O čem se mluví

 • pěst
  Pro některé děti nastala po konci lockdownu těžká doba, varuje psychoterapeutka

  Zdroj: deník.cz, 15.06.2021
  „Návrat do normálu“ po konci lockdownu může být nesnadný pro děti z rodin, kde panují konfliktní a někdy až násilné vztahy. Upozorňuje na to psychoterapeutka Petra Wünschová, která patnáct let pomáhala dětem v utajeném azylovém domě pro oběti domácího násilí a posledních šest let vede Centrum Locika, první pracoviště specializované na podporu dětí ohrožených násilím v rodině.

 • dítě a matka u počítače
  České školy vyzkouší hybridní výuku. Děti by zůstávaly doma i bez covidu

  Zdroj: tnbiz.cz, 15.06.2021
  Hybridní výuka, tedy kombinace prezenční a distanční výuky, kterou začalo testovat ministerstvo školství, vyvolala bouřlivé diskuse. Podle některých psychologů na to řada našich středoškoláků není připravena, protože je rodiče nevedou k samostatnosti. A tak hrozí, že místo výuky doma půjdou raději třeba za kamarády. Starosti by ale přibyly i rodičům mladších dětí, protože by se je báli nechat samotné doma.

 • chlapec a matematika
  Nadaným online výuka prospěla. Mohli pracovat sami a nenudili se ve škole

  Zdroj: idnes.cz, 14.06.2021
  Distanční výuka prospívala nadaným dětem, tvrdí učitelé, odborníci i rodiče. Běžná škola je pro ně často příliš snadná a distanční výuka jim dala možnost vzdělávat se v tom, co je samotné zajímá. Jejich zájmy totiž často přesahují rámec školního vzdělávání. Někteří se zajímají o lucidní snění, jiní programují.

 • Kokršpaněl
  Jak vybrat domácí zvířátko?

  Zdroj: happybaby.cz, 14.06.2021
  Téměř každý z nás v dětství toužil po nějakém domácím zvířátku. Tak i moje děti neustále chtějí něco malé, milé, což by jim doma dělalo radost. Jak však vybrat správné domácí zvířátko?

 • nešťastná dívka
  Deprese u dospívajících

  Zdroj: ordinace.cz, 13.06.2021
  Deprese jako nemoc postihuje podle statistik až osm procent dospívajících a rozhodně není banální. V období dospívání, tedy mezi dvanáctým a dvaadvacátým rokem, platí dvojnásobně, že se deprese včetně jejích příznaků nesmí podcenit. U dospívajících existuje až dvacetkrát vyšší riziko dokonané sebevraždy oproti zdravým vrstevníkům.

 • dívka v roušce
  Mírnější pravidla pro dětské tábory. S PCR testem nebude přetestování třeba, rozhodl Vojtěch

  Zdroj: radiozurnal.rozhlas.cz, 13.06.2021
  Pravidla pro testování dětí na letních táborech nakonec budou mírnější. Děti, které na začátku pobytu předloží potvrzení o negativním PCR testu, se už znovu testovat nemusí. Večer změnu oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za hnutí ANO.

 • Ruka vkládá peníze do prasátka
  Zvýší se daňové zvýhodnění na děti, a to zpětně od začátku roku 2021

  Zdroj: podnikatel.cz, 11.06.2021
  Od července se zvýší daňové zvýhodnění na druhé, třetí a každé další dítě. Zvýšení bude platit zpětně od začátku roku.

 • Děti sedí na trávníku
  Letní tábory letos podraží o další testy. Nelíbí se to organizátorům ani rodičům

  Zdroj: lidovky.cz, 11.06.2021
  Ministerstvo zdravotnictví žádá, aby se děti na táborech každých sedm dní znovu testovaly na covid. Pro rodiče náklad navíc, pro pořadatele komplikace. Šéf resortu Adam Vojtěch nakonec lehce povolil.

 • Dívka se dívá na mobil
  Mladí z běžných rodin mají komu zavolat. Děti z děcáků ne, říká modelka, která vyrostla v dětském domově

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 11.06.2021
  Dospělé děti, které opouštějí dětské domovy, si s sebou nesou následky řady traumatických událostí, které zažily. Kromě toho v tu chvíli už minimálně podruhé v životě přicházejí o domov. Od svých vrstevníků, kteří se do dospělého života vydávají z běžných rodin, se neliší tolik svou připraveností, respektive nepřipraveností na životní realitu, ale tím, že většinou nemají komu zavolat, když se jim nedaří.

 • Kojenec
  Lékaři budou děti na spinální svalovou atrofii testovat hned po narození, potvrdila VZP

  Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 09.06.2021
  Od ledna příštího roku začnou lékaři plošně testovat novorozence na spinální svalovou atrofii a závažné poruchy imunity. Rozšíření novorozeneckého screeningu potvrdila Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). V případě obou nemocí dává jejich včasné odhalení pacientům naději na prakticky normální život.

 • Hamburger a hranolky
  Děti v pandemii přibraly i patnáct kilo nad normál, upozorňuje primář

  Zdroj: idnes.cz, 09.06.2021
  Nuda, ztráta disciplíny i pohybu, přejídání se. Podle primáře dětského oddělení Nemocnice AGEL v Ostravě-Vítkovicích měla pandemie koronaviru neblahý důsledek i ve značně větším množství dětí, které mají problémy se svou hmotností. Výjimkou nejsou ani případy patnácti kilogramů nad doporučenou váhou.

 • Ruce dítěte a dospělého
  Práce asistenta pro lidi s autismem je dobrý start do života, říká ředitelka Národního ústavu pro autismus

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 08.06.2021
  Hana Kulasová vychovávala syna s autismem v 50. letech minulého století, tedy v době, kdy nebyla k dispozici nejen podpora pro pečující osoby, ale prakticky ani základní diagnostika poruch autistického spektra. Z jejích deníků vznikla kniha Kapka kámen vyhloubí, která může současné mladé generaci přinést kromě vlastního příběhu i pokoru.

 • Žena se dívá do krajiny
  Pohřešované děti se skoro vždy podaří vypátrat. Jak funguje policie po nahlášení takových případů?

  Zdroj: lidovky.cz, 08.06.2021
  Na konci května nečekaně zmizeli dva bratři z Hodonínska ve věku deset a dvanáct let. Příběh měl šťastný konec, chlapce se podařilo do pár dní najít. Oba jsou v pořádku. Ne vždy ale pátrání po pohřešovaném dítěti skončí dobře. Skoro celý duben policisté hledali patnáctiletého Tomáše z Brna, bohužel jeho mrtvé tělo objevili po třech týdnech v řece Svratka. Taková tragédie naštěstí nastane málokdy.

 • Matka s dětmi v krajině na lavičce
  Výzkum sólo rodiče v době covid-19

  Zdroj: sancedetem.cz, 08.06.2021
  Výzkumný ústav práce a sociálních věcí realizuje v současné době ve spolupráci s agenturou STEM/MARK výzkum s názvem „Dopady pandemie Covid-19 na sólo rodiče“.

 • Dívka má online výuku
  Naše děti při pandemii trpěly. Čtyři pětiny Čechů žádají o záchranu

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 07.06.2021
  Čtyři z pěti dotázaných ze všech sociálních skupin v exluzivním průzkumu pro Seznam Zprávy nepochybují o velkých ztrátách, které pandemie způsobila ve vzdělávání? Více v dalším dílu volebního seriálu Rok změny.

 • Bratr a sestra se objímají
  Jedináčci, prostřední děti a mamánci. Sourozenecké vztahy jsou nejdelší, které máme

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 07.06.2021
  „Děti, které spolu vyrůstají, mají zážitky, které jsou nesdělitelné, vztahy mohou být velmi hluboké,“ říká pro Balanc dětská klinická psycholožka a psychoterapeutka Gražina Kokešová Kleinová. Je zvláštní, že každé dítě v rodině je jiné, i když vyrůstá ve stejném prostředí a má stejné rodiče jako sourozenci. Dětské vztahy mohou být krásné, pečovatelské, ale také rivalské a žárlivé. Může to přetrvat i do dospělosti. Čím se můžeme se sourozenci v životě obohatit?

 • matka u stolu
  Krize drtí ženy s dětmi. O práci přicházejí častěji než ty bez dětí, ukazují data

  Zdroj: cnn.iprima.cz, 03.06.2021
  Když hospodářství směřuje do recese, obvykle se zvyšuje počet nezaměstnaných. Ekonomická krize vyvolaná pandemií koronaviru je však v jednom ohledu výrazně odlišnější než ta, kterou svět zažil v roce 2009. Mnohem více dopadla na ženy, zejména na ty, které samy pečují o děti.

 • spící teenager
  Až polovina školáků spí podle výzkumu málo. A trpí „sociálním jet lagem“

  Zdroj: universitas.cz, 03.06.2021
  Minimálně 40 procent školáků ve věku 11–15 let spí ve všední dny nedostatečně. Dodržování doporučené délky spánku navíc postupně klesá s věkem – v patnácti letech spí až polovina školáků méně, než by bylo potřeba. Nejsou to jediné závěry, s nimiž přicházejí výzkumníci z Univerzity Palackého v Olomouci. Za povšimnutí stojí i další souvislosti, například mezi nedostatkem spánku a obezitou, nízkou životní spokojeností či depresemi. Do slovníku odborníků na životní styl dětí se dostává také tzv. sociální jet lag.

 • rodina
  Pěstounství funguje. Rodina ale potřebuje podporu

  Zdroj: tojesenzace.cz, 02.06.2021
  V České republice žije okolo 20 tisíc dětí v náhradní rodinné péči. Nebýt institutu pěstounské péče, drtivá většina z nich by dnes vyrůstala v ústavech. Proč je pěstounská péče výhodnější alternativou, nemůže-li dítě vyrůstat ve své biologické rodině? Důvodem není jen fakt, že státní výdaje na ústavní výchovu 3x převyšují výdaje na náhradní rodinnou péči.

 • rodina
  Aby děti měly šťastné dětství. Představujeme výzkum o potřebnosti služeb, které vrátí děti do rodin

  Zdroj: charita.cz, 02.06.2021
  Děti mají svůj svátek. Rodiče jim popřejí, koupí malý dárek, potěší se spolu. Každé dítě ale nemá takové štěstí, že v rodině vše bezproblémově funguje. Co když rodiče svoji roli nezvládají anebo se schyluje k problémům, na jejichž konci bude dítě rodičům odebráno? Ani tady není situace beznadějná, zvláště když se cesta začne hledat včas. Například pomocí sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi (SAS), které pracují ve všech krajích České republiky.

 • studentka cizinka
  Počet cizinců na českých školách nadále roste. Mnoho z nich však končí mimo vzdělávací systém

  Zdroj: sancedetem.cz, 02.06.2021
  Podle posledních údajů organizace META podíl žáků s cizí státní příslušností ve věku osmnácti let, kteří stojí mimo český vzdělávací systém, dosahuje více než 53 procent. Oproti tomu u Čechů se hodnota pohybuje kolem 10 procent. Podle odborníků bude na trend nesystémové integrační podpory mladých cizinců do českého vzdělávacího systému stát postupem času doplácet a bude tak čelit velkým výzvám a sociálním problémům.

 • leták Domu tří přání
  Nezisková organizace Dům tří přání má novou vizuální identitu

  Zdroj: sancedetem.cz, 02.06.2021
  Nezisková organizace Dům tří přání, která se zaměřuje na pomoc ohroženým dětem a jejich rodinám v náročných životních situacích, představila veřejnosti svou novou vizuální identitu. Tu navrhla a zpracovala agentura Boomerang Communication. Z více než sedmi návrhů vybíralo vedení organizace, správní rada a odborní pracovníci. Vizuální identitu organizace mění symbolicky v roce 20. výročí svého založení.

 • žena
  Co mají dělat rodiče, aby už malé děti nesledovaly porno? Mluvit s nimi o sexu, říkají odbornice

  Zdroj: vitalia.cz, 01.06.2021
  Rodiče s potomky o sexu příliš nemluví. Děti se pak často obracejí k internetu a kamarádům a končí sledováním porna. Tak se dají stručně shrnout výsledky nedávného průzkumu. Jak má vypadat rodičovská sexuální výchova, radí sexuoložka Petra Sejbalová a Jana Martincová, lékařka a propagátorka rodinné sexuální výchovy.

 • mobil a počítač
  Největší hrozbou jsou virtuální drogy, tedy nadměrné zírání do počítačů a mobilů, které se kvůli pandemii ještě prohloubilo

  Zdroj: lui.cz, 01.06.2021
  PhDr. Mgr. et Mgr. Tomáš Waloszek je v současnosti vedoucí Centra primární prevence Renarkon, které se zaměřuje na prevenci a léčbu závislosti různých druhů v rámci Moravskoslezského kraje. Působí také jako lektor a pedagog a v minulosti vyučoval na Ostravské univerzitě, Vyšší odborné škole Caritas v Olomouci či Hornoslezské vysoké škole obchodní a byl taktéž stážistou Evropského parlamentu v Bruselu a sociálním pracovníkem. Jaké závislosti jsou největší hrozbou pro mladé lidi a jak s nimi účinně bojovat?

 • dítě na písku
  Do roku 2024 v Česku žádné dítě do tří let v ústavu? Změnu prosazují poslanci pěti stran

  Zdroj: rozhlas.cz, 31.05.2021
  Všechny děti do tří let by mohly od roku 2024 žít v rodinách místo v ústavech. Poslanci z pěti sněmovních stran se takovou změnu snaží prosadit jako pozměňovací návrh k novele o sociálně-právní ochraně dětí. Návrh počítá s postupným přesunem dětí z ústavů. V první fázi by se od roku 2023 měly do rodin dostat všechny děti do jednoho roku.

 • plyšáci
  V České republice nejsou dostupné služby pro oběti sexuálního násilí

  Zdroj: advokatnidenik.cz, 31.05.2021
  V Česku nejsou dostupné podpůrné služby pro oběti sexuálního násilí. Neexistuje specializované centrum pomoci, kam by se mohly obrátit. V provozu není ani krizová linka. Uvádí to poslední zpráva o speciálních službách a podpoře pro ženy, kterou vypracovala evropská ženská síť proti násilí WAWE.

 • miminko s čepičkou
  Česko vyzývá: Děti mají vyrůstat doma, ne v ústavu

  Zdroj: sancedetem.cz, 31.05.2021
  U příležitosti Dne dětí se iniciativa Vyrůstat doma rozhodla uspořádat celorepublikovou akci na podporu pěstounů a transformaci kojeneckých ústavů. Její snahou je, aby se děti do tří let věku neumisťovaly nadále do ústavních zařízení.
  Dne 1. června 2021 CHCE INICIATIVA ZAPLNIT VIRTUÁLNÍ PROSTOR FOTKAMI. Všichni, kteří souhlasí s tím, že děti mají vyrůstat doma, ne v ústavu, mohou zveřejnit svou fotku s dupačkami či jiným dětským oblečením.

 • dívka v obvazech
  Až 20 % dětí a dospívajících zažije nějakou formu duševního onemocnění. V Česku chybí data i systémová prevence, změnu nabízí nový projekt

  Zdroj: pedagogicke.info, 30.05.2021
  V posledních letech výrazně vzrostl počet dětí a dospívajících s psychickými poruchami. Podle WHO až 20 % dětí a dospívajících zažije nějakou formu duševního onemocnění. Navíc polovina prvních příznaků duševních onemocnění se projeví již před 14. rokem věku a až tři čtvrtiny před 24. rokem věku. Většina nemá k dispozici včasnou pomoc, nebo ji ani nevyhledává, a to z mnoha různých důvodů včetně stigmatizace. Pandemie covid-19 ovlivnila duševní zdraví řady dětí a dospívajících. V Česku přitom chybějí data i efektivní prevence. Nový projekt zaměřený na podporu duševního zdraví u dětí a dospívajících má pomoci situaci zlepšit.

 • obejmutí
  Děti z dětských domovů a jejich hostitelské rodiny se opět mohou začít setkávat

  Zdroj: sever.rozhlas.cz, 30.05.2021
  Uvolnění protiepidemických opatření umožnilo dětem z dětských domovů znovu začít jezdit za svými hostitelskými rodinami. Ty dětem z domovů věnují svůj čas a pocit, že někam patří.

 • Děti na hřišti
  Koronavirus děti nezastavil, v některých sportech jich dokonce přibylo

  Zdroj: idnes.cz, 28.05.2021
  Vrátí se děti po lockdownech ke sportu, a pokud ano, v jaké budou kondici? Tyto obavy sportovních oddílů v Olomouckém kraji se podle všeho nenaplní. U některých sportů naopak dětí přibylo.

 • Učitel učí děti
  Každý druhý deváťák potřebuje doučování. Co je v českých školách špatně?

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 28.05.2021
  V Česku chodí podle nejnovějšího průzkumu na doučování polovina deváťáků a 41 % maturantů. Nejvíc se doučuje čeština a matematika. „Známky jsou klišé, ale školy s nimi počítají,“ říká pedagog Matěj Rašovský, který byl hostem Houpaček.

 • Děti si kreslí
  Ztracená covidová generace dětí? Na to jsem alergická. V pandemii vyhřezly dřívější problémy, říká psycholožka

  Zdroj: denikn.cz, 27.05.2021
  Vadí jí slova o poškozené, či dokonce ztracené covidové generaci dětí. Psycholožka Zuzana Masopustová věří, že ani všechny těžkosti a bolesti pandemie nemusí děti dlouhodobě poznamenat, když se pocitům marnosti nepoddáme. Pokud děti psychické potíže mají, bylo na ně podle ní „zaděláno“ už dřív. Jak pomoct dětem v návratu do škol a kolektivů? Kam sahají kořeny psychických poruch a potíží?

 • Zeleninový salát
  Lze připravovat dítěti plnohodnotnou veganskou stravu? Odborníci shrnují pro a proti

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 27.05.2021
  Zodpovědět otázku, zda je veganská strava pro dítě vhodná a jak ji u dětí vyladit tak, aby obsahovala všechny potřebné živiny, není nic lehkého. Zaměřili jsme se na to s odborníky na výživu a lékaři.

 • Dívka se psem
  Dá se ADHD kompletně zbavit? Porucha pozornosti je léčitelná, pokud je diagnostikovaná v dětství, říká odbornice

  Zdroj: vitalia.cz, 26.05.2021
  Dítě s poruchou pozornosti a často přidruženou hyperaktivitou, jejíž diagnóza noří do smutku čím dál víc rodičů, může připomínat chodící chaos. „Problematické studium, ale i neobyčejné nadání provázejí děti, ale i dospělé s poruchou pozornosti,“ popisuje pedagožka a sociální pracovnice Soňa Vancáková.

 • Žena na kolečkovém křesle
  V Česku se rozjíždí online výzkum násilí na lidech se zdravotním postižením

  Zdroj: a2larm.cz, 26.05.2021
  Podle zahraničních studií jsou lidé se zdravotním postižením častým cílem útoků. Organizace In Iustitia chce v novém výzkumu zjistit přesnější čísla.

 • Sešit a kalkulačka
  Studenti o maturitě: Matika nejtěžší, angličtinu by zvládly děti ze základky

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 25.05.2021
  Studenti mají za sebou část státních maturit. Nejtěžší byla podle nich matematika. Za úlevy kvůli pandemii koronaviru jsou rádi.

 • Školní třída
  Všechny děti by měly dostat vysvědčení za to, že ten rok přežily. Není to samo sebou, míní psychiatr Pöthe

  Zdroj: irozhlas.cz, 25.05.2021
  České děti během pandemie strávily ze všech evropských dětí nejvíc času na on-line výuce. Až další měsíce a roky ukážou, jak moc se uplynulý rok projeví nejen na jejich vzdělání, ale především na psychice. Už teď se některé z nich nechtějí vrátit do lavic, mají úzkosti a další psychické problémy.

 • Dívka na pláži se dívá do dáli
  Psychózy se poprvé projevují většinou v začátku dospělosti, říká psycholožka

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 24.05.2021
  Halucinace, pocity pronásledování a problémy v komunikaci s lidmi, to jsou jen některé příznaky, které by mohly být signálem počínajícího závažného duševního onemocnění. Mezi ty patří zejména schizoafektivní poruchy, např. schizofrenie. I zde většinou platí – čím dříve se člověk dostane do péče odborníků, tím lépe jde nemoc zvládnout.

 • Chlapec s učitelem hrají na kytaru
  Mladým talentům utekl rok, škody budeme napravovat měsíce, říká učitelka

  Zdroj: idnes.cz, 24.05.2021
  Většinu ze školního roku strávily na distanční výuce také děti základních uměleckých škol. Prstoklady přes tablety či výtvarná díla fotkou po mailu byly tak jedinou možností, jak s nimi učitelé udržovali kontakt. Špatné návyky se dají opravit, trvat to bude ale několik měsíců, minimálně do konce školního roku. Oprášit je podle učitelů třeba i disciplínu.

 • Plačící kojenec
  Podpořte konec kojeneckých ústavů na originálním happeningu

  Zdroj: facebook.com/events, 21.05.2021
  Na Malostranském náměstí, v těsném sousedství Poslanecké sněmovny, se v úterý 25.5.2021 od 12:00 do 20:00 uskuteční akce na podporu omezení ústavní péče v ČR a na podporu pěstounství.

 • distanční výuka
  Než jsme dostaly notebooky a wifi, šetřily jsme si data místo TikToku na školu, ale nestačilo to

  Zdroj: clovekvtisni.cz, 20.05.2021
  „Bydlíme tady čtyři děti a já. Já jsem v domácnosti. O neteř se starám už deset let, mám ji v pěstounské péči,“ vysvětluje paní Bohuna v úvodní části podcastu festivalu Jeden svět Vypadáváš. Dcery i neteř jsou všechny ve školním věku. Protože doma nemají připojení k internetu, přechod na distanční výuku neprobíhal v prvních měsících vůbec hladce. Než jsme jim zapůjčili počítač a zařídili připojení, všechny čtyři dívky si musely dobíjet kredit a byly tak z hlediska možností připojení k online výuce velmi omezené. Jak se žije v rodině bez technologií a kvalitního připojení k internetu během pandemie?

 • studentky
  Žáci se přijímaček báli, přípravu vzali poctivěji. Testy opravdu dopadly dobře, zní z gymnázií

  Zdroj: lidovky.cz, 20.05.2021
  Původní obavy se nenaplnily. Distanční výuka se do výsledků letošních jednotných přijímacích zkoušek na střední školy výrazně nepropsala. Uchazeči podle ve středu zveřejněných dat dopadli srovnatelně jako jejich loňští kolegové. Letos však měli na testy dva pokusy a z nich se jim započítal jen ten lepší, což je oproti roku předchozímu rozdíl.

 • školák
  Hodně dětí má teď problém zařadit se do kolektivu, připomíná terapeutka Lucia Vašková

  Zdroj: dvojka.rozhlas.cz, 19.05.2021
  Psychická odolnost znamená schopnost zvládat nástrahy a stresující situace, přiblížila dětská psychiatrička Lucia Vašková. Rodiče by měli odhadnout, jakou míru odpovědnosti děti unesou.

 • vyčerpaný pedagog
  Ředitelé ZŠ a učitelský spolek jsou proti prodloužení školního roku. Všichni jsou vyčerpaní

  Zdroj: novinky.cz, 19.05.2021
  Asociace ředitelů základních škol a spolek Učitelská platforma jsou proti možnosti prodloužení letošního školního roku do období letních prázdnin. Podle nich byla distanční výuka pro žáky, rodiče i samotné pedagogy podstatně náročnější než škola v běžném režimu. Zástupci obou organizací to sdělili v tiskové zprávě s tím, že školáci, rodiče i učitelé jsou vyčerpaní.

 • rentgen zlomeniny klíční kosti
  Motolští radiologové vydali Doporučení, jak vyšetřovat děti s podezřením na týrání

  Zdroj: detskyrentgen.cz, 19.05.2021
  Lékaři z 2. lékařské fakulty UK ve spolupráci s právničkou z 1. lékařské fakulty UK připravili návod,
  jak vyšetřovat děti, u kterých existuje podezření, že se staly obětí fyzického násilí. Příručka s názvem
  „Postavme se na stranu dětí: Doporučení pro využití zobrazovacích metod při podezření
  na týrané dítě“ vychází z obsáhlé zahraniční literatury, a kromě medicínských vědeckých poznatků
  vysvětluje i české právní aspekty péče o tyto dětské pacienty.

 • teenager na lavičce
  Adiktologové chystají nové nástroje pro prevenci duševních nemocí u dětí

  Zdroj: prazskypatriot.cz, 18.05.2021
  Rizikové chování u dětí, zejména látkové a nelátkové závislosti, může doprovázet nebo spouštět některé duševní poruchy. Projekt vznikající na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy si klade za cíl zlepšit prevenci v této oblasti.

 • velká rodina
  O pěstounství jako zápasu o duši uvažují lidé na mezinárodním setkání

  Zdroj: zpravy.proglas.cz, 17.05.2021
  Sdílet radosti a strasti a upozornit na význam pěstounství chce upozornit třídenní online konference odborníků i pečovatelů ze zemí V4. K hlavní části programu, který probíhá v Brně, se prostřednictvím aplikace ZOOM připojují přednášející z různých míst Česka, Slovenska, Maďarska a Polska i pěstouni a pracovníci doprovázejících organizací, aby referovali o svých zkušenostech a poznatcích. Akce vyvrcholí sobotní modlitbou u příležitosti Mezinárodního dne rodiny, kterou z kaple Proglasu povede pomocný brněnský biskup Pavel Konzbul.

 • pěstounská rodina
  Pěstounství by se lidé neměli bát, ty rozzářené oči za to stojí, říká pěstounka Zuzana

  Zdroj: vary.rozhlas.cz, 17.05.2021
  Jak náročné je stát se pěstounem a co vše to obnáší? Nejen to si poslechněte v rozhovoru s pěstounkou Zuzanou Ďurišovou.

 • děti a matka doma
  Marie Terezie by koukala. Žáci z kraje popisují zážitky z karantény

  Zdroj: orlicky.denik.cz, 16.05.2021
  Pedagogicko-psychologická poradna v Ústí nad Orlicí položila žákům v kraji jednoduchou otázku. Jak se vám žije a co děláte v době pandemie? Odpovědí, které dokumentují, jak žáci žili v době pandemické, přišlo více než šest stovek. Tištěnou formu „Deníku týhle doby“ slavnostně pokřtil krajský radní pro školství Josef Kozel.

 • dívka v roušce
  Návrat do škol přišel pozdě a bude těžký. Jak ho vnímají samy děti a jejich maminky?

  Zdroj: maminka.cz, 16.05.2021
  Konec rotační výuky, snížení frekvence testování na covid-19, pozvolný návrat mimoškolních aktivit. Vláda rozhodla, že od 17. května by se svět dětí a jejich rodičů mohl opět přiblížit „normálu“. Jak se ale na celou situaci dívají samy děti a jejich maminky?

 • Smutné dítě
  Šrámy na duši. Rozvody ročně postihnou desetitisíce nezletilých dětí

  Zdroj: denik.cz, 14.05.2021
  V Česku stále přetrvává model, kdy jsou děti svěřeny do výlučné péče matky, konstatuje studie.   

 • Hazardní hry
  Čím dřív se s hazardem začne, tím hůř se z něj dostává, říká adiktolog a bývalý hazardní hráč

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 14.05.2021
  Sázení na dostihy vypadá na první pohled jako gentlemanský sport. Dostat se od něj k automatům v nonstop hernách ale není nic těžkého. Nástup do léčby je pro hazardního hráče potvrzením jeho životního debaklu. Ženy do léčby tak často nechodí, za hraní se stydí.

 • Chlapec se dívá do počítače
  Děti a pornostránky: první zkušenosti sbírají už v osmi letech

  Zdroj: vitalia.cz, 13.05.2021
  Některé děti sledují porno na internetu už v osmi letech, třeba se svými sourozenci. Informace o intimních tématech získávají nejčastěji od kamarádů, protože rodiče jako informační zdroj slouží jen 15 % z nich. To a další fakta zjistil nedávný průzkum.

 • Výuka ve třídě
  Nesoustředěnost i vztek. Dětem s návratem do školy pomáhají psychologové

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 13.05.2021
  Po návratu do školy se některé děti potýkají s nesoustředěností nebo s problémy v komunikaci. Zvládnout adaptaci je pro učitele hlavní úkol. Známky a zkoušení jdou teď i podle Ministerstva školství stranou.

 • Dívka sedí na školní lavici
  Přijímací testy ukázaly, že Cermat má vlastní vzdělávací politiku, tvrdí organizace EDUin

  Zdroj: novinky.cz, 12.05.2021
  Na podobě letošních přijímaček na střední školy se podle neziskové organizace EDUin ukázalo, že Cermat vytváří vlastní vzdělávací politiku, odlišnou od strategie schválené vládou. Ačkoli MŠMT kvůli epidemii covidu uchazečům u zkoušek prodloužilo čas, obtížnost testů se podle kritiků zvýšila. Studijní předpoklady prý nebudou hrát takovou roli jako kvalita distanční výuky či domácí podmínky k učení. Cermat se proti tomu ohradil.

 • Děti spolu leží v posteli
  Screening sluchu u dětí. Hned v porodnici a nově i v pěti letech

  Zdroj: maminka.cz, 12.05.2021
  Provádí se u nás screening sluchu u všech kojenců? Kdy je důležitý a jak vyšetření probíhá? A jaké nejčastější vady a poruchy sluchu se objevují u miminek a batolat? Na co dávat pozor a proč je důležité případné potíže řešit s odborníky co nejdříve, vysvětlí foniatr MUDr. Tomáš Talach, PhD. z FN u svaté Anny v Brně.

 • Rodiče chovají své děti
  Dost dobrý rodič je lepší než ten perfektní

  Zdroj: novinky.cz, 11.05.2021
  Být v něčem dostatečně dobrý nezní zrovna jako vysněný cíl. I jako rodiče chceme být opravdu skvělí. Jenže pokud jsme „jen” dost dobří rodiče, můžeme tím našim dětem prospět daleko víc než snahou o nedosažitelnou dokonalost.

 • Miminko drží matku za ruku
  Držet hlavičku nestačí. Jak nosit miminko, abychom mu prospěli

  Zdroj: idnes.cz, 11.05.2021
  Asi každý rodič, především ten, který má své první miminko, je zpočátku vyjukaný a tápe, jak přesně děťátko držet. Tradiční hlavní zásada, tedy držet hlavičku, pořád platí. Ovšem existují i další pravidla, která stojí za to dodržovat. Prospějete tím miminku, ale ve výsledku i sobě.

 • Oko
  Rok u monitorů zkazil dětem zrak. Optici zaznamenávají nápor objednávek

  Zdroj: idnes.cz, 10.05.2021
  Oční optiky jsou jedním ze segmentů, které sice nebyly přímo zasažené vládními opatřeními spojenými s uzavírkou provozoven, přesto některé z nich zaznamenaly pokles zakázek. Optici se však nyní shodují, že s koncem lockdownu zaznamenávají zvýšený počet dětských zákazníků. Jejich obtíže s ostrým či dvojitým viděním narostly proto, že některé z nich již rok tráví většinu času u počítače a méně venku.

 • Studijní materiály
  Od vysokoškoláků se čeká, že studium na dálku zvládnou. Oni se však často potýkají s depresemi, říká psycholožka

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 10.05.2021
  Až čtyřicet procent vysokoškoláků zažívá menší či střední depresi, což je násobně více než v běžné populaci. Očekává se od nich, že mnohaměsíční přesun studia do on-line prostoru prostě zvládnou, jsou přece dospělí. Přizpůsobení pro jedince s duševními poruchami je v současné době nesnadné, někdy studenti raději skončí, než aby bojovali se systémem.

 • matka a dcera
  Jak mluvit s dětmi o sexu

  Zdroj: dobrakondice.cz, 06.05.2021
  Se zvídavými otázkami na téma sexu přijde dřív nebo později každé dítě. Někteří rodiče mohou být choulostivým tématem poněkud nepříjemně zaskočeni a neví, jak na všetečné dětské dotazy reagovat. Jen pravdivé odpovědi, samozřejmě adekvátně věku dítěte, mohou přispět ke zdravému vztahu k sexualitě a spokojenému intimnímu životu v dospělosti. Řada rodičů si proto klade otázku nejen jak, ale také kdy je ta vhodná doba na rozhovor o sexu.

 • vzteklé dítě
  Tourettův syndrom u dětí. Proč někteří chlapci mluví tak sprostě?

  Zdroj: motherclub.cz, 06.05.2021
  Tourettův syndrom se u dětí objevuje poměrně často, a to zejména u chlapců, kteří touto poruchou trpí ve větší míře. Možná jste již někdy zaznamenali chlapce v počínající pubertě, kteří nečekaně vydávali různé zvuky, nebo chrlili sprosté nadávky. Možná si řeknete, že jsou to nevychovanci a sprosťáci, prostě puberťáci. Ale tyto děti za to, že mají tiky, v žádném případě nemohou! Jak se Tourettův syndrom přesněji projevuje a jak se léčí?

 • pár
  Vztahy v době pandemie

  Zdroj: 21stoleti.cz, 06.05.2021
  Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu rodinných vztahů. Na rodiny dopadlo břemeno vzdělávání potomků, náhrady sociálních kontaktů i náplně volného času.

 • kojenec
  „Každý rok zažije ústavní péči okolo tisícovky dětí do tří let, pojďme to změnit,“ vybízí Klára Laurenčíková

  Zdroj: mama.pigy.cz, 06.05.2021
  Děti, které v raném věku prošly kojeneckými ústavy, si často odnáší následky na celý život. Přitom existuje pěstounská péče a řada rodičů, kteří nemohou mít vlastní děti, by ji ráda využila. Proč musí být děti umisťovány do kojeneckých ústavů a co všechno se může již tento týden změnit? O tom jsme si povídali s Klárou Laurenčíkovou, předsedkyní Vládního výboru pro práva dítěte, členkou Rady vlády pro lidská práva a jednou ze zakladatelek iniciativy Dobrý start, která usiluje o změnu systému na pomoc ohroženým dětem v ČR.

 • dívka a mříže
  Zapomenuté děti vězňů či psychozdraví středoškoláků. České projekty dostaly ocenění

  Zdroj: blesk.cz, 04.05.2021
  S vězni pykají i jejich děti, studenti středních škol se zdráhají bavit o duševních problémech, cizinci nerozumí české byrokracii a „absolventi“ dětských domovů mívají trable se vstupem do dospělosti. Tyto problémy se snaží řešit čtyři neziskové projekty, které o víkendu dostaly rakouské ocenění SozialMarie za sociální inovace.

 • bonbony
  Tvoje dítě nemá ADHD, je narvané sladkostmi, a to jeho chování je výsledek

  Zdroj: blog.idnes.cz, 04.05.2021
  Spousta matek si v dnešní době neví rady se svými roztěkanými dětmi. Co takhle přestat cpát ani ne ročním dětem sladkosti přímo do kočárku? Některé už bohužel začaly řešit tuto odchylku v chování jinak...medikamenty.

 • sourozenci
  Připravme dítě na příchod sourozence

  Zdroj: rodina.cz, 03.05.2021
  Příchod dalšího dítěte do rodiny je pro staršího sourozence náročnější, než si možná umíme představit. Jak mu můžeme pomoci, aby se co nejlépe s novou situací vyrovnal a miminko přijal samozřejmě a s láskou?

 • teenagerky
  Vůl, kam oko pohlédne. Ale i s puberťáky se domluvíte, jen je nepoučujte, ani se nesnažte být „cool“

  Zdroj: hradec.rozhlas.cz, 03.05.2021
  Teenagerovská léta bývají pro rodiče i děti náročná na komunikaci. Zatímco někde se neobejde bez vulgarit nebo emocionálních výlevů, jinde z dětí páčí každé slovo. Jak se domluvit se svým dospívajícím potomkem? Co si počít s pubertou u dětí?

 • dítě na louce
  5 nejdůležitějších vět pro sebevědomí dětí

  Zdroj: firstclass.cz, 02.05.2021
  Někdy mám v noci zvláštní sen. Jsem malý a někdo na mě křičí: „Nic neumíš, nic nedokážeš, nic neznamenáš.“

 • člověk v práci
  Proběhl workshop k výzkumu PERSIST, který se zabývá integrací dětí z DD do společnosti a jejich adaptaci na trhu práce

  Zdroj: feedit.cz, 02.05.2021
  V pondělí 19. dubna se konal celorepublikový workshop Persist, jehož cílem bylo interpretovat výstupy první části aplikovaného výzkumu Persist. Organizátorem akce je Masarykův ústav vyšších studií ČVUT, Federace dětských domovů, společnost yourchance o.p.s. a její integrační projekt Začni správně, které jsou také aplikačním garantem projektu Persist. Cílem výzkumu je zmapovat faktory ovlivňující integraci mladistvých z dětských domovů do společnosti a jejich úspěšnou adaptaci na trh práce. Projekt potrvá až do roku 2022. Výzkum je financován Technologickou agenturou ČR.

 • Holčička podstupuje očkování
  Děti bude nutné očkovat. Jde o skupinu, která má nejvyšší počty sociálních kontaktů, říká odborník

  Zdroj: lidovky.cz, 30.04.2021
  Domnívám se, že nebude nutné upravovat dnes používané vakcíny proti koronaviru nějak speciálně pro děti, říká Peter Šebo z Mikrobiologického ústavu AV ČR. Dle něj bude zapotřebí proočkovat přinejmenším školáky.

 • Otec hrozí synovi
  Tátu jsem napřed nenáviděl, pak se ho snažil pochopit, přiznává Banga. Domácí násilí (ne)posílá dál

  Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 30.04.2021
  Radka Bangu si lidé spojují s romano hip hopem a projektem Gipsy.cz, řadu let ale působí také jako preventista. O problémech v rodinách a nástrahách společnosti mluví s dětmi a mládeží. Poučení bere ze svého osobního příběhu. Z traumat dítěte vyrůstajícího v prostředí domácího násilí se nyní vypsal rovněž v autobiografické knize (Ne)pošli to dál. Stejné poselství sděluje písní, kterou zařadil na své nejnovější album Věci jinak. Domácí násilí bylo také tématem Bangova rozhovoru v Interview ČT24. Psalo se mi to strašně těžce, nejsou to hezké vzpomínky, ale musí se o tom mluvit, nepochybuje.

 • Matka chová dítě
  Samoživitelkou v krušných časech: Někdy nemáme ani na jídlo, ale přece to nevzdáme

  Zdroj: denikn.cz, 29.04.2021
  Život samoživitelek a samoživitelů se v době pandemie zkomplikoval. Mnozí přišli o práci, mají problémy splácet dluhy. Tři ženy a jeden muž popsali Deníku N své příběhy, ve kterých je koronavirus jen další epizodou, s níž se za pochodu vyrovnávají.

 • Děti si prohlížejí knihu
  Jak naučit děti vycházet s penězi

  Zdroj: novinky.cz, 29.04.2021
  Peníze nerostou na stromě a rodiče nemají bezedný měšec. Jenže vysvětlit to vlastním dětem bývá často velice těžké. Podle odborníků se nám však nějaké to úsilí včetně zatnutých zubů bohatě vyplatí. A to už u malých dětí. Nejenže budou lépe chápat finanční limity svých rodičů, ale také je tím skvěle připravíme na dospělý život.

 • Kreditní karta
  Pomoc už potřebují i lidé ze střední třídy, říká dluhová poradkyně

  Zdroj: penize.cz, 28.04.2021
  Epidemie výrazně zhoršila situaci rodičům malých dětí. Museli s nimi zůstat doma kvůli zavřené škole, klesl jim příjem a často úplně přišli o práci. Do dluhů se dostali i malí podnikatelé. Co jim radí Vendula Kroupová z olomoucké pobočky neziskové organizace Člověk v tísni?

 • Učitel učí děti
  Být vzdělanější než rodiče? V Česku mimořádně těžké, po pandemii ještě víc

  Zdroj: irozhlas.cz, 28.04.2021
  Nová data ukazují, jak se za deset let vyvinuly názory rodičů na základní školy, kam chodí jejich děti. A co s nimi udělal rok distanční výuky, kdy se vídali s učiteli nejen na třídních schůzkách, ale i ve vlastním obýváku nebo v kuchyni.

 • Dítě sfoukává pampelišku
  Když partner nebo partnerka neplatí na dítě. O vyživovací povinnosti hovoří advokát Josef Zeman

  Zdroj: hradec.rozhlas.cz, 27.04.2021
  Poměrně frekventované téma mezi klienty je v oblasti rodinného práva neplacení výživného. Poradíme vám, co dělat při stanovení výše výživného, jak při neplacení postupovat jako oprávněný rodič - příjemce, jaké jsou možnosti změn výše výživného včetně změny výchovného prostředí a podobně.

 • Playstation
  Abstinence může být u mladých nepředstavitelná, v případě závislosti na počítači těžko reálná, říká adiktolog

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 27.04.2021
  Abstinence je pro mladistvé uživatele návykových látek nepředstavitelná, u závislosti na počítačích mnohdy zcela nereálná. Častěji se proto mluví o kontrolovaném užívání. Závislost v mladém věku může mít vliv na vývoj mozku, liší se i vlastní tolerance užitých látek. Pro mladší generace je terapie dostupnější než dřív, překážky ve smyslu stigmatizace docházení do terapie mizí.

 • Muž v přírodě
  Psycholog: I muži pláčou, machismu ubývá. Za výbuchy vzteku často může tvrdá výchova

  Zdroj: magazin.aktualne.cz, 26.04.2021
  Každý tu větu dobře zná. „Já jsem úplně klidný!“ ozývá se v domácnostech, když se schyluje k hádce. V takové chvíli je podle psychologa Davida Čápa lepší vyklidit bitevní pole, aby se vlna frustrace nevyvalila ven. V kurzech Zvládání vzteku to učí muže, kteří nejdou pro ránu daleko, ale i ty, co v sobě vztek dusí. V rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětluje, co dělat, aby ve společnosti násilí ubývalo.

 • Chlapec si čte knihu
  Neučte děti číst a psát jako zrakovou dovednost, mnohem důležitější je umět pracovat s jazykem

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 26.04.2021
  Kdo čeká u dětí s rozvojem schopnosti číst a psát až na první třídu a snahu učitelů, může se dočkat nemilého překvapení. Rozvíjet gramotnost je totiž důležité už u předškolních dětí, a to nikoliv drilem nad knihou, ale pomocí jazykových her. U dětí s poruchou učení je tak možné výrazně předcházet budoucím potížím ve škole.

 • spokojený kojenec
  Ombudsman navrhuje zrušení kojeneckých ústavů

  Zdroj: advokatnidenik.cz, 22.04.2021
  Kancelář veřejného ochránce práv navrhuje zákaz a zrušení kojeneckých ústavů a stanovení hranice tří let, pod kterou nelze umístit malé děti do zařízení ústavního typu. O doporučení Poslanecké sněmovně a vládě informovala 21. dubna 2021 zástupkyně ombudsmana Mgr. Monika Šimůnková. Kromě toho ombudsman navrhuje zvýšení odměn pěstounů na přechodnou dobu.

 • dítě
  Žadatelů o dlouhodobou pěstounskou péči navzdory pandemii přibývá

  Zdroj: plzen.rozhlas.cz, 22.04.2021
  On-line kurzy pro budoucí pěstouny organizuje v době pandemie koronaviru Plzeňský kraj. I díky tomu nedošlo k přerušení dalšího vzdělávání, a dokonce se počet zájemců o pěstounskou péči v regionu mírně zvyšuje.

 • podpora rodin
  Nelijte peníze do ústavů, podpořte rodiny, říká odborník

  Zdroj: denik.cz, 21.04.2021
  Místo nákladné ústavní péče ohroženým dětem pomůže prevence a starost o jejich původní rodiny, řekl Deníku předseda asociace Dítě a rodina David Svoboda.

 • matka a dítě
  Chráníme duševní zdraví matek i jejich dětí

  Zdroj: inspirante.cz, 21.04.2021
  Nový program má pomoci chránit duševní zdraví matek i jejich dětí, odborníci jej od dubna spustili ve vybraných gynekologických ambulancích.

 • pěstouni
  Lidé si více osvojují děti včetně těch romských

  Zdroj: romea.cz, 20.04.2021
  Narůstá zájem o opuštěné či ohrožené děti. V Libereckém kraji se zvýšil počet žadatelů o svěření nezletilých do pěstounské péče. Lidé si také častěji osvojují děti hendikepované nebo z etnických menšin.

 • domácí úkol
  Projekt Domácí úkoly 2021 doporučil kroky pro zlepšení školství

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 20.04.2021
  Doporučit konkrétní kroky pro zlepšení školství v následujícím volebním období má za cíl výzva neziskových organizací s názvem Domácí úkoly 2021.

 • obědy do škol
  Obědy do škol pomohou dětem v hmotné nouzi i v příštím školním roce

  Zdroj: echovalasska.cz, 19.04.2021
  Rada Zlínského kraje schválila pro školní rok 2021/2022 využití projektu Obědy do škol, který vyhlásilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Pokud kraj obdrží dotaci z Operačního programu potravinová a materiální pomoc, zajistí v příštím školním roce stravování pro 176 dětí v hmotné nouzi z 31 základních a mateřských škol.

 • úzkosti u dětí
  Úzkost u dětí: Kdy zpozornět a začít ji řešit?

  Zdroj: prozeny.cz, 19.04.2021
  Různé fyzické bolesti a potíže se spánkem mohou u dětí značit hlubší psychický problém související s rozvíjející se úzkostí. Ta v současné době dětem hrozí více. Liší se nějak od té, kterou prožívají dospělí? Na co si dávat pozor a kdy požádat o pomoc?

 • doučování
  Česko na problémy ve vzdělávání využije až 18 miliard z evropského rozpočtu, podpoří doučování i letní kempy

  Zdroj: kurzy.cz, 18.04.2021
  Kvůli covidu nejvíce trpí žáci, kteří byli nerovnostmi ve vzdělávání postiženi už před krizí. Ministr školství Robert Plaga chce využít 350 milionů korun z evropských prostředků na letní kempy a doučovací kurzy. Země v EU se podle analýzy projektu Evropa v datech s problémy ve vzdělávání způsobenými pandemií vyrovnávají i skrze sbírky elektroniky nebo zajišťování školních obědů zdarma. Následkům krize se postaví také Národní plán obnovy, ve kterém má jít na snižování bariér v přístupu ke vzdělávání, zvyšování odbornosti učitelů nebo doučování až 18 miliard korun z evropského rozpočtu .

 • rodina na terapii
  Udržte si i za koronaviru rodinnou pohodu. Jaký je rozdíl mezi rodinným poradenstvím a terapií?

  Zdroj: rozhlas.cz, 18.04.2021
  Manželské a rodinné poradny nabízí bezplatnou pomoc, poradenství, podporu, provázení a stabilizaci rodinám s dětmi, manželům, partnerům a jednotlivcům, když se ocitnou v náročné životní situaci, kterou je obtížné zvládnout vlastními silami.

 • Žárovka
  Od outsiderů ke géniům. Co si počít s výjimečně nadanými dětmi?

  Zdroj: heroine.cz, 16.04.2021
  Pozice talentovaného dítěte je mnohdy stejně složitá jako pozice učebně slabšího žáka, který potřebuje asistenci. O překvapivých zákrutách ve vyhledávání a péči o budoucí lídry mnoha oborů vypráví koordinátor programu Talnet Vojtěch Tutr z Národního pedagogického institutu České republiky a metodička implementace školních systémů podpory nadání Kateřina Emer Venclová.

 • Muž se drží za hlavu
  Bipolární porucha je i mimo mánie a deprese jako jízda na tankodromu, říká psychiatr

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 16.04.2021
  Když se hovoří o poruchách nálady, mohli bychom nabýt dojmu, že jde o něco běžného a nijak zatěžujícího, protože různé nálady má čas od času každý. V kontextu duševních poruch jde ale tzv. afektivní poruchy, mezi které patří například deprese nebo bipolární afektivní porucha a ty už mohou člověku do života zasáhnout zásadně. Významný je i podíl lidí s těmito poruchami mezi těmi, kteří se rozhodnou svůj život ukončit sebevraždou.

 • Květiny
  Usedlost Cibulku koupila Nadace rodiny Vlčkových, vybuduje tam dětský hospic

  Zdroj: prazsky.denik.cz, 15.04.2021
  Chátrající usedlost Cibulka v pražských Košířích koupila Nadace rodiny Vlčkových, kterou nedávno založil generální ředitel antivirové firmy Avast Ondřej Vlček spolu s manželkou Katarínou. V komplexu Vlčkovi plánují vybudovat dětský hospic s paliativním střediskem, kavárnu či vzdělávací a komunitní prostory pro veřejnost.

 • Dívka si píše
  Jak rozvíjet nadané děti nejen v předškolním věku?

  Zdroj: motherclub.cz, 15.04.2021
  Každý rodič je pyšný na své dítě ať je jakékoliv a připadá mu nejkrásnější, nejlepší a nejchytřejší na celém světě. Co když ale opravdu máte pocit, že toho vaše dítě umí daleko víc než ostatní děti v jeho věku, že je nějak až podezřele napřed? Zdá se vám vaše dítě mimořádně nadané a jiné než jeho vrstevníci? Jak poznáme nadané dítě a co pro něj můžeme udělat? Speciální pedagožka a pracovnice pedagogicko-psychologické poradny Mgr. Jana Lepková má s nadanými dětmi své zkušenosti. V rozhovoru osvětluje tuto problematiku a radí rodičům, jak talent u dětí správně podporovat a rozvíjet.

 • Plačící žena
  Nechraňte děti před svými emocemi. Můžete i vybuchnout, radí rodičům lektorka emoční inteligence

  Zdroj: dvojka.rozhlas.cz, 14.04.2021
  „Emoční rovnice se nám do mozku zapisují až do věku 7 let. Během života je můžete změnit,“ ujišťuje v Blízkých setkáních odbornice Jitka Ševčíková.

 • Dítě pracuje na počítači
  Ať škola naučí děti pracovat s informacemi či kriticky myslet, chtějí rodiče

  Zdroj: idnes.cz, 14.04.2021
  Přehršel zpráv, ve kterých by se měly děti vyznat. Poznat své slabé a silné stránky nebo umět obhájit svůj názor. To jsou jedny z hlavních věcí, které má základní škola podle rodičů žáky naučit. Vyplývá to z výzkumu organizace PAQ Research. Po roce distanční výuky ale rodiče častěji označovali potřebu naučit žáky se soustředěně učit a systematicky poznávat nové věci.