O čem se mluví

 • Člověk na vozíčku
  S handicapem do běžné třídy. Rodiče se bojí zbytečně, pomáhá to všem, říká ředitel

  Zdroj: zpravy.aktualne.cz, 12.07.2024
  Počet žáků s nejrůznějšími handicapy roste, místa ve speciálních školách ale nedostačují. Řešením může být zřízení speciálních tříd na běžných základních školách, o to však mnoho obcí nemá zájem. Bojí se i rodiče. Existují však výjimky. Aktuálně.cz navštívilo školu, kde se už osm let daří propojovat výuku žáků se zvláštními potřebami a těch z běžných tříd.

 • Dívka s nákupními taškami
  Úkol pro rodiče. Musejí své děti naučit zacházet s penězi

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 11.07.2024
  Češi pravidelně spoří i investují. Výrazný pokles inflace je v tomto trendu ještě podpořil. Většina z nich každý měsíc odkládá pro případ nečekané události do 2500 korun.

 • Rodiče chovají dítě
  Češi jsou čím dál více tolerantní. Tři pětiny lidí míní, že rodiče nemusí být manželé

  Zdroj: magazin.aktualne.cz, 11.07.2024
  Podle víc než tří pětin Čechů a Češek není nutné, aby rodiče dětí byli manželé, pokud rodina žije pohromadě. Rozvod v případě nefunkční rodiny považuje za přijatelné řešení 85 procent lidí. Téměř polovina dotázaných míní, že manželství by měly mít možnost uzavírat i stejnopohlavní dvojice. Ukázal to průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění. Od března do června odpovídalo 951 lidí nad 15 let.

 • Matka drží dítě v náruči
  V šestinedělí jsem dopadla na úplné dno, pochybovala jsem o tom, že to zvládnu, říká Nikola Čechová

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 10.07.2024
  „Čekala jsem, že budu trpělivější. Vůbec mě dopředu nenapadlo, že by mě mohlo dlouhé uspávání dítěte takhle triggerovat,“ hodnotí první čtyři měsíce svého mateřství Nikola Čechová. „Velká výhra je, když zjistím, že něco na syna funguje. I když se všechno zase brzy úplně změní,“ dodává.

 • Rodina se dvěma dětmi
  Ideální jsou dvě děti, mámou by se žena měla stát do 29 let, myslí si Češi

  Zdroj: idnes.cz, 10.07.2024
  Rodinu se dvěma dětmi vidí jako ideál necelé tři čtvrtiny Čechů a Češek, necelá čtvrtina pak preferuje rodinu s více potomky. Šesti procentům dotazovaných se nejvíce zamlouvají rodiny s jedním dítětem, vyplývá z šetření CVVM Sociologického ústavu Akademie věd ČR, které se zaměřilo na téma partnerství, rodičovství a manželství.

 • Vybavení k počítači
  Od online hraní je krůček k hazardu. Opatrnost je namístě, radí odborníci rodičům

  Zdroj: magazin.aktualne.cz, 09.07.2024
  Jsou vaše děti často online? Víte, jaké hry na internetu hrají? A jste si jistí, že v nich zbytečně neutrácí své úspory? S rostoucími možnostmi světa internetu totiž narůstají i jeho hrací příležitosti a rizika. I samotné děti a dospívající přitom vnímají, že i za běžné nákupy v aplikacích, na internetu nebo za online hry utrácí příliš peněz. Odborníci radí, na co si mají rodiče dát pozor.

 • Děti čtou v mapě
  Letos na letní tábor jede až čtvrt milionu dětí. Dvoutýdenní pobyty podražily o 5 až 7 procent

  Zdroj: irozhlas.cz, 09.07.2024
  V Česku v poslední době roste zájem o letní tábory. Letos na ně v Česku podle Asociace dětské rekreace jede až čtvrt milionu dětí. Zájem v posledních letech roste a oproti období před 20 lety je až dvojnásobný. Pořadatelé ale zároveň hlásí rostoucí náklady, kvůli kterým musí zdražovat. „Dvoutýdenní tábory oproti minulému roku zdražily o pět až sedm procent,“ uvedl pro Radiožurnál ředitel kanceláře České rady dětí a mládeže Ondřej Šejtka.

 • Děti stojí u malířského plátna
  Mimoškolní aktivity musí být pro děti dobrovolné. Pomoct můžou zkušební lekce i trhy, radí odbornice Dočkalová

  Zdroj: plus.rozhlas.cz, 08.07.2024
  Prázdniny začaly, ale učení nepřestává. I když děti nesedí ve školních lavicích, stále objevují svět a rozvíjejí své dovednosti. Jak mají rodiče pomoct dětem najít dobré volnočasové aktivity? „Musíme se dětí ptát, co chtějí. To, co jsem chtěla dělat v dětství já, neznamená, že bude chtít dělat i dítě,“ vysvětluje v podcastu Reparát Jolana Dočkalová z Asociace neformálního vzdělávání.

 • Dvě dívky sedí v přírodě
  Vědci roky zkoumali, jak často děti lžou. Zjistili, proč jsou některé upřímnější

  Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 08.07.2024
  Sociální prostředí a styl výchovy mohou mít poměrně velký vliv na to, jak často děti lžou. Ukázaly to výsledky studie vědců z univerzit ve Würzburgu, Bonnu a Oxfordu, kteří vyzpovídali více než šestnáct set rodin a zkoumali chování školních dětí a jejich rodičů. Děti se mohou naučit být upřímnější, když kolem sebe mají bezpečné prostředí a zažijí přijetí. O výsledcích výzkumu informovala agentura DPA.

 • záda
  Bolestí zad se nezbaví už do konce života. Včasná diagnóza v dětství tomu mohla předejít

  Zdroj: novinky.cz, 05.07.2024
  Vadami páteře trpí jedno z 10 dětí. Pozdní diagnózy mohou vést k celoživotní chronické a zhoršující se bolesti i k mnohým omezením. O problematice nám přišel do studia povyprávět Tadeáš Řáha, který má vlastní zkušenosti s Scheuermannovou chorobou. Svůj život nyní zasvětil osvětě a na všechny rodiče apeluje, aby své děti nechali řádně vyšetřit.

 • dítě s jídlem
  Obědy zdarma zlepšily dětem výsledky, ale hladových máme více, popsal ředitel školy

  Zdroj: novinky.cz, 05.07.2024
  Dotace na obědy pomáhají vybraným dětem začlenit se mezi spolužáky a prokazatelně zvyšují jejich školní úspěchy. Žáků, kteří by takovou podporu potřebovali, je ale jen v kraslické základní škole v Dukelské ulici násobně více, popsal Novinkám ředitel školy Jan Kuzebauch. Také podle agentury PAQ Research by se měla podpora obědů zdarma posílit. Mezinárodní výzkumy jejich prospěšnost potvrzují.

 • studentka
  MŠMT představilo opatření k podpoře duševního zdraví dětí

  Zdroj: msmt.gov.cz, 04.07.2024
  Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy představilo opatření zaměřená na podporu duševního zdraví a well-beingu dětí a žáků. Tato opatření mají za cíl vytvořit prostředí, ve kterém se děti a žáci budou cítit dobře a budou schopni dosahovat svého maximálního potenciálu. Opatření navržená MŠMT jsou navázána na Strategii vzdělávací politiky ČR do roku 2030+.

 • fotbalista
  Výchova nadaných dětí v Čechách. Podpora je náročná, ale vyplatí se. Pozor na necitlivé trenéry a eustres

  Zdroj: iglanc.cz, 04.07.2024
  Talent je jako malé semínko, které může díky správným podmínkám vyklíčit v něco mimořádného. Ale není to zadarmo. Rozkvět tohoto semínka a prosperita samotné rostliny závisí na spoustě dalších faktorů. Jakých?

 • děti na trávníku
  Jak v pohodě zvládnout první tábor? Nestresujte dítě vlastními obavami a připravte zásobu pohledů

  Zdroj: maminka.cz, 02.07.2024
  Čeká vaše dítě první letní tábor? Poradíme vám, na co dát pozor, jak sebe i dítě připravit, co neslibovat a jak na to, aby se dítě vrátilo domů šťastné a spokojené.

 • školní vzdělávání
  S handicapem do běžné třídy. Rodiče se bojí zbytečně, pomáhá to všem, říká ředitel

  Zdroj: zpravy.aktualne.cz, 02.07.2024
  Počet žáků s nejrůznějšími handicapy roste, místa ve speciálních školách ale nedostačují. Řešením může být zřízení speciálních tříd na běžných základních školách, o to však mnoho obcí nemá zájem. Bojí se i rodiče. Existují však výjimky. Aktuálně.cz navštívilo školu, kde se už osm let daří propojovat výuku žáků se zvláštními potřebami a těch z běžných tříd.

 • lékařské vyšetření
  Snížená inteligence a vrozené vady. Nešpor popsal, co hrozí dětem, když matky pijí alkohol

  Zdroj: cnn.iprima.cz, 01.07.2024
  Jestliže žena pije alkohol během těhotenství, vystavuje své nenarozené dítě riziku vrozených vad, ale i méně nápadných poškození. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl psychiatr a specialista na léčbu návykových nemocí Karel Nešpor. Za vysokou konzumaci alkoholu u žen podle něj může kombinace reklamních kampaní, které jsou na ně často cílené, a cenová dostupnost alkoholu.

 • lékař
  Pohotovost v létě: rodiče by to zvládli doma, ale radím jim "Doktor Google". MUDr. Boček o dětech, dospělých a onkologii

  Zdroj: radioprostor.cz, 01.07.2024
  MUDr. Pavlu Bočkovi z Motolské nemocnice prošlo rukama nespočet dětských pacientů. V roce 2009 založil Občanské sdružení Sluneční paprsek, jehož cílem je alespoň částečně vracet do běžného života děti po onkologických a dalších závažných onemocněních. Právě o tom a o práci lékaře mluvil s Markétou Rachmanovou v pořadu O všem.

 • Děti v přírodě
  Dětský tábor coby volno pro rodiče? Klidné léto zajistí i opomíjené maličkosti

  Zdroj: cnn.iprima.cz, 27.06.2024
  Táborová sezóna je nejen pro děti plná zábavy a dobrodružství. Rodiče se totiž dočkají kýženého času, kdy jim dočasně odpadne nepřetržitá starost o jejich ratolesti. Aby tento čas byl skutečně bezstarostný, je potřeba vzít při plánování těchto aktivit v úvahu především aspekty spojené s bezpečností dětí. Často jde přitom o maličkosti. Jak je to například s pojištěním?

 • Vstup do budovy urgentního příjmu
  Každý urgentní příjem by měl mít i pohotovost, Válek představil novelu zákona

  Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 26.06.2024
  U každého urgentního příjmu v nemocnici by nově měla být i pohotovost. Nyní chybí asi u dvanácti z devadesáti nemocničních urgentních příjmů. Novelu zákona o zdravotních službách, která povinnost jejich zajištění převádí z krajů na zdravotní pojišťovny, představil ministr Vlastimil Válek (TOP 09). Novela také zavádí komplexní centra pro nejvážněji nemocné děti, které vyžadují celodenní péči rodičů, nebo upravuje, za co mohou pacienti v ordinacích platit. Platnost novely navrhuje ministerstvo zdravotnictví (MZd) od roku 2025, záležet ale bude na legislativním procesu.

 • Dívka s brýlemi
  Krátkozrakých dětí je v Česku už 200 tisíc. Viníci jsou všude kolem nás

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 25.06.2024
  Data ukazují, že za poslední dekádu přibylo krátkozrakých dětí zhruba o čtvrtinu. Lékaři se zároveň shodují, že počet pacientů s touto vadou poroste i v budoucnu. Vinu přikládají i nárůstu času, který trávíme za displeji.

 • Plačící dívka
  Stát přestane tolerovat bití dětí. Budou smět rodiče potomkům zakázat mobil?

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 25.06.2024
  V občanském zákoníku by měla přibýt věta, která označí tělesné tresty na dětech za nepřijatelné. Podle odborníků však nebude vymahatelná a jde jen o deklaraci. Česko se tím nicméně přiblíží evropským standardům.

 • Otec tančí s dcerou
  Muži se víc zapojují do péče o děti, přebírají ale zábavné úkoly. Otravné věci jsou dál na ženách

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 24.06.2024
  „Ženy jsou v českých domácnostech stále hlavně zodpovědné za úklid, praní, vaření. To jsou věci, které jsou strašně časově náročné, nejdou moc odkládat a musíte se jim věnovat každý den. Z mých rozhovorů často vyplývá, že ženám chybí ocenění za to, že bez toho, co ony dělají, by jejich partneři nemohli dělat v klidu svoji práci,“ říká Martina Dvořáková, zakladatelka projektu Férová domácnost.

 • Dítě běží po školní chodbě
  Speciální pedagog: Nejtěžší je vidět, co dítě potřebuje, ale mít rodinu, která to nemůže poskytnout

  Zdroj: radiozurnal.rozhlas.cz, 24.06.2024
  Milan Černý vystudoval český jazyk, pedagogiku, ale celý život věnuje dětem s poruchami chování a jejich rodičům. „Učíme děti, které mají minimálně střední až těžké mentální postižení. V současné době dost často mají kombinaci s autismem,“ říká ředitel MŠ a ZŠ speciální diakonie Českobratrské církve evangelické v Praze, který byl Hostem víkendového Radiožurnálu.

 • píšící ruka
  Vědci z AV ČR a FEKT VUT ve spolupráci s firmou Propsyco vyvinuli unikátní nástroj pro hodnocení dysgrafie

  Zdroj: brnotoday.cz, 21.06.2024
  Ve spolupráci Psychologického ústavu Akademie věd České republiky, Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně a firmou Propsyco s.r.o byla vyvinuta unikátní diagnostická metoda pro objektivní hodnocení vývojové dysgrafie. Odborníkům ze školských poradenských zařízení a pracovišť pomůže s diagnostikou a hodnocením poruch psaní u dětí mladšího školního věku.

 • kreslící dívka
  Jestli máš talent, ukáže hra. Psycholog z Masarykovy univerzity vysvětluje, jak poznat a rozvíjet nadané děti

  Zdroj: lidovky.cz, 21.06.2024
  Diagnostice nadání a péči o ně se v Česku věnuje celá řada institucí. Jejich činnost bývá ale lokální a většinou se soustředí jen na jeden aspekt práce s nadanými. V Brně nově vzniká Centrum Invenio, které si klade za cíl postupně ve všech regionech poskytovat širokou paletu služeb od diagnostiky, přes poradenství, služby psychologa a psychiatra, až po školení pro učitele. Jeden z členů jeho týmu, psycholog Michal Jabůrek, stojí i za vznikem diagnostických testů Invenio, které pomáhají nadání u dítěte rozpoznat.

 • zničený dům
  Česko je v EU druhou zemí, kde se nejčastěji dědí chudoba, říká expert

  Zdroj: denik.cz, 20.06.2024
  V České republice trpí přes dvě stě obcí extrémní zátěží ze sociálního vyloučení. Dostat se z postižených lokalit je přitom pro lidi velmi složité, někdy téměř nemožné. Nemají jiné možnosti, kde si najít bydlení, často bývají mimořádně zadlužení a jejich děti si už vlastně ani neumí představit, jak žít jinak. „Škrtnutím dávek to nevyřešíte,“ říká ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček v rozhovoru pro Deník.

 • běžci závodu
  BĚH PRO JEDLIČKU – běh pro dobrou věc

  Zdroj: Nadace Jedličkova ústavu, 20.06.2024
  Nadace Jedličkova ústavu pořádá charitativní běh na podporu dětí a mládeže s postižením

 • mentorka
  Mentoring pomáhá dospívajícím již 30 let

  Zdroj: svethospodarstvi.cz, 18.06.2024
  S vrstevnickým mentoringovým programem pro mladé lidi ve věku od 12 do 26 let začala organizace Lata jako první v ČR již v roce 1994. Propojuje věkově blízké osoby, klienta a vyškoleného dobrovolníka. Za tuto dobu pracovala s 900 dobrovolníky a pomohla tisícovce mladých lidí.

 • houslistka
  Festivalová sezóna klepe na dveře. Které akce spojené s neziskovým sektorem si nenechat ujít?

  Zdroj: svetneziskovek.cz, 18.06.2024
  Léto, to je období nejen tepla, dovolených a cestování, ale i festivalů. Řada z nich je v Česku různými způsoby spojena také s neziskovým sektorem – ať už jde o pořadatele, nebo mají neziskové organizace na akci například svůj stánek. Připravili jsme přehled těch, které si v jednotlivých měsících rozhodně nenechat ujít.

 • sebevrah
  Každý den se desítky Čechů rozhodnou pro dobrovolný odchod ze života. Čtyři to udělají

  Zdroj: prahain.cz, 18.06.2024
  Dnes neumírej. To je titul známé bondovky, ale i název konference a kampaně, kterou vysílají zdravotnické a sociální organizace české veřejnosti vzkaz. V naší zemi se totiž zvedla extrémní vlna počtu dokonaných sebevražd, ale i sebevražedných pokusů.

 • postavy
  Kdo jsou Neviditelní? Někteří z nich pečují o druhé, přitom sami potřebují pomoc

  Zdroj: flowee.cz, 18.06.2024
  Přibližně 1,4 milionu Čechů balancuje na hranici chudoby. Propadávají systémem veřejné pomoci i českou ekonomikou. Říká se jim Neviditelní.

 • smutná dívka v lavici
  Šikana na školách? Důležitá je příprava pedagogů, říká šéf AiSIS. Klíčový je školní psycholog, dodává náměstek

  Zdroj: plus.rozhlas.cz, 15.06.2024
  Šikana ve školách je trvalý problém. Ministerstvo školství nyní představilo plán na podporu dětského duševního zdraví, aby zlepšilo takzvaný wellbeing žáků. Má nastavit systémová pravidla pro působení školních psychologů a speciálních pedagogů, vytvořit návrh monitoringu šikany či upravit metodická doporučení k prevenci. Mohou tyto a další kroky plánované strategie pomoct snížit počty případů šikany na školní půdě? A jaká je odpovědnost samotných škol?

 • kluk s rozbitým nosem
  Stojíme na prahu změny, věří bojovnice proti násilí na dětech

  Zdroj: forbes.cz, 15.06.2024
  Domácí násilí zažívá v Česku každé desáté dítě, ale existuje naděje na zlepšení: vláda schválila změnu zákona označující bití dětí za nepřijatelné. „Stojíme na prahu změny,“ věří Petra Wünschová, zakladatelka centra Locika, které se problematice věnuje.

 • Dívka se drží za hlavu
  Na přítomnosti rodičů záleží aneb Jak ovlivnit reakce dětí na stresové situace

  Zdroj: novinky.cz, 14.06.2024
  Každý rodič čelí v životě mnoha výzvám a úkolům spojeným s výchovou dětí. Chtějí je podporovat, aby byly odvážné a sebevědomé, ale co v konkrétních chvílích říkat nebo dělat? Někdy je nejdůležitější být dítěti hlavně nablízku.

 • Rodiče si hrají se synem
  Měsíčně stojí Čechy děti deset tisíc. Víc ale rodičům chybí společný čas

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 14.06.2024
  Deset tisíc korun měsíčně utratí v průměru Češi nejčastěji za potřeby svých dětí. Spíše než peníze ale rodiče trápí pocit, že jim chybí čas, který by s potomky chtěli strávit. Odbornice ale uklidňuje, že počítat čas je zavádějící.

 • Hádající se pár
  Nejtěžší jsou situace, které mají zcela jasné řešení, ale rodičům brání jejich ega, říká mediátorka

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 13.06.2024
  „V mediaci máme na rozdíl od soudu prostor pracovat s emocemi. Jeden z rodičů si poslechne toho druhého, sám bude taky vyslyšen. Přináší to pochopení, proč se někdo chová, jak se chová, proč třeba řekl to, co řekl,“ říká advokátka a mediátorka Veronika Koncer. „Pochopení zklidní vztahy. Pro děti je důležité i to, že na sebe rodiče při předávání nekřičí. I tato malá dohoda má pro děti a pro jejich život velký význam.“

 • Chlapec s hlavou v klíně
  Fyzické trestání dětí je nepřijatelné. Nově i v zákoně, shodla se vláda

  Zdroj: novinky.cz, 13.06.2024
  Výchova dětí by se měla obejít bez pohlavků, bití a dalších fyzických trestů. Vláda souhlasila se změnou zákona, která označuje tělesné trestání dětí za nepřijatelné. Nejde o zákaz, za který by rodičům hrozila sankce, ale snahu nastavit nový celospolečenský standard. Experti na lidská práva krok vlády oceňují.

 • Děti u vody
  České děti tráví venku průměrně dvě hodiny a čtyři minuty

  Zdroj: novinky.cz, 12.06.2024
  Nadace Karel Komárek Family Foundation, která mimo jiné podporuje výuku venku a také proměňuje školní zahrady v inspirativní a hravá místa s přírodními prvky, iniciovala průzkum, jenž zjišťoval, kolik času tráví české děti venku.

 • Nemocná dívka leží v posteli
  Česko má desítky tisíc dětí neočkovaných proti spalničkám. Léčba neexistuje, lékaři mírní příznaky

  Zdroj: irozhlas.cz, 10.06.2024
  V Česku jsou desítky tisíc dětí, které nejsou očkované proti spalničkám. Například z ročníku 2020 eviduje přes 14 tisíc dětí, které do dvou let věku vakcínu nedostaly. Země tak nedosahuje potřebné proočkovanosti přes 95 procent, v roce 2020 byla jen 87 procent, uvedli v pondělí lékaři a zástupci ministerstva zdravotnictví.

 • Matka se drží za hlavu
  Všechny opustím a uteču na opuštěný ostrov! Jak poznáme, že se blíží rodičovské vyhoření?

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 10.06.2024
  „Mám plnou čekárnu rodičů, kteří se snaží všechno dělat na 150 procent, protože věří, že tak to má správně vypadat. Investují velké množství zdrojů, aby svou roli dělali naplno. Jenže existují i jiné role, které musíme zastávat,“ říká Kateřina Trávníček, rodičovská mentorka a influencerka, jejímž tématem je rodičovské vyhoření a která při výchově dětí doporučuje používat špunty do uší.

 • Titulní strana
  Vyšla kniha „Laskavá máma říká i ne“

  Zdroj: Grada, 10.06.2024
  Chcete vést své dítě k tomu, aby bylo sebevědomé a samostatné? Přitom Vás děsí představa, že pokud mu dáte přílišnou volnost, stane se z něj nevychovaný rozmazlenec?

 • kytarista
  V sobotu bude Valdštejnská zahrada patřit hudbě, tanci i divadlu

  Zdroj: divadlo.cz, 07.06.2024
  Zdarma přístupným programem pro celou rodinu v sobotu 8. června ve Valdštejnské zahradě v Praze vyvrcholí letošní v pořadí osmý ročník celostátního festivalu ZUŠ Open.

 • mobilní telefon
  STOP! Proč nesdílet fotky dětí na sítích? Sharenting vede i k šikaně. Vypněte geotagování, vytváříte mapu

  Zdroj: iglanc.cz, 07.06.2024
  Sharenting je přílišné sdílení dětí na sociálních sítích. Fotky svých ratolestí spolu s informacemi veřejně sdílí mnoho rodičů, což je problém z více důvodů. Tím hlavním je bezpečnost dětí.

 • kinosál
  Okna do světa – projekce filmů dětí z dětských domovů

  Zdroj: informuji.cz, 05.06.2024
  V sobotu 8. června ve 14:00 se v Městské knihovně v Praze chystá originální projekce filmů dětí ze čtyř českých domovů s názvem Okna do světa , které se zúčastní přes padesát dětí z dětských domovů, a dále pedagogové, filmoví lektoři – absolventi pražské FAMU, malí tvůrci ze skupiny Aniděti a další pozvaní hosté.

 • rehabilitace
  Dětská paliativa se v ČR dostane sotva k pětině rodin. Prostě není

  Zdroj: zdravezpravy.cz, 05.06.2024
  Jen zvyšování příspěvku na péči pečující o nevyléčitelně nemocné děti nezachrání. Tyto rodiny potřebují takovou síť podpor, aby nevydávaly tisíce korun za léky, pleny, odlehčovací služby a rehabilitace.

 • mobilní telefon
  Interaktivní videohra pomáhá vyučujícím otevřít téma sebekontroly v online světě

  Zdroj: plus.rozhlas.cz, 04.06.2024
  „První, co udělá dítě, které dostane mobilní telefon, je, že se připojí do třídní chatovací skupiny. Děti na prvním stupni základních škol používají mobil spíš k socializaci, ne k učení,“ vysvětluje Michal Kaderka, který učí mediální výchovu na pražském Gymnáziu Na Zatlance a na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

 • muž s handicapem
  Odlehčovací služby pro rodiny s postiženými dětmi

  Zdroj: invarena.cz, 04.06.2024
  Rodičům s handicapovanými dětmi chybí terénní i odlehčovací služby. Do kritických situací se dostanou třeba ve chvíli, kdy sami onemocní a potřebují pomoc. Kapacity ale nestačí. To potvrzují i resorty zdravotnictví a sociálních věcí, které plánují změny.

 • opasek
  Fyzický trest u dětí je násilí a násilí není výchova. Manžela taky nemlátíte, říká psycholožka

  Zdroj: cc.cz, 03.06.2024
  Rozhovor se Zuzanou Masopustovou o tom, proč je pár ran na zadek problém a jak tělesné tresty formují výchovu v rodinách i celou společnost.

 • rodina
  Sněmovna schválila novelu, která má přispět ke zvýšení počtu pěstounů

  Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 03.06.2024
  Sněmovna v pátek schválila novelu, která má přispět ke zvýšení počtu pěstounů. Předloha zjednodušuje proces posuzování zájemců o pěstounství a upravuje podmínky pro organizace, které pěstounům pomáhají. Zvyšuje jim státní příspěvek.

 • ruka a dětské nožičky
  Zasluhují drogově závislé matky zavržení, nebo šanci? Mateřská láska zachraňuje i 85 % z nich

  Zdroj: medium.seznam.cz, 02.06.2024
  K léčbě těžké drogové závislosti může mateřství pomoci, klíčová je ale další dlouhodobá a profesionální pomoc. Zásadní je možnost být se svým dítětem a trávit s ním smysluplně čas. Peníze pomáhá shánět SANANIM, stejně jako další pomoc.

 • matka a teenager
  Poznat depresi u vlastního dítěte není snadné. Příznaky bývají hodně atypické

  Zdroj: zeny.iprima.cz, 02.06.2024
  Na jedné straně nedostatek odborníků, na druhé stoupající počet dětí a dospívajících s psychickými problémy. Aby se však vůbec mohly začít řešit, musí rodiče nejdříve poznat, že s jejich dítětem je něco v nepořádku. Příznaky mohou být matoucí. Na co si dát pozor a co dítěti nabídnout?

 • Mladá dívka
  Když přijde puberta, rodiče nesmí rezignovat a zároveň by měli mít něco svého, říká poradkyně

  Zdroj: budejovice.rozhlas.cz, 31.05.2024
  BENefice přátelství – tak se jmenuje knížka Aleny Čarvašové a její třináctileté dcery Jany. V částečně fiktivním, částečně autobiografickém příběhu dívky, jejího psa, staršího bratra, kamarádky, rodičů i prarodičů se zrcadlí důležitá životní témata. Dospívání, blízké vztahy, mezigenerační porozumění...

 • Ruce vzepjaté nahoru
  Devítiletý kluk s psychózou, pokusy o sebevraždu v patnácti. Nemohla jsem pochopit, že tohle je realita

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 28.05.2024
  „Nechtěla jsem omílat pořád dokola to, že není dostatek dětských psychologů a psychiatrů. To už víme, že není. Chtěla jsem se na všechno podívat víc do hloubky. Na to, co děti cítí. Jak to vnímají školy a jak to vnímají rodiče,“ říká Lea Surovcová, autorka dokumentu Těžko v duši. V něm mimo jiné sleduje i dvě dospívající sestry, které se pokusily o sebevraždu.

 • Matka s dcerou
  Pomoc potřebují nejen děti s psychickými problémy, ale i jejich rodiče

  Zdroj: eduzin.cz, 28.05.2024
  Jestliže otevíráme téma zhoršujícího se psychického zdraví dětí, měli bychom zákonitě otevírat i otázky týkajících se jejich rodičů. Pečovat o děti vykazující známky depresí, úzkostí, sebepoškozování znamená ocitnout se v komplikované, emočně náročné a dlouhodobě vyčerpávající situaci. Je skvělé, že pomoci pro takové děti přibývá. Ale kdo pečuje o jejich rodiče?

 • Nakreslený mozek a nápis ADHD
  ADHD je ‚rostoucí problém veřejného zdraví‘. Každé deváté dítě v USA trpí poruchou pozornosti, říká studie

  Zdroj: irozhlas.cz, 27.05.2024
  Přibližně u každého devátého dítěte v USA ve věku od tří do sedmnácti let byla diagnostikována porucha ADHD. Upozorňuje na to stanice NPR s odkazem na zprávu amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Ta poruchu pozornosti a hyperaktivity označuje za „rostoucí problém veřejného zdraví“.

 • Knihovna s knihami
  Čtenářský metr neměří, ale ukazuje, co mají děti ve svém věku číst

  Zdroj: novinky.cz, 27.05.2024
  Už více než čtyři roky pomáhá rodičům i učitelům orientovat se v tom, jaké knížky jsou pro určitý věk dětí vhodné, speciální čtenářský metr. Vymysleli ho knihovníci spolu s kantory v Třinci, odkud se rozšířil po Česku. Znají ho například v Brně, Ústí nad Labem či Lounech.

 • teenagerka s mobilem
  Radši bych dostala facku, ta nejistota se nedá vydržet, říká dívka. Metod kyberšikany nezastavitelně přibývá

  Zdroj: irozhlas.cz, 23.05.2024
  Zesměšňující fotomontáže, zveřejňování intimních konverzací, ale i práce s umělou inteligencí. To je jen krátký výčet metod kyberšikany, se kterými se setkávají už děti na základních školách. Možností, jak ublížit online, rychle přibývá a pro potenciální oběti je složitější útoky předvídat. „Rodiče, učitelé i oběti se samozřejmě nejlépe na kyberšikanu připraví skrz konkrétní příběhy,” říká v podcastu Šikana Pavel Schweiner z portálu ebezpeci.cz

 • hádající se muž a žena
  Jsem na rodičovské a manžel mi hlídá každou korunu. Vysvětlovat musím i zmrzlinu pro dceru

  Zdroj: žena-in.cz, 23.05.2024
  Období rodičovské dovolené, kdy je žena doma s dítětem většinou tři roky, bývá pro hodně párů finančně náročné. Lenka by si s malou dcerkou chtěla více užívat hezké chvíle, ale kazí jí to nervování se nad každým nákupem. Její manžel má totiž pocit, že stále zbytečně utrácí. Přitom se snaží ušetřit, kde se dá a našla si také přivýdělek…

 • chlapec
  Když dětství ukončí trauma. Sexuálně zneužívané děti mohou bojovat celý život

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 23.05.2024
  Mnoho z nás nedokáže pochopit, jak někdo může zneužít dítě. Přesto se to děje, častěji ze strany blízkých než úplně cizích. Oběti zneužívání mohou později samy zopakovat toto chování, což vede k mezigeneračnímu přenosu traumatu. Pro děti je důležité, aby o tom mohly mluvit, někdy se vzpomínky na traumatický zážitek mohou ale vyjevit až po desítkách let. O tématu mluví dětský psychoanalytický psychoterapeut, psychiatr a autor podcastu O dětské duši Peter Pöthe.

 • děti
  Praha skrze Dny pěstounství děkuje pěstounským rodinám a poskytuje poradenství novým zájemcům o pěstounskou péči

  Zdroj: e15.cz, 23.05.2024
  Hlavní město zve na další ročník osvětové akce zaměřené na náhradní rodinnou péči, Dny pěstounství. Lidé se mohou do 20. června 2024 v rámci programu přijít dozvědět více o pěstounské péči a výchově dětí v náhradní rodinné péči. Akce je určena nejen pěstounům a zájemcům o pěstounství, ale i široké veřejnosti. Šířit osvětu při Dnech pěstounství pomáhá také píseň, kterou speciálně pro tuto příležitost složil umělec Pokáč.

 • boty
  Pojďte s námi chodit. Zapojte se do zářijové výzvy Pěšky do školy

  Zdroj: peskymestem.cz, 21.05.2024
  Každé šesté dítě v Česku trpí obezitou a každé čtvrté je voženo do školy autem. Na tuto skutečnost a také na neúnosnou dopravní situaci před českými školami reaguje osmý ročník zářijové výzvy Pěšky do školy. Vyzkoušejte změnu a pojďte s námi chodit! Registrace k výzvě, která vloni oslovila 100 000 dětí, právě začíná.

 • tužka a ořezávátko
  Přibývá dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Míst na vhodných základních školách je nedostatek

  Zdroj: irozhlas.cz, 21.05.2024
  Dětí se speciálními vzdělávacími potřebami přibývá. Jde třeba o ty s poruchou autistického spektra nebo a kombinovaným postižením. Kapacity speciálních základních škol jsou ale omezené. A hlavně v Praze začíná být situace kritická. Řada rodičů dětí nepřijatých u zápisu teď čeká, co bude dál.

 • děti na trávníku
  SOS vesničky pomáhají ohroženým dětem už 55 let

  Zdroj: novinky.cz, 20.05.2024
  SOS dětské vesničky, tedy nejstarší česká nezisková organizace pomáhající ohroženým dětem, oslavují 55. výročí od svého založení. Neformální oslava se uskutečnila tento týden v nejstarší SOS dětské vesničce v Karlových Varech-Doubí. Měla podobu zábavného odpoledne s pestrým programem pro děti.

 • nemocniční lůžka
  Dětských oddělení bude v nemocnicích méně. Malí pacienti tam stejně neleží

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 20.05.2024
  Stále méně dětí leží v nemocnicích, a tak dětská oddělení v části nemocnic nejsou využitá. Snižuje se tak počet lůžek a někde oddělení i ruší. Mění se na dětské stacionáře, kde děti nezůstávají přes noc.

 • dívka s mikroskopem
  Geniální dítě se nemusí ve škole nudit. Může přeskočit ročník

  Zdroj: medium.seznam.cz, 20.05.2024
  Být geniálním dítětem není v našem zkostnatělém školství vůbec jednoduché. Jedna z možností, jak zaměstnat náročný mozek, je přeskočit ročník a jít rovnou do vyšší třídy.

 • nemocniční pokoj
  Dětská psychiatrie v ČR: Rodiče se nebojí o zdraví dětí, ale o jejich životy

  Zdroj: zdavezpravy.cz, 20.05.2024
  „Každý pracovní den chodí deset a více žádostí o lůžko u nás,“ říká ředitel Dětské psychiatrické nemocnice Opařany Michal Goetz v rozhovoru pro Zdravé Zprávy s tím, že naprostá většina z nich ale skončí v pořadníku.

 • Dívka se učí
  V Praze se na střední nedostalo nejvíc dětí. Bojují s konkurencí odjinud

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 17.05.2024
  Dostat se v hlavním městě na střední školu je tradičně nejtěžší v republice. V Praze je největší převis zájemců. Kapacity tady oproti jiným regionům nestačí. Nikdo ale teď nemůže říct, jak to nakonec dopadne.

 • Dívka pracuje na počítači
  Za deset let přibylo krátkozrakých dětí o třicet procent, mohou za to displeje

  Zdroj: zpravy.aktualne.cz, 17.05.2024
  Počet dětí s krátkozrakostí, takzvanou myoptií, se za posledních deset let podle lékařů zvýšil o 30 procent. Jeden z hlavních faktorů zhoršení jejich zraku jsou obrazovky počítačů a mobilních telefonů, prevencí je naopak pobyt venku. Informovala o tom vedoucí lékařka centra kataraktové a refrakční chirurgie Očního centra Praha Andrea Janeková.

 • Kreditní karta
  Kdy mohou děti dostat od banky virtuální kartu a kdy plastovou

  Zdroj: idnes.cz, 16.05.2024
  Banky se předhánějí v nabídkách účtů pro děti. Nabízejí finanční příspěvky a samozřejmě i plastové platební karty. Vše vypadá skvěle. Problém ale nastává, když dítě kartu ztratí. To u dětí není nic neobvyklého.

 • Ruce drží květinu
  Vzniknou komplexní centra péče pro těžce nemocné děti. Myslí i na pečující

  Zdroj: novinky.cz, 16.05.2024
  Rodinám s dlouhodobě vážně nemocnými dětmi pomohou komplexní centra péče. Nová služba má zajistit kvalitnější péči o děti s život ohrožující diagnózou a odlehčit rodičům v náročné nepřetržité péči. Slibuje si to ministerstvo zdravotnictví. Ve velkém by mohla nová centra vznikat od příštího roku. Novela, která to umožní, čeká na schválení vládou.

 • Matka nese dítě v nosítku
  Devět z deseti matek pochybuje o tom, jestli jsou dobrý rodič, ukazuje průzkum. Může za to přetížení

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 15.05.2024
  „Na mateřství má každý názor, jak matky samotné, tak jejich okolí. Ukazuje se, že se mámy navzájem hodně soudí, v našem průzkumu se k tomu přiznalo víc než 90 % žen. Nejvíc odsuzují hrubé chování k dětem nebo zanedbávání,“ říká Laureen Höllge, která přišla do Houpaček představit výsledky průzkumu o mateřství.

 • Pásek
  Dvěma pětinám rodičů nevadí děti trestat vařečkou či páskem, ukázal průzkum

  Zdroj: idnes.cz, 15.05.2024
  Bití dítěte vařečkou či páskem je nepřijatelné pro tři pětiny českých rodičů. Fackování za neakceptovatelné považuje necelá polovina českých otců a matek. Pohlavkování vadí čtvrtině. Vyplývá to z průzkumu agentury agentury STEM/MARK a Centra Locika. Nepřijatelnost fyzického trestání dětí má ukotvit navrhovaná novela občanského zákoníku.

 • Smutná dívka
  Neúspěch u přijímaček? Hlavně děti neponižujte, počítejte s pláčem, radí rodičům expertka

  Zdroj: cnn.iprima.cz, 14.05.2024
  Ve středu se tisíce dětí dozví výsledky přijímacího řízení na střední školy. Je třeba počítat i se zklamáním, proto ředitelka pedagogicko-psychologické poradny Galina Jarolímková ve vysílání CNN Prima NEWS rodičům neúspěšných uchazečů doporučila, aby je hlavně podpořili a společně našli řešení. Je vhodné si zjistit, která škola má volná místa pro druhá a třetí kola.

 • Dívka sedí na závoře
  Zákon měl chránit děti před sexuálními delikventy. Teď hrozí jeho krach

  Zdroj: novinky.cz, 14.05.2024
  Původně měl začít platit už za pár měsíců. Teď ale hrozí, že se zákon na účinnější ochranu dětí před sexuálními delikventy nestihne do sněmovních voleb v příštím roce a takříkajíc spadne pod stůl.

 • Matka drží dítě v náručí
  Proč malé děti nejlépe spí vedle svých maminek

  Zdroj: novinky.cz, 13.05.2024
  Je normální a přirozené, že miminko usne, když je maminka nablízku. Devět měsíců strávilo v její děloze, kdy usínalo a probouzelo se za tlukotu srdce své matky. Je tedy samozřejmé, že mu to bude dělat dobře i po narození.

 • Chlapec hraje počítačovou hru
  První, na co bych se podíval, je omezení věku, říká o hrách pro děti Jarda Möwald z podcastu Quest

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 13.05.2024
  „Každá hra, která v Česku vychází, má své věkové doporučení, odkdy je vhodná. Některé hry existují s omezením tři plus a některé šest plus a na první pohled od sebe nejdou rozeznat. Věkový rating je první věc, na kterou bych se podíval, kdyby za mnou přišlo moje dítě s tím, že si chce hru stáhnout a začít hrát,“ říká v Houpačkách Jaromír Möwald, moderátor herního podcastu Quest.

 • učitelka ve třídě
  Dvojitá šichta pro učitele. Přibývá dětí s poruchami učení a pozornosti

  Zdroj: prahain.cz, 09.05.2024
  Stále více dětem na základních školách je diagnostikována některá z poruch učení, pozornosti, vnímání nebo chování. Podle psychologů může být na vině nadměrné používání moderních technologií i rodinné zázemí.

 • batole
  Proč je důležitá raná péče ukáže celý příští týden

  Zdroj: e-pardubicko.cz, 09.05.2024
  Celý příští týden je zasvěcen osvětové kampani - Týden rané péče. Od 13. do 19. května proběhne už 17. ročník. Jeho cílem je informovat, jak rodinám pečujícím o dítě s postižením pomáhá služba raná péče a proč je bez nadsázky životně důležité, aby vhodná podpora dítěte byla zahájena včas. A také jak klíčová je v tomto kontextu spolupráce rané péče s pediatry.

 • dívka s mikrofonem
  8. ročník celostátního festivalu ZUŠ Open

  Zdroj: tanecnimagazin.cz, 08.05.2024
  ZUŠlechťujeme uměním – pod tímto heslem opět od 23. května do 9. června ožijí v rámci celostátního festivalu ZUŠ Open stovky míst po celé republice hudebními koncerty, divadelními a tanečními představeními, výstavami i dalšími nejrůznějšími akcemi. Z jednodenního happeningu základních uměleckých škol (ZUŠ), který inicioval Nadační fond Magdaleny Kožené, se během osmi ročníků ZUŠ Open vyprofilovalo ve čtrnáctidenní celorepublikový profesionální festival, do kterého se pravidelně zapojují výrazné umělecké osobnosti, kulturní instituce i další festivaly.

 • matka s dítětem
  Psychika matky ovlivňuje fyzické zdraví dítěte, říká terapeutka

  Zdroj: flowee.cz, 08.05.2024
  Jak moc může matka ovlivnit vývoj svého potomka v prvních letech života? Nejen o tom jsme si povídaly s lékařkou a terapeutkou Markétou Kastnerovou, zakladatelkou Školy celostní a přírodní medicíny KAMATÉ.

 • žena se slepeckou holí
  Děti jsou leckdy statečnější než jejich okolí. Ředitelka mateřské školy popsala práci se zrakově postiženými

  Zdroj: flowee.cz, 06.05.2024
  I když se dítě se zrakovým postižení už narodí nebo ho dostihne během jeho kojeneckého až batolecího období, je to velmi náročná situace pro celou rodinu.

 • žena na vozíku
  Na výlet s handicapem. Děti si na výstavě vyzkoušejí, jak se žije na vozíku

  Zdroj: melnicky.denik.cz, 06.05.2024
  Jaké to je žít se zdravotním postižením, si vyzkoušeli čtvrťáci z mělnické základní školy Jaroslava Seiferta v pátek dopoledne v Regionálním muzeu v Mělníku. Interaktivní výstava nazvaná Lidé odvedle - neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem umožňuje nejen dětem vyzkoušet si na vlastní kůži manipulaci s invalidním vozíkem nebo si projít temný tunel znesnadňující orientaci.

 • psaní do sešitu
  Známky z úpravy sešitů o dítěti nevypovídají, ukazují spíš na zkostnatělost učitele

  Zdroj: medium.seznam.cz, 06.05.2024
  Kolegyně opravovala testy z matematiky a s úsměvem přinesla ukázat pololetní test jedné žákyně. Kromě hromady výpočtů byl po krajích plný obrázků zvířátek, nechyběl ani milý vzkaz paní učitelce. Obdobně vypadá i její sešit. A klidně má jedničku.

 • ADHD obrázek hlavy
  Hyperaktivita je dar i prokletí: ADHD očima psychologa

  Zdroj: medium.seznam.cz, 06.05.2024
  Hyperaktivita, to zní dost děsně. Alespoň když koukáte na nezvladatelné děti. Tuto nálepku má však dnes kdekdo.

 • Materiály ke zkoušce
  Čekání na výsledky přijímaček. Co dělat, když dítě tuší, že se mu testy moc nepovedly

  Zdroj: heroine.cz, 03.05.2024
  Tolik práce, nervů, stresu – a teď je po přijímačkách. Na výsledky si uchazeči počkají ještě tři týdny, do 15. května. Někteří už teď vědí, že se jim testy moc nepovedly. Jak zvládnout období, kdy už se nedá nic dělat, ale nervy pracují? Radí Tereza Tetourová, která pracuje v Centru LOCIKA a také jako školní psycholožka.

 • Zhroucený chlapec má hlavu v klíně
  Neviditelné děti: V Česku stále chybí specializovaná pomoc pro ohrožené děti

  Zdroj: denik.cz, 03.05.2024
  Narůstá počet dětí vystavených domácímu násilí. V roce 2023 Intervenční centrum – Spirála, Ústecký kraj, v regionu evidovalo na 291 ohrožených dětí – to je o 18 procent více než v roce předchozím.

 • Ležící novorozenec
  Noční chůvy se starají o děti i spánek rodičů

  Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 02.05.2024
  Řadu probdělých nocí po narození dítěte zná většina rodičů. Americké a britské rodiny našly způsob, jak nevyspalým matkám a otcům pomoci. Mají-li na to prostředky, najímají si noční chůvy. Jejich úkolem je během noci dítě nakrmit, přebalit a rodiče nechat vyspat.

 • Dítě hraje na tabletu
  Každá hodina na tabletu u šestiletých dětí zvyšuje riziko poruchy pozornosti. Mají si číst, věří psycholog

  Zdroj: irozhlas.cz, 02.05.2024
  Čtení s dětmi v raném dětství zvětšuje jejich slovní zásobu nutnou pro následné rozvíjení komunikačních schopností a fantazie. Projeví se to za 15 až 20 let v jejich schopnosti vypořádat se s větším množstvím literatury, třeba i té odborné. Důležitá je přitom pravidelnost četby při prohlížení obrázkových knih a ne už tolik jejich množství, říká v rozhovoru pro Radiožurnál klinický psycholog a psychoterapeut Radek Ptáček.

 • Děti v kostýmech
  Do školky chodí málo dětí. Rodiče jim tím zadělávají na problémy pro další život

  Zdroj: denik.cz, 30.04.2024
  Ačkoli se v roce 2017 zavedlo povinné předškolní vzdělávání na poslední rok před nástupem do školy, k výraznější předškolní docházce to nijak nepřispělo. Naopak se podle odborníků zvyšuje počet dětí, které do školky prakticky nechodí. Mezi regiony jsou obrovské rozdíly, absence předškolního vzdělávání nemá dopad jen na studijní výsledky, ale i celkovou životní a sociální situaci.

 • Lékař v roušce
  Pořád jsou nemocnice, kde vás vyhodí od rok a půl starého dítěte s tím, že „už je velkej“

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 30.04.2024
  „Kampaň nevyřeší vyhořelost zdravotníků, ale může zkusit něco malinko přenastavit. Jsou to často drobnosti. Lékařka si třeba nedovede představit, že u dítěte rodič může v nemocnici spát. Ale co když dáme vedle rozkládací křeslo? Že se nevejde? Co když tuhle skříň trochu posuneme? Jde o malé krůčky,“ říká Petra Sovová o kampani Být spolu je normální.

 • Titulní strana knihy
  Nová publikace radí teenagerům jak na úzkosti

  Zdroj: sancedetem.cz, 30.04.2024
  Mít dobré známky, držet krok se sociálními sítěmi, udržovat kamarádské vztahy… Takových výzev je dnes nespočet a je těžší jim čelit, pokud trpíte úzkostmi. Nová publikace nabízí způsob, jak s nimi pracovat.

 • Dívka s nadváhou
  Obézní děti nad 100 kilo? Často zajídají emoce, říká odbornice

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 29.04.2024
  Nadváha u dětí se promítá i do jejich vnitřního světa, v Česku jí trpí každé čtvrté dítě. K léčbě obezity pomáhají i motivační pohovory, vysvětluje psycholožka.

 • Matka se syny
  Nejlepší bylo, že můžu zkusit žít normálně, říká Dan, který žije jedenáctým rokem v pěstounské péči

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 29.04.2024
  „Jestli si dobře pamatuju, tak první odpověď na to, jestli chtějí kluci ke mě domů do péče, zněla ne. Byli ze všeho hodně vystrašení,“ vzpomíná Karolína Vránková. Jedenáctým rokem má v pěstounské péči bratry Dana a Samuela. „Pak ale byli u mě doma a hrozně moc se jim líbila moje kuchyň, to myslím hodně rozhodlo.“

 • těhotenské břicho
  Rizikové těhotenství: když se radost očekávání mění v obavy

  Zdroj: zdravizivot.cz, 25.04.2024
  „Pokud se u těhotné ženy objeví faktory, jež mohou ohrozit normální průběh těhotenství, a lékař uzná, že by nastávající matka neměla pokračovat ve výkonu svého zaměstnání, může jí uznat za dočasně pracovně neschopnu z důvodu rizikového těhotenství. V takovém případě je ženě vyplácena část mzdy v rámci nemocenského pojištění, se kterým se pojí dodržování stanoveného režimu, jehož součástí jsou i omezené vycházky,“ píše v úvodu zdravotnický web.

 • nešťastná žena
  Každá třetí Češka zažije domácí násilí, trpí každé desáté dítě

  Zdroj: novinky.cz, 25.04.2024
  Bezmála třetina českých žen je vystavena nějakému typu domácího násilí, z čehož trpí i nemalý počet dětí, popsala v úterý na tiskové konferenci vedoucí poradenského centra ROSA Branislava Marvánová Vargová. Traumatizovaným dětem mohou pomoci školy a zlepšit i jejich výsledky.

 • rodina na procházce
  Hostitelská péče je pro dítě šance na lepší život, upozorňuje organizace. Přínosy má i pro společnost

  Zdroj: forum24.cz, 25.04.2024
  V České republice je nyní 138 dětských domovů, ve kterých je zhruba 4200 dětí. V dětských domovech jich je v hostitelské péči zatím pouze 252, tedy 6 procent. Vychází to z průzkumu nadačního fondu S P O L U Ž I V O T, který se snaží zvýšit povědomí o tomto typu náhradní rodinné péče a zároveň chce poskytovat příležitosti potenciálním hostitelům a propojovat organizace zabývající se touto tématikou.