidemie covid-19 a s ní spojená opatření podle školních psychologů vedly k akceleraci problémů a tento stav stále přetrvává.

 • Chlapec se drží za hlavu
  Na každé střední škole myslí na sebevraždu nejméně čtyři žáci, varují psychologové

  Zdroj: zpravy.aktualne.cz, 08.03.2024
  Na běžné střední škole potřebuje psychologickou pomoc v průměru jedenáct až dvacet studentů. Nejčastěji trpí pocity úzkosti, sebepoškozováním, panickými atakami či depresivními stavy. Mezi studenty jsou časté i sebevražedné myšlenky. Vyplynulo to z průzkumu společnosti GTS Alive, která oslovila 41 psychologů ze středních škol. Vidí problém hlavně v nedostatku financí a systému psychiatrické péče.