O čem se mluví

 • Sedící mladá žena
  Napsala knihu Žiju bez dětí. ‚Ne všechny máme být matky. Žádná toho nelituje,‘ říká moderátorka

  Zdroj: irozhlas.cz, 20.02.2024
  Napsala knihu o bezdětných ženách, protože sama dlouho nemohla mít děti. „Ne všechny ženy tady jsou od toho, aby rodily děti. Je důležité si to uvědomit,“ zdůrazňuje moderátorka Martina Hynková Vrbová v pořadu Blízká setkání na Dvojce. Obecně jsou bezdětné ženy brány jako kariéristky, které myslí jen na sebe a hrozí jim samota. „Žádné jistoty nemáme ale ani my, co jsme rodiče. Se svojí samotou se musíme všichni vyrovnat.“

 • Gumoví medvídci
  HHC, kratom a nikotinové sáčky v aktovkách. Děti si často myslí, že mají magické schopnosti

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 20.02.2024
  „Nikotinové sáčky mají děti nejradši. Je to věc, která stimuluje a dá se dobře schovat. I další látky jako HHC, kratom nebo energetické nápoje, se na základních školách běžně objevují a všechny jsou snadno cenově dostupné. Pokud si kladete otázku, jestli s nimi i vaše dítě přichází do styku, tak za mě rozhodně ano,“ říká Kristýna Šatochinová z Centra primární prevence organizace Magdaléna.

 • Chlapec leží na koberci
  Nezavře pusu a hroutí se, když prohraje. Jak se daří nadaným dětem ve školkách?

  Zdroj: eduzin.cz, 19.02.2024
  Místo panenek si hrají se stavebnicemi nebo vytvářejí složité obrazce z magnetů a kostek. Mívají na sebe vysoké nároky, a když se jim něco nepovede, propukají v afektivní záchvaty. A přitom nezřídka už ve čtyřech letech čtou, někteří i dvojjazyčně. Nadané a přemýšlivé děti to nemají snadné ani gymnáziu, natož ve školce. A jak se v Česku říkává, „je to o lidech”.

 • Žák s aktovkou
  Jak dítě připravit k zápisu a vážně potřebuje odklad? Nevoďte ho za ručičku, radí speciální pedagožka

  Zdroj: prozeny.cz, 19.02.2024
  Už se to blíží! Zápisy do prvních tříd se konají od 1. do 30. dubna. Jak zjistíte, že je váš předškolák dostatečně zralý pro nástup do školy? Proč má stále více dětí odklad docházky a čím můžete vy sami pomoci svým ratolestem s přípravou na zápis? Zeptali jsme se zkušené speciální pedagožky Mariny Šimanové.

 • dítě a žena
  Michaela Ryšavá: Zavedeme terénní chůvy, mohou předejít katastrofě. Dnes stát umí dítě jen odebrat

  Zdroj: ucitelske-listy.cz, 15.02.2024
  Když člověk cítí kouř, přesně ví, že má zavolat hasiče a oni oheň uhasí. U rodin ale nic takového podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové neexistuje. I přesto, že signály jsou vidět ve škole, u lékařů nebo sousedů, nechávají se rozhořet až do chvíle, kdy už uhasit nejdou. „Když rodiny přestanou zvládat, stát dítě odebere a dá ho na lůžko. To stojí nemalé peníze a u řady dětí se po mnoha letech útrap rozvíjí vážné obtíže,“ popisuje Šimáčková Laurenčíková.

 • děti a učitelka/vychovatelka
  Sousedské dětské skupiny od ledna 2025?

  Zdroj: medium.seznam.cz, 15.02.2024
  Sousedské dětské skupiny jsou rozšířením možností předškolní péče pro rodiče, které jim pomůže v návratu na pracovní trh. Tato služba cílí zejména na nejmenší děti, pro které se nedostává stávající kapacita školek a dobudování nové trvá několik let.

 • šikana ve škole
  Moje dítě šikanuje druhé! Je nutné zjistit, proč má potřebu ubližovat. Možná jste moc přísní rodiče

  Zdroj: prozeny.cz, 13.02.2024
  Nikdy byste to do něj neřekli, nenapadlo by vás to ani v nejhorším snu. Nebo sice víte, že je váš potomek živější, tak trochu lump, ale šikanátor? To ne! Jenže pak se dozvíte, že je to agresor, který si vyhlédl oběť a neúprosně ji trýznil. Co teď s tím? Jak jednat s dítětem, jež cíleně ubližuje jiným?

 • děti ve škole
  Týden pro wellbeing ve škole

  Zdroj: rodina.cz, 13.02.2024
  Přes 60 neziskových organizací se zapojí do nultého ročníku Týdne pro wellbeing ve škole.

 • nemocná dívka
  Jsou vaše děti stále nemocné? Možná je příčinou Münchhausenův syndrom v zastoupení

  Zdroj: medium.seznam.cz, 12.02.2024
  Münchhausenův syndrom se řadí mezi duševní poruchy. Co je jeho podstatou a proč se může vyskytnout i tzv. v zastoupení?

 • dívky u počítače
  Děti a kybernetická bezpečnost – na co by si měli dát rodiče pozor v roce 2024?

  Zdroj: kybez.cz, 12.02.2024
  V této době moderních technologií je věk ve kterém se děti seznamují s digitálním světem a technologiemi stále nižší. Tento digitální zážitek však může být poškozen potenciálními riziky číhajícími online. Jak technologie postupují, vyvíjejí se také nové taktiky a strategie používané kyberzločinci na zacílení a zneužívání mladých uživatelů internetu.

 • dívka s knihou
  O duševní zdraví musejí pečovat jak děti, tak učitelé. V cestě jim ale nesmí stát rodiče

  Zdroj: clovekvtisni.cz, 11.02.2024
  Distanční výuka, válka na Ukrajině nebo zhoršující se ekonomická situace – dětí i učitelé čelí v posledních letech stále většímu tlaku. Školní lavice tak už pro spoustu žáků přestávají být bezpečným prostředím, kde se mohou v klidu soustředit na výuku. A řada učitelů si pak neví rady, jak dětem pomoci.

 • zamyšlený teenager
  Dětská psychiatrie v zoufalém stavu. Na nápravu poslali lidé statisíce

  Zdroj: medium.seznam.cz, 11.02.2024
  Na účet dětské psychiatrické nemocnice Louny přišlo dnes od veřejnosti více než 650 tisíc korun. Osm stovek dárců zvedlo ze židle prostředí, ve kterém jsou malé děti a teenageři. Zakázané mříže, sprchy a záchody bez dveří, žádné herny, jen samotky.

 • Hádající se rodiče
  Jaká je to péče? Stát chce ulehčit rozhádaným rodičům

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 08.02.2024
  Ministerstvo spravedlnosti chce zrušit zažité pojmenování péče o děti, když se rodiče rozejdou. Žádná střídavá nebo výlučná péče. Oba budou rodiči a pouze se stanoví, kdo se které dny o děti stará. Má to zabránit zbytečným emocím.

 • Těstoviny
  Obědy zdarma pomáhají stále více žákům, problém představuje administrativa

  Zdroj: idnes.cz, 08.02.2024
  Již téměř tři tisícovky dětí z chudých rodin v Moravskoslezském kraji se mohly jen za letošní školní rok bezplatně stravovat v jídelnách díky krajskému projektu Obědy do škol. Přesto se však podle odborníků nedostává podpory všem potřebným dětem.

 • Mladá dívka leží v posteli
  Když tě trápí úzkost, odložíme ji do krabičky. I to se učí rodiče v novém kurzu, vysvětlují psycholožky

  Zdroj: eduzin.cz, 06.02.2024
  Návaly pláče, špatný spánek, panické ataky. Úzkostmi trpí v Česku až třetina dětí a jejich problémy se většinou projevují už na základní škole. Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) teď rozjíždí nový program pro rodiče nazvaný Bez obav. „Čekací lhůty k odborníkům jsou dlouhé i šest měsíců. Když ale rodič s dítětem chce pracovat a dostane k tomu vhodné techniky, nakonec dítě terapeuta nebo psychiatra nemusí ani potřebovat,“ říkají Marie Polášková a Marta Fišerová.

 • Mladý muž s brýlemi
  Adiktolog: HHC kombinují děti třeba s alkoholem nebo léky, může to být fatální

  Zdroj: irozhlas.cz, 06.02.2024
  Lékaři v řadě českých měst řešili v poslední době případy dětí, které se předávkovaly látkou HHC, zjistil Radiožurnál. Látka HHC pochází z konopí a v Česku není zakázaná, může být ale návyková. „Je tam potenciál závislosti, v čem je riziko v Česku, to je dostupnost pro děti a dospívající,“ objasňuje v Ranním Interview Radiožurnálu Tomáš Jandáč, adiktolog z Ambulance dětské a dorostové adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

 • Dívka leží na lůžku v nemocnici
  Vážně nemocné děti čekají na dárce kostní dřeně i několik měsíců

  Zdroj: novinky.cz, 05.02.2024
  Na transplantaci kostní dřeně čekají někteří pacienti řadu měsíců. Jsou mezi nimi i vážně nemocné děti, kterým nezabrala náročná léčba chemoterapií. Ideálního dárce kostní dřeně se snaží lékaři najít i přes registry v cizině. S větším počtem českých dárců by měly rodiny ale větší šanci, že se jejich blízcí dostanou k zákroku rychleji.

 • Dítě na louce s fotoaparátem
  Dítě by mělo mít takovou životní úroveň jako ten movitější z rodičů, říká o výživném advokátka

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 05.02.2024
  „Máme za to, že jak dítě roste, zvyšují se jeho náklady. Výživné je vždycky pohledávkou dítěte. Rodič, který o něj pečuje, je do jeho 18 let jen platebním místem. Výživné nekončí tím, co je dítě schopno na měsíc spotřebovat. Pokud je životní úroveň rodiče hodně vysoká, nechává se část výživného na spotřebu a zbytek může jít třeba na spoření,“ vysvětluje advokátka Michaela Dobrovičová.

 • dívky píšící do sešitu
  Změna v českých školách. Brzy přestanou známkovat nejmladší žáky

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 01.02.2024
  Covid přinesl i něco pozitivního. Učitelé častěji hodnotili žáky jinak než známkami. Teď se školy zase ke klasifikaci vrací. Ministerstvo školství chce ale známkování do budoucna omezit, začne se prvňáky, druháky a třeťáky.

 • dívky u klavíru
  Nuda je pro vaše dítě klíčem k úspěchu: Jak objevit jeho skutečné zájmy a silné stránky

  Zdroj: iglanc.cz, 01.02.2024
  Silné stránky (nezaměňovat za talent) má každý z nás, a pokud je objevíme a rozvíjíme, můžeme se pak věnovat tomu, co nám jde, baví nás a bude nás naplňovat – v práci i mimo ni.

 • smutná dívka
  Párkrát se mi povedlo podat někomu ruku, ale pak mi bylo hrozně špatně, popisuje oběť domácího násilí

  Zdroj: irozhlas.cz, 31.01.2024
  „Když mě vedli na OSPOD, mluvili o mně, že jsem chyba v systému. Že jsem dokázala tak dlouho žít v silně devastujícím prostředí a nikdo si toho nevšiml. Ale já vím, že já nejsem ta chyba v systému, ale že ten systém má chyby. Hrozně bych chtěla, aby mě měl někdo rád. Ale vím, že mě nikdo rád nemůže, protože nemám ráda sebe,“ říká Dita v podcastu Slušný vychování od Radia Wave.

 • u právníka
  Nový domov pro děti: Přečtěte si, jak se domluvit na péči o dítě po rozvodu

  Zdroj: dumazahrada.cz, 31.01.2024
  Čeká vás rozvod a s partnerem se nemůžete dohodnout na péči o dítě? Pak byste měli vědět, že máte na výběr ze 4 variant – výlučné péče jednoho z rodičů, společné péče, střídavé péče a svěření do péče jiné osoby. Jak jednotlivé modely fungují? A jak se na péči o děti domluvit v klidu?

 • děti s matkami
  Férové dětství pro znevýhodněné i talentované děti v Olomouckém kraji

  Zdroj: prostejov.eu, 30.01.2024
  Nadační fond Férové dětství působí od roku 2021 po celé ČR, tedy i v regionu Olomouckého kraje. Zaměřuje se na podporu sociálně a zdravotně znevýhodněných dětí, jejichž rodiny se ocitly v nepříznivé situaci.

 • muž zavírá ženu za dveře
  Bez podpory mužů domácí násilí a násilí ve vztazích nevymizí

  Zdroj: idnes.cz, 30.01.2024
  Většina mužů se násilí na ženách nedopouští a je důležité, aby byl slyšet právě jejich hlas a jasný postoj k tomu, že násilí netolerují, nebagatelizují a není jim lhostejné.

 • smutný teenager
  Petr Winkler: Potřebujeme vychovat generaci, která si se psychickými tlaky bude umět zdravě poradit

  Zdroj: reflex.cz, 29.01.2024
  Sebepoškozování, deprese, úzkosti. Dětí s duševními problémy neubývá, naopak. Psychiatrie dál bojují s nápory pacientů a nedostatky lůžek, stále chybí dětští psychiatři a stále není dost psychologů ve školách. Co s tím? A jak mohou pomoct právě školy? Podle ředitele Národního ústavu duševního zdraví Petra Winklera je klíčová prevence, která by měla ovšem fungovat napříč systémem. Duševní gramotnosti by se mohly podle něj děti učit už od školek. Stejně tak i dospělí.

 • lidská ruka, ruka robota
  AI už nahrazuje dětem kamarády

  Zdroj: novinky.cz, 29.01.2024
  Všemožné formy umělé inteligence už používají v různé míře dvě pětiny dětí druhého stupně základní školy. Některým už chatboty nahrazují kamarády. Vyplývá to ze zjištění společnosti Scio.

 • znaková řeč
  Rodiny se sluchovým postižením nemusí žít v izolaci

  Zdroj: pardubickykraj.cz, 28.01.2024
  Je to skoro jako zázrak, jak čtyři ženy dohromady na 3,6 úvazku mohou změnit k lepšímu život rodinám s dětmi, ve kterých má někdo z členů sluchové postižení. Právě taková je posádka pracoviště v Pardubicích, kde organizace Centrum pro dětský sluch Tamtam poskytuje Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi. Další dvě pracoviště služby mají v Praze a v Ostravě. To pardubické patří k terénním a ambulantním sociálním službám, které podporuje také Pardubický kraj. Na jejich zkušenosti se přijel zeptat radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

 • dítě schované v polštářích
  S péčí o děti s mentálním postižením pomohou rodinám hostitelé. Je jich ale málo

  Zdroj: berounsky.denik.cz, 28.01.2024
  Heroutovi z Berouna jako jedna z prvních rodin v regionu získali v rámci podpory rodin s dětmi s mentálním postižením, takzvaného homesharingu, hostitele pro syna s Downovým syndromem se znaky autismu. Čtrnáctiletému Lukášovi se několikrát v měsíci věnuje Daniela z Kladna. Rodin, které by uvítaly hostitele, je ale v Česku dvacetkrát více než hostitelů.

 • Dívka sedí před školou
  Ředitel NUDZ: Nárůst psychických onemocnění u dětí je enormní. Systém podpory duševního zdraví selhal

  Zdroj: dvojka.rozhlas.cz, 26.01.2024
  Poruchy duševního zdraví se nevyhýbají ani dětem. Ze studie, kterou ve spolupráci s Českou školní inspekcí provedl Národní ústav duševního zdraví, vyplynulo, že až 40 % deváťáků je depresivních a 30 % trpí úzkostmi. Co enormní nárůst onemocnění způsobuje? Jak pomoct mladé generaci s duševními problémy? A jak je to s dostupností a kapacitou psychiatrické péče v Česku? Ředitel NUDZ Petr Winkler ještě poradí, jak posílit psychickou odolnost a jak docílit lepší duševní pohody.

 • Víčka plechovek od nápojů
  Nic jako bezpečné množství energy drinku pro děti neexistuje, říká lékařka

  Zdroj: vitalia.cz, 26.01.2024
  Poslanci uvažují o zákazu prodeje energetických nápojů dětem. Výrobci chtějí regulaci prodeje zabránit. Při dodržení bezpečného množství podle nich nebezpečí nehrozí. Jenže to podle odborníků neplatí.

 • Chlapec volá z mobilu
  Linka bezpečí zvyšuje kapacitu: Témata jsou náročnější, děti potřebují více péče

  Zdroj: protisedi.cz, 25.01.2024
  Tematika sebevražd, sebepoškozování, depresí, úzkostí a dalších psychických poruch patří k pěti nejčastěji řešeným problémům na Lince bezpečí. V kontextu těchto témat je potřeba věnovat dětem více času, proto se prodloužila průměrná délka hovoru. Linka bezpečí také navýšila kapacitu interventů meziročně o 16 %.

 • Sladké jídlo
  Česko, země obézních dětí: Tloustnou a málo sportují. Pomůže daň z cukru, říká expert

  Zdroj: cnn.iprima.cz, 25.01.2024
  Zájem českých dětí o spontánní sportování prudce poklesl. Vede to k obezitě i komunikačním problémům mladé generace. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to tvrdí Zdeněk Ertl, předseda Sdružení sportovních svazů ČR. Podle něj je nutné, aby zasáhl stát. Daň z cukru je prý jen jeden z mnoha nutných kroků. Začít bychom měli tím, že místo olympijských „profíků“ začneme podporovat obyčejné sportovní nadšence.

 • Dívka studuje na zkoušku
  Gympl jako útěk. Dril k přijímačkám odmítá stále více rodičů, dobrých základních škol je ale málo

  Zdroj: heroine.cz, 24.01.2024
  Víceletá gymnázia jsou v mnoha ohledech evropsky ojedinělou kličkou ve vzdělávacím systému. O jejich výhodách a nevýhodách se diskutuje prakticky od chvíle, kdy byla po revoluci obnovena: zatímco jejich zastánci argumentují lepším kolektivem, příležitostmi a rozvojem nadaných dětí, odpůrci poukazují na prohlubování společenských rozdílů a studie, podle nichž gymnazisté nemají výrazně lepší výsledky než jejich protějšky na „základce“. Proč po gymnáziích rodiče stále touží a jsou v současném Česku přežitkem?

 • Nemocné dítě leží v posteli
  Nemocných dětí přibývá. Trápí je vysoké horečky a nevolnost

  Zdroj: novinky.cz, 24.01.2024
  Ordinace dětských lékařů se plní nemocnými. K angínám a streptokokovým infekcím se přidává ve větší míře chřipka. Podle lékařů je to po vánočních svátcích očekávaný vývoj. Nejčastějšími projevy jsou horečky, únava, někdy i zažívací potíže.

 • Dívka drží peněženku a mobil
  Dětský psycholog Václav Mertin: Co s tím, když vám děti doma berou věci?

  Zdroj: flowee.cz, 23.01.2024
  Dětský psycholog Václav Mertin patří ve svém oboru k nejuznávanějším odborníkům v Česku. V nejnovějším díle Flowcastu říká: malé děti si neuvědomují hodnotu peněz, a je zodpovědností rodičů, abychom je to s láskou a péčí naučili. Stejně jako je učíme chodit, číst a jezdit na kole, musíme jim vštěpovat základy finanční gramotnosti.

 • Chlapec sedí na židli
  Nezvladatelní žáci? Poruch chování přibývá, učitelé se hroutí

  Zdroj: novinky.cz, 23.01.2024
  Pětinásobně vyšší je za posledních deset let počet dětí s diagnózou vývojové poruchy chování. To platí pro základní školy, na středních je to sedminásobek. Podle odborníků nelze nárůst spojovat jen s nástupem nových pravidel pro inkluzi, daleko větší váhu má zhoršující se psychická kondice dětí.

 • Matka online zanedbává pozornost k dítěti
  Navyšujeme kapacitu konference „Digitální doba a její dopady na duševní pohodu dětí“

  Zdroj: sancedetem.cz, 23.01.2024
  Zajímá vás, jak vyrůstání v „době digitální“ ovlivňuje duševní pohodu dětí? Jak je naučit zdravému vztahu k digitálním technologiím? Na práci s dětmi v kontextu digitálních médií a technologií se zaměříme na konferenci pořádané Nadací Sirius a Městskou knihovnou v Praze v rámci „Týdne pro wellbeing ve škole.“ Konference je vhodná především pro pracovníky škol, knihoven a další odborníky pracující s dětmi. Účast je zdarma.

 • Rodiče u právníka
  Nejdůležitější věci, které si po rozvodu přejí děti od svých rodičů

  Zdroj: novinky.cz, 22.01.2024
  Rozvod patří k nepříjemným životním okamžikům, které s sebou přinášejí zranění, zklamání a často i neskutečnou bolest a spoustu slz. Bohužel pro některé jedince se jedná o tak silné emocionální trauma, že přes svou vlastní bolest nedokážou vidět bolest druhých, a to ani svých dětí.

 • Smutný chlapec
  Přála bych vám vidět, co všechno rodiče považují za přiměřený trest a základ slušného vychování

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 22.01.2024
  „Násilí je návykové. Rodiče ho používají v momentě, kdy jsou frustrovaní, bezmocní, nevědí, co mají dělat. A když dítě uhodí, uleví se jim, vyplaví se jim dopamin a cítí se v tu chvíli líp. A mají tendenci tohle chování opakovat častěji a intenzivněji,“ říká Petra Wünschová, psychoterapeutka a ředitelka Centra LOCIKA v prvním díle podcastové série Slušný vychování.

 • chlapec s knihou
  Na znevýhodnění žáků s jinou mateřštinou upozorňuje kampaň Náš hlas

  Zdroj: novinky.cz, 18.01.2024
  Na znevýhodnění dětí a mladých s jiným mateřským jazykem v českých školách chce upozornit kampaň Náš hlas, kterou zahájila organizace META. Tři spoty i další akce mají poukázat na jazykovou bariéru v češtině, potřebu psychické pohody školáků a školaček i zajištění nutné podpory pro vyučující.

 • rozhovor dvou žen
  V Česku vzniklo první centrum pro oběti sexuálního násilí

  Zdroj: novinky.cz, 18.01.2024
  V pondělí otevře své brány první komplexní centrum pro oběti sexuálního násilí v Česku. Tři sta metrů velký prostor bude v Praze 6 provozovat obecně prospěšná společnost proFem. Obětem násilí nabídne zázemí a psychickou podporu a pomoc včetně možnosti krátkodobého ubytování. Zprovoznění místa má být reakcí na kritické mezery v systému i nedostatečnou péči o oběti sexuálního násilí.

 • studentka
  Deváťáci budou letos vybírat tři střední školy

  Zdroj: prahain.cz, 18.01.2024
  Podávání přihlášek na střední školy se nezadržitelně blíží a řada deváťáků už pečlivě zvažuje, na jakou profesní dráhu se po dokončení základní školy vydá. Oproti kolegům z předchozích let budou mít letos budoucí středoškoláci jednu obrovskou výhodu. Přihlášku budou moci podat hned na tři školy zároveň.

 • smajlíci
  Organizace SOFA: Žáci by se ve školách měli naučit pracovat se svými emocemi, zvládat stres nebo i to, jak vyhledat pomoc

  Zdroj: tyden.cz, 18.01.2024
  Žáci by se ve školách měli naučit pracovat se svými emocemi, zvládat stres nebo i to, jak vyhledat pomoc. Do výuky by se tato témata měla dostat i s připravovanou úpravou vzdělávacích programů. Učitelé budou muset najít vhodný způsob, jak k tématům přistupovat, pomoci by jim mohly nové metodiky sociálního a emočního učení.

 • display mobilního telefonu
  Každý rodič by měl vědět, co na sociálních sítích jeho dítě dělá, říká terapeutka

  Zdroj: radioprostor.cz, 18.01.2024
  30% dětí mezi pátým a sedmým rokem života už má nějakou sociální síť. Ta může být často prostor, kde bují šikana, dezinformace a roste závislost. Z užívání sociálních sítí může ale vzejít i mnohem závažnější problém.

 • žena na vozíku
  Úspěšná interaktivní výstava „Lidé odvedle“ míří do Mělníka

  Zdroj: life4you.cz, 16.01.2024
  V Regionálním muzeu Mělník bude od 26. ledna k vidění úspěšná interaktivní výstava „Lidé odvedle – neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem“, která svým návštěvníkům unikátním způsobem přibližuje každodenní život lidí se zdravotním postižením. Dosud byla instalována v Plzni, Humpolci, Chomutově, Jičíně, Pardubicích, Litomyšli a Brně. Nadace Sirius, která za celým projektem stojí a financuje ho, bude výstavu nyní opět realizovat v Čechách.

 • talíř s jídlem
  Na školní stravování žákům přispívá MŠMT i MPSV

  Zdroj: cysnews.cz, 16.01.2024
  Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy loni v prosinci už poněkolikáté vyhlásilo výzvu na podporu školního stravování žáků a žákyň základních škol, jejichž rodina se ocitla v nepřiznivé finanční situaci. Podobnou výzvu administruje také Ministerstvo práce a sociálních věcí. Obě výzvy se navzájem doplňují.

 • miminko s plenou
  Bezplenková metoda: Když miminko začíná chodit na nočník už v porodnici

  Zdroj: blanensky-denik.cz, 15.01.2024
  Bezplenková komunikační metoda slibuje rodičům malých dětí úsporu času i peněz. Nemusí přitom nutně znamenat, že je dítě zcela bez plenek. Metoda spočívá ve sledování signálů miminka a včasném vysazení na nočník nebo kyblík. Mezi benefity BKM (bezplenkové komunikační metody) patří menší spotřeba plen a dítě bez opruzenin a zbytečných bolestí bříška.

 • žena s dětmi
  Poslední rok kojeneckých ústavů. Stát musí rychle sehnat pěstouny

  Zdroj: denik.cz, 15.01.2024
  Zákon o sociálně-právní ochraně dětí čekají změny, jejichž cílem je usnadnit a zrychlit proces žádosti o osvojení nebo o pěstounskou péči. Dosud byl zdlouhavý a administrativně náročný. Vládní novela prošla v Poslanecké sněmovně prvním čtením.

 • miminko
  Kojenecké ústavy dětem prokazatelně škodí. U nás je ale stále máme, připomíná psychoterapeutka Winnette

  Zdroj: plus.rozhlas.cz, 13.01.2024
  Ředitelka Institutu rodinné péče Natama a psychoterapeutka Petra Winnette se už léta snaží o zrušení kojeneckých ústavů v Česku. Zákon by už tady byl, jeho účinnost je ale odložena až do února 2025. „Většina zahraničních vyspělých států už ukončila činnost kojeneckých ústavů,“ říká s tím, že tam tato diskuse probíhala už v 70. a 80. letech minulého století.

 • teenageři na ulici
  Zákeřná předehra zneužívání dětí. Tzv. grooming zahrnují všechny případy, tvrdí psycholožka

  Zdroj: flowee.cz, 13.01.2024
  Sexuální zneužívání dětí představuje vážný celosvětový problém, jehož důsledky dopadají nejen na oběti samotné, ale také na jejich rodiny a na společnost jako celek. Ve většině případů předchází grooming – když se ten podaří odhalit a zastavit, nemusí k činu vůbec dojít.

 • Zelenina a ovoce
  Třetina potravinové pomoci zamířila k dětem

  Zdroj: novinky.cz, 12.01.2024
  Během půl roku fungování nové sítě mobilních, ale i statických výdejen potravinové pomoci o jejich služby projevilo zájem už 163 měst a obcí. Pomohly více než 180 tisícům lidí. Sociálnímu výboru Poslanecké sněmovny to ve středu sdělil předseda České federace potravinových bank Aleš Slavíček.

 • Matka se drží za nohy
  Úzkosti jsou částečně dědičné. Rodiče učíme, aby se nebáli dát strach najevo, ale nepřenášeli ho dál

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 12.01.2024
  „Výzkumy zjistily, že když rodič se svým dítětem pracuje, je to podobně efektivní, jako kdyby šlo o terapeuta. Na odbornou pomoc čekáme v Česku půl až třičtvrtě roku. Zaměřme se tedy na to, co můžou udělat rodiče,“ říkají Matěj Kučera a Marie Polášková z Národního ústavu duševního zdraví.

 • Oběd
  Stát zachová pravidla dotovaných školních obědů. Dosáhnou na ně rodiče v exekuci či insolvenci

  Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 11.01.2024
  Pravidla podpory rodin v nouzi, které žádají o dotované obědy ve školních jídelnách, se nemění. Obavy vyvolala dotační výzva ministerstva školství, která vyčlenila z pomoci rodiče v exekuci, insolvenci nebo pobírající dávky pěstounské péče. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) ale tyto podmínky záhy zase zrušil.

 • Mráz v přírodě
  Mráz svírá ČR. Co dodržet: Malé děti ven jen do minus pěti, chránit si oči, nohy

  Zdroj: denik.cz, 11.01.2024
  V Česku mrzne a v nejbližších dnech mrznout také bude. V pondělí přes den bylo ve městech kolem minus šesti, sedmi či osmi stupni Celsia, na horách dokonce i minus patnáct. Mnohde sice není sníh, velký chlad ale pocítí každý. Zvlášť při východu z vyhřáté místnosti. Deník přináší rady, jak v takovém počasí chránit zdraví dětí i dospělých.

 • Novorozené miminko
  Dítě narozené ženě po očkování proti covidu má také protilátky

  Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 09.01.2024
  Vědci dosud neznali odpověď na otázku, zda se může imunita získaná očkováním proti covidu-19 přenést z matky na jejího potomka. První známý případ, kdy očkovaná žena porodila dítě, u kterého byly zjištěny protilátky, popsali američtí pediatři.

 • Otec bije řemenem
  Výchovná facka neexistuje. Startuje série Slušný vychování

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 09.01.2024
  Šedesát procent českých rodičů se hlásí k tomu, že ve výchově dětí používá tělesné tresty. Kdo chce s násilím na dětech přestat, často neví, jak. Většina lidí ale nadále souhlasí s tím, že výchovné facky jsou potřeba a nahradit je domluvou, vysvětlením, empatií nebo respektem není možné. Co všechno jsme schopni v rámci „slušnýho vychování“ svým dětem dělat?

 • otevřená kniha v podzimním listoví
  Co nového v naší odborné knihovně?

  Zdroj: sancedetem.cz, 09.01.2024
  Připravili jsme pro vás souhrn nově přidaných záznamů v naší Odborné knihovně. Tento měsíc se nám sešly především online a veřejně dostupné zdroje, takže k většině publikací se snadno dostanete přímo z Odborné knihovny. Podnětné čtení přeje redakce portálu Šance Dětem.

 • Batole
  Děti můžeme posílit v jejich sebehodnotě. Nejtěžší je batolecí fáze a puberta, říká psycholožka Miková

  Zdroj: irozhlas.cz, 08.01.2024
  Nejtěžší fáze ve výchově dětí je fáze batolecí a puberta. Alespoň to říká psycholožka a autorka knihy Milovat nestačí Šárka Miková pro Radiožurnál. „Rodiče mohou pomoci především tím, že se budou snažit zůstat klidní, když na ně začne puberťák chrlit emoce. I když to tak nevypadá, tak je pořád potřebuje. Potřebuje se od nich oddělit, přitom potřebuje hledat své místo v budoucím světě. A měli by být přístavem, kotvou,“ vysvětluje psycholožka.

 • Dívka sedí na obrubníku u školy
  S mimořádným nadáním se často pojí hypersenzitiva, kdy jsou děti citlivé a dráždivé, říká odbornice

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 08.01.2024
  „Pokud má dítě nějaké předpoklady, je nutné je rozvíjet optimálně – ne maximálně. Když budeme děti drtit jako olivy, neznamená to, že z nich dostaneme nejlepší olej. Touhle cestou se nejde dát bez poškození dítěte nebo rodiny,“ říká Lenka Eckertová, ředitelka nadace RSJ.

 • Vyvěšený telefon
  Linka důvěry je od Nového roku hluchá. Kam se obrátit?

  Zdroj: prahain.cz, 05.01.2024
  Linka důvěry, kterou již řadu let nonstop provozovala Psychiatrická nemocnice Bohnice ukončila svůj provoz s koncem roku 2023. Důvodem byly finance. Lidé v krizové situaci se tak musejí od nového roku obrátit jinam.

 • žákyně se svačinou
  Na školní stravování přispívá žákům MŠMT i MPSV

  Zdroj: msmt.cz, 04.01.2024
  Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy loni v prosinci už poněkolikáté vyhlásilo výzvu na podporu školního stravování žáků a žákyň základních škol, jejichž rodina se ocitla v nepřiznivé finanční situaci. Podobnou výzvu administruje také Ministerstvo práce a sociálních věcí. Obě výzvy se navzájem doplňují. Zatímco MPSV přiděluje prostředky krajům a jsou určeny na podporu dětí, jejichž rodiny pobírají dávky v hmotné nouzi, výzva MŠMT se od počátku zaměřovala na rodiny, které na tyto dávky nedosáhnou, protože jsou jejich příjmy těsně nad hranicí jejich přidělení.

 • drobné mince
  Dosáhnete na přídavek na dítě? Podmínky pro rok 2024

  Zdroj: penize.cz, 04.01.2024
  Kdo má nárok na dětské přídavky? Jak vysoký je v roce 2024? Co se počítá do příjmů a jak zjistit životní minimum domácnosti? Tady je přehled a kalkulačka.

 • pomůcky lékaře
  Novinky ve zdravotní péči pro rok 2024: Dostupnější péče dětského psychiatra, změny v očkování proti HPV...

  Zdroj: ordinace.cz, 03.01.2024
  Od ledna je možné se v ordinacích setkat s některými novinkami. Změny se týkají například jednodenní chirurgie, kde se rozšiřuje seznam výkonů, po nichž bude moci být pacient propuštěn do domácího léčení. V oblasti prevence se zase upravuje věkový limit pro plně hrazené očkování proti HPV. Muži starší 50 let se zase budou moci zapojit do populačního screeningu karcinomu prostaty. Níže přináší VZP přehled některých změn.

 • tři králové
  Tříkrálová sbírka začíná. Kdy a kde můžete přispět?

  Zdroj: qap.cz, 03.01.2024
  Tříkrálová sbírka navazuje na starou kolednickou tradici, jde o největší pravidelnou sbírkou pro potřebné u nás. Jak přispět? Jaké akce se budou konat?

 • žena sedící na kufříku
  Cena evropského občana 2023: Vítězný projekt Život v kufříku pomáhá opuštěným dětem uchovat vzpomínky

  Zdroj: euroskop.cz, 03.01.2024
  V České republice bývá každý rok odloženo či odebráno až 500 dětí. Tyto děti ve většině případů neznají svoji minulost. Vzpomínky jim však pomáhá ukládat projekt Život v kufříku, který je zaštiťován nadací La Vida Loca, jehož zakladatelkou je Martina Wojtylová Opava. Dle slov jeho zakladatelky v Evropě projekt nemá obdoby a právě i díky své jedinečnosti letos získal Cenu evropského občana, která je každoročně udělována iniciativám, které přispívají k evropské spolupráci a prosazování společných hodnot.

 • chlapec v přírodě
  Lidé se na OSPOD dívají negativně. My ale musíme stát na straně dítěte, říká předsedkyně profesní komory

  Zdroj: forum24.cz, 03.01.2024
  „Činnost OSPODu je velmi zajímavá, ale i právě proto je velmi důležité, aby byla vymezená zákoníkem práce. Protože OSPOD velmi často vstupuje do největší intimity, do soukromí rodin. A rodina je nedotknutelná, je to chráněno nejvyššími právními normami,“ říká předsedkyně Profesní komory sociálně-právní ochrany dětí Dagmar Kubičíková. Mluví také o tom, jaké pravomoci a povinnosti má orgán sociálně-právní ochrany dětí nebo jaké mylné představy o něm lidé mají.

 • prázdná kapsa a pár mincí
  Anketa mezi sociálními pracovníky: Jaký byl rok 2023 pro nejchudší z nás?

  Zdroj: denikreferendum.cz, 02.01.2024
  Redakce DR u příležitosti končícího roku oslovila zástupce občanské společnosti a sociální pracovníky s otázkou: Jak na vaše nízkopříjmové klienty dopadá inflace, stále se zvyšující ceny energií a potravin a další rostoucí životní náklady?

 • ženy držící se za ruce
  Psychická pomoc studentům je třeba, ostatní však potřebují pomoci také

  Zdroj: medium.seznam.cz, 02.01.2024
  Chybí lékařská péče. Co bohužel chybí více, je péče Ministerstva zdravotnictví o samotné zdravotnictví. O co méně je to viditelné, o to ničivější to má následky.

 • Fotografie čtyřčlenné rodiny
  Jsme součástí kampaně „Zdravý nový rok“

  Zdroj: info-zdravi.cz, 21.12.2023
  S radostí jsme poskytli rozhovor do kampaně „Zdravý nový rok“, protože zdravá rodina je stejně důležitá, jako individuální zdraví každého z nás.

 • u rozvodu
  Mluvte s dětmi o expartnerovi v dobrém. Prospějete jejich psychice

  Zdroj: flowee.cz, 21.12.2023
  Rozvod a rozchod se podepisuje nejen na naší duši, ale obrovsky poznamenává i děti. A i když se třeba cítíme ponížení a zrazení, nikdy bychom o expartnerovi neměli před dětmi mluvit negativně. Zaděláme jim tím totiž na psychické potíže.

 • matka s dítětem
  Odebírání dětí z biologických rodin je u nás nadprůměrné. Pomoci má projekt Lighthouse

  Zdroj: zeny.iprima.cz, 21.12.2023
  Každý rok roste počet dětí, které vyrůstají mimo svou biologickou rodinu, ať už jsou v ústavní výchově nebo v náhradní rodinné péči. I z tohoto důvodu vznikl projekt Lighthouse, který spustila Nadace Terezy Maxové dětem společně s bankou ING. Cílem je pomoci sociálně slabým rodinám a samoživitelům, dlouhodobým cílem projektu je podpořit rodiče v nouzi a zabránit nechtěnému odebrání dětí z rodin. Od začátku projektu v roce 2022 se podařilo konkrétně pomoci již 124 rodinám.

 • děti skáčou
  Rodiče sdílejí citlivé fotky dětí, těm pak hrozí šikana

  Zdroj: novinky.cz, 21.12.2023
  Pochlubit se fotkou svého dítěte, vnuka či vnučky kamarádům na sociální síti – vypadá to na první pohled neškodně, zvlášť teď v době vánočních svátků. Bezpečnostní odborník Kamil Kopecký ovšem varuje před tím, aby lidé sdíleli citlivé snímky svých potomků, byť je jejich záměr zcela nevinný.

 • děti ve škole
  Poruchy u předčasně narozených dětí se ukáží často až ve škole

  Zdroj: zdravezpravy.cz, 19.12.2023
  Předčasně narozené děti oproti dětem narozeným v termínu více ohrožují duševní poruchy. Ty se neprojeví hned v batolecím věku, ale často až později po nástupu dítěte do školy, kdy se příčina problémů ale už nehledá v předčasném narození.

 • děti v počítačové učebně
  Mobil nebo tablet pod stromeček? Tipy, jak ochránit děti před nástrahami online světa

  Zdroj: feedit.cz, 19.12.2023
  Každoročně najde mnoho dětí pod stromečkem nějaký technologický dárek, ať už jde o první mobilní telefon, tablet nebo v případě starších studentů notebook. Spolu s novým zařízením by ale děti měly dostat i dostatek informací o tom, jak se na internetu chovat bezpečně a neohrozit sebe ani svá data.

 • dívka a chlapec
  Mnoho organizací se zasazuje o to, aby lidskoprávní hodnoty byly dennodenně žité a přístupné co nejvíce lidem, říká zmocněnkyně pro lidská práva Laurenčíková

  Zdroj: svetneziskovek.cz, 18.12.2023
  „Vnímám nevládní organizace jako určité pojistky, strážce demokracie, jako někoho, kdo ve společnosti drží kontinuitu hodnot – solidarity, respektu, soucitu,“ říká Klára Šimáčková Laurenčíková, zmocněnkyně pro lidská práva. Proč je podle ní důležitá investice do bezpečného dětství? Daří se integrovat ukrajinské uprchlíky? A jak zvládat tempo na pozici, jejíž práce má dopad na zlepšování práv v Česku?

 • matka s kočárkem
  Rodičovský příspěvek - Tuto dávku je možné pobírat vždy pouze na nejmladší dítě v rodině. Vyplácena může být až do 3 let věku dítěte

  Zdroj: kurzy.cz, 18.12.2023
  Dávky státní sociální podpory vyplácí Úřad práce ČR na základě zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů.

 • vánoční stromek
  Pravda o Ježíškovi může některé děti velmi bolet. Psycholožky poradily, kdy a jak na ni děti připravit

  Zdroj: zena-in.cz, 17.12.2023
  Nejmenší děti na něj bezmezně věří, a tak si můžeme užívat jejich radosti z magického kouzla Vánoc. Jenže s přibývajícím věkem se v jejich hlavách množí pochybnosti. Měli bychom na pohádce o Ježíškovi i přes ně trvat? A kdy je čas na pravdu?

 • soudcovské kladívko
  Před lety se mu na úřadě vysmáli. Na zplnoletnění podnikatelů-teenagerů si ale už české soudy zvykají

  Zdroj: cc.cz, 17.12.2023
  Jsou náctiletí a chtějí rozjet byznys. Aby tak mohli činit legálně, musí požádat soud a popsat mu, jaký mají prospěch nebo třeba vztahy v rodině.

 • konference
  Neviditelné oběti trestných činů – konference o pomoci dětem uvězněných rodičů

  Zdroj: em.muni.cz, 17.12.2023
  Katedra sociální politiky a sociální práce FSS MU pořádá 15. prosince konferenci s názvem Rodičovství za mřížemi: Sociální práce s dětmi odsouzených rodičů.

 • Muž a žena sedí vedle sebe na gauči
  Děti a rozvod rodičů: Nepotřebují znát viníka ani důvod rozchodu, k dispozici by měly mít nadále oba rodiče, říká mediátorka Halka Jaklová

  Zdroj: zena-in.cz, 15.12.2023
  Rozchod rodičů bývá pro děti katastrofou. Jak jim situaci co nejvíc ulehčit, o čem s nimi mluvit a co naopak nechat až na dialog mezi dospělými, aby si neodnesly trauma? Nejen o tom jsme hovořily s lektorkou, mediátorkou a právničkou Aperio - Společnosti pro zdravé rodičovství Mgr. Halkou Jaklovou.

 • Dva mladí kluci sedí na zemi
  Šíření falešných důkazů i cílení na děti. Tabákový průmysl šíří dezinformace o e-cigaretách, zní z WHO

  Zdroj: irozhlas.cz, 15.12.2023
  Světová zdravotnická organizace (WHO) obvinila tabákový průmysl, že ve svých marketingových kampaních vědomě šíří falešné informace o elektronických cigaretách a cílí je na děti. Tabákové firmy podle WHO financují a pouštějí do světa falešné důkazy, aby podpořily své argumenty, že tyto výrobky jsou méně škodlivé. WHO požaduje, aby jednotlivé státy zavedly přísnější regulaci elektronických cigaret.

 • Dívka fotografuje
  Kroužek vybírejte s rozvahou, dítě musí hlavně bavit. A na čem ještě záleží?

  Zdroj: denik.cz, 14.12.2023
  Jak vybrat správný zájmový kroužek pro dítě, to je otázka, kterou dříve nebo později začne řešit většina rodičů. A jde o důležitou a podstatnou věc. Kroužky rozvíjejí dětskou osobnost, talent, motivují a vedou děti ke spolupráci nebo zodpovědnosti. Jsou důležité také proto, že nabízejí něco jiného, než děti znají z rodiny a školy nebo školky.

 • Otec s dcerou
  Všechno ohlídat a nesložit se z toho. Je to těžší, než jsem si myslel, říká táta na rodičovské

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 14.12.2023
  „Přemýšlím často, jaké to je, být s dítětem sám celé dny. Často mi píšou matky, že jsou na tohle všechno samy. Že třeba partner chodí do práce, ale i po jeho práci je péče o domácnost úplně na nich. To si neumím představit, jak bych to všechno zvládal sám. A to vůbec nemluvím o samoživitelkách,“ říká Matěj, táta batolete a tvůrce insta profilu Táta na rodičovské.

 • Podpis Charty proti domácímu násilí
  Firmy a instituce se spojily v boji proti domácímu násilí. Ve společné Chartě se zavazují k osvětě a pomoci obětem z vlastních řad

  Zdroj: vodafone.cz, 13.12.2023
  Každá pátá žena se během života setká s fyzickým nebo sexuálním násilím, nějakou z forem psychického zneužívání zažije dokonce téměř 50 % Češek. Toto násilí tak představuje jednu z nejčastějších forem porušení lidských práv. Závažnost dopadů domácího násilí si uvědomují i tuzemští zaměstnavatelé z řad firem a institucí, celkem 16 jich společně podepsalo Chartu proti domácímu násilí. Ta byla symbolicky představena 11. prosince při příležitosti Mezinárodního dne lidských práv.

 • Léky
  „Tisíce dětí v Česku zbytečně berou antipsychotika“

  Zdroj: echo24.cz, 13.12.2023
  Duševní zdraví mladých lidí se prudce zhoršuje. Dochází k tomu v řadě zemí západního světa včetně Česka, dokládají to statistiky a výzkumy, reflektují to články v médiích. Potvrzuje to i krize české dětské psychiatrie, kvůli níž se lékařská péče pro mladé lidi s vážnými duševními problémy stává čím dál obtížněji dostupnou. Vedou se debaty o jejích příčinách i o důvodech toho někdy až hrozivě působícího zhoršení. Děje se něco s mladými lidmi? Je dnešní západní svět člověku natolik nepřátelský, že kvůli tomu čím dál víc lidí trpí duševní poruchou? Je za tím vším on-line svět, především sociální sítě? Nemaluje tady někdo čerta na zeď?

 • Rodiče jdou s dítětem v lese
  „Jako děti rodiče nesoudíme, jsou pro nás táta a máma.“ Jak kriminalita zasahuje rodinné vztahy?

  Zdroj: plus.rozhlas.cz, 12.12.2023
  „Rodiče jsou v dětském věku náš jediný bezpečný bod ve světě. A i když náš rodič není úplně v pořádku, není vůči nám v nějakém smyslu dobrý, tak ho potřebujeme milovat,“ vysvětluje psychoterapeutka a adiktoložka Adéla Lichková. V doprovodném rozhovoru k podcastu Odpustit? popisuje rodinné vztahy opakovaně trestaných lidí.

 • Děti se učí
  Příprava na přijímačky stojí rodiče hodně peněz

  Zdroj: novinky.cz, 12.12.2023
  V Praze investují rodiče do přípravy svých dětí na státní přijímačky na střední školy v průměru 14 400 korun, ve Středočeském kraji činil průměr 8750 korun.

 • Matematické příklady
  Nejnovější čísla: historicky nejhorší výsledek českých dětí v matematice

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 11.12.2023
  V Česku přibývá dětí, které nezvládnou ani jednoduché úlohy, a ubývá těch nejlepších. Ukazují to výsledky mezinárodního šetření deváťáků v matematice.

 • Těhotná žena
  Když jsem na porodním sále viděla její slzy, začala jsem se bát, že nám to dítě nedá

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 11.12.2023
  „České právo náhradní mateřství neupravuje. Smlouva, ústní nebo písemná, není vymahatelná. Navzdory tomu, že právníci tyto dohody s rodiči sepisují, navzdory tomu, že kliniky tyto dohody vyžadují, jsou úplně k ničemu. Je to osnova, co se bude dít. Ale když jedna nebo druhá strana ty podmínky nesplní, je to nevymahatelné. Právně je matkou ta, co dítě porodila,“ říká Silvie. Před časem jí a jejímu muži porodila dceru náhradní matka.

 • silnice ve městě
  Konec kalendářního roku je kritický pro mladší školáky. Děti způsobí až čtvrtinu dopravních nehod

  Zdroj: kurzy.cz, 07.12.2023
  V období od října do prosince se stane průměrně 1079 nehod s chodci, každá desátá je s dítětem ve věku 6–10 let. Analýza z portálu nehod, která pomocí umělé inteligence vytěžuje policejní záznamy, poukázala také na souvislosti s ročním obdobím a délkou denního světla. Na vině jsou přitom často děti samotné, které způsobí téměř 35 % nehod s chodci (týká se věkové skupiny dětí do 15 let). Ostražití by ale měli být v okolí vzdělávacích zařízení i řidiči, z 26,7 % jsou nehody způsobeny nedáním přednosti na vyznačeném přechodu. Portál nehod proto vytipoval místa, kde dochází k častým nehodám s chodci – dětmi do 15 let.

 • miminko
  Babyboxy budou dál pomáhat dětem. Jedna maminka je bříšková a ta druhá srdíčková

  Zdroj: medium.seznam.cz, 07.12.2023
  Jak by řekl klasik: z hlediska vyššího principu mravního. Záchrana života dítěte je vyšší právo, než právo být vychováván vlastní rodinou a znát svou identitu.

 • ruka v pěst
  Dítě jako svědek domácího násilí – část 3: trestněprávní odpovědnost pachatelů

  Zdroj: pravniprostor.cz, 07.12.2023
  Tímto navazuji v rámci série na své předchozí články, Dítě jako svědek domácího násilí – část 1. a Dítě jako svědek domácího násilí – část 2., Role OSPOD při ochraně dětí. Tento článek ve věnuje posouzení této problematiky z hlediska trestního práva, přičemž cílem je zodpovědět otázku, zda tyto ve těchto případech jedná o trestný čin vůči dítěti.

 • teenager
  Děti úplňku: chlapci s mentálním postižením dostávají kontroverzní lék

  Zdroj: denikn.cz, 06.12.2023
  V Česku je mužům a chlapcům s mentálním postižením předepisovaný hormonální přípravek Androcur k tlumení libida.

 • děti v jídelně
  Oběd ve školce je dnes pro stále více dětí luxus. Přibývá rodičů, kteří na něj nemají

  Zdroj: novinky.cz, 06.12.2023
  Chudoba má mnoho tváří, a některé z nich jsou překvapivě malé a nevinné. Pro české rodiny s nízkým příjmem se úhrada stravného v mateřských školách mění v noční můru, která ohrožuje nejen jejich již tak křehkou finanční stabilitu, ale i vzdělávací perspektivy jejich dětí.

 • žáci ve třídě
  Projekt srovnával žáky po celém světě. Výsledky ukázaly, jak si vedou české děti

  Zdroj: tn.nova.cz, 06.12.2023
  Podle celosvětového srovnání projektu PISA jsou čeští žáci nadprůměrní. Oproti předchozím rokům se ale zhoršují a 26 procent jich nesplňuje nároky pro fungování ve 21. století. Rozdíly mezi dětmi z bohatých a chudých rodin se navíc zvětšují.

 • dvě ženy – rozhovor
  „Když křičí ne, myslí ano!“ Nejhloupější řeči a mýty o sexualizovaném násilí

  Zdroj: zeny.cz, 06.12.2023
  Společenská diskuze o sexualizovaném násilí neprobíhá vždy na úrovni a některé argumenty, které v ní zaznívají, jsou vyloženě stupidní. Často svádějí k emotivní reakci, ještě lepší ale je vyrukovat s ledovým klidem, fakty, správnou terminologií a výsledky odborných výzkumů. Ne vždy to chce protistrana poslouchat, ale cítíte-li v debatě racionální potenciál, směle do toho, je to důležité! Pojďme si v rámci Mezinárodního dne proti násilí na ženách připomenout nejhloupější řeči a mýty spojené se sexualizovaným násilím – a k nim rovnou i vysvětlení, proč jsou tak hloupé.