O čem se mluví

 • psychiatr
  Psychiatr Höschl: Dětských psychiatrů je jako šafránu. Poptávka po nich ale nesmírně vzrostla

  Zdroj: dvojka.rozhlas.cz, 15.09.2021
  Obor dětské psychiatrie se v tuzemsku potýká s obrovskými problémy. Komplikací je nejen nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců, ale i minimum vhodných zařízení pro léčbu dětí a dospívajících.

 • terapeut
  Dětská psychiatrická nemocnice v Opařanech je v ohrožení. Schází jí odborníci

  Zdroj: taborsky.denik.cz, 15.09.2021
  Dětská psychiatrická nemocnice (DPN) Opařany dlouhodobě bojuje s nedostatkem kvalifikovaného personálu. Největší specializované zařízení v Čechách se snaží problémy dlouhodobě hasit, řešení hledá kraj i ministerstvo.

 • měření cukru v krvi
  Dětská cukrovka mění život celé rodiny

  Zdroj: novinky.cz, 14.09.2021
  Onemocní-li diabetem dítě, zasáhnou opatření, která jsou nutná k léčbě této vážné autoimunitní choroby, do všech oblastí jeho života. V tom mu musí pomoci především rodina. Cukrovka 1. typu může propuknout i krátce po narození a takto postižených nejmenších dětí přibývá. Další výzvy pak pro rodiče i dítě představuje školní docházka a jiné aktivity.

 • plačící žena
  Věnujme odcházení stejnou pozornost jako příchodu na svět

  Zdroj: pardubickykraj.cz, 14.09.2021
  Minulý týden pořádala Oblastní charita Pardubice v prostorách ZUŠ Karla Malicha v Holicích odborný kongres o paliativní péči. Ta se zaměřuje na kvalitu života pacienta, který trpí nevyléčitelnou chorobou v pokročilém nebo terminálním stadiu.

 • žena a kojenec
  Za větší podporu pěstounské péče se postavil i senát, zbývá podpis prezidenta

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 13.09.2021
  Navýšení finanční odměny pro profesionální pěstouny, více peněz ústavům pro děti vyžadující okamžitou pomoc a postupné rušení kojeneckých ústavů schválili ve čtvrtek senátoři.

 • matka a dítě
  Tisíce rodin ročně potká úmrtí jednoho z rodičů. Ovdovělí rodiče jsou často bezradní a bez prostředků

  Zdroj: heroine.cz, 13.09.2021
  Ze dne na den se jim obrátí život vzhůru nohama. Netuší, co vše musí zařídit a jak se se ztrátou psychicky vyrovnat, řeší složité finanční situace, potřebují pomoc s hlídáním dětí…. Nadační fond Vrba vynakládá své prostředky i úsilí na podporu rodin po ztrátě jednoho z rodičů. Všem ale pomoci nedokáže.

 • dítě s mobilem
  Děti s mobily v ruce a vady řeči mají souvislost, varují experti. Problémů je třikrát více

  Zdroj: cnn.iprima.cz, 12.09.2021
  Drtivá většina ročních dětí má zkušenost s mobilem. Je dobře, když s ním malé dítě umí brzy zacházet? A jaké škody mohou mobily a tablety na dětech napáchat? Zeptali jsme se odborníků.

 • otec s dcerou
  Otcové a dcery: Proč je tatínek ten, kdo utváří sebevědomí i hodnotu ženství

  Zdroj: vlasta.cz, 12.09.2021
  První významný muž v životě ženy. Největší hrdina, větší než Superman. Světlo v temných chvílích i naděje v krizových situacích. Zrcadlo, v němž se dcery učí číst hodnotu ženství. Muž, který utváří jejich sebevědomí. Muž, který vyjadřuje podporu, chválí a důvěřuje jim. Otec, táta, tatínek.

 • Dítě si kreslí
  Zpátky k tužce aneb Proč je pro děti důležité psát rukou

  Zdroj: novinky.cz, 09.09.2021
  Že v době počítačů a chytrých telefonů v práci i doma málo píšeme rukou, nepřekvapuje. Svět dospělých je ale něco jiného než vývoj a růst dítěte a jeho schopností. A tady bijí odborníci na poplach. Zaznamenávání více či méně důležitých věcí perem nebo tužkou totiž rapidně klesá zvláště u mladé generace. Děti umějí ovládat tablety dřív, než začnou psát na papír. Ruční psaní má přitom v našem vývoji obrovský význam.

 • Váha a metr
  Toužila mít na váze číslo začínající trojkou. O svém boji s anorexií napsala knihu

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 09.09.2021
  Anna je dospívající, nepříliš sebevědomá dívka, která touží po dokonalosti. Skvělé studijní výsledky podle ní vyniknou pouze, když i její tělo bude dokonalé, tedy štíhlé a krásné. Anninu snahu, která se zvrtne do boje s anorexií, popisuje v knize Chuť prázdna mladá autorka Barbora Adamcová.

 • Dívka na trampolíně
  Dlouhá rodičovská dětem neprospívá, ukazuje výzkum

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 08.09.2021
  Dětem, které nastoupily do školky ve třech letech, se daří lépe než těm, které zůstaly výlučně v mateřské péči o rok déle. Ukazuje to studie zaměřená na dopady reformy rodičovského příspěvku z poloviny devadesátých let.

 • Žena v krizi
  Psycholog Daniel Štrobl: Dítě v krizi zrcadlí emoce svého rodiče

  Zdroj: denik.cz, 08.09.2021
  Úzkost, strach a panika. To jsou typické reakce na krizovou situaci. Psycholog Daniel Štrobl ale vysvětluje, že děti prožívají krize jinak než dospělí. U dětí je to svým způsobem jednoduché. Dítě prožívá krizové situace jako zrcadlo rodiče, odráží jeho emocionální stav. V momentě, kdy dítě vidí, že rodič je klidný, přistupuje k situaci s respektem, ví, co má dělat, a nehroutí se, tak se zpravidla taky nehroutí. V okamžiku, kdy propadne panice rodič, propadne panice i dítě.

 • Dítě si hraje
  Sociolog Prokop: Zabavit dávky pro dítě za přestupek rodiče je na hraně ústavnosti

  Zdroj: novinky.cz, 07.09.2021
  Novela zákona o dávkách hmotné nouze, přezdívaná třikrát a dost, může být přinejmenším na hraně ústavnosti. Z hlediska sociální a vzdělávací politiky navíc existují mnohem efektivnější a rychlejší řešení. V rozhovoru pro Novinky to řekl sociolog Daniel Prokop ze společnosti PAQ Research, který se dlouhodobě zabývá chudobou a vzděláváním.

 • Dívka drží kartu
  Jak naučit děti rozumně zacházet s penězi

  Zdroj: novinky.cz, 07.09.2021
  Naučit dítě hospodařit s penězi, aby neutrácelo za zbytečnosti, spořilo si a obecně si vážilo peněz, nemusí být vůbec složité. Je ale důležité s výchovou začít již od útlého věku, aby si dítě včas uvědomilo, že nic na světě není zadarmo a že pro každou výhodu je nutné vyvinout určité úsilí.

 • Těhotenské bříško
  Manuál České gynekologické a porodnické společnosti právem vyvolává odpor

  Zdroj: sancedetem.cz, 07.09.2021
  „Nechceme, aby péči v těhotenství poskytovali “taťkové”, ale profesionálové.“ Tak nazvala Česká ženská lobby otevřený dopis adresovaný České gynekologické a porodnické společnosti. Žádá v něm veřejnou omluvu a opravu problematického materiálu. V něm je registrující gynekolog popisován jako "rodič" a těhotné ženy přirovnává k "nezletilým dcerám".

 • Smutná dívka
  Pomočování nebo depresivní myšlenky. Dlouhodobý stres se podepisuje na stále více dětech

  Zdroj: irozhlas.cz, 06.09.2021
  Do ordinací dětských praktiků chodí rok od roku stále více dětí s bolestmi břicha, hlavy, poruchami spánku nebo nechutenstvím. Vyšetření žádný zdravotní problém ale neodhalí. Příčinou je totiž dlouhodobý stres. Vzestupný trend Radiožurnálu potvrdilo Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost i zástupci krizových linek a dětských psychiatrů.

 • Těhotná žena
  S tím, že si narozené dítě nenechám, jsem se smířila hned na začátku, říká náhradní matka

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 06.09.2021
  „Miminko jsem porodila přímo do náruče jeho opravdovým rodičům. Biologická matka stála připravená vedle mě. Položila si miminko na hruď a spolu s manželem si ho odnesli,“ popisuje Ivana Holubová porod dítěte, které odnosila jako náhradní matka neplodnému páru.

 • medvídek
  Lepší jeden opečovávaný plyšák než hromada zaprášených v krabici. Kolik hraček děti doopravdy potřebují?

  Zdroj: maminka.cz, 02.09.2021
  Odolat reklamám a smutným očím ratolestí žadonících o novou hračku není vůbec jednoduché. Kolik hraček vaši potomci opravdu potřebují a proč jim spíše škodíte, když pořídíte vše, na co si vzpomenou? Zeptali jsme se odborníků.

 • soudcovské kladívko
  Dotační řízení Ministerstva spravedlnosti na rok 2022 zaměřená na děti a mladistvé

  Zdroj: justice.cz, 02.09.2021
  Ministerstvo spravedlnosti ČR vyhlašuje Výzvu pro předkládání žádostí o poskytnutí dotace na aktivity realizované v dotačním roce 2022 a dotace na podporu poskytování probačních programů ve smyslu zákona č. 218/2003 Sb., o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy a o soudnictví ve věcech mládeže a o změně některých zákonů.

 • smutná dívka
  Následky covidu: Přibývá dětí a dospívajících s vážnými psychickými problémy

  Zdroj: cnn.iprima.cz, 01.09.2021
  V průběhu pandemie se mezi dětmi a dospívajícími zvýšil podíl těch, kteří se potýkají s vážnými psychickými problémy. Děti a mladiství měli kvůli vládním restrikcím také velmi omezený přístup k pomoci.

 • cola a chipsy
  Zdravotní ústav: Školní děti málo snídají a svačí, často odmítají oběd z jídelny

  Zdroj: tyden.cz, 01.09.2021
  Školní děti podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) často nesnídají a dopoledne dostatečně nesvačí. Některé navíc odmítají školní obědy a nahrazují je odpoledne nezdravým jídlem, což vede k nárůstu obezity v této věkové skupině.

 • Rodina na lavičce v přírodě
  Dovolená od digitálních zařízení

  Zdroj: sancedetem.cz, 01.09.2021
  S psycholožkou, paní doktorkou Michaelou Slussareff, jsme se tentokrát bavili o tom, proč je dobré vymanit se na dovolené z vlivu digitálních zařízení. Současně jsme došli k tomu, že ke zdravému vztahu člověk – digitální prostor, chvilkový detox na dovolené nestačí.

 • matka a dítě
  Ostravské Centrum provázení slaví první narozeniny novými prostory

  Zdroj: fno.cz, 31.08.2021
  Centrum provázení v Ostravě se po roce provozu stěhuje do nových, zrekonstruovaných prostor v přízemí Kliniky dětského lékařství Fakultní nemocnice Ostrava. Pracovnice centra jsou tak nablízku rodičům, kteří si od lékařů vyslechnou závažnou diagnózu svého dítěte nebo prožívají v souvislosti s jeho onemocněním náročné období.

 • pěst
  Česká intervenční centra se propojila s Nenech to být v boji proti domácímu násilí

  Zdroj: spolecenskaodpovednost.cz, 31.08.2021
  V roce 2020 se s žádostí o pomoc na intervenční centra v ČR obrátilo 9 053 osob a očekává se, že v roce 2021 toto číslo bohužel nebude nižší. Covidová opatření tak tvrdě dopadla na rodinný a partnerský život.

 • lékařské pomůcky
  Vzácná onemocnění mluví česky

  Zdroj: helpnet.cz, 30.08.2021
  Mezinárodní konsorcium Orphanet spustilo českou mutaci francouzského webového portálu o vzácných onemocněních.

 • žena a miminko
  V nemocnici nám předají nahé miminko, o zbytek se staráme sami, říká přechodná pěstounka

  Zdroj: plzenska.drbna.cz, 30.08.2021
  Poslanecká sněmovna schválila zákon, který omezí umisťování dětí do kojeneckých ústavů, nově do nich nebude možné umístit děti mladší tří let. Ústavní péče bude z části nahrazena podporou v biologických rodinách, péče o opuštěné děti však bude nově plně závislá na práci pěstounů. Lidka Boháčová je pěstounkou třicet let.

 • děti a mobil
  Hlavní je s dětmi o rizicích mluvit, říká vedoucí projektu E-Bezpečí

  Zdroj: vyskovsky.denik.cz, 29.08.2021
  S mobily a počítači, které se staly běžnou součástí života dětí, je spojena také řada nástrah. Co mohou rodiče dělat, aby rizika alespoň snížili, poradil vedoucí projektu E-Bezpečí Kamil Kopecký.

 • školák
  Nemáte na školní pomůcky či kroužky? Pomoci můžou peníze od státu

  Zdroj: http://tnbiz.cz, 29.08.2021
  Už za pár dní se do lavic vrátí menší i odrostlejší studenti. Řada rodin ovšem může i kvůli pandemii covidu zoufale shánět peníze na školní potřeby či na zájmové kroužky. Pomoci přitom může mimořádná dávka vyřizovaná na úřadu práce. Poradíme, jak o ni zažádat.

 • Dítě v přírodě
  Sportovní kroužky jsou výborné, ale přirozený pohyb je ještě důležitější

  Zdroj: vitalia.cz, 27.08.2021
  „Jestliže sedí dítě půl dne ve škole, mělo by se pro zdravý vývoj alespoň tři hodiny hýbat,“ říká fyzioterapeutka. Nezáleží podle ní na tom, jak se dítě hýbe, ale že se hýbe. Přemýšlíte, na jaký pohybový kroužek dítě přihlásit?

 • Dotek ruky
  Znovu učíme děti, že můžou spolužákovi dát ruku na rameno, říká terapeutka o situaci ve školách

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 27.08.2021
  „Před pandemií jsme s dětmi nejčastěji pracovali na vztazích ve třídě, řešili jsme různé spory a podobně. Teď se nám stává, že je v kolektivu i pět dětí, které jdou do úzkosti v momentě, kdy jen mají před ostatními říct, jak se mají,“ říká Aneta Zápotocká, terapeutka a lektorka primární prevence organizace Magdaléna.

 • srdce na dlani
  Nové prostory umožní ostravskému Centru provázení být rodičům vážně nemocných dětí blíže

  Zdroj: tisková zpráva Centra provázení, 27.08.2021
  Centrum provázení v Ostravě se po roce provozu stěhuje do nových, zrekonstruovaných prostor v přízemí Kliniky dětského lékařství Fakultní nemocnice Ostrava. Pracovnice centra jsou tak nablízku rodičům, kteří si od lékařů vyslechnou závažnou diagnózu svého dítěte nebo prožívají v souvislosti s jeho onemocněním náročné období.

 • Děti sportují
  Děti byly nevybouřené, kempy jim prospěly

  Zdroj: novinky.cz, 26.08.2021
  Zájem o doučovací kempy zdarma byl podle organizátorů přes léto enormní. Ministerstvo školství nabídlo dotace čtvrt miliardy až pro sto tisíc dětí. Kolik se jich ale táborů zúčastnilo a zda bylo vše v pořádku, resort vyhodnotí na podzim. Už teď ale zaznívají pozitivní ohlasy, především od lektorů, podle nichž se dlouhá covidová izolace a výuka z domova na dětech viditelně podepsaly.

 • Dítě jde s matkou a mají roušku
  Bez roušky zákaz, v jídelně stranou. Školy řeší, co s netestovanými dětmi

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 26.08.2021
  Učitelé se po prázdninách vracejí do škol a připravují se na fungování s protiepidemickými opatřeními. Musí vyřešit hlavně to, co udělají s dětmi, které rodiče odmítnou nechat otestovat nebo je nevybaví povinnou rouškou.

 • Dítě si hraje s učitelkou
  Děti ve školce od tří let? Podle studie se v dospělosti lépe uplatní na trhu práce

  Zdroj: zena.aktualne.cz, 26.08.2021
  Děti, které nastoupí do školky ve třech letech, mají větší šanci na lepší vzdělání i zaměstnání než děti, jež jsou doma o rok déle. Týká se to především dětí, jejichž matky mají nižší vzdělání. Uvádí to studie think tanku IDEA při Národohospodářském ústavu AV ČR.

 • Děti si hrají
  Nememorovat barvičky a zvířátka. Cizí jazyk by se děti měly učit podobně jako mateřský – poslechem

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 26.08.2021
  Děti by se na cizí jazyk měly ladit, jako to dělají u své mateřštiny. Tu dítě první rok, dva a někdy i tři jen poslouchá. Když důvěrně zná její intonaci a rytmus, teprve se zabývá slovíčky. „Když dítě ve svém mateřském jazyce poprvé promluví, už toho vlastně strašně moc umí,“ říká psycholingvistka a vedoucí laboratoře Speakin Lab Kateřina Chládková.

 • Učitel před třídou
  Jak v dětech vzbudit zájem o vědu? Pomoct by mohly speciální letní kempy pro učitele

  Zdroj: radiozurnal.rozhlas.cz, 24.08.2021
  I učitelé se někdy můžou vrátit do role žáků. Tak jako například na kempu Akademie věd ve Čtyřkolech na Benešovsku. Právě na něm si v minulém týdnu vyučující chemie a biologie zkoušeli experimenty, které pak snadno přenesou do svých hodin.

 • Chlapec běží za míčem
  Výchova čtyřletého šampiona. Nový film ukazuje, kam zajdou rodiče pro úspěch dítěte

  Zdroj: irozhlas.cz, 24.08.2021
  V Hlavní soutěži karlovarského filmového festivalu se během letošního 55. ročníku poprvé ukážou i dokumenty. Prvním z nich je od režisérky Eriky Hníkové, která ho ve Varech představila ve světové premiéře. Mladý pár v něm trénuje svého čtyřletého syna k vrcholové formě. Všechen čas, vlastní zájmy i vztahy s jinými lidmi přitom podřizuje neustálému rozvoji jeho fyzických i psychických schopností.

 • Peníze do prasátka
  Kapesné pro děti. Komu patří peníze na dětském účtu a jaký vybrat

  Zdroj: idnes.cz, 24.08.2021
  Blíží se začátek školního roku a tak i ve vaší rodině se možná diskutuje otázka jak s kapesným. Je lepší pokladnička nebo účet v bance? Zeptali jsme se odborníků a přinášíme přehled dětských účtů. Zeptali jsme se, jak peníze pro své ratolesti řeší šéfové bank.

 • Matka kojí dítě
  „Slabý mlíko“ neexistuje a krmit co tři hodiny je nesmysl. Kojení je umění, říká lékařka

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 24.08.2021
  „Na předporodní kurzy o kojení by měly kromě matek chodit i babičky. Aby dokázaly svoje dcery při kojení dostatečně podpořit a neříkaly pak ‚Jéje, ty pořád kojíš, to máš slabý mlíko!‘. Slabý mlíko neexistuje,“ říká vedoucí lékařka Národního laktačního centra Anna Mydlilová.

 • soudcovské kladívko
  O náhradní výživné se přihlásily dva tisíce rodičů

  Zdroj: cesivpravu.cz, 19.08.2021
  O náhradní výživné požádalo za první měsíc fungování 1 821 sólorodičů. V polovině případů úřady práce dávku schválily a vyplatily celkem 1,8 milionu korun. V průměru obdrželi žadatelé v červenci 1 930 korun.

 • manželský pár
  Syndrom zavrženého rodiče – negativní ovlivňování dítěte

  Zdroj: rodina.cz, 19.08.2021
  Jedním z negativních jevů, který se objevil v souvislosti s rozvodem, ale i rozchodem partnerů, kde jsou již děti, je Syndrom zavrženého rodiče.

 • žákyně v roušce
  Za jakých podmínek se vrátí žáci do škol? Brífink ministrů Vojtěcha a Plagy

  Zdroj: novinky.cz, 18.08.2021
  Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministr školství Robert Plaga (oba za ANO) a hlavní hygienička Pavla Svrčinová v úterý na společné tiskové konferenci představí protiepidemická opatření, která budou platit od září ve školách.

 • bezdomovec
  Rostoucí krize bydlení v Česku: V bytové nouzi je až 166 tisíc lidí, ukázala zpráva iniciativy

  Zdroj: byznysnoviny.cz, 18.08.2021
  Krize bydlení v Česku dál roste. V bytové nouzi je podle poslední zprávy iniciativy Za bydlení až 166 tisíc lidí, z toho až 51 tisíc dětí. Oproti předchozí analýze se situace opět zhoršila.

 • peníze
  Patron dětí jako oficiální neziskový partner filmového festivalu v Karlových Varech podpoří znevýhodněné rodiny

  Zdroj: karlovarska.drbna.cz, 17.08.2021
  Patron dětí bude jediným oficiálním neziskovým partnerem 55. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Charitativní projekt pomáhající zdravotně a sociálně znevýhodněným dětem bude mít při filmovém festivalu svůj Den Patrona dětí v úterý 24. srpna na karlovarské kolonádě.

 • děti na oslavě
  Děláme obrovskou chybu, když dětem všechno dáme, říká rodinný terapeut

  Zdroj: vitalia.cz, 17.08.2021
  Do jaké míry ovlivňují rodiče emocionální růst dětí a na co si při výchově dávat pozor? „V praxi například často vidím, co s dítětem provede předčasné umístění do jeslí nebo snaha rodičů udělat potomkům z dětství zábavní park,“ říká pedagog a lektor Jiří Halda.

 • dívka a matka
  Gramotnost v oblasti duševního zdraví je v ČR malá. Mnozí na sobě nepoznají ani vážnou nemoc, říká ředitel NÚDZ Winkler

  Zdroj: ekonomickydenik.cz, 17.08.2021
  Během covidu u nás trojnásobně přibylo depresí a dvojnásobně úzkostí. Ruku v ruce s tím narostl i počet lidí, kteří se se svými problémy neléčí. Neplatí to přitom jen o běžných duševních nemocech, ale i těch závažných, jako jsou psychózy a bipolární poruchy. Na vině je z velké části špatná zdravotní gramotnost, kdy onemocnění nerozpozná pacient, ale často ani jeho blízcí.

 • malé dítě
  Stát nebude během čtyř let posílat děti do kojeneckých ústavů. Musí najít 80 nových pěstounů

  Zdroj: irozhlas.cz, 16.08.2021
  Všechny děti do tří let by se od roku 2025 měly dostat z ústavů do náhradních rodin. Počítá s tím novela zákona, kterou v minulém týdnu schválili poslanci. Podle neziskové organizace Lumos žije v ústavech aktuálně 228 takto malých dětí. Je v Česku pro nejmenší děti ovšem dostatek pěstounů? S jakými výjimkami novela počítá? A zaniknou kojenecké ústavy úplně?

 • dítě vyplazující jazyk
  Děti ztratily režim a nevědí, co se sebou. Odešly do on-line světa, říká psycholožka

  Zdroj: zpravy.aktualne.cz, 16.08.2021
  Děti byly kvůli vládním opatřením většinu školního roku doma a učily se on-line, odříznuty od kamarádů a spolužáků. Podle psycholožky a dětské terapeutky Barbory Blažkové jim nyní chybí řád a smysluplné aktivity. "Děti samotné často hovoří o takové zvláštní rozplizlosti. Nevědí, co se sebou, co se životem, nemají režim, postrádají předvídatelnost a důvěru ve svět coby bezpečné místo," upozorňuje.

 • terapie
  „Právo být slyšeno má každé dítě schopné formulovat vlastní názor,“ vzkazuje Šimůnková lékařům

  Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 15.08.2021
  Nemocnice s dětskými psychiatrickými odděleními v Česku se rozcházejí v tom, jak při rozhodování o léčbě a hospitalizaci přistupují k názorům dětských pacientů. Podle zástupkyně ombudsmana Moniky Šimůnkové někdy jejich podíl na rozhodování zanedbávají. Vydala proto doporučení, které by mělo práva dítěte posílit a sjednotit postup zdravotníků.

 • děti u bazénu
  Jak zabezpečit zahradní bazén, aby se v něm děti neutopily

  Zdroj: vitalia.cz, 12.08.2021
  Stačí jen malý bazén, chvilka nepozornosti… Záchranné služby vyjíždějí často k tonoucím dětem. Na co si dát pozor a jak zajistit, aby byl váš bazén bezpečný?

 • invalidní vozík
  Srpen je měsícem SMA. Jak se žije pacientům s touto vzácnou nemocí?

  Zdroj: zena-in.cz, 12.08.2021
  Už od roku 1996 je srpen mezinárodním měsícem SMA. Vzácné vrozené onemocnění označované jako spinální svalová atrofie se často skloňuje v souvislosti s dětskými pacienty. O těch dospělých se mluví méně, přesto si zaslouží pozornost. I když jim postupný úbytek svalstva způsobuje řadu zdravotních obtíží, dokážou žít aktivně a odhodlaně překonávat nástrahy osudu.

 • kapačka
  Průlom pro české pacienty: rozcestník mapuje 6000 vzácných onemocnění

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 11.08.2021
  Život pacientů se vzácnými chorobami i práci lékařů usnadní česká verze portálu Orphanet. Nemocní vyhlíží také jednodušší přístup k lékům – novela zákona ale zatím leží ve Sněmovně.

 • schované dítě
  Učitelé by měli více odhalovat týrané děti. Pomoci jim má Karta identifikace ohroženého dítěte

  Zdroj: irozhlas.cz, 11.08.2021
  Karta identifikace ohroženého dítěte. Tak se jmenuje dokument, který má pedagogické pracovníky naučit, jak rozpoznat dítě, které potřebuje pomoc. Například týrané, zanedbané nebo zneužívané. Sadu znaků, podle kterých mohou učitelé poznat ohrožené dítě, chce ministerstvo školství rozeslat do škol během srpna, aby ji od září mohly využívat.

 • novorozenec
  Batole požaduje odškodnění. Otec nesměl kvůli covidu k porodu

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 10.08.2021
  Ondřej Pecák s partnerkou a také jejich malé dítě společně žalují náhradu nemajetkové újmy za to, že loni v dubnu kvůli mimořádnému pandemickému opatření Ministerstva zdravotnictví nemohl být otec u porodu.

 • kojenec
  Praha vítá plán na zrušení kojeneckých ústavů, náhradní kapacity rodinné a komunitní péče už v hlavním městě vznikají

  Zdroj: regionpraha.cz, 10.08.2021
  Páteční hlasování Poslanecké sněmovny, podle kterého mají v České republice od roku 2025 nejmenší děti do 3 let věku přestat končit v kojeneckých ústavech a dalších ústavních zařízeních, je v souladu s vizí, o kterou hlavní město dlouhodobě usiluje. Pokud novela projde Senátem, hlavnímu městu pomůže mimo jiné dostat do rodin děti z kojeneckého ústavu v Krči. Ten jako jediný v republice zřizuje přímo ministerstvo zdravotnictví, které odmítalo spolupráci na transformaci ústavu nebo jeho převzetí.

 • kojenec
  Umisťování dětí do kojeneckých ústavů má skončit do konce roku 2024

  Zdroj: idnes.cz, 09.08.2021
  Poslanci podpořili, že umisťování dětí do kojeneckých ústavů má skončit do konce roku 2024. Podpořilo to 99 ze 113 přítomných poslanců. Návrh nyní dostane k posouzení Senát. „Nastal čas na to, aby Česká republika neumisťovala dětí do tří let do ústavních zařízení,“ řekla před hlasováním poslankyně ANO Helena Válková.

 • učitel a žáci v rouškách
  Ředitelé škol už nechtějí uzavřené třídní skupiny

  Zdroj: novinky.cz, 09.08.2021
  Ředitelé škol pro nový školní rok odmítají návrh ministerstva zdravotnictví, aby se třídní kolektivy udržovaly bez kontaktu s ostatními třídami. Podle ředitelů by povinné dodržování této zásady významně ochromilo provoz škol.

 • u terapeuta
  Winkler: Covid nejvíc zasáhl psychiku mladých

  Zdroj: novinky.cz, 08.08.2021
  Více než rok trvající epidemie se nejvýrazněji podepsala na psychice ekonomicky ohrožených lidí, mladých rodin nebo studentů, kteří jsou na začátku kariéry. Podle nového ředitele Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petra Winklera zažívá společnost stále mnoho nejistot. A pokud by přišel další lockdown a restrikce, nemuseli by to už někteří ve zdraví ustát.

 • otevřená kniha
  Analýza: Studenti na hranici chudoby se snaží uživit na úkor studia, někteří proto školu nedokončí

  Zdroj: romea.cz, 08.08.2021
  Až 12.000 mladých v Česku si na studia na vysoké škole a na živobytí musí vydělávat z větší části či úplně samo. Rodina je nepodporuje. Na sociální stipendium dosáhne asi desetina těchto vysokoškoláků.

 • Kalkulačka
  Finanční a zdravotní gramotnost jsou jako sestry. Často chodí spolu

  Zdroj: idnes.cz, 05.08.2021
  Letní prázdniny bez lockdownů jsou výborná příležitost k návratu dětí a mládeže do fyzické a psychické kondice. Zdravěji jíst, více se hýbat a odpočinout si od online světa snižují podle odborníků rizikové chování v dospělém životě a zvyšují šance na úspěch. A to i finanční.

 • Hádající se pár
  Terapeut Honza Vojtko o patologických vztazích: Když mi ve vztahu není dobře, ale nedokážu z něj odejít

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 05.08.2021
  Od vztahu očekáváme většinou lásku, zázemí a oporu. I když těmito hodnotami náš vztah neoplývá, někdy v něm přesto zůstáváme. A někdy se dokonce opakovaně s partnerem rozcházíme a zase dáváme dohromady. Hranice mezi opravdovou láskou a závislostí v tu chvíli jako by zcela zanikla.

 • Předškolní chlapec
  Roste počet dětí, které hůře mluví. Důvod je překvapivý, rodiče to mohou změnit

  Zdroj: zena.cz, 04.08.2021
  Podle statistik v Česku přibývá dětí, které dochází na logopedii kvůli problémům s mluvením a výslovností. Specialisté se čím dál častěji setkávají s dětmi majícími neurovývojové poruchy jazyka a řeči, děti začínají později mluvit nebo je jejich řeč pro okolí obtížně srozumitelná. Rodiče v posledních letech možná i nevědomky své dítě vystavují něčemu, co vývoj řeči významně brzdí.

 • Smutný chlapec
  Lidé většinou vědí, co se jim stalo, ale chtějí to vytěsnit, říká psycholožka o dětských traumatech

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 04.08.2021
  Dětské trauma způsobují nejčastěji fyzické nebo psychické násilí, závislost rodičů na návykových látkách, nefunkční citová vazba nebo i kombinace čehokoliv z uvedeného. Pokud není adekvátně ošetřeno v dětství, mohou se jeho následky projevovat mnoho let i v dospělosti.

 • Žena drží dítě
  Ombudsman: Příspěvky pro přechodné pěstouny by se měly zvýšit

  Zdroj: advokatnidenik.cz, 03.08.2021
  Veřejný ochránce práv JUDr. Stanislav Křeček se dlouhodobě zabývá problematikou odměn pěstounů. V rámci legislativních doporučení za rok 2020 doporučil Poslanecké sněmovně, aby příspěvky pro pěstouny zvedla ze stávajících 20 000 korun měsíčně pro pěstouny pečující o jedno dítě na 27 000 korun. Úměrně tomu by se měly zvýšit i odměny pro pěstouny pečující o více dětí. V případě péče o děti s postižením navrhl ombudsman příspěvek 36 000 korun.

 • Dívka spí v posteli
  Expertka na spánek Lenka Medvecová Tinková: Nervózní rodič dítě neuspí

  Zdroj: denik.cz, 03.08.2021
  Kdo si to někdy zkusil, ví, o čem je řeč. Přimět malé dítěk spánku není nic jednoduchého. Medicínská spánková antropoložkaa zakladatelka projektu ProsímSpinkej.cz Lenka Medvecová Tinková upozorňuje mimo jiné třeba na důležitost takzvaných předspánkových rituálů.

 • Smutná dívka
  Komentář: Volby jsou za rohem, politici vyhlašují válku chudým

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 02.08.2021
  Pokud by snaha politiků řešit příčiny chudoby byla upřímná, prosadí v první řadě rovné šance na vzdělání pro malé děti. Místo toho budou chudé chytat do pastí jako králíky.

 • Dívka hraje na telefonu
  Je vaše dítě závislé na elektronice a sociálních sítích? Asi se budete muset změnit i vy

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 02.08.2021
  Během pandemie výrazně vzrostl počet dětí ohrožených závislostmi. A to nejen na alkoholu, tabáku a dalších drogách, ale také na elektronice, sociálních sítích, počítačových hrách a na mobilu. Pokud se toto stalo vašemu dítěti, cesta ze závislosti může být obtížná.

 • dívka u jídla
  Stále víc dětí si buduje poruchy příjmu potravy tím, že se snaží vyhnout všemu, co může být nezdravé

  Zdroj: hradec.rozhlas.cz, 15.07.2021
  Které děti jsou k poruchám příjmu potravy nejnáchylnější? Je poruchou i obezita? A je nějaká prevence pro děti dostupná online? Nebezpečné jídelní chování se podle odborníků často dědí a anorexie může mít svůj počátek i ve vegetariánství.

 • dospívající s lahví
  Sto tisíc mladistvých v Česku pije nadměrné množství alkoholu. Záchyt závislosti je hlavně na prakticích

  Zdroj: irozhlas.cz, 15.07.2021
  Kouření cigaret, užívání konopí nebo pití alkoholu - právě to jsou hlavní důvody, proč se podle lékařů Česko umísťuje na první příčce mezi evropskými zeměmi v podílu dětí a mladistvých, kteří mají zkušenosti s návykovými látkami. Situace se navíc zhoršila během koronavirové epidemie. Zachytit včas závislosti u dětí by měly praktickým lékařům pomoct vzdělávací kurzy.

 • prasátko na peníze
  Přídavky na dítě stoupnou a dosáhne na ně víc rodin

  Zdroj: penize.cz, 14.07.2021
  Zvýšení přídavků od července definitivně prošlo. Výraznější než dosud má být i zvýhodnění pro rodiče, kteří si vydělávají.

 • člověk pod vlivem alkoholu
  Ukradené dětství

  Zdroj: psychologie.cz, 14.07.2021
  Z dětí alkoholiků vyrůstají dospělí se zlomenou dětskou duší.

 • dívka
  Rodiny pečující o děti s handicapem čelí absurdním situacím

  Zdroj: a2larm.cz, 13.07.2021
  Problematika péče o děti s handicapem není populární téma politiků. Pečující žijí v neustálém střehu, bez možnosti odpočinku a musí se potýkat se špatně nastaveným systémem pomoci od státu.

 • ruce
  Fakultní nemocnice Ostrava má multidisciplinární tým duševního zdraví pro děti a adolescenty

  Zdroj: polar.cz, 13.07.2021
  Psychiatrické oddělení Fakultní nemocnice Ostrava nově poskytuje dětem a jejich rodinám kromě komplexních zdravotních služeb také služby sociální a pedagogické, které souvisejí se zajištěním a stabilizací duševního zdraví dětí a adolescentů. Cílem tohoto multidisciplinárního týmu je společné hledání způsobů, jak děti i jejich blízké podpořit ve vyrovnání se s jejich psychickou zátěží.

 • ruce
  Deprese a sebepoškozování. Kvůli covidu přibývá dětí s vážnými psychickými problémy

  Zdroj: cnn.iprima.cz, 12.07.2021
  Máme za sebou rok, který nikdo z nás dosud nezažil. Děti téměř nechodily do školy, neměly možnost věnovat se svým koníčkům, chodit na kroužky a musely značně omezit sociální kontakty. Podle ředitelky a zakladatelky Centra LOCIKA Petry Wünschové má tato skutečnost obrovský vliv na křehkou dětskou psychiku. Důsledkem je nárůst úzkostí, depresí a sklonů k sebepoškozování mezi dětmi a mladistvými.

 • prasátko a drobné
  Úřady budou moci nezaplacené pokuty strhávat z dávek, schválili poslanci

  Zdroj: idnes.cz, 12.07.2021
  Poslanci si došlápli na lidi, kteří neplatí pokuty za vybrané přestupky. Mají přijít o část doplatku na bydlení i o příspěvek na živobytí. Úřady jim z těchto dávek neuhrazené pokuty mají strhávat. Poslanci se kvůli tomu pohádali o situaci ve vyloučených lokalitách. „Nemůžeme přijímat protiromské zákony v této Sněmovně,“ řekl poslanec ČSSD Petr Dolínek.

 • dítě a kniha
  Sněmovna zachová dětské skupiny. Nezmění se na jesle a budou nadále i pro starší děti

  Zdroj: zpravy.aktualne.cz, 11.07.2021
  Sněmovna zachová dětské skupiny. Na jesle se nezmění a budou nadále i pro starší děti. Vyplývá to z poslanecké úpravy sporné vládní novely o přeměně dětských skupin na jesle, jak ji ve středu ve druhém čtení podala skupina zákonodárců vládních ANO a ČSSD a opozičních Pirátů, KDU-ČSL a STAN. O podobě předlohy bude moci dolní komora hlasovat v závěrečném kole příští týden.

 • noha v sádře
  Specifické zlomeniny i poranění hlavy. Lékaři se učí rozpoznat týrané děti

  Zdroj: dnes.cz, 11.07.2021
  Některá zranění jsou pro týrání malých dětí specifická. Rozpoznat je můžou lékaři, kteří jsou často jediní, kdo může zakročit a dětským obětem pomoct. I proto motolští radiologové připravili manuál, který zdravotníky učí, na jaká poranění si dávat pozor a co dělat, pokud pojmou podezření na týrání.

 • Dítě píše
  Na doučovací tábory zdarma nedorazila až čtvrtina dětí

  Zdroj: novinky.cz, 09.07.2021
  Rodiče dětí, kteří nestihli své ratolesti přihlásit na doučovací kempy financované ministerstvem školství, mají smůlu. Všechny jsou beznadějně zaplněné. O to větším překvapením je, že první dny od zahájení se organizátoři musí potýkat s vysokými počty dětí, které bez omluvy nepřijdou.

 • Děti ve škole
  Školní psychologové by se mohli dočkat jistoty. Ministerstvo připravuje změnu jejich financování

  Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 09.07.2021
  Školní psychologové by se mohli dočkat trvalých úvazků. Nově by tak nemuseli spoléhat na krátkodobé smlouvy, které jim skončí v momentě, kdy skončí i konkrétní projekty. Počítá s tím ministerstvo školství a vytváří nový model úvazků, podle kterého by byli psychologové placení ze státního rozpočtu.

 • Dítě si kreslí
  Specifický smysl pro humor i doslovné chápání. Na malé autisty můžou venku skutečně padat trakaře, říká odbornice

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 07.07.2021
  „Rozpoznat poruchu autistického spektra co nejdřív je zásadní. Když totiž dítě nastoupí do kolektivu bez podpory a bez správné diagnózy, je tu velké riziko, že selže a že se nedokáže zapojit,“ říká terapeutka Lenka Bittmannová z Národního ústavu pro autismus.

 • Děti se procházejí venku
  Děti nesmí v létě ztratit kontakt s ostatními, měly by se otrkat, říká pedagog

  Zdroj: idnes.cz, 07.07.2021
  Prázdniny začínají a rodiče často řeší, jak zabavit své ratolesti. Podle pedagoga volného času a ředitele Domu dětí a mládeže Kyjov Davida Hegedüse je nejlepší děti poslat mezi ostatní, nejlépe na nejrůznější formy táborů, aby se otrkaly a osamostatnily. „Rodiče by měli děti na tábory posílat co nejdříve a neváhat,“ uvedl v rozhovoru pro iDNES.cz.

 • batole
  Jak snadno na bezpečný domov pro malé děti?

  Zdroj: tehotenstvi.cz, 02.07.2021
  Domov je tam, kde je srdce… A kde mohou na kojence i batolata číhat rizika. Několika jednoduchými metodami naštěstí můžete proměnit váš dům na bezpečné útočiště. Ať už máte přítulné dítě, které by nejraději zůstalo zabaleno ve vaší náručí jako burrito, nebo už zvládá kvadrupedální chůzi, vyplatí se co nejdříve zabezpečit váš domov.

 • ruce na klávesnici
  Workshop v dětském domově: jak chodit v on-line světě-Kdo jsem?

  Zdroj: barrandov.tv, 02.07.2021
  Dne 22. června se konala online událost "Jak chodit v online světě", kterou pořádá IPYG, International Peace Youth Group (Mezinárodní mírová skupina mládeže), mírová organizace přidružená k HWPL (Heavenly Culture, World Peace, Restoration of Light).

 • hračky
  Děti vám to řeknou. O hře a stereotypech pohledem jich samotných

  Zdroj: heroine.cz, 30.06.2021
  Bájný řecký hrdina Achilles byl prý jako dítě ukrýván mezi děvčaty, aby ho jeho matka nemusela poslat do války. Mazaný Oddyseus před děti rozhodil tretky a mezi šperky pohodil i meč. Chopil se ho jen Achilles. Dnes by se tahle historka už neodehrála, o meč by se malý hrdina zřejmě přetahoval s několika malými hrdinkami. Ve vnímání genderově stereotypních hraček jsme se posunuli, ale že dětská hra v praxi není neutrální, vídáme u svých dětí na vlastní oči. Kdo dnes sahá po meči, a kdo po panence? Zeptali jsme se dětí samotných.

 • matka s dítětem
  Neviditelní rodiče samoživitelé vedou 210 000 českých domácností

  Zdroj: tojesenzace.cz, 30.06.2021
  Do skupiny samoživitelů spadá 210 000 rodičů, kteří pečují o více než 336 000 dětí. 90 % osamělých rodičů jsou ženy. Hloubková studie projektu Neviditelní ukázala, že stát stojí péče o tuto skupinu až 25,9 miliard ročně (dávky a nižší odvody do veřejných rozpočtů).

 • injekce
  Očkování dětí vyvolává spory v rodině, otec i matka se musí podle advokátů shodnout

  Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 29.06.2021
  Už prvního července se očkování proti covidu otevře další kategorii, a to dětem nad dvanáct let. Registrovat se budou moci on-line, stejně jako dospělí. Zapojí se ale jen ta očkovací centra, kde působí pediatr nebo mají poblíž dětské oddělení. Česká televize oslovila všechny kraje. Celkem budou mladí nad 12 let dostávat vakcíny na osmdesáti místech. O očkování mladších skupin se ale také vede řada sporů, a to zejména v neúplných rodinách. Některé matky nebo otcové mají obavu, že druhý rodič dítěti očkování odepře nebo ho naopak nechá očkovat bez jejich souhlasu.

 • dívka
  Diagnóza autismus je pro rodiče nejdřív šok, brzy ale zjistí, že jejich dítě není jen diagnóza, popisuje psycholožka Thorová

  Zdroj: plus.rozhlas.cz, 29.06.2021
  Když se řekne autismus, většina lidí si představí děti, které jsou nebezpečné sobě i svému okolí. Nebo naopak geniálního fyzika Sheldona Coopera z amerického sitcomu. Poruch autistického spektra je ale celá řada a modelový příklad člověka s touto diagnózou neexistuje. Sdílí ji lidé nadprůměrně inteligentní i ti s mentální retardací, komunikativní i uzavření, klidní i aktivní.

 • otec a dítě
  Otcové změnili v době koronavirových opatření názor na mateřskou dovolenou

  Zdroj: brnenska.drbna.cz, 28.06.2021
  V době pandemických opatření vzrostl počet otců, kteří by byli ochotni zůstat s dítětem doma. Zvýšil se také počet těch, kteří na mateřskou či rodičovskou dovolenou opravdu nastoupili.

 • nemocné dítě
  PIMS aneb dětský multisystémový zánětlivý syndrom – co je to a jak se léčí?

  Zdroj: rehabilitace.info, 28.06.2021
  Zřejmě neexistuje člověk, který by dnes ještě neslyšel o infekčním onemocnění virového původu COVID-19 , způsobené koronavirem SARS-CoV-2. Respirační onemocnění, které tak významně změnilo životy nás všech, ať už jsme je prodělali nebo ne, asi netřeba dále představovat.

 • školáci
  Stamiliony měly pomoci dětem, které vypadly z výuky. Dotace ale minula cíl

  Zdroj: eduin.cz, 27.06.2021
  Josef Mači shrnuje, jak dopadla výzva, která měla poskytnout prostředky na letní doučovací kempy pro děti, které měly složitější přístup ke vzdělávání v době uzavření škol kvůli koronavirové pandemii.

 • prasátko a drobné
  Náhradní výživné: kdo má nárok a co si připravit k žádosti?

  Zdroj: cesivpravu.cz, 27.06.2021
  Od příštího měsíce budou moct samoživitelé, jejichž expartner neplatí výživné na společného potomka, požádat o pomoc stát. Bude k tomu stačit, aby sólorodič podal na dlužníka exekuční návrh. Neuhrazené alimenty, které se exekutorovi nepodaří vymoct, pak matce či otci doplatí po dobu dvou let příslušný Úřad práce. Stát pak bude částku po neplatiči sám vymáhat.

 • Dívka drží jablko a koblihu
  Léčíme i děti, které za pandemie přibraly desítky kilo, říká specialistka

  Zdroj: idnes.cz, 24.06.2021
  Děti v Česku tloustnou dlouhodobě, pandemie koronaviru a s ní spojená omezení ale tento trend ještě zhoršila. To, že děti musely být doma, nechodily do školy a neměly sportovní kroužky, vyústilo podle dosavadních studií v další nárůst jejich hmotnosti.

 • Pěst
  Nefackujete kolegy v práci, kamarády ani partnery. Pro děti by to mělo platit především

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 24.06.2021
  Dvě třetiny českých rodičů při výchově dětí používají fyzické tresty. Skoro polovina Čechů facku nebo plácnutí za fyzický trest vůbec nepovažuje. „Podle statistik jsou nejvíc bity děti do tří let. To je ale doba, kdy jsou obzvlášť zranitelné a ještě těžko regulují svoje chování. Mají kvůli svému nízkému věku taky malou šanci pochopit, proč je trestáme,“ říká psychoterapeutka Petra Wünschová.

 • Dítě o berlích
  Přibývá dětských úrazů. Pandemie se podle lékařů negativně projevila na síle i soustředěnosti

  Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 23.06.2021
  Dětští traumatologové na svých odděleních v současnosti pozorují až o desítky procent víc úrazů. Roli nehraje jen sezonnost a teplé počasí, se kterými přibývá zranění každoročně. Statistiky začaly na řadě míst strmě růst po rozvolnění protiepidemických opatření. Podle lékařů se tak u dětí projevuje téměř roční výpadek pohybových aktivit, na které byly před pandemií zvyklé.

 • Plačící dívka
  „Nezlobte se, máme plno“. Dětské psychiatrii zoufale chybí lůžka i lékaři, stav pacientů se mezitím zhoršuje

  Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 23.06.2021
  Dětská psychiatrie hlásí akutní nedostatek lůžek i doktorů. Na termín v ambulanci nebo na lůžko v léčebně čekají děti i dlouhé měsíce. Stav malých pacientů se navíc během čekací doby rapidně zhoršuje. Ministerstvo zdravotnictví řešení hledá, ale stále ho nemá. V posledních měsících přitom, zejména kvůli covidu, evidují pedopsychiatři velký nárůst úzkostných poruch, depresí, sebepoškozování i dětských sebevražd.

 • Dívka pracuje na počítači
  Britské děti mohou nechat odstranit své nahé fotky a videa z internetu. Služba má zabránit zneužívání

  Zdroj: irozhlas.cz, 23.06.2021
  Britské děti do 18 let mohou prostřednictvím nové služby nahlásit své nahé fotografie a videa, jichž si všimnou na internetu. Mohou tak zablokovat jejich sdílení nebo mu předejít. Služba spuštěná v úterý je první svého druhu a nabízejí ji Nadace pro sledování internetu (IWF) a charitativní organizace Childline, uvedla nadace Thomson Reuters Foundation.