O čem se mluví

 • student u zkoušky
  Většina lidí nesouhlasí s jednotnými přijímačkami. Změna ale nesmí být experiment, varují odborníci

  Zdroj: irozhlas.cz, 24.05.2023
  Deváťáci, kteří chtějí na střední školu s maturitou, se u nás musí poprat s jednotnou přijímací zkouškou. Většina Čechů však se stávajícím systémem nesouhlasí, ukazuje průzkum agentury Median. A odborníci jim dávají za pravdu. Situace se vyhrotila hlavně letos, kdy na střední školy zamířily silné ročníky. Problém by pomohla vyřešit digitalizace celého systému, který i podle ministra školství patří do minulého století.

 • děti
  Ne přísnost, ale komunikace a vzájemný respekt učí děti být samy sebou, nabádá psychoterapeutka

  Zdroj: radiozurnal.rozhlas.cz, 24.05.2023
  „Děti musíme umět podpořit,“ říká autorka konceptu magnetické rodičovství, strategická ředitelka Nadačního fondu La vida loca a také odborná garantka projektu Nadace OSF Právo ohrožených dětí na vlastní životní příběh. Paradoxně ona sama však zažila přísnou, i když milující výchovu. V čem je podle Dominiky Boček magnetická výchova přínosná?

 • dívka u okna
  V Praze bude Dům zotavení pro lidi se závažnými psychickými problémy

  Zdroj: zdravotnickydenik.cz, 23.05.2023
  Ode dneška do neděle 28. května běží Evropský týden pro duševní zdraví vyhlášený organizací Mental Health Europe. V pořadí čtvrtý ročník, který je na sociálních sítích prezentován pod hashtagem #EuropeanMentalHealthWeek, poukazuje na vztah mezi individuálním duševním zdravím a komunitou, tedy prostředím, ve kterém lidé tráví většinu svého času.

 • vězeňská cela
  Oběti, na které se zapomíná. 40 tisíc dětí má rodiče ve vězení

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 23.05.2023
  Odchod rodiče do vězení je pro děti obrovským traumatem. Přesto jsou skupinou, o které se téměř nemluví.

 • porodní sál
  Císařský řez není porod bez bolesti. Maminky o něm často mají mylné představy. Pomoct proti předsudkům má projekt Císařovnám

  Zdroj: maminka.cz, 22.05.2023
  Císařský řez se v Česku týká každého čtvrtého porodu. Přesto je stále v mnoha porodnicích spíše zázrak, když je ženě umožněn bezprostřední skin to skin neboli kontakt kůže na kůži s miminkem nebo od sebe nejsou po porodu oddělovány. Ženám, které císařský řez čeká, chybí ucelené a správné informace. Zásadní témata otevírá v nové kampani projekt Císařovnám, který by měl pomoct vyvracet časté mýty.

 • mince a hodiny
  Náhradní výživné stát zřejmě zavede nově na čtyři roky

  Zdroj: fintag.cz, 22.05.2023
  Náhradní výživné by mohl stát vyplácet namísto současných dvou let až čtyři roky. Změnu v reakci na neúspěšnou vymahatelnost alimentů po dlužnících navrhuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR [MPSV]. Novelu chce schválit zrychleně.

 • myšlenková mapa
  Proč je dobré dítě naučit tvořit myšlenkové mapy? Má to spoustu výhod

  Zdroj: flowee.cz, 21.05.2023
  Vynálezce metody myšlenkových map Tony Buzan upozorňoval na to, že děti jsou odmalička vychovávány k tomu, aby myslely lineárně, ne nápaditě. Učí se číst pomalu a jsou odrazovány od snění. Jsou trénovány, aby omezily možnosti a kapacitu svého mozku. Jak to změnit?

 • matka a dcera
  Jak těžký život mají dcery narcistických matek

  Zdroj: novinky.cz, 21.05.2023
  Narcistické matky považují odborníci za jedny z nejkomplexnějších a nejškodlivějších typů lidí. Být jejich dcerami tak není vůbec snadné. Jejich doménou totiž je, že nedovedou projevit uznání, lásku a pozornost. Zavděčit se jim je tak téměř nemožné. Dcery se tak musí smířit, že nic neudělají správně, a když už se jim něco povede, místo pochvaly se dočkají jen znevážení svého úspěchu.

 • teploměr a kapesník
  Rodiče nemocných dětí se bouří proti rušení ozdravoven

  Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 18.05.2023
  Rodiče se bouří proti rušení ozdravoven v Krkonoších, které ročně navštíví přes dva tisíce dětí. Čtyři zařízení se odvolala k Ministerstvu zdravotnictví. Na podporu ozdravoven ve Špindlerově Mlýně, v Peci pod Sněžkou a v Nemojově u Dvora Králové rodiče podepisují petici. Instituce nedostaly na počátku května od Královéhradeckého kraje novou registraci, protože s nimi nepočítá nový zákon.

 • dívka u počítače
  Bezpečnější pobyt dětí v online prostředí? Pomůže vzájemná komunikace i větší důvěra ze strany rodičů

  Zdroj: feedit.cz, 18.05.2023
  Jak se chovat v online prostředí bezpečně? Děti o tom s rodiči hovoří, ale jen do určitého věku. Zatímco dvanáctiletí své rodiče dokonce sami vyhledávají, pokud si s něčím neví rady, žáci 9. třídy s nimi o této problematice již téměř nemluví. Toto a další témata diskutovali zástupci projektu Safer Kids Online s žáky 2. stupně pražské ZŠ Naše škola Praha.

 • miminko
  Dvě třetiny rodin s postiženými dětmi nedosáhne na ranou péči

  Zdroj: nasregion.cz, 17.05.2023
  Rodiče nechtějí děti s postižením umisťovat do ústavní péče. Chtějí o dítě pečovat doma. Podle statistik se jich až dvě třetiny vůbec nedozví o podpoře při rané péči nebo na ni čekají dlouhé měsíce.

 • žáci
  Projekt SUPREME MH – „Monitoring a posilování duševního zdraví dětí a adolescentů“

  Zdroj: mzcr.cz, 17.05.2023
  Projekt „Monitoring a posilování duševního zdraví dětí a adolescentů“ (SUPREME MH) plynule navázal na předchozí projekty Národního ústavu duševního zdraví, který se dlouhodobě snaží věnovat tématu duševního zdraví dětí a dospívajících.

 • dívka s notebookem
  Psycholožka Šulová: Některé děti ani nejedí a opomíjejí základní potřeby, protože do noci hrají hry

  Zdroj: forum24.cz, 16.05.2023
  „Dříve mí studenti pátrali po informacích, dělali tematické rešerše. Dnes si kliknou na databázi a vypadne jim tři sta zdrojů. Ale není to výhoda. Často mají pocit zahlcení, nemožnosti se v tom množství orientovat, hledají cesty, jak odlišit „zrno od plev“. Působí to spíše depresivně, než že by měli radost, kolik mají zdrojů,“ říká v rozhovoru pro deník FORUM 24 profesorka Lenka Šulová, vývojová psycholožka. Popisuje, jaký dopad mají sociální sítě na děti a mládež.

 • smutná dívka
  Organizace budou školit učitele, jak pracovat s dětmi s traumaty

  Zdroj: novinky.cz, 16.05.2023
  Pracovníci ve školách a sociálních službách se mohou od začátku května hlásit na nový kurz, v němž se budou učit poskytovat podporu dětem, které zažily domácí násilí nebo se setkaly s dalšími traumatickými zkušenostmi. Za vzdělávacím programem PorT – Porozumění traumatu stojí organizace Society for All (SOFA), která dříve fungovala pod názvem Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání, a ROSA.

 • zamyšlený muž
  Chudých rodin přibývá, psychickou podporu potřebují děti i jejich rodiče

  Zdroj: impuls.cz, 15.05.2023
  Břímě současné nepříliš příznivé sociálně-ekonomické situace v Česku, způsobené zejména následky pandemie covidu-19 a válkou na Ukrajině, dopadá i na mnoho pražských rodin. Více z nich pak končí v zajetí chudoby. To vše má dopady také na psychický stav jejich členů, ať už dětí, nebo rodičů.

 • voda
  Voda je život. Měsíc školních zahrad láká žáky ven

  Zdroj: novinky.cz, 15.05.2023
  Tématem kampaně Měsíc školních zahrad je letos voda. Tisíce žáků tak v květnu mají možnost se s tímto živlem důkladně seznámit. Čekají je venkovní výzvy, hry a aktivity, skrze které poznají vodu všemi svými smysly. Kampaň, letos s názvem „Kápni na to venku“, již pošesté pořádá Nadace Proměny Karla Komárka ve spolupráci s platformou Učíme se venku.

 • dítě v bazénu
  Prožijte s dětmi chvíle u vody bezpečně a s úsměvem

  Zdroj: rexter.cz, 15.05.2023
  Ať už plánujete dovolenou u moře, nebo se jen v teplých letních dnech chystáte s dětmi k vodě či vlastnímu bazénu, možná se vám bude hodit pár rad, jak si ten společný čas užít v pohodě a ve zdraví. Podíváme se na to, jaké nástrahy vás u vody mohou potkat a jak se s nimi vypořádat.

 • rodina na procházce
  Každé dítě potřebuje mámu a tátu. Den rodiny slavíme právě dnes

  Zdroj: maminka.cz, 15.05.2023
  Děti patří domů, to je hlavní myšlenka pěstounství, o kterém stále koluje řada omylů a mýtů. Kdo se může stát pěstounem a s čím je potřeba počítat? Jak probíhá příprava a na co byste se měli u této formy náhradní rodinné péče připravit? Se svým příběhem a zkušenostmi se nám svěřily dvě zkušené pěstounky.

 • miminko
  Ptá se někdo na práva dětí?

  Zdroj: blog.aktualne.cz, 11.05.2023
  Děti potřebují víc, než rozhádané rodiče, soudy, které paušálně doporučí „střídavku“, jakož práva otců či matek. OSPODy jsou kompetentní jen občas (v okresním měřítku jsou pod tlakem místních papalášů).

 • počítač
  ‚Některé děti počítač nikdy neviděly.‘ Základní školy se připravují na povinné navýšení hodin informatiky

  Zdroj: irozhlas.cz, 11.05.2023
  Na základních školách postupně přibývá hodin informatiky. Proti minulosti se má jejich počet ztrojnásobit. Žáci se tak mají naučit jak to, jak pracovat s počítačem, tak také logicky myslet. Doteď bylo navýšení hodin na uvážení ředitelů škol, od září je ale povinné.

 • dívka u počítače
  V Česku roste počet dětí s rizikem závislosti na sociálních sítích. Otestuj si, jak jsi na tom ty

  Zdroj: news.refresher.cz, 10.05.2023
  V Česku vzrostl za poslední čtyři roky podíl dětí mezi 11 až 15 lety, které mohou být závislé na sociálních sítích. Mezi takzvané problematické uživatele sociálních sítí patří 8 % mladých lidí ve věku 11 až 15 let. Je to o tři procentní body více, než kolik jich v Česku odhalila mezinárodní studie HBSC (Health Behaviour in School-Aged Children) při posledním republikovém sběru dat v roce 2018.

 • žena v autě
  První definice domácího násilí. Nový zákon upraví ochranu i přístup policie a dalších orgánů k obětem

  Zdroj: irozhlas.cz, 10.05.2023
  Zamezit nejednotnému přístupu soudů, policie či orgánů sociálně-právní ochrany dětí k obětem domácího násilí má nový zákon, který v úterý představily zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková či předsedkyně Výboru pro prevenci domácího násilí a násilí na ženách Branislava Marvánová Vargová. Norma přináší definici domácího násilí, která doposud v české legislativě chybí.

 • adhd obrázek
  Malí a neklidní. Strašák jménem ADHD – 1. díl: Miminko

  Zdroj: mama.pigy.cz, 09.05.2023
  Nedávno jsem jela autobusem a viděla tam maminku s malým, asi čtyřletým chlapečkem. Malý neposeda si pohrával se závěsem na okně. Starší pán, sedící za ním, měl očividně nervy na pochodu. Neodpustil si pár bezcitných poznámek a odsedl si. Také jsem si kdysi párkrát vyslechla, že moje dítě je nezvladatelný nevychovaný spratek, a že bych na něj měla být tvrdší. Opak je pravdou. Moje dítě má ADHD a tvrdá výchova je to poslední, co potřebuje.

 • miminko s matkou
  Do konce roku chce mít MZd hotovou koncepci péče o matku a dítě

  Zdroj: zdravotnickydenik.cz, 09.05.2023
  Do konce letošního roku chce mít ministerstvo zdravotnictví hotovou koncepci péče o matku a dítě. Na dotaz ČTK to dnes řekl náměstek ministra Josef Pavlovic (Piráti). Podle Aliance porodní asistence v porodnictví postupně nastávají žádoucí změny, chybí ale možnost zakládat porodní domy nebo možnost hrazené domácí poporodní péče, kterou by ročně mohlo podle odhadů využít až 30.000 žen.

 • plyšový medvídek
  Dětská zranění – jak se na ně připravit?

  Zdroj: invarena.cz, 08.05.2023
  Děti jsou naše největší radost, ale také starost. To si uvědomujeme ve chvíli, kdy potomek začne běhat a šplhat – a rodič zjistí, že si ani ve snu neuměl představit, jaké úrazy hrozí a jakým způsobem si je dítě může přivodit.

 • puzzle
  Život s autistickým synem: Denně jsem čelila vypjatým situacím, nejhorší byly útoky lidí

  Zdroj: reflex.cz, 08.05.2023
  „Potřebovala jsem se vzpamatovat, abych tu pro něj byla,“ odpovídá Veronika Boulterová na otázku, co ji přivedlo k muzikoterapii. Oporou chtěla být synovi, který se narodil s vysoce funkčním autismem, což zjistila tak, že se svému kamarádovi svěřila, co s prvorozeným zažívá, a on jí coby rodič dítěte se stejnou diagnózou upozornil, že jejich projevy se nápadně podobají.

 • Dívka v knihovně
  Nedostalo se vaše dítě na střední školu? Podpořte ho, je to pro něj první velké životní zklamání

  Zdroj: prozeny.cz, 05.05.2023
  Vědělo se to roky, ale nikdo s tím nic nedělal. A teď to přišlo. Na střední školy zamířil nejsilnější ročník za posledních 30 let. A výsledek? Děti, které se i přes dobré studijní výsledky poprvé v životě setkaly s velikým neúspěchem a zklamáním. A podporu od nejbližších nyní potřebují víc než kdy dřív! Jak na to?

 • Dívka sedí u vody
  V Praze vzniklo nové terapeutické centrum, které poskytne psychiatrickou pomoc dětem i dospělým

  Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 05.05.2023
  Dětí a dospívajících, kteří mají psychické problémy, přibylo podle lékařů za posledních deset let o dvacet procent. Na potřebnou pomoc u psychiatra pacienti ale čekají i několik týdnů. U lůžkové péče je situace ještě horší. Proto teď v Praze otevřel spolek Neposeda nové terapeutické centrum Reset. Péči tam najdou děti i jejich rodiče.

 • Muž sedí u ženy během operace
  O tom, že pro každou čtvrtou je to jinak, skoro nemluvíme, říká dula o porodu císařským řezem

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 04.05.2023
  „První mýtus, který mě napadá, je ten, že jde o bezbolestný porod,“ říká dula Ivona Remundová. „Když žena předem ví, že její těhotenství skončí císařským řezem, vyrojí se kolem ní spousta nevyžádaných rad a pokusů o útěchu ve smyslu, že to bude aspoň míň bolet. Troufám si říct, že je to naopak, a že té bolesti je tam mnohem víc.“

 • Rodiče si hrají s dítětem
  Rodina je to nejdůležitější, co máme. Pojďme ji společně oslavit!

  Zdroj: sitprorodinu.cz, 04.05.2023
  Síť pro rodinu vyhlašuje 4. ročník kampaně Festival rodiny. Jedná se o celonárodní osvětovou kampaň, která podporuje prevenci zdravé a funkční rodiny a podněcuje ji ke společnému trávení volného času.

 • Znakující dívka
  Interaktivní výstava vám přiblíží život osob se zrakovým, sluchovým, či tělesným postižením

  Zdroj: novinykraje.cz, 03.05.2023
  Technické muzeum v Brně vás zve na zajímavou putovní výstavu Nadace Sirius „Lidé odvedle – neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem“. Díky této výstavě si vyzkoušíte, jak se žije, či cestuje osobám se zrakovým, sluchovým, nebo tělesným postižením. Výstava je určená pro širokou veřejnost, rodiny s dětmi, žáky i pedagogy, přijďte se podívat i vy.

 • Dívka píše do sešitu
  Byznys jménem přijímačky. Větší šanci mají děti bohatých, říká reportérka

  Zdroj: irozhlas.cz, 03.05.2023
  Velká radost, ale i velké zklamání. Někdo se dostal, někdo vyšel z letošních přijímaček naprázdno. A tak se nabízí: je systém od Cermatu spravedlivý? Téma pro Evu Mikulku Šelepovou, redaktorku Českého rozhlasu, která se specializuje na školství.

 • Plačící chlapec
  Počkej, až se vrátí domů táta! Mám napočítat do tří? Strach vyvolávají hlavně bezradní rodiče

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 02.05.2023
  „Bezradní rodiče někdy svoje dítě strachem paralyzují, aby je poslouchalo. Nějakou chvíli to asi funguje. Zároveň to výrazně zvyšuje úzkostnost dítěte. Má pak větší sklony na neznámé a nové situace reagovat úzkostí. Bojí se jet na školu v přírodě, bojí se spát samo u babičky,“ říká psycholog a psychoterapeut Jan Kulhánek.

 • Děti sedí na schodech
  Prudce přibylo školáků s vadou řeči. Rodiče nemají čas s nimi mluvit a nechávají to na mobilech

  Zdroj: novinky.cz, 02.05.2023
  Špatná artikulace hlásek nebo třeba plynulost řeči. Dětí, které se potýkají s řečovými a komunikačními problémy, významně přibývá. Počty žáků s tímto problémem stouply od roku 2012 na desetinásobek.

 • děti ve třídě
  Nebuďte s tím sami, po vyslovení problému přijde úleva. Neuroložka hovořila o dopadech šikany na děti

  Zdroj: eurozpravy.cz, 27.04.2023
  Jak poznáme šikanu a jaké může mít důsledky na zdraví dítěte? Nejen taková témata s námi v rozhovoru pro EuroZprávy.cz probrala neuroložka se zaměřením na dětský spánek, podporu rodin, práci s emocemi a traumaty Magdalena Danielová. „Osobně si myslím, že šikana je devastující v každém věku, včetně dospělých. Kdykoliv situaci nemůžeme změnit, ztrácíme jistotu. Malé děti mají menší schopnost říkat ne a může být pro ně náročné obrátit se na učitele jako autoritu,“ upozorňuje.

 • obézní dívka
  Obézních dětí v Česku přibývá: Hlavní vinu na tom mají rodiče

  Zdroj: kondice.cz, 27.04.2023
  Pandemická omezení jsou sice už dávno minulostí, sportovní kluby a kroužky „jedou“ naplno, ale dětí s nadváhou stále přibývá. Podle lékařů si totiž zlozvyky z dob lockdownů přenášejí do současnosti. Situace z roku 2021, kdy už každé čtvrté dítě v Česku trpělo nadváhou, se tak nelepší, ale naopak zhoršuje.

 • domácí násilí
  Dítě jako svědek domácího násilí

  Zdroj: pravniprostor.cz, 26.04.2023
  Tento článek a jeho pokračování mají za cíl zamyslet se nad posouzením domácího násilí a jeho následky v rodinách, kde násilí probíhá mezi dospělými osobami a není přímo zaměřeno vůči dětem. Bohužel v těchto případech bývají následky u dětí nezřídka bagatelizovány s odůvodněním, že přímého násilí se agresor dopouštěl „jen“ na partnerovi. S tímto postupem se neztotožňuji. Mám za to, že je potřeba se důsledně zabývat dopady tohoto jednání na děti a možností řešit tyto situace za pomocí odpovídajících opatření.

 • plačící kojenec
  Zásadní krok v novodobé historii Česka se nově zabrzdil. Proč měly kojenecké ústavy skončit už dávno

  Zdroj: heroine.cz, 26.04.2023
  Jsme jednou z posledních vyspělých zemí, která umisťuje ty nejmenší děti do ústavní péče a nechává je tam až do dospělosti. V srpnu 2021 bylo co slavit. Poslanci a poslankyně po patnácti letech debat a mnoha předchozích marných snahách odhlasovali, že se kojenecké ústavy konečně zruší. Zásadní krok v novodobé historii Česka se má ale nyní zbrzdit. Zbytečně.

 • stolek s formulářem
  S registrem sexuálních delikventů pomůže i školství

  Zdroj: novinky.cz, 25.04.2023
  Legislativu týkající se registru sexuálních delikventů a certifikátů, které dokazují bezúhonnost lidí pracujících s dětmi, by mohl mít na starosti resort školství. Jak přesně by evidence delikventů měla vypadat, je zatím v jednání. Návrh by měl vzniknout do konce roku.

 • lékař
  Honzík přežil syndrom náhlého úmrtí. Bez kyslíku mu ale odumřela část mozku

  Zdroj: blanensky.denik.cz, 25.04.2023
  Pouhých osm hodin se mohli rodiče Honzíka radovat, že se jim narodil krásný zdravý chlapeček. Pak přišla rána z nebe, když Honzík bez zjevné příčiny přestal dýchat. Příčina? Syndrom náhlého úmrtí dítěte, které se ve skrytu duše bojí snad každý rodič novorozence. Díky rychlému zásahu lékařů přežil, ale kvůli nedostatku kyslíku mu odumřela část mozku. Dodnes trpí těžkými následky, ale rodiče se nevzdávají. Existuje totiž naděje na velké zlepšení.

 • dívka u počítače
  Systém dětské psychiatrie se hroutí. Zlepšit ho má telemedicína

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 25.04.2023
  Dětští a dorostoví psychiatři budou od příštího roku poskytovat novou službu. Věří, že díky videokonzultacím dokáží poskytnout pomoc více pacientům.

 • dívka se psem
  Tajením smrti domácího mazlíčka děláme dětem medvědí službu, říká terapeutka Sylvie Stretti

  Zdroj: zena-in.cz, 25.04.2023
  Ztráta domácího mazlíčka je rána pro celou rodinu. A tak rodiče nezřídka napadne uchránit před trápením alespoň malé děti. Smrt zvířete zatají, nebo ho nepozorovaně nahradí jiným. Je to ale vždy nejlepší řešení?

 • bránící se žena
  Nedělejme z nového zákona o domácím násilí kulturní válku. Pojďme se postavit na stranu týraných obětí

  Zdroj: reflex.cz, 23.04.2023
  Na půdě Poslanecké sněmovny se už skoro rok řeší zákon, který by měl pomoct obětem domácího násilí. Iniciativa vzešla z poradních orgánů Úřadu vlády ve spolupráci s neziskovým sektorem. Má podporu vládní zmocněnkyně pro lidská práva a poměrně velkého počtu koaličních a opozičních poslankyň a poslanců. Už několik týdnů je zákon připraven. Co konkrétně řeší a proč je tak důležité s jeho předložením nečekat?

 • teenager u počítače
  Digizávisláci naplňují psychiatrické léčebny: Jak ochránit vaše dítě?

  Zdroj: kondice.cz, 23.04.2023
  Mezi dětskými psychiatrickými pacienty přibývá digitálních závisláků. Ohroženi jsou ale i dospělí - od matek na mateřské až po důchodce. Psychiatři léta odmítali hovořit o závislosti na internetu, nedávno se ale shodli na třech nových e-diagnózách. A někteří z nich varují: digizávislosti se šíří jako epidemie.

 • Muž bije ženu
  Mohla si za to sama. Třetina lidí stále viní oběti domácího násilí, ne agresory

  Zdroj: idnes.cz, 21.04.2023
  Více než třetina lidí je přesvědčená, že oběti alespoň v části případů nesou zodpovědnost za to, co se jim děje. Častěji jsou o tom přitom přesvědčení muži. A to i přesto, že se každý třetí člověk setkal ve svém okolí s psychickým týráním. Vyplynulo to z výzkumu agentury IPSOS pro iniciativu Pod svícnem.

 • Rodič drží ruku dítěte
  Když těhotenství nedopadá dobře a ženy přicházejí o miminko

  Zdroj: novinky.cz, 21.04.2023
  Není větší bolest než přijít o dítě. Nerozhoduje, kolik mu bylo let nebo zda šlo o dítě nenarozené. Rodiny, které ztratily děťátko ještě v průběhu těhotenství nebo krátce po narození, se musely s tímto traumatem dříve vyrovnat samy. Dokonce často nevěděly, kde tělíčko skončilo. Dnes už mají nejen nárok na pohřeb, ale i na pohřebné.

 • Dívka si měří obvod pasu
  Přibylo anorexie i přejídání. Po pandemii se ukázaly extrémy, říká lékařka

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 19.04.2023
  Poruchy příjmu potravy jsou na vzestupu. Nejvíce zasaženou skupinou jsou adolescenti, za pět let jich přibyly téměř dvě třetiny. Kapacity potřebné péče jsou ale nedostačující.

 • Zbitá dívka
  Práva dětí by měl v Česku hlídat jejich vlastní ombudsman. Post má vzniknout v roce 2024

  Zdroj: irozhlas.cz, 19.04.2023
  Děti by mohly mít v Česku větší právní zastání. V příštím roce má začít fungovat úplně nový institut, který tu nikdy nebyl – dětský ombudsman. Změna bude součástí novely o veřejném ochránci práv, detaily zákona dokončuje pracovní skupina ministra pro legislativu. A co si o tom myslí samy děti?

 • Matka drží dítě za ruku
  Reportáž: Bráchové s autismem. Rodiče jedou nadoraz, ale stejně to někdy nestačí

  Zdroj: magazin.aktualne.cz, 18.04.2023
  Rozvinutí poruchy autistického spektra vychází z genetické predispozice, i proto se poměrně často stává, že se stejné rodině narodí více než jedno dítě s autismem. Po narození prvního takového potomka mají rodiče šanci šest až 19 %, že další dítě bude mít stejnou nebo podobnou diagnózu. A pokud půjde o autismus spojený s funkčním postižením, čeká rodinu mimořádně náročná péče.

 • Člověk v běhu
  Školní inspekce: Úroveň tělesné zdatnosti dětí se od 90. let zhoršila

  Zdroj: novinky.cz, 18.04.2023
  Dnešní děti se oproti školákům z 90. let výrazně zhoršily ve vytrvalostním běhu, naopak podobné výsledky v porovnání se svými vrstevníky z předchozí generace dosahují žáci ve skoku dalekém a v dělání sedů-lehů. Vyplývá to z testování, které s dalšími institucemi připravila Česká školní inspekce (ČŠI).

 • Smutný chlapec
  Měl ochránit děti před sexuálními násilníky. Vznik registru delikventů se ale zadrhl

  Zdroj: irozhlas.cz, 17.04.2023
  Návrh registru sexuálních delikventů, který má chránit děti před násilníky, měl být podle původního plánu hotový do konce června, aby od příštího roku začal fungovat. Kdo by byl v registru, nesměl by pracovat s dětmi. Jenže jeho vznik se zadrhl. Dosud nebyl sepsaný, natož aby se začal schvalovat. Na jeho podobě se totiž politici a soudci neshodnou. Skupina poslanců přišla s tím, aby zápis do registru byl automatický a platil i zpětně pro již odsouzené delikventy. Ministerstvo spravedlnosti je ale proti. A výhrady mají i zástupci soudců.

 • Smutná dívka
  Trans děti terčem šikany. Jak se správně zachovat, když vaše dítě zkoumá svou identitu?

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 17.04.2023
  Trans a nonbinární děti a dospívající jsou v Evropě podle dostupných dat často terčem šikany. Kromě útoků ze strany spolužáků a spolužaček se jim navíc běžně nedostává zastání od pedagogů a pedagožek. „Jako terapeuti se často setkáváme s lidmi, kteří v dětství zažívali šikanu a nesou si následky,” říká v Houpačkách psycholog a psychoterapeut Miroslav Šubrt, který se queer psychologií zabývá.

 • studentka
  Ministerstvo pošle školám návod, jak moc nezatěžovat děti domácími úkoly

  Zdroj: novinky.cz, 13.04.2023
  Ministerstvo školství v dubnu hodlá školám rozeslat návod, jak postupovat, aby žáky nadměrně nezatěžovaly povinnými domácími úkoly. Reaguje tak na debatu, kterou rozvířila petice za jejich zrušení. Podle signatářů jsou povinné úkoly údajně diskriminační, prohlubují rozdíly ve vzdělávání a navíc prý nemají oporu v zákoně.

 • pracující žena s dítětem
  Musí zaměstnavatel umožnit dřívější návrat z mateřské či rodičovské?

  Zdroj: podnikatel.cz, 13.04.2023
  Zaměstnankyně požádala o standardní mateřskou a rodičovskou dovolenou. Nyní se chce se vrátit do práce. Musí jí zaměstnavatel vyhovět, přestože má za ni zástup?

 • chlapec pod peřinou
  Výskyt autismu dál strmě stoupá. Co je příčinou? Jaké má příznaky a jaké jsou dnes možnosti diagnostiky?

  Zdroj: nasezdravotnictvi.cz, 12.04.2023
  „Ještě před čtvrt stoletím se o autismu moc nemluvilo a nevědělo. Situace se ale za tu dobu naprosto změnila. Dnes v každé škole a v ordinaci každého pediatra nalezneme mnoho takto znevýhodněných dětí,“ těmito slovy uvedl prof. MUDr. Michal Hrdlička, CSc., seminář pro lékaře s názvem Diagnostika a terapie poruch autistického spektra, který se konal pod záštitou České lékařské komory v sobotu 25. března v Domě lékařů.

 • chlapec s modřinou
  Projekt Domů nevidíš učí pedagogy pomáhat dětem z problematického rodinného prostředí

  Zdroj: zpravy.aktualne.cz, 12.04.2023
  Nepříznivý prospěch vždy nemusí značit pouze lajdáctví. K typickým rysům dětí, které doma zažívají potíže, se řadí i náhlé projevy agresivity či neobvyklé chování. V mnoha případech jsou učitelé první osobou, která si toho všimne. Webová stránka Domů nevidíš jim má sloužit jako praktická příručka vedoucí k prevenci, rozpoznání i vyhodnocení situace žáka a následnému poskytnutí potřebné pomoci.

 • žákyně ve škole
  Někteří kantoři šikanu mezi žáky přehlížejí. Škola není skleník, říkají

  Zdroj: medium.seznam.cz, 11.04.2023
  Ticho za trest, vyčleňování ze skupiny, nadávky, drobné legrácky, ponižování a naschvály, to jsou pro každého člověka hotová muka. Dle řady výzkumů se se šikanou v českých školách setká téměř každý, ať už jako oběť, agresor nebo přihlížející.

 • muž a žena rozvod
  Rozvodům může zabránit i lepší komunikace ve školách, říká expertka

  Zdroj: denik.cz, 11.04.2023
  Společnost pro zdravé rodičovství Aperio radí klientům ve většině fází rodičovství, nejčastěji však v době, kdy v rodině dochází k rozvodu. „Nejčastěji se na nás obracejí lidé, kteří už mají nějaký vážnější problém. Třeba s vymáháním výživného nebo s nastavením kontaktu dítěte s druhým rodičem,“ upřesňuje ředitelka spolku Eliška Kodyšová.

 • školačka
  Zahlcené základní školy. Dojíždí se i 70 km, děti z kraje nevezme ani Praha

  Zdroj: impuls.cz, 10.04.2023
  Po mateřinkách už přestává stačit i kapacita středočeských základních škol. Ty ale nejsou nafukovací. Do loňska se do nich nedostaly jen desítky dětí, od letoška to však budou stovky, které nevezme ani Praha, protože řeší stejný problém. Nový seriál MF DNES zmapoval stav škol ve Středočeském kraji a jejich kapacity s ohledem na přírůstky obyvatel.

 • matka s dítětem
  Rodičům dětí se zdravotním postižením chybí peníze na terapie a pomůcky

  Zdroj: invarena.cz, 10.04.2023
  Zdražování tvrdě doléhá i na rodiny pečující o děti se zdravotním postižením. Ušetřit na všechna ze zdravotního pojištění či dávek nehrazená vyšetření, terapie, rehabilitace a zdravotní pomůcky bylo pro mnohé obtížné i dříve, v současnosti si však řada rodičů musí přiznat, že je to nemožné.

 • Šikana ve škole
  Jde hlavně o to, jestli kolektiv šikanu dovolí. Agrese může být i bojem o přežití, říká odbornice

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 07.04.2023
  „Šikana není na českých školách v každé třídě, ale v každé třídě má potenciál. Nikdy to není jen o agresorovi a oběti. Šikana je nemoc celého kolektivu a nejvíc záleží na tom, jestli ji skupina dovolí,“ říká Julie Mastná, odborná garantka organizace Jules a Jim, která pomáhá českým školám řešit šikanu.

 • Dětská ručička
  Excelentní Česko. Péče o předčasně narozené děti u nás patří k nejlepším na světě

  Zdroj: tydenikhrot.cz, 07.04.2023
  Mimořádná kvalita, moderní přístrojové vybavení a vysoké nasazení zdravotníků v neonatologické péči mají efekt. Děti u nás umírají jen vzácně. Podle mezinárodního srovnání se v Česku umíme o nedonošená miminka postarat jako málokterý stát napříč světem.

 • Sešit a školní pomůcky
  Neférové přijímačky: Děti z chudších rodin jsou diskriminované, letos dokonce víc než dříve

  Zdroj: reportermagazin.cz, 05.04.2023
  Na střední školy se letos hlásí 114 tisíc dětí. Což je o třináct tisíc víc než vloni, a dokonce o třetinu víc než před čtyřmi lety. I to je podle Jana Zemana, analytika Informačního centra o vzdělávání EDUin, důvod, proč se zvyšuje diskriminace dětí z horších sociálních podmínek. „Problém jednotných zkoušek vidím hlavně v tom, že se v nich nezjišťuje, na co se dané dítě hodí nebo co umí, ale rozhodly, kdo je ten nejlepší,“ říká.

 • Matka s dítětem čte knihu
  Stále více dětí má vadu řeči. Odborníci před plánem školních logopedů varují

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 05.04.2023
  Za posledních 15 let se zvýšil podíl dětí s vadami řeči šestinásobně. Ministerstvo školství proto chce zakotvit pozici školského logopeda. Kliničtí logopedové se zdravotnickým vzděláním ale varují, že tak vznikne pro rodiče chaos.

 • Matka s dcerou si hrají
  Pětina šestiletých není zralá na první třídu. Odkladů máme nejvíc v Evropě

  Zdroj: eduzin.cz, 04.04.2023
  Počet odkladů povinné školní docházky v Česku už několik let neklesl pod 20 procent. V Evropě jsme v tomto ohledu rekordmany. Přibývá logopedických vad, sociální i celkové nezralosti. Některé poradny navíc schválí i devadesát procent žádostí o odklad, jiné jen desetinu. Ministerstvo proto plánuje změny.

 • Kojenec
  Vědci pozorovali příznaky autismu u půlročních kojenců. Může to pomoci s diagnostikou

  Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 04.04.2023
  Odhalit příznaky autismu se u dětí dosud nedařilo dříve než před druhým rokem věku. Teď ale vědci našli způsob, jak některé z příznaků poznat mnohem dříve. Metoda sice zatím není dokonalá, ale její autoři doufají, že v budoucnu pomůže přijít na problém včas.

 • Nemocná dívka leží v posteli
  Jsou staří a vyčerpaní. Třetina pediatrů je v důchodovém věku, rodiče je shání marně

  Zdroj: zpravy.aktualne.cz, 03.04.2023
  Takřka každému sedmému praktickému lékaři pro děti a dorost je více než 70 let. A situace se zhoršuje. Základní zdravotní péče o děti nyní do velké míry stojí na lékařích v důchodovém věku, mezi pediatry se samostatnou ordinací jich tvoří třetinu. Někteří sami uznávají, že jsou vyčerpaní. Česko jejich služby ale potřebuje, i s nimi totiž nyní chybí zhruba 300 ordinací.

 • Kojenec sedí na postýlce
  Rodiče vůbec netuší, kam všude se sdílené fotky jejich dětí dostávají, upozorňují autoři nového výzkumu

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 03.04.2023
  Sharenting označuje nadměrné sdílení různých typů fotografií, videí a dalších citlivých informací o dětech jejich rodiči. Děje se prostřednictvím sociálních sítí, úložišť, webů, blogů. „Často jde o děti v choulostivých situacích – dítě, které pláče, je upatlané od jídla, sedí na nočníku. Mezi sharentingem a shamingem je hodně tenká linie,“ říká Kamil Kopecký, který se věnuje oblasti rizikového chování v online prostoru.

 • žákyně se svačinou
  Stát dá sto milionů korun na jídlo pro děti nemajetných, program se nově týká i školek

  Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 30.03.2023
  Na obědy pro děti z nemajetných rodin vyčlenilo ministerstvo školství sto milionů korun. Nově se projekt rozšířil i na mateřské školy. V nich jsou hrazené i svačiny. Rodičů, kteří si platby za jídlo nemůžou dovolit, přibylo kvůli rostoucím cenám.

 • dívka s handicapem
  Interaktivní výstavu „Lidé odvedle – neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem“ zažijete od jara do podzimu 2023 v Technickém muzeu v Brně

  Zdroj: tojesenzace.cz, 30.03.2023
  Technické muzeum v Brně (TMB) představuje od 5. dubna 2023 do 12. listopadu 2023 putovní výstavu Nadace Sirius „Lidé odvedle – neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem“. Cílem této interaktivní výstavy, která zavítá poprvé na Moravu, je ukázat, jak se žije osobám se zrakovým, sluchovým a tělesným postižením.

 • 1 a 1 jsou 3
  Dovolte dětem chybovat a používat smyslové orgány, říká Kalman Horvát, který učí matematiku jinak

  Zdroj: novinky.cz, 29.03.2023
  V dětství si sám prošel neúspěchy při výuce matematiky. Problémy mu dělala abstraktní představivost. Kalman Horvát procházel z matematiky s trojkami a čtyřkami a podle učitelů neměl ani šanci odmaturovat. Díky trénování paměti ale odmaturoval se dvěma dvojkami a dnes dává šanci dětem, které se stejně jako kdysi on topí v masové výuce na školách. V čem tkví kouzlo MateMagiky, jsme se zajeli podívat s kamerou.

 • znaková řeč
  Jednoduše nejednoduchý život s vadou sluchu

  Zdroj: idetskysluch.cz, 29.03.2023
  To, že jsem v něčem jiná než mí vrstevníci, jsem zjistila poměrně pozdě. Zásluhu na tom měli mí skvělí rodiče, sourozenci a další příbuzní, učitelky v mateřské škole a na prvním stupni základní školy i kamarádi. Teprve s nastupující pubertou se člověk stále více poměřuje s ostatními, snaží se zapadnout do kolektivu, nevybočovat z řady. Nu, a právě v této době jsem si začínala intenzivněji uvědomovat, že s mojí stagnující vadou sluchu to nebude žádná sranda.

 • lékař
  Zájem o pediatrii klesá, rodiče shánějí dětského praktika

  Zdroj: zezdravotnictvi.cz, 28.03.2023
  Dětských praktických lékařů je dlouhodobě nedostatek. Podle Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost je ordinací zhruba 1800, chybí jich asi 300. Navíc mají dětští praktici nejvyšší průměrný věk mezi lékařskými specializacemi, blíží se 60 letům. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka předběžná data ukazují, že stále méně pediatrů odchází pracovat do ordinací.

 • zelenina
  Poruch příjmu potravy u náctiletých prudce přibývá. Nadějí jsou nové léčebné metody

  Zdroj: nasezdravotnictvi.cz, 28.03.2023
  Prevalence poruch příjmu potravy se od počátku 21. století zvýšila podle nedávné analýzy z 3,5 procenta na 7,8 procenta. Největší nárůst je přitom zaznamenán v posledních letech ve věkové skupině 15 až 19 let. Jako hlavní diagnóza byly poruchy příjmu potravy v roce 2016 vykázány u 1449 osob, v roce 2021 jich bylo již 2383. Informovala o tom Psychiatrická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně při příležitosti konání Mezinárodní interdisciplinární konference o poruchách příjmu potravy a obezitě ve dnech 30. března až 1. dubna.

 • kalkulačka a peníze
  Lidí v ekonomické tísni přibývá, roste i počet osob bez domova, varuje šéf Agentury pro sociální začleňování

  Zdroj: novinky.cz, 27.03.2023
  Dopady zdražován energií a vysoké inflace začínají postihovat i nižší střední třídu. Její členové často využili své úspory nebo si vzali půjčku, aby pokryli rostoucí náklady. Na jejich další dorovnání tak už nebudou mít. Je proto potřeba se zaměřit na řešení situací plynoucích ze zadlužování, řekl Právu nový šéf Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.

 • zoufalý student
  Nedostatek míst ve školách: Stát zaspal 15 let a odnesou to děti

  Zdroj: reportermagazin.cz, 27.03.2023
  Blíží se přijímačky, na střední školy dorazil baby boom a o každé místo je bitka. Že problém nastane, se dalo tušit dlouho dopředu. Při pohledu na čísla zjistíme, že se nyní na střední školy hlásí děti, které měly problém dostat se do každého stupně vzdělávání. Roste nám kvůli dlouhodobé liknavosti státu generace, kterou budeme za pár let označovat za ztracenou?

 • dítě po chemoterapii
  Dítě v nemocnici má právo na nepřetržitou přítomnost rodiče

  Zdroj: inspirante.cz, 25.03.2023
  Moje nejstarší vzpomínka, kdy jsem jako dítě zažila nečekané odloučení od rodičů v důsledku hospitalizace, sahá do hluboké minulosti, do období socialismu. Pamatuji si, jak stojíme s rodiči na dlouhé nemocniční chodbě, mžourám do ostrého světla zářivek a pak, nevím proč, se ocitám v náruči cizí starší ženy v uniformě zdravotní sestry. Na hlavě má velký bílý čepec, kterého se bojím. Dívám se na konec chodby, kde stojí moji rodiče a natahuji za nimi ruce. Nerozumím, proč mě ta cizí paní někam odnáší a proč mě rodiče nezachrání.

 • dívka s Downovým syndromem
  I mentálně postižení mají právo žít mezi námi. Příběh Barbory M.

  Zdroj: ohremedia.cz, 25.03.2023
  Ústecký kraj usiluje, aby klienti domovů pro mentálně postižené nebyli celoživotně uzavřeni za zdmi ústavů. Chceme, aby měli možnost zařadit se do běžného života. Náš příběh je o ženě, která díky své píli, odvaze a pomoci svých přátel z řad veřejnosti dnes žije úplně jiným životem, než který jí byl předurčen narozením do sociálně špatného prostředí se zdravotním omezením.

 • Dítě pracuje na úkolech
  Patří do školní výuky i domácí úkoly? ‚Mají smysl,‘ shodují se oslovení experti

  Zdroj: irozhlas.cz, 24.03.2023
  Domácí úkoly jsou jedním z důležitých nástrojů, které mají učitelé při výuce k dispozici. Pomohou upevnit učivo a některým žákům jen výuka ve škole nestačí. Shodují se na tom čtyři experti oslovení serverem iROZHLAS.cz. V některých případech ale mohou podle nich domácí úkoly prohlubovat nerovnost ve společnosti.

 • Alkohol
  Odborník na alkoholismus Michal Miovský: Kalamitní situace je u samoživitelek

  Zdroj: denik.cz, 24.03.2023
  V posledních letech roste počet žen závislých na alkoholu. Přednosta Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Michal Miovský tvrdí, že nárůst je natolik závažný, že některá ambulantní pracoviště musela kvůli náporu pacientů vyhlásit stop stav. „Vyrovnávání mezi pohlavími a hlavně životního stylu znamená, že ženy zabředávají do témat, které byly dříve dominantní pro mužskou populaci. Typicky se do toho propisuje zacházení s návykovými látkami. To generace před tím nezažily,“ říká.

 • Novorozenec
  Na co mají rodiče v ČR nárok: Jak je to s mateřskou, příspěvkem či ošetřovným

  Zdroj: denik.cz, 23.03.2023
  Nastávající maminky a tatínkové mají vítaného pomocníka, který jim pomůže zorientovat se ve změti předpisů, zákonů a pravidel týkajících se rodin s dětmi. Aperio – Společnost pro zdraví rodičovství pro ně připravila aktualizovaného průvodce pro letošní rok, který jim usnadní vyznat se v české legislativě.

 • Žáci ve škole
  Dětem hrozí vyloučení z kolektivu. Rodiče nemají tisíce na školy v přírodě

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 23.03.2023
  Část rodin si nemůže dovolit kvůli napjatým rozpočtům poslat své děti na školy v přírodě. Obrací se proto i na neziskové organizace. Odbornice popisuje, že vyloučení z kolektivu mohou žáci vnímat velmi citlivě.

 • Smutná žena
  Kdybych mohla, obrátím pozornost všech k ovdovělým mladým rodičům a k psychickému zdraví dětí

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 22.03.2023
  „Teď se mi po dlouhé době stalo, že jsme na place při natáčení dokumentu o ovdovělých rodičích, brečeli úplně všichni, před kamerou i za ní. Příběhy, se kterými pracuju, mě samozřejmě dojímají. Ale podstata není, že se budu dojímat,“ říká novinářka a redaktorka České televize Lea Surovcová, která už deset let věnuje tématům rodin a dětí.

 • Jeden chlapec ubližuje druhému
  Zájem o kurzy sebeobrany na školách roste. Děti díky nim poznávají své hranice

  Zdroj: zlinsky.denik.cz, 22.03.2023
  Loni pilotní projekt kraje, do kterého se zapojilo téměř třicet základních škol. Letos už má o kurzy sebeobrany zájem více než čtyřicet vzdělávacích zařízení. Smyslem programu je naučit děti správně reagovat na krizové situace.

 • Lesbičky se drží za ruce
  Šance pro páry stejného pohlaví. Pokud jejich práva uzná jedna země, mohla by platit v celé Evropské unii

  Zdroj: irozhlas.cz, 21.03.2023
  Rodičovství prokázané v jedné zemi Evropské unie by v budoucnu mohly uznávat i další unijní státy. Usiluje o to Evropská komise. Pomoct by to mělo mimo jiné párům stejného pohlaví, které spolu vychovávají dítě. Teď se takové rodiny třeba z Německa nebo ze Švédska můžou při cestě do některých unijních zemí dostat do potíží – nebiologickým rodičům totiž zahraniční úřady – včetně těch českých – neuznají rodičovská práva.

 • Rodiče a děti
  Mladí rodiče se často ocitají v pasti: Chybí jim zkušenosti, bydlení i peníze

  Zdroj: denik.cz, 21.03.2023
  Skoro deset tisíc mladých Čechů založí rodinu ihned po střední škole nebo ještě během studia, většinou však neplánovaně. Na roli rodičů nejsou dostatečně připraveni. Často nedokončí studium, nestihnou si pořídit bydlení, něco ušetřit, ani začít budovat kariéru, upozornili odborníci z projektu Neviditelní, jenž se zabývá sociálními skupinami, které v Česku propadávají systémem.

 • Batolecí dívka
  Plenky, dudlíky i splachovací nočníky. Jak vypadá třída pro dvouleté děti

  Zdroj: eduzin.cz, 20.03.2023
  Rodiče volají po cenově dostupných školkách pro děti mladší tří let, jejich odpůrci tvrdí, že tak malým dětem je nejlépe doma s mámou. Navíc přece nemůžete přijmout do školky děti, které ještě mají plenky a dudlíky! Jenže když se chce, všechno jde, a to i ve velké státní školce – i když je to někdy cesta drahá a trnitá.

 • Šikana chlapce
  Více než polovina dětí se ve škole setkává s šikanou, oběťmi jsou i kantoři

  Zdroj: zpravy.idnes.cz, 20.03.2023
  Asi 57 procent základních a 63 procent středních škol řešilo v posledních třech letech alespoň jeden případ šikany mezi žáky. Od posledního šetření v roce 2015/2016 se tak jedná o nárůst. Nejčastěji žáci šikanují slovně, více se na školách objevuje i šikana učitele.

 • Barevné křídy
  Děti míří k zápisům do první třídy, letos jich přijde více než loni

  Zdroj: idnes.cz, 19.03.2023
  Jen Ostrava čeká na tři tisíce dětí, v celém kraji se k zápisům do prvních tříd vydá zhruba čtrnáct tisíc předškoláků. Oproti loňsku jde o mírný nárůst, míst ve školách je však dost. Z devátých tříd je opustí ty nejsilnější ročníky.

 • Matka krmí dítě
  Se zavedením příkrmů po šestém měsíci neotálejme, dětem klesá zásoba železa, říká odbornice

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 19.03.2023
  „V prvním roce života nejde o to, kolik toho dítě sní. Naší úlohou je nabízet pestrost a ochutnávání různých konzistencí, barev i teplot. Množství můžeme nechat na dítěti,“ říká Lucie Zátopková, zakladatelka a autorka blogu detskeprikrmy.cz.

 • děti ve školce
  MPSV opět podpoří vznik dětských skupin, na novou výzvu je z fondů EU vyčleněno 300 milionů korun

  Zdroj: casopisczechindustry.cz, 16.03.2023
  Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlásilo novou výzvu, která je určena na podporu dětských skupin. Bude tak opět možné žádat o evropské finanční prostředky, konkrétně z Operačního programu Zaměstnanost plus (OPZ+). Peníze jsou určeny především na vytvoření kapacit nových dětských skupin a první rok jejich provozu. Dosud bylo z fondů EU podpořeno více než 1 200 dětských skupin a vytvořeno zhruba 17 tisíc míst za asi 7 miliard korun.

 • dívka na hřišti
  Dětem chybí pohyb – především ten přirozený, upozorňuje fyzioterapeutka

  Zdroj: regiony24.cz, 16.03.2023
  Převážná většina současných dětí se buď hýbe jen výjimečně, což významně podpořila nedávná koronavirová pandemie, nebo provozuje jednostrannou sportovní činnost. Obojí ve svém důsledku může být pro zdravý tělesný vývoj dětí neoptimální. Obyčejné hraní si na hřišti s vrstevníky, lezení po stromech a běhání okolo domu je naopak téměř vzácností. V důsledku nedostatku pohybu se pak už v dětském věku stále častěji setkáváme s nadváhou, obezitou i další problémy souvisejícími s pohybovým aparátem.

 • znakující slečna
  Jak vaše neslyšící dítě prožívalo období hledání sebe sama?

  Zdroj: idetskysluch.cz, 15.03.2023
  Každé dítě si musí projít fází hledání své identity. Otázky, kdo jsem a kam patřím, si pokládá často i v období puberty, kdy hledá své vzory, místo ve společnosti a formuje své názory. Děti se sluchovým postižením se navíc musejí vyrovnat se svou ztrátou sluchu a vším, co k ní patří. Jak toto období prožívaly vaše děti? Jak se k nim chovali vrstevníci? Jak jste se jim s hledáním snažili pomoci? To byly otázky, které jsme rodičům položili prostřednictvím ankety. O jejich odpovědi se teď s vámi podělíme.

 • děti ve třídě
  Více než polovina dětí se ve škole setkává s šikanou, oběťmi jsou i kantoři

  Zdroj: idnes.cz, 15.03.2023
  Asi 57 procent základních a 63 procent středních škol řešilo v posledních třech letech alespoň jeden případ šikany mezi žáky. Od posledního šetření v roce 2015/2016 se tak jedná o nárůst. Nejčastěji žáci šikanují slovně, více se na školách objevuje i šikana učitele.

 • žena světla text
  Chystá jim testy a pomáhá při hodinách. Učitelé začínají využívat umělou inteligenci

  Zdroj: zpravy.aktualne.cz, 14.03.2023
  Vytvořit test pro studenty, navrhnout plán výukové hodiny či debatovat na společné téma. Chatovací robot zvládne všechny tyto činnosti během několika sekund a pro učitele tak představuje velkou pomoc. Technologie se stala ještě dostupnější, když na konci loňského listopadu byl na trh uveden ChatGPT. Jenom během prvních pěti dnů nástroj využilo jeden milion uživatelů.

 • rodina na louce
  Pěstouni dávají dětem šanci na rodinný život

  Zdroj: novinykraje.cz, 14.03.2023
  O pěstounství se ve společnosti často mluví, ale mnoho lidí si neumí představit, co to znamená. Proč se vlastně k pěstounství přistupuje?