O čem se mluví

 • Skupina mladých lidí
  Potřebujeme, aby příští generace byly odolné, říká psychiatr Peter Pöthe. Sebevědomí posílí překonávání překážek

  Zdroj: eduzin.cz, 06.02.2023
  Peter Pöthe je dětský psychoterapeut a psychiatr, autor několika knih o dětské psychice. Jedním z okruhů jeho zájmu jsou úzkostné poruchy. Vydala jsem se proto za ním s jednoduchou otázkou: Jak být méně úzkostným rodičem? A když tuším, že úzkostný rodič jsem, jak s tím mohu pracovat?

 • Děti se koupou v bazénu
  Jít ven, nebo aspoň do kina. Sluneční brýle bych malým dětem nedávala vůbec, říká oční lékařka

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 06.02.2023
  „Nejčastější oční vadou u dětí je dalekozrakost, tedy plusové dioptrie. Je to na úkor toho, že očičko je malé a ještě nedorostlo do délky, kterou by mělo mít,“ říká oční lékařka Markéta Zemanová v Houpačkách. „S tím souvisí šilhání směrem k nosu. Pokud se ale vada zachytí včas a rodiče spolupracují, dá se velká část očních vad vycvičit.“

 • zdravé jídlo
  Posedlost zdravou výživou může ublížit, říká odbornice

  Zdroj: focuson.cz, 02.02.2023
  O problémech, které si můžeme způsobit špatným stravováním, na co si dát pozor, pokud chceme shodit pár kil, ale i v jaké situaci už vyhledat odbornou pomoc, nám prozradila Hana Papežová, přední česká psychiatrička a vedoucí Centra pro diagnostiku a léčbu poruch příjmu potravy na Psychiatrické klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.

 • fotografie z ultrazvuku
  Změna paradigmatu. Perinatální paliativní péče přestává být tabu

  Zdroj: zdravotnickydenik.cz, 02.02.2023
  Ztráta dítěte při narození nebo krátce po něm znamená pro rodinu obrovskou ztrátu. Jak se s ní vyrovná, přitom z velké části závisí na tom, zda dostane informace a budou respektovány její potřeby a rozhodnutí. To v případě perinatální paliativní péče závisí z velké části na nemocnicích, které by měly poskytnout multidisciplinární přístup, na nějž bude kontinuálně navázáno i po propuštění z nemocnice. Problematice se věnoval odborný seminář, který se konal 31. ledna na půdě Poslanecké sněmovny.

 • děti
  Chudobu a nevzdělanost rodičů často zdědí i jejich děti, varuje Rut Veselá

  Zdroj: podripsky.denik.cz, 01.02.2023
  „Když se spoléháme na to, že žáky podpoří ve studiu jejich rodiče se základním vzděláním, tak to nemůže fungovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Deník metodička kariérního poradenství z Člověka v tísni Rut Veselá. Ta rovněž koordinuje projekt Retrostipendia, financovaný Nadací Albatros. Projekt podporuje sociálně znevýhodněné děti na cestě za kvalitním vzděláním. Bez pomoci by skončily již po základce, takto si udělají maturitu a některé jdou i na vysokou školu.

 • dívka s bolestí břicha
  Dětská zácpa: Co dělat, když to prostě nejde

  Zdroj: kondice.cz, 01.02.2023
  Některé maminky tento problém moc dobře znají. Už několik dnů čekají, až jejich dítě zahlásí, že se mu chce konečně na záchod. Jenže ta chvíle nepřichází. Místo toho nastává malé peklo – dítě je nervózní, mrzuté, stěžuje si na bolesti bříška, trápí ho křeče, odmítá jídlo. Když s ním chce jít maminka na toaletu, rozpláče se. Na vině je nejspíš zácpa, které je u dětí v batolecím a předškolním věku častěji psychogenního původu než toho somatického, tedy tělesného.

 • chlapec
  Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji

  Zdroj: prazsky-magazin.cz, 31.01.2023
  Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace. Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa Petrášková, ředitelka Linky bezpečí, která je mimo jiné garantkou projektu Linka bezpečí ve vaší třídě, jenž byl na Mladoboleslavsku, Rychnovsku a Vrchlabsku spuštěn za podpory Nadačního fondu ŠKODA AUTO.

 • dívka
  Dysfázie není opožděný vývoj řeči. Jak se dysfázie projevuje?

  Zdroj: emimino.cz, 31.01.2023
  Vývojová dysfázie je poruchou centrálního zpracování řečového signálu. Projevuje se ztíženou schopností nebo neschopností naučit se verbálně komunikovat, přestože podmínky pro rozvoj řeči jsou přiměřené.

 • úzkostné dítě
  Jak pomoci dítěti při akutním záchvatu úzkosti? Rozrušené dítě je důležité uklidnit

  Zdroj: medium.seznam.cz, 30.01.2023
  Pokud vaše dítě pociťuje nezvladatelnou paniku a strach, je to známka toho, že něco v jeho životě není v pořádku.

 • rozvodové řízení
  Střídavá péče po rozvodu je společensky nová šance a možnost hlavně pro muže, vysvětluje sociolog Fučík

  Zdroj: plus.rozhlas.cz, 30.01.2023
  Co zatím ukázal první velký výzkum střídavé péče v Česku, který už pět let provádí Katedra sociologie Masarykovy univerzity v Brně? Hostem Studia Leonardo je hlavní řešitel výzkumu Petr Fučík.

 • smutný chlapec
  Terapeutka: O smrti bychom s dětmi měli mluvit. Milosrdná lež je zásadní chyba

  Zdroj: flowee.cz, 29.01.2023
  S ředitelkou Poradny Vigvam Sylvií Stretti o dětském procesu truchlení, milosrdných lžích i projevování emocí

 • smutná dívka
  Školy po covidu bojují s absencí žáků a studentů. Přibývá psychických důvodů

  Zdroj: chrudimsky.denik.cz, 29.01.2023
  Školy trápí vysoká absence a záškoláctví. Podepsal se na tom i covid. Žáci a studenti si zvykli na distanční výuku a některým se do školy vracelo těžko. Na školách také přibývá omluvenek z psychických důvodů.

 • Chlapci s mobily
  Dezinformace jsou alarmující, nejvíc zasahují děti a seniory, říká zmocněnkyně pro lidská práva

  Zdroj: irozhlas.cz, 27.01.2023
  Falešných a zavádějících informací ve veřejném prostoru přibývá, a to nejen v souvislosti s probíhající kampaní před prezidentskými volbami. Kdo lžím a polopravdám nejspíše podlehne? A porušují dezinformace lidská práva? Vladimír Kroc se ptal vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové.

 • Školní třída
  Jak mluvit s dětmi o špatných známkách? Důležité je mapovat situaci a chránit atmosféru důvěry

  Zdroj: eduzin.cz, 27.01.2023
  Nejde ani tak o to, že děti za chvíli přinesou pololetní vysvědčení. Komunikace o prospěchu totiž bývá v rámci rodiny náročná tak nějak celoročně. Někde známky hodně řeší rodiče, ale přísné samy na sebe mohou být i samotné děti. Jak tedy mluvit o známkách, konkrétně těch špatných, aby takové diskuse nepřipomínaly válečný střet?

 • Dítě s nabarvenýma rukama
  Dětské tábory budou kratší, i tak si za ně rodiče většinou připlatí

  Zdroj: idnes.cz, 26.01.2023
  Změny nabídky, krácení délky pobytů, ale i zvedání cen. To jsou jen některé ze způsobů, jimiž se provozovatelé dětských táborů snaží vyrovnat s inflací a rostoucími cenami za energie. Rodiče tak letos musí počítat s dražšími pobytovými i příměstskými tábory.

 • Dívka s brýlemi
  Stále víc dětí vidí špatně na dálku, viníkem je i čas strávený u obrazovek mobilů a tabletů

  Zdroj: novinky.cz, 26.01.2023
  Krátkozrakostí neboli myopií, která se projevuje zhoršeným viděním na dálku, dnes trpí každý třetí člověk na světě, do roku 2050 to může být každý druhý. Problém navíc trápí i stále více dětí.

 • Dívka sedí otočená zády
  Psychika dětí trpí stále víc. Co za tím stojí a jak to řešit?

  Zdroj: prozeny.cz, 25.01.2023
  Dětská psychiatrická oddělení, která mají dostatek personálu, jsou v Česku výjimkou. Situace je neúnosná a přitom je stále víc dětí v psychické nepohodě. Co je příčinou a co by mohlo pomoci? Zeptali jsme se psychiatra Tomáše Kašpárka.

 • Žena v šoku
  Moment, kdy se rodiče dozvídají závažnou diagnózu dítěte, si pamatují z pěti procent

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 25.01.2023
  „I v těch nejtěžších chvílích se dá něco vylepšit a to je moje role. I když život dítěte končí, dá se pro rodinu vždycky ještě něco udělat,“ říká Lenka Kohoutková z Centra provázení, které funguje v rámci dětské kliniky ve Fakultní nemocnici Hradec Králové.

 • Koncentrační tábor
  Traumata, která prožili naši rodiče a prarodiče, se přenášejí do našich genů, říká odborník na holokaust

  Zdroj: irozhlas.cz, 24.01.2023
  V pátek 27. ledna si připomínáme Mezinárodní den památky obětí holokaustu. Dodnes je mementem, které má stále svou sílu. Za prvé proto, že trauma holokaustu stále žije v paměti a dle vědců i v genech zasažených generací. Za druhé proto, že se stále znovu a znovu přesvědčujeme o tom, že destrukční potenciál druhu Homo sapiens ani přes tragické historické zkušenosti není vyčerpán.

 • Dívka spí na stole
  Potíže se spánkem má každý druhý, dokonce i děti, říká lékař

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 24.01.2023
  Poruchy spánku nelze brát na lehkou váhu. „Spánkem člověk stráví třetinu života,“ připomíná vedoucí lékař spánkového centra Ondřej Ludka.

 • Hamburger a hranolky
  Jak ochránit děti před obezitou

  Zdroj: novinky.cz, 23.01.2023
  Bříško přetékající přes pásek kalhot, druhá brada a silná stehna, která se při chůzi třou o sebe. Abyste poznali, že dítě váží víc, než by mělo, stačí jediný pohled. Lékaři pak mluví o nadváze, či dokonce obezitě. A varují, že beze změny stravy a životního stylu čekají dítě deprese, stres, bolesti a v budoucnu nemoci a selhání orgánů.

 • Porod
  „Ne každý chlap na to má a ne každému páru to pomůže.“ Koho si vybrat jako doprovod k porodu?

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 23.01.2023
  „Role doprovodu je dána tím, co porod potřebuje. Je to o nekonečné trpělivosti, o povzbuzení a obří dávce empatie,“ zamýšlí se dula a laktační poradkyně Simona Lazzari.

 • mobilní telefon
  Chtějí dokonalost, mají z toho depku. Američanka radí, jak zbavit puberťáky úzkosti

  Zdroj: zena.aktualne.cz, 19.01.2023
  V žádném jiném období člověk neprojde tak komplexní proměnou jako při dospívání. Najít svoji identitu, mít se rád a ještě si vytvořit zdravé sebevědomí je pro dnešní "puberťáky" obzvlášť obtížné kvůli kultu dokonalosti na sociálních sítích. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to říká americká psychoterapeutka Lisa M. Schabová. Teenagerům podává pomocnou ruku v knize Začni si věřit.

 • dívka s mobilem
  Odmala na druhé koleji. Digitální propast hrozí hlavně chudším, říká sociolog Prokop

  Zdroj: zpravy.aktualne.cz, 19.01.2023
  Rozdíly v digitálních schopnostech jsou v Česku větší než průměr EU, říká sociolog Daniel Prokop. Problém začíná už v dětství. Část mladých z chudších rodin končí na horších školách a ztrácí možnost technologie smysluplně využívat. To se pak projevuje třeba u žádostí o státní pomoc, kterou teď tato skupina potřebuje. Pomoci by mohly i programy hrazené firmami. Ty nabízí například IT gigant Google.

 • kasička prasátko
  Samoživitelé v Česku: Pod hranicí chudoby žije skoro polovina rodičů

  Zdroj: opavsky.denik.cz, 18.01.2023
  Čísla hovoří jasně. Chudobou jsou nejvíce ohroženy právě domácnosti samoživitelů. Pod hranicí chudoby jich je kolem čtyřiceti procent. S jedním rodičem přitom vyrůstá více jak 336 tisíc dětí. Stát nedokáže samoživitelům efektivně pomoci, spoléhat se často musí na podporu nadací a charitativních organizací.

 • znaková řeč
  Děti, které znakují už před kochleární implantací, se pak lépe učí mluvený jazyk

  Zdroj: idetskysluch.cz, 18.01.2023
  Klinická psycholožka Eva Vymlátilová stála u zrodu programu kochleárních implantací dětí v České republice. Prakticky všechny děti, které za uplynulých 30 let dostaly kochleární implantát ve Fakultní nemocnici Motol, prošly její ordinací. Bylo jich 800 a stále přibývají další. Zeptali jsme se jí, jak dnes probíhá psychologické vyšetření, které musí rodiče se svými dětmi absolvovat, když se rozhodnou pro kompenzaci kochleárním implantátem.

 • rozvod manželů
  Vláda chystá reformu rozvodů, návrh obsahuje i sankce pro lidi nerespektující soud

  Zdroj: irozhlas.cz, 17.01.2023
  Zrychlit rozvody tam, kde se manželé chtějí dohodnout, a naopak pokutovat lidi, kteří soudní řízení neúměrně protahují a rozhodnutí soudu nerespektují. Tak by mohla vypadat takzvaná reforma rozvodů chystaná vládní koalicí. Počítá také s větší dostupností rodinných poradců, terapeutů a mediátorů.

 • notebook
  Čtyři české organizace spojily síly, aby zvýšily bezpečnost dětí na internetu

  Zdroj: mam.cz, 17.01.2023
  Sdružení CZ.NIC, společnost Člověk v tísni, Linka bezpečí a Dětské krizové centrum oznámily zahájení spolupráce za účelem rozšíření aktivit stávajícího českého Safer Internet Centra. Vzniká doposud největší konsorcium, jehož cílem je zvýšit bezpečnost dětí v prostředí internetu.

 • děti
  Většina dětí z dětských domovů se potýká s problémy s osamostatněním. Pomoci jim mohou mentoři

  Zdroj: irozhlas.cz, 16.01.2023
  Skoro dvě třetiny mladých lidí mají po odchodu z dětského domova potíže s osamostatněním. Upozorňují na to zástupci neziskových organizací, které se jim snaží vstup do běžného života usnadnit. Mladým dospělým, kteří opouštějí dětské domovy, pomáhá například projekt Patron.

 • kamera
  Mezinárodní festival A-FilmTeensFest nabídne poutavé filmy vytvořené dětmi a teenagery. Poprvé vyhlašuje filmovou soutěž zaměřenou na vztah k domovu

  Zdroj: stylemagazin.cz, 16.01.2023
  Více než 160 filmů ze 37 zemí světa se představí na 3. ročníku mezinárodní filmové přehlídky A-FilmTeensFest 2023 (AFTF), jejímž generálním partnerem je Nadační fond ŠKODA AUTO. Poutavé, originální a často i překvapivé snímky vytvořili děti a teenageři ve věku mezi šesti a dvaceti lety, více než třetina z nich je z České republiky.

 • muž a žena - násilí
  Vláda chystá zákon o ochraně před domácím násilím

  Zdroj: refresher.cz, 15.01.2023
  Novou směrnici o násilí vůči ženám a domácím násilí chystá také Evropská unie.

 • matka s miminkem
  Výchova dětí – prožívání rodičů

  Zdroj: rodina.cz, 15.01.2023
  V úvodním článku v části věnované výchově se zaměříme na pocity a prožívání rodičů. Ty jsou totiž společným jmenovatelem většiny hovorů, které s rodiči vedeme.

 • Děti v jídelně
  Stále více rodin nemůže dětem platit školní obědy, ty zřejmě opět podraží

  Zdroj: idnes.cz, 12.01.2023
  V Olomouckém kraji přibývá dětí, které ve škole neobědvají. Jejich rodičům totiž nezbývají na zaplacení stravného peníze. Nejrizikovější skupinou jsou matky samoživitelky, kterým bývalí partneři neplatí alimenty. S dětmi se tak často potácejí na hranici bídy.

 • Mladí lidé
  Legálně jen pro starší 18 let? Poslanci se shodli na zákazu prodeje nikotinových sáčků dětem

  Zdroj: irozhlas.cz, 12.01.2023
  Prodej nikotinových sáčků dětem zřejmě bude zakázán v souvislosti s ochranou před návykovými látkami. Koupit by si tento produkt mohli legálně do budoucna jen lidé starší 18 let. Počítá s tím novela poslanců vládních stran a ANO, kterou ve čtvrtek téměř jednomyslně schválila Sněmovna už v první kole projednávání. Normu, která má i podporu kabinetu, nyní dostane k projednání Senát.

 • Matka s dcerou
  "Na děti křičím a pak si to vyčítám." Proč nám nejde respektující výchova a jak na to

  Zdroj: zena.aktualne.cz, 11.01.2023
  S dětmi chtějí diskutovat a naslouchat jim. Daří se jim to ale většinou jen tehdy, když jsou odpočatí. Když přijde lékařka Anna po noční domů a synové ji neposlouchají, zakřičí na ně a občas hází věcmi. Vyčítá si pak, že je špatná máma. Čím dál více rodičů ale chce svým potomkům poskytnout jinou výchovu, než jakou sami zažili. Proč se respektující výchova občas nedaří a jak takové situace zvládat?

 • Děti si hrají v listí
  SOS centra pro ohrožené děti by měla být financována podle kapacity, ne umístěných dětí, kritizuje ředitelka

  Zdroj: irozhlas.cz, 11.01.2023
  Pěstouni i zařízení pro děti, které potřebují okamžitou pomoc, dostávají od ledna víc peněz od státu. Příspěvky pro pěstouny vzrostly automaticky díky zvýšení životního minima a minimální mzdy. Organizace dostávají o 10 procent víc peněz než loni. Podle Hany Kupkové, předsedkyně Fondu ohrožených dětí, který provozuje klokánky, to ale nestačí. A podobně se vyjádřila pro Radiožurnál Jindra Šalátová, ředitelka organizace SOS dětské vesničky.

 • Novorozenec
  Děti ze zmrazeného embrya se v Česku rodí už třicet let

  Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 10.01.2023
  První dítě ze zmrazeného embrya v Česku přišlo na svět v Ústavu pro péči a matku v pražském Podolí, a to před třiceti lety. Nyní to patří mezi nejčastější metody umělého oplodnění. Asistovaná reprodukce v Česku předchází pěti procentům všech porodů.

 • Had
  Zvířecí terapeutka vozí dětem hady a šváby. Mají velký léčebný potenciál, ujišťuje

  Zdroj: pardubice.rozhlas.cz, 10.01.2023
  Chovatelka a terapeutka Olga Němcová jezdí se svým zvěřincem po celé republice a léčí klienty zvířecí láskou. A není to jen o felinoterapii nebo canisterapii. Zvěřinec na statku, který Olga založila se svými spolupracovníky, se neobejde bez hadů a brouků.

 • Skupina předškoláků
  Děti vyrůstající v dětských domovech dosahují nižšího vzdělání, uvádí výzkum

  Zdroj: novinky.cz, 09.01.2023
  Děti vyrůstající v dětských domovech dosahují nižšího vzdělání než běžná populace. Jedním z důvodů je to, že mnohé domovy posílají své svěřence na učební obory, které jsou v blízkosti. Obory přitom vybírají často bez přihlédnutí k přání dítěte, jak poukazují nová zjištění.

 • Dívka lepí obrázky na zeď
  Závist nebo nuda jsou někdy skvělými impulsy, žádná emoce není špatná, říkají autoři Knihy pocitů

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 09.01.2023
  „Pocity tu jsou s námi, říkají nám, jací jsme a jak vnímáme svět kolem. Nemá smysl je dělit na dobré a špatné, ale přijmout je a co nejlíp poznat. Tak se dozvíme víc o sobě i o světě,“ říkají manželé Starých, kteří společně s Janou Draberovou napsali pro děti Knihu pocitů o různých emocích.

 • plačící žena
  Sebevraždy a sebepoškozování u dětí a mladistvých

  Zdroj: blisty.cz, 05.01.2023
  V České republice zemře podle dat Národního ústavu duševního zdraví každý rok vlastní rukou průměrně 1 300 lidí. Počet pokusů je však odhadován až na dvacetinásobek. Velkým tématem v poslední době jsou také sebevraždy a sebepoškozování u dětí a mladistvých.

 • grafika - hlava a barvy
  Porucha pozornosti: ADHD je doménou chlapců, s ADD se potýkají hlavně dívky, které o tom mnohdy ani neví

  Zdroj: lifee.cz, 05.01.2023
  O poruše pozornosti se mluví v posledních letech poměrně často. Přestože v jejích začátcích ji mnozí považovali za výmysl, opravdu existuje. Co ale mnozí netuší, je fakt, že nemusí být nutně doprovázena hyperaktivitou, se kterou je často spojována.

 • smutný chlapec
  Jak poznat, že dítě nezvládá zpracovat úmrtí blízké osoby?

  Zdroj: rodina-deti.doktorka.cz, 04.01.2023
  Škála reakcí může být hodně široká. Můžeme mluvit spíše o faktorech, které mohou mít na reakci dítěte vliv. Jedním z nich je vztah, který se zemřelým dítě mělo – byl to rodič, nebo to byla babička, kterou vídalo každý den? Nebo zemřela teta, o které občas slyšel, ale viděli se jen příležitostně? Dalším faktorem je také jakým způsobem došlo k úmrtí – bylo očekávané, byla možnost se s umírajících rozloučit, nebo se jednalo o nečekanou situaci? Do úvah je nutné také vzít věk dítěte. Ve všech věkových skupinách je přítomná široká škála, nicméně pro ilustraci vybírám, alespoň ty, s kterými se setkávám nejčastěji.

 • pacient v nemocnici
  Ágnes Němečková: Odpovědnost za dítě mají rodiče, ne stát. Matka ani otec nejsou návštěva

  Zdroj: frekvence1.cz, 04.01.2023
  Ať se děje cokoliv a dítě je jakkoliv nemocné, rodiče mají vždycky právo být s ním v nemocnici. Proč nemocnice toto stále nechápou a jaká je situace v zahraničí? Hostem Press klubu byla Ágnes Němečková z Českého helsinského výboru.

 • dítě
  Šestnáct znaků, podle kterých poznáte, že vás vychovával příliš kritický rodič

  Zdroj: flowee.cz, 03.01.2023
  Přemýšleli jste někdy nad tím, odkud se vzaly vaše úzkosti nebo třeba pocit nedostatečnosti? Možná je to tím, že jsme rodičovskou kritiku v dětství přijali za vlastní

 • matka s dcerou
  Střídavá péče a posuzování některých parametrů ve světle aktuální judikatury Ústavního soudu

  Zdroj: epravo.cz, 03.01.2023
  K zásahům státu do rodinného života by mělo docházet pouze v nezbytně nutných případech, jak plyne nejen z Listiny základních práv a svobod, která v čl. 10 odst. 2 zaručuje každému právo na ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého a rodinného života, tak i z Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, která v čl. 8 odst. 1 a 2 garantuje právo na respektování soukromého a rodinného života a ochranu tohoto práva před neoprávněnými zásahy ze strany státních orgánů.

 • rodič a dítě
  Pěstounství dává lidem životní naplnění

  Zdroj: pardubickenovinky.cz, 02.01.2023
  Je to o to složitější, že ono dítě rodiče sice má, ale ve většině případů mu domov nejsou schopni zabezpečit. Pěstounů je ovšem nejen v Pardubickém kraji, ale i v celé republice, stále málo.

 • peníze
  Jak se změní dávky na děti, bydlení či životní minimum

  Zdroj: novinky.cz, 02.01.2023
  Přídavky na děti vzrostou o 200 korun měsíčně a řada lidí bude mít nárok na vyšší příspěvek na bydlení. Vlivem zvýšení životního a existenčního minima se pak rozšíří okruh možných příjemců sociálních dávek, některé vzrostou.

 • obézní dívka
  Měla bys cvičit, ty naše kuličko: Body shaming ze strany rodičů zraňuje nejvíc

  Zdroj: zeny.cz, 01.01.2023
  „Ty ses nám od loňska nějak spravila!“ „Měla by ses trochu hýbat a míň žrát, takhle si chlapa nenajdeš.“ „No on byl náš Péťa vždy cvalík, viď?“ Prosincové svátky s sebou nesou i rodinná setkání, která se mohou snadno stát soutěží v předhánění se, kdo z rodičů (případně strýců a tetiček, někdy i prarodičů) vymyslí necitlivější komentář. Skoro se zdá, jako by nevybíravé a nevyžádané hodnocení fyzického vzhledu dětí – a to i když jsou už dávno dospělé – bylo povahovým rysem generace baby boomers. Že o nic nejde a je to jen legrace? Ve skutečnosti může takové chování zásadně zraňovat a citlivého jedince dohnat třeba až na terapii.

 • teenager v domě
  Několikrát ho okradli i napadli, přesto nad nimi nezlomil hůl. Lászlo Sümegh pomáhá dětem ulice

  Zdroj: prozeny.cz, 01.01.2023
  Je původem Maďar a začínal jako textilní výtvarník. Uměleckou profesi ale vyměnil za pomoc těm nejzranitelnějším – dětem ulice. V 90. letech se usadil v Praze a tady už skoro 28 let neúnavně pomáhá poraněným mláďatům, jak svým klientům sám říká. László Sümegh, streetworker neboli terénní sociální pracovník a zakladatel Projektu Šance je naším dalším Mužem měsíce.

 • balení dárků
  Jak prožít svátky a nezešílet. Vánoce budou náročnější, tvrdí psychiatři

  Zdroj: lidovky.cz, 22.12.2022
  Americká psychiatrická asociace (APA) provedla průzkum mezi více než 2 000 dospělými. Až 41 procent z nich uvedlo, že vánoční svátky jsou pro ně stresující a že u nich v tomto období narůstají obavy. Někteří z nich dokonce očekávají, že stres se u nich proti loňskému roku ještě navýší. Odborníci proto dali dohromady seznam doporučení, jak se stresu během svátků vyhnout.

 • kasička
  Kdo má nárok na výchovné a co musí udělat

  Zdroj: novinky.cz, 22.12.2022
  Tzv. výchovné ve výši 500 korun za dítě začne platit po Novém roce. Neuplatní je přitom výlučně ženy, a ne každý musí o výchovné žádat.

 • prst přes ústa
  První záchranná síť. Dětem s depresemi mají podat pomocnou ruku učitelé

  Zdroj: impuls.cz, 21.12.2022
  Duševních problémů u mladistvých přibývá. A protože značnou část dne tráví v lavicích, pracuje Jihomoravský kraj jakožto zřizovatel středních škol a učilišť na tom, aby učitelé jejich potíže rozpoznali a uměli je řešit. Na aktivity související s duševním zdravím dětí proto vyčlenil na příští rok 20 milionů korun.

 • otec a syn
  Děti jsou taky lidi. Průvodce tolerovaným násilím popisuje, jaká někdy může být výchova dnešních rodičů

  Zdroj: denikn.cz, 21.12.2022
  Není to kniha vhodná jako dárek pod stromeček ani k narozeninám. Není to kniha pro citlivější povahy. A může se vám stát, že teprve až při jejím čtení vám dojde, že taková citlivější povaha vlastně jste, protože se vám začnou vybavovat traumata z dětství, které jste dosud považovali za šťastné.

 • muž s notebookem
  Konference Digitální wellbeing dětí se věnovala rizikům spojeným s používáním technologií

  Zdroj: medium.seznam.cz, 20.12.2022
  Aktuální pohled na problematiku digitálního wellbeingu u dětí představila odborná konference, kterou uspořádal SKAV (Stálá konference asociací ve vzdělávání). Konference se uskutečnila v rámci českého předsednictví v Radě EU pod záštitou MŠMT.

 • sněhuláci
  A co když se děti netěší na Vánoce? Centrum Locika přináší rady, jak s nimi mluvit

  Zdroj: irozhlas.cz, 20.12.2022
  Psaní Ježíškovi o dárky, besídky a prázdniny. Vánoční svátky jsou mezi dětmi oblíbené a přináší mnoho emocí. Ty ale pro všechny nemusí být jenom pozitivní. Vánoce se většinou odehrávají v rodinném kruhu, pokud ale děti žijí v nefungující rodině, mohou jim svátky připomínat, že bezpečné zázemí nemají, varuje Centrum Locika pro pomoc dětem. Server iROZHLAS.cz přináší odpovědi na otázky, jak se chovat k dětem, které se na Vánoce netěší.

 • dívka
  „Ne každý smrtelník na ně má.“ Část lidí z finančních důvodů omezuje terapie

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 19.12.2022
  Kvůli všeobecnému zdražování přibývá lidí s duševními potížemi, kteří si nemohou dovolit platit terapie. Řešením by mohla být ošetření placená zdravotní pojišťovnou, těch je ale mnohdy nedostatek a čekací lhůty se prodlužují.

 • rodina
  „Děti se lépe uzdravují, když mají rodiče nablízku.“ V Česku začal fungovat dům pro rodiny hospitalizovaných dětí

  Zdroj: radiozurnal.rozhlas.cz, 19.12.2022
  Historicky první Dům Ronalda McDonalda v České republice byl 24. listopadu 2022 otevřen ve Fakultní nemocnici Motol. Posláním domu je sloužit rodinám vážně nemocných dětí a už teď před Vánoci má své obyvatele. Hlavní motto projektu zní: Aby rodiny mohly být spolu. „Proběhl den a následně i týden otevřených dveří. Zájem byl obrovský,“ usmívají se Lucia Kubištová a Ivana Pešatová z nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda.

 • alkohol
  Dětský mozek je ve vývinu, závislost se rozvíjí rychleji, říká terapeutka Kešnerová

  Zdroj: metro.cz, 18.12.2022
  Adiktoložka a terapeutka Michaela Kešnerová se specializuje na klienty se závislostmi. V ambulanci Origanum v Praze pomáhá nejen dospělým, ale jejími klienty jsou často také děti. „Řešíme problémy spojené s užíváním alkoholu, nikotinu a dalších návykových látek, ale také léků a internetu. Tedy závislosti látkové a nelátkové,“ říká pro deník Metro.

 • matka s dítětem
  Když si dítě znovu potřebuje prožít porod: Maminko, říkej, hurá, narodila se nám krásná holčička

  Zdroj: medium.seznam.cz, 18.12.2022
  Mozek je plastický, a tak nové, pozitivní zážitky dokáží postupně nahradit ty špatné. S velkou dávkou lásky a trpělivosti tak lze i dětem v náhradní péči dát dobrý základ do života.

 • Mladí lidé se drží za ruce
  Když se řekne sexuální výchova, rodiče slyší hlavně slovo sex. Jenže ono nejde jen o rozmnožování, říká lektorka Krišová

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 15.12.2022
  „Na našich workshopech málokdy někdo zmíní, že měl dobrou sexuální výchovu a že se s ním rodiče bavili a dali mu nějaké relevantní informace. Zároveň jako rodiče vnímají tu mezeru ve vlastní připravenosti, chybí jim strategie, které by mohli použít v tom, jak s dětmi mluvit,“ říká Dagmar Krišová, metodička a lektorka organizace Konsent a spoluautorka knihy Děti to chtěj vědět taky.

 • Dospívající dívka
  Rodiče často za děti všechno řeší, ty ale pak v dospívání narazí, upozorňuje psychiatrička

  Zdroj: eduzin.cz, 15.12.2022
  Sebepoškozování, pokusy o sebevraždu a závažné poruchy příjmu potravy – to je denní chleba dětských psychiatrů. Podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny vzrostl za posledních deset let počet dětských pacientů v psychiatrických ambulancích o polovinu. Rodiče by přitom mnohdy komplikacím mohli předcházet tím, že dětem dají dostatek samostatnosti, budou pro ně dostupní a nezatíží je rozhodováním, na které nejsou zralé, shrnuje dětská psychiatrička Marie Pozdílková.

 • Dívka si měří teplotu
  To nepamatuji za 30 let praxe, říká lékařka k nedostatku léků proti horečce dětí. Doporučuje alespoň zábaly

  Zdroj: novinky.cz, 14.12.2022
  Zatímco Česko sužuje příval respiračních onemocnění, mnoho rodičů se v lékárnách marně dožaduje obvyklých léků proti horečce dětí. Některé lékárny je nemají ve formě sirupů ani čípků. Předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová Novinkám popsala, že podobnou situaci za svou 30letou praxi nepamatuje. U dětí, pro něž rodiče neseženou léky, radí alespoň zábaly a dostatek tekutin.

 • Smutný chlapec
  Sociálních pracovníků je nedostatek. Někteří pracují až s dvojnásobným počtem ohrožených dětí, upozorňuje právnička z kanceláře ombudsmana

  Zdroj: radiozurnal.rozhlas.cz, 14.12.2022
  Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček varuje, že orgány sociálně-právní ochrany dětí kolabují. Co všechno mají zaměstnanci těchto orgánů, známých pod zkratkou OSPOD, na starosti? Jak by se jim dalo v jejich náročné práci ulevit? Vladimír Kroc se ptal Evy Hilšerové, právničky z Kanceláře veřejného ochránce práv z odboru rodiny, zdravotnictví a práce.

 • Dívka v knihovně
  Dálková výuka dětem neuškodila, rozdíly mezi školami se ale prohlubují, říká inspekce

  Zdroj: zpravy.aktualne.cz, 14.12.2022
  Nejhorší scénáře z dob pandemie covidu se podle České školní inspekce nenaplnily. Výuka na dálku neměla vliv na zvládnutí výuky češtiny nebo matematiky, větším problémem je prohlubování rozdílů mezi školami. Ukázalo to zjišťování výsledků žáků pátých a devátých tříd základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Proběhlo na jaře, zapojilo se do něj téměř 300 tisíc žáků.

 • Zbitý chlapec
  Tresty za týrání dětí se liší soud od soudu. K horní hranici se sahá jen zřídka

  Zdroj: idnes.cz, 13.12.2022
  Jednou podmínka, podruhé až osm let. Výše trestů za týrání dětí se podle průzkumu iDNES.cz liší soud od soudu. Roli by mělo hrát vícero faktorů: závažnost následků, jestli se pachatel doznal, zda vedl předtím řádný život, zda byl v minulosti trestán a další. Odbornice však podotýkají, že zmíněné rozpětí je běžné a soudci k horním hranicím často nesahají.

 • Matka s dcerou
  Samoživitelky nemají kam sáhnout. Už šetří i na jídle pro děti, popisuje Asociace neúplných rodin

  Zdroj: plus.rozhlas.cz, 12.12.2022
  Podle výzkumu společnosti PAQ Research pro projekt Českého rozhlasu Život k nezaplacení dávají samoživitelky a samoživitelé až 60 procent příjmů na bydlení a potraviny, což je mezi zkoumanými typy domácností dle soužití vůbec nejvíc. Musí tak šetřit, vymáhat výživné po druhém rodiči a případně žádat o příspěvek na bydlení. Pomoc mohou hledat i u neziskových organizací.

 • Chlapec pracuje na počítači
  Děti a pornografie? Rodiče musí vysvětlit, že vztah vypadá jinak, radí školní psycholožka

  Zdroj: radiozurnal.rozhlas.cz, 12.12.2022
  Šikana, sebepoškozování, starosti spojené se sexuální orientací. S takovými tématy se setkává školní psycholožka Veronika Francová, která upozorňuje na to, že fenoménem dnešní doby je třeba online pornografie. „Internet otevřel hodně prostoru, který není ve spoustě věcech ošetřený,“ upozorňuje. Jak pracuje se šikanou? A co děti tak moc trápí v dnešních školách oproti dřívějšku? Poslechněte si celý rozhovor.

 • Muž s chlapcem na výletě
  Propojí dobrovolníky a rodiny s autistickými dětmi

  Zdroj: novinky.cz, 11.12.2022
  Narození dítěte s autismem dokáže převrátit život rodiny úplně naruby. Ulevit rodičům a sehnat nejvíce poptávanou pomoc – tedy asistenta pro dítě – o to se nyní pomocí unikátní platformy pokouší brněnská studentská organizace Mise naděje.

 • Matka na hřbitově
  O smrti syna: Pomohlo mi slyšet, že nejsem blázen a že myslet na sebevraždu je úplně OK

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 11.12.2022
  „Byla jsem na sebe strašně přísná, pořád jsem se kontrolovala a trvalo víc než tři měsíce, než jsem se po ztrátě zhroutila,“ říká Zuzka, které těsně před porodem náhle a bez lékaři stanovené příčiny zemřel syn. „Nikdy mě nenapadlo, že se něco takového může stát, je to šok a nezměrná bolest, která nejde popsat,“ říká.

 • chlapec
  Chystá se nové centrum dětské podpůrné a paliativní péče

  Zdroj: homerlive.cz, 08.12.2022
  Zajistit kvalitní, dostupnou a kontinuální podpůrnou a paliativní péči pro všechny rodiny dětí s život limitujícím a život ohrožujícím onemocněním prostřednictvím erudovaného multidisciplinárního týmu v celém Ústeckém kraji. Tak vypadá hlavní cíl krajského centra dětské podpůrné paliativní péče, které vzniká pod hlavičkou Krajské zdravotní.

 • dívka s kašlem
  Kašel bez nemoci: Na vině je psychika

  Zdroj: mojezdravi.cz, 08.12.2022
  Říká se mu zvykový nebo psychogenní kašel. Člověk není nemocný, ale i přesto kašle. Nemocné tu není tělo, ale většinou psychika. Nejčastěji se vyskytuje u dětí a dospívajících. Proč k němu dochází? Dá se léčit?

 • plyšák a lahve alkoholu
  Adiktoložka: Normální je nepít, ale slyšet to nechceme

  Zdroj: kondice.cz, 07.12.2022
  Kampaň Suchej únor se do povědomí Čechů dostala rychle. Pro někoho motivace vyřadit na měsíc alkohol ze svého života, pro někoho zásah do osobní svobody. Podle vedoucí Národní linky pro odvykání Kristýny Fišerové lpíme na alkoholu víc, než bychom měli. Pivní kultura, snadná dostupnost i mýty o zdraví prospěšném pití snadno válcují varování odborníků.

 • dítě s plyšákem
  Děti kvůli neshodám rodičů nemají končit v ústavu, varoval Ústavní soud

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 07.12.2022
  Soudy nemohou posílat děti do diagnostického ústavu jenom proto, že se rodiče, kteří spolu už nežijí, nedokážou dohodnout na péči a předávání dětí. Vždy má jít až o nejkrajnější řešení, zdůraznil dnes v nálezu Ústavní soud (ÚS).

 • pěst
  Domácí násilníci mají společné to, že útoky znají z dětství, shrnuje psycholog. Agresorům nabízí pomoc

  Zdroj: irozhlas.cz, 06.12.2022
  Domácího násilí se může podle psychologa Jiřího Améra dopouštět „zedník i právník, mlékař i lékař“. „I když čím nižší sociální status a větší sociální vyloučení, tím víc se problémy kumulují a je to víc rizikové,“ uznává v pořadu Diagnóza F Radia Wave. V organizaci SPONDEA nabízí Amér pomoc obětem násilí i terapii pro násilníky.

 • teenageři na telefonu
  „Digitální dudlík“? Když dítěti dávám ke konzumaci obsah, kterému nerozumí, ale zabaví se jím, zakládám na komplexní problém, říká odbornice

  Zdroj: eduin.cz, 06.12.2022
  „Snažíme se vysvětlit, že podstatou dobré kyberprevence je nejen znalost rizik, ale i přínosů digitálních technologií,“ říká Adéla Lábusová, lektorka programu Internetoví Úžasňáci, který učí učitele, jak pomáhat dětem bezpečně se pohybovat v online prostředí. O reálných rizicích, se kterými se v něm mohou potkat, přednášela na konferenci Digitální wellbeing dětí , stejně jako o řadě mýtů, které si rodiče i učitelé s online prostředím spojují.

 • teenagerka s mobilem
  Adiktolog: Psychických potíží spojených s digitálními technologiemi přibylo

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 05.12.2022
  Ztrácejí záliby, fyzicky strádají a upřednostňují virtuální vztahy před reálnými. Každé druhé dítě, které se dostane do ordinace dětského adiktologa Tomáše Jandáče, přichází kvůli nadužívání digitálních technologií.

 • v nemocnici
  Malí pacienti, kteří to mají domů daleko, budou moci mít v Motole celou rodinu

  Zdroj: vitalia.cz, 05.12.2022
  Máma, táta i malí nebo větší sourozenci. Ti všichni se vejdou do některého z 21 pokojů nové ubytovny, jež je jen na dosah od největší dětské nemocnice u nás. Díky tomu může být malý pacient i při náročné léčbě s těmi nejbližšími. Pobyt přitom hradí celé rodině nadační fond.

 • matka s dítětem
  ,,Naše dítě ještě nemluví“ aneb Poruchy správného vývoje řeči

  Zdroj: casprozeny.cz, 04.12.2022
  Každé dítě je jiné, některé v roce už mluví ve větách, jiné do tří let nepromluví. Pak se na společné cestě někde sejdou a za pár let by člověk nepoznal, že druhé mluvilo o dva roky později. Někdy se to ale nevyřeší a rodiče se musí potýkat s některou z vývojových vad řeči. Jak je rozpoznat?

 • lidé s handicapem
  Startuje kampaň Nebuď srab! Namoč se pro ranou péči

  Zdroj: opavsky.denik.cz, 04.12.2022
  Jako když vás hodí do ledové vody… Tak se cítí rodiče, když se po narození dítěte dozvědí, že jejich dítě bude mít vážný hendikep. A musí se velmi rychle naučit v těchto ledových vodách plavat.

 • Nemocnice
  Spory rodičů hospitalizovaných dětí s nemocnicemi má utnout návod chystaný ministerstvem

  Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 01.12.2022
  Ministerstvo zdravotnictví dokončuje návod, který by měl předcházet sporům rodičů hospitalizovaných dětí s nemocnicemi. Takzvaný metodický pokyn sjednotí postupy zdravotnických zařízení a jasně vymezí, jak mají přistupovat k přítomnosti rodičů pacientů na jednotce intenzivní péče nebo během jejich uspávání při plánovaných zákrocích. Dokument, jehož návrh má ČT k dispozici, plánuje resort zveřejnit v únoru.

 • Rodiče s dětmi
  Přídavky vzrostou o dvě stovky, víc lidí dosáhne na příspěvek na bydlení

  Zdroj: idnes.cz, 01.12.2022
  Sněmovna zvýšila přídavky na děti o dvě stovky měsíčně. Schválila zároveň srovnání podmínek pro příspěvek na bydlení mezi Prahou a ostatními obcemi. Změna jde vstříc občanům České republiky, aby dokázali lépe zvládat situaci, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka po přijetí zákona. „Nenecháme nikoho padnout,“ prohlásil.

 • Rodiče s novorozencem
  Sex po porodu bude jiný, možná nebude vůbec. Neměla by ale zmizet blízkost, říká psychoterapeutka Vlaďka Bartáková

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 30.11.2022
  Těhotenství, porod a příchod dítěte. Tohle všechno dost zamává se vztahem nových rodičů, s jejich blízkostí a intimitou. Jak rodičovství mění náš sexuální život a blízkost obecně? „Sex v tomhle období bude jiný, než jste byli zvyklí. Možná nebude žádný. To ale neznamená, že by měla zmizet tělesnost, kontakt a blízkost,” říká v Houpačkách sociální psycholožka a psychoterapeutka Vlaďka Bartáková.

 • Člověk volá na telefonu
  Nadace Havlových VIZE 97 spustila kontaktní linku pro oběti domácího násilí

  Zdroj: idnes.cz, 30.11.2022
  Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 nově zavedla kontaktní telefonní informační linku a e-mail. Nadace se chce dlouhodobě věnovat obětem domácího násilí. Linku bude moci použít kdokoliv, kdo má dotazy ohledně tématu.

 • Dvě matky s dcerou
  Máma z duhové rodiny: Vysvětluju, jak to máme, a počítám s tím. Ale ne všichni chtějí být wikipedie

  Zdroj: irozhlas.cz, 29.11.2022
  Před jedenácti lety žilo v Česku na dva tisíce duhových rodin, tedy takových, které tvořily dvě matky, nebo naopak dva otcové a děti. „Víme, že jich přibývá, ale nevíme o kolik,“ říká Tereza Kadlecová. Se svou partnerkou vychovává dva syny a zároveň vede rodičovskou přípravku duhových rodin pro Prague Pride. „Výzkumy ukazují, že děti z duhových rodin jsou děti jako každé jiné, možná s větším respektem k jinakosti.“

 • Chlapec spí v posteli
  Málo spánku zvyšuje riziko nemocí, depresí i sebevražedných myšlenek. Kolik hodin kdo potřebuje?

  Zdroj: prozeny.cz, 29.11.2022
  Spíte osm hodin, ale necítíte se po noci osvěžení? Potřeba spánku se s věkem mění a možná potřebujete strávit v posteli jinou dobu, abyste se vzbudili dostatečně osvěžení.

 • prázdná peněženka
  Sociální služby mají od ledna zdražit. Hrozí, že budou pro klienty nedostupné

  Zdroj: sancedetem.cz, 29.11.2022
  Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje od 1. ledna 2023 zvýšit maximální možné úhrady, které mohou poskytovatelé sociálních služeb účtovat svým klientům za poskytnutí péče. Lze očekávat, že toho sociální služby pod vlivem inflace využijí. Stát ale neplánuje adekvátní navýšení příspěvku na péči. Podle Kristýny Mlejnkové z Aliance pro individualizovanou podporu (dále Aliance) hrozí, že si je klienti nebudou moci dovolit. Aliance proto připravila výzvu Neberte nám svobodu.

 • Chlapec si hraje
  Psycholožka radí dětem: Cítit smutek, když si rodič najde nového partnera, je normální. Mluvte o tom

  Zdroj: irozhlas.cz, 28.11.2022
  Každý čtvrtý kluk nebo holka vyrůstá s náhradním rodičem, protože se původní rodina rozpadla. „Dospělí si hodně přejí, aby děti vycházeli s jejich novým partnerem. Příchod nového partnera ale málokdy bývá idylický, nebývá to pohodový, skvělý vztah od začátku,“ upozorňuje psycholožka Barbora Downes v Klubu Rádia Junior. „Je v pořádku, pokud se kluci a holky necítí nijak skvěle.“

 • Dva mladí kluci si hrají na mobilu
  Marketing nikotinových sáčků míří zcela evidentně na malé děti, říká adiktolog

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 28.11.2022
  „Dnešní dospívající žijí ve velmi estetickém světě a už pro ně nejsou zajímavé ‚špinavé' drogy. Dbají o svou sebeprezentaci, chtějí o sobě říkat hezké věci,“ myslí si adiktolog Adam Kulhánek. „Není reálný cíl, že dítě návykovou látku nikdy neužije, to se nestane. Cíl je, aby experimentovalo v co nejpozdějším věku a co nejkratší dobu.“

 • chlapec
  Dospělí si duševních problémů u dítěte všimnou většinou pozdě, na psychologa se čeká i přes půl roku

  Zdroj: novinky.cz, 24.11.2022
  Téma duševního zdraví u dětí a dospělých bylo dlouhodobě odsouváno na druhou kolej, a proto máme v současnosti velmi neúplná data o tom, kolik dětí trpí duševními poruchami. O duševním zdraví dětí v dnešním dílu podcastu Neklepat! hovoří ředitelka organizace Nevypusť duši Marie Salomonová a psycholožka Dominika Šinalová.

 • kojenec
  ‚Kojeňáky‘ nejspíš definitivně skončí. Platit nemá ani výjimka pro děti s těžkým postižením

  Zdroj: irozhlas.cz, 24.11.2022
  Kojenecké ústavy se nejspíš definitivně zruší. Nemají v nich být ani děti s těžkým zdravotním postižením a velké sourozenecké skupiny, pro které platí výjimka. Počítá s tím novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí, kterou připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Všechny děti do tří let by měly najít místo v náhradní péči rodinného typu – tedy u pěstounů.

 • žena s rukou přes pusu
  Pomoc obětem domácího násilí se má zlepšit, síly spojí neziskovky i úřady

  Zdroj: kolinsky.denik.cz, 23.11.2022
  Zlepšovat systém pomoci obětem domácího násilí se budou snažit neziskové organizace společně se Středočeským krajem nejen ve středních Čechách, ale v celé republice. Slibuje to ředitel krajského úřadu Jan Louška, který už oslovil tajemníky radnic z velkých středočeských měst – a jednat bude i s kolegy řediteli z ostatních krajů.

 • lékař
  Vážným onemocněním dětí lze ranou diagnostikou zabránit

  Zdroj: zezdravotnictvi.cz, 23.11.2022
  Včasná diagnostika a léčba znamená u řady vzácných onemocnění šanci na normální život dítěte i jeho rodiny. Od ledna 2022 se v rámci pilotního programu novorozeneckého screeningu nově vyšetřuje i spinální svalová atrofie (SMA) a těžká kombinovaná imunodeficience (SCID). Díky tomu se od začátku roku podařilo včas odhalit už šest případů SMA.

 • kojenec
  V kojeneckých ústavech ubývá nejmenších dětí

  Zdroj: novinky.cz, 23.11.2022
  Počet nejmenších dětí umístěných v takzvaných kojeneckých ústavech výrazně klesá, zároveň v nich začínají převažovat starší děti, pro které tato zařízení nebyla vůbec původně určena. Vyplývá to ze zprávy, kterou připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s Nadací J&T a iniciativou 8000 důvodů, která se zasazuje o to, aby ohrožené děti vyrůstaly v rodinách.

 • děti
  Pro děti z dětskcýh domovů je velmi důležitý kontakt s jejich biologickou rodinou

  Zdroj: lifestylenews.cz, 23.11.2022
  Odborníci jsou přesvědčeni o tom, že je pro děti a mladé lidi, kteří vyrůstají v dětských domovech, důležitý kontakt s biologickou rodinou.

 • čokoládový Mikuláš
  Čerti mnohdy nejsou žerty, ale nevhodný výchovný prostředek

  Zdroj: babinet.cz, 21.11.2022
  S koncem listopadu začíná rtuť na teploměru za oknem klesat, ale v dětských dušičkách se naopak pomyslná tepová frekvence zvyšuje. Blíží se čas, kdy přichází na řadu dobroty, radostné rozrušení, čekání na Ježíška, dárečky a do toho pátého prosince v podvečer hodí vidle čert.