O čem se mluví

  • Sklenice piva
    Zkušenost s opilostí má v jedenácti letech každé desáté dítě, přitom hrozí trvalé následky. Odborníci radí, jak se jako rodiče zachovat

    Zdroj: zena-in.cz, 26.07.2024
    České děti začínají s pitím alkoholu ve srovnání s ostatními členskými zeměmi Evropské unie jako první. Poprvé ho ochutnají kolem jedenáctého roku věku. A pravidelně ho pak podle Světové zdravotnické organizace konzumuje zhruba 17 % třináctiletých a na 30 % patnáctiletých dětí. Proč lékaři bijí na poplach a jak s dětmi o alkoholu hovořit?

  • Děti v písku na pláži
    Čepice na hlavách a vrstvy opalovacího krému napomáhají přehřátí, varuje pediatrička

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 26.07.2024
    „Děti většinou snášejí vedro líp než dospělí, ale jsou mnohem křehčí. Mimo jiné se rychleji přehřívají, nepijí ideálně a hodně se potí. Rodiče do toho navíc vstupují s různými ochrannými pomůckami, kterými můžou situaci zhoršit,“ říká dětská lékařka Lucie Mynářová.

  • Rodiče vedou dvě děti za ruce
    Oddlužení za tři roky, jednodušší proces pěstounství. Pavel podepsal novely

    Zdroj: idnes.cz, 25.07.2024
    Doba oddlužení se od srpna nově zkrátí z nynějších pěti let na tři roky pro všechny dlužníky. Zavádí to změna insolvenčního zákona, kterou podepsal prezident Petr Pavel. Další jím podepsaná novela má přispět ke zvýšení počtu pěstounů, a to zjednodušením procesu posuzování zájemců o pěstounství. Pavel také podepsal desetinásobné zpřísnění postihu za nezaevidování léků v lékárnách.

  • Budova první pomoci
    Jako náraz auta do zdi. Experti varují děti a teenagery před elektrickou šlehou

    Zdroj: denik.cz, 25.07.2024
    Každoročně se v Česku poraní elektrickým proudem asi čtyři sta lidí, z toho 170 dětí. Pokud člověk zásah přežije, lékaři umí zázraky. Léčba je ale dlouhá a dotyčný se potýká s traumatem i celoživotními následky. Odborníci varují před velkým nebezpečím, kterému by se měli vyvarovat hlavně teenageři a děti, které léto láká k dobrodružstvím.

  • Strom u vody
    „Sem mohou děti přijít umírat.“ V Brně otevřeli první dětský hospic

    Zdroj: novinky.cz, 24.07.2024
    Před patnácti lety umírala na dětské jednotce intenzivní péče malá Julie. Její rodina si tehdy řekla, že musí udělat vše proto, aby rodiče v podobné situaci mohli své děti vyprovodit na poslední cestu v důstojném prostředí. A tento týden se jejich sen zhmotnil do podoby prvního dětského hospice v Česku - Domu pro Julii.

  • Fotka z ultrazvuku
    O ztrátě svých dětí chtěla mluvit. Dnes pomáhá rodičům se stejným osudem

    Zdroj: novinky.cz, 24.07.2024
    Sama si prošla dvakrát ztrátou miminka. Když si o tom chtěla povídat, okolí sklopilo oči a nevědělo, co říct. Vlastní zkušenosti, touha po informacích i uzavření ji dovedly až do organizace Dítě v srdci. Tam nyní pomáhá dalším rodičům, kteří o své děti přišli. Hostem podcastu Po mateřských stopách je Adéla Hendrychová.

  • Dva chlapci čtou knihu
    Aby děti četly, potřebují vidět, že sami čteme, říká spoluautorka projektu Mravenčí chůva

    Zdroj: irozhlas.cz, 23.07.2024
    Marie Podvalová vystudovala speciální pedagogiku a pracovala jako logopedka. Ráda pracuje na smysluplných projektech a jeden takový se svojí kamarádkou Julií vytvořila během covidu. Jmenuje se Mravenčí chůva. Společně čtenáře provází světem současné literatury pro děti. A jak děti, tak i dospělí se mohou s Mravenčí chůvou zapojit také do akce Pročtené léto. Jaký je rozdíl mezi tím, když si děti čtou samy, a když jim čtou dospělí?

  • Děti pracují na digitálních zařízeních
    Zneužívání dětí na sítích přibývá i kvůli naivním rodičům

    Zdroj: seznamzpravy.cz, 23.07.2024
    Děti jsou na internetu stále častěji oběti sexualizace. K růstu případů přispívají i rodiče, bezpečné nemusí být ani zaběhlé sociální sítě.

  • Matka dává dítěti náplasti
    Nebezpečí hrozí i na zahradě. Úrazů u dětí je čím dál více, říká lékař

    Zdroj: seznamzpravy.cz, 22.07.2024
    Stačí chvíle a bezstarostné užívání léta se mění v drama. Úrazů u dětí stále přibývá a na vině může být i nedostatek pravidelného přirozeného pohybu. Rodiče by zároveň měli umět odhadnout, na jaké aktivity dítě stačí a kdy potřebuje trénink.

  • Matka a dcera tančí
    Matku máme v každé buňce. Vztah matka – dcera je jeden z nejsložitějších, který v životě zažijeme

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 22.07.2024
    „To, co žila moje máma, když jí bylo kolem třiceti, jako je teď mně, byl úplně jiný svět. Může vytvářet velké výzvy a překážky v komunikaci, když matka stojí za hodnotami, které jí dřív dobře sloužily, ale nám jsou dneska spíš na obtíž,“ říká psychoterapeutka a lektorka Alžběta Protivanská v Houpačkách o vztazích matek a dcer.

  • děti ve třídě
    Nejčastěji potřebují učitelé asistenta k dětem s poruchou chování

    Zdroj: novinky.cz, 19.07.2024
    Počty dětí s poruchou chování ve školách přibývá a ruku v ruce s tím se navyšují počty asistentů. Právě tyto děti obsluhuje nejvyšší počet asistentů pedagoga. Ale podle šéfky organizace SOFA zaměřující se na podporu inkluze ve školách Lenky Felcmanové by jich mohlo být i více. Při narůstajících problémech u dětí by také mohla částečně pomoci plánovaná změna učiva, kde se počítá i se zavedením výuky osobnostního a sociální rozvoje.

  • rodina
    Pěstounství je náročná služba. V těžkých situacích proto pomáhají doprovázející organizace

    Zdroj: budejovice.rozhlas.cz, 18.07.2024
    Pěstounská péče je termín skloňovaný v poslední době v Česku ve všech možných pádech. Stát se totiž snaží omezit ústavní péči a naopak podporovat náhradní rodinnou péči o děti. Lidé, kteří se rozhodnou stát pěstouny, musí ale splnit řadu podmínek. Na druhou stranu také získají zázemí v takzvaných doprovázejících organizacích.

  • matka s dítětem
    Obavy a stesky nevidomých matek

    Zdroj: medium.seznam.cz, 18.07.2024
    Matky, které jsou nevidomé, čelí specifickým výzvám při péči o své děti. Často vyvíjejí kreativní a efektivní metody, jak tyto výzvy překonat. Ale také čelí různým komunikačním výzvám mezi intaktní veřejností a nimi.

  • slepá žena
    Výlet do světa lidí s hendikepem. V Olomouci otevřela nevšední výstava

    Zdroj: olomoucky.denik.cz, 18.07.2024
    Vyzkoušet si český znakový jazyk, chůzi s bílou holí, jízdu na takzvaném handbiku nebo třeba orientaci v temném tunelu a vypořádat se se situacemi, které každý den prožívají lidé s postižením, mohou návštěvníci nové interaktivní výstavy ve Vlastivědném muzeu Olomouc (VMO). K dispozici tam mají sedm stanovišť.

  • chlapec v přírodě
    Zvládání neurovývojových poruch chce čas a trpělivost

    Zdroj: idetskysluch.cz, 17.07.2024
    Dětský svět je plný fascinujících proměn a úžasných objevů. Každý den přináší nová dobrodružství a s nimi i výzvy, které je nutné zdolávat. Pro některé děti však cesta vývoje zahrnuje i překážky v podobě neurovývojových poruch. Tyto poruchy, mezi které patří například dysfázie, poruchy komunikace, autismus či ADHD, ovlivňují způsob, jakým mozek zpracovává informace a řídí chování jedince.

  • černá kniha a květina
    Sebevraždy stojí za každým čtvrtým úmrtím mladých Čechů, upozorňují odborníci

    Zdroj: denik.cz, 17.07.2024
    Sebevražda je příčinou každého čtvrtého úmrtí mezi mladými Čechy ve věku 15 až 29 let. Vyplývá to z reportu vypracovaného odborníky státních institucí. Mladí často volají na Linku bezpečí nebo kontaktují Toxikologické informační středisko.

  • pacient a zdravotník
    Dětská paliativní péče v ČR má nakročeno stát se lídrem nejen v Evropě

    Zdroj: tribune.cz, 16.07.2024
    Na pozvání Nadace rodiny Vlčkových přijeli poprvé do Česka světoví experti na dětskou paliativní péči (DPP) s komplexním vzdělávacím programem Education in Palliative & End-of-Life Care (EPEC) for Pediatrics. Tato největší vzdělávací akce dětské paliativní péče se konala v Praze od 3. do 7. června 2024 za účasti více než stovky pečujících převážně z ČR, ale i ze Slovenska a Ukrajiny.

  • Chlapec na trávníku
    Dítě z dětského domova není žádná prošlá potravina, kterou můžu odnést a vrátit, říká Veronika Kašáková

    Zdroj: radioprostor.cz, 15.07.2024
    Říká se, že dítě z dětského domova přijde o domov dvakrát – co s ním odchod z dětského domova udělá? Veronika Kašáková je česká modelka, zakladatelka Nadačního fondu Veroniky Kašákové a především žena s velkým srdcem. S Markétou Rachmanovou se v pořadu O všem bavily o jejím životě v dětském domově i mimo něj i o osvětě a pomoci, kterou se svým nadačním fondem poskytuje.

  • učitelka a třída
    Část škol přijde o ukrajinské asistentky

    Zdroj: seznamzpravy.cz, 15.07.2024
    Dosud mohly peníze na ukrajinské asistentky pedagoga čerpat základní a mateřské školy s alespoň deseti uprchlíky. Nově jich musí být ve škole minimálně deset procent z celkového počtu žáků.

  • plačící žena
    Pláč je zdravý a bolest přirozená. Nejhorší je zamést trable pod koberec, říká psycholožka Plíčková

    Zdroj: radioprostor.cz, 15.07.2024
    Život někdy přináší těžké zkoušky, které nás mohou zasáhnout kdykoliv a jakkoliv. Tragické a nečekané události, jako je například ztráta blízké osoby, nás mohou snadno vykolejit a způsobit hlubokou bolest.

  • Člověk na vozíčku
    S handicapem do běžné třídy. Rodiče se bojí zbytečně, pomáhá to všem, říká ředitel

    Zdroj: zpravy.aktualne.cz, 12.07.2024
    Počet žáků s nejrůznějšími handicapy roste, místa ve speciálních školách ale nedostačují. Řešením může být zřízení speciálních tříd na běžných základních školách, o to však mnoho obcí nemá zájem. Bojí se i rodiče. Existují však výjimky. Aktuálně.cz navštívilo školu, kde se už osm let daří propojovat výuku žáků se zvláštními potřebami a těch z běžných tříd.

  • Dívka s nákupními taškami
    Úkol pro rodiče. Musejí své děti naučit zacházet s penězi

    Zdroj: seznamzpravy.cz, 11.07.2024
    Češi pravidelně spoří i investují. Výrazný pokles inflace je v tomto trendu ještě podpořil. Většina z nich každý měsíc odkládá pro případ nečekané události do 2500 korun.

  • Rodiče chovají dítě
    Češi jsou čím dál více tolerantní. Tři pětiny lidí míní, že rodiče nemusí být manželé

    Zdroj: magazin.aktualne.cz, 11.07.2024
    Podle víc než tří pětin Čechů a Češek není nutné, aby rodiče dětí byli manželé, pokud rodina žije pohromadě. Rozvod v případě nefunkční rodiny považuje za přijatelné řešení 85 procent lidí. Téměř polovina dotázaných míní, že manželství by měly mít možnost uzavírat i stejnopohlavní dvojice. Ukázal to průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění. Od března do června odpovídalo 951 lidí nad 15 let.

  • Matka drží dítě v náruči
    V šestinedělí jsem dopadla na úplné dno, pochybovala jsem o tom, že to zvládnu, říká Nikola Čechová

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 10.07.2024
    „Čekala jsem, že budu trpělivější. Vůbec mě dopředu nenapadlo, že by mě mohlo dlouhé uspávání dítěte takhle triggerovat,“ hodnotí první čtyři měsíce svého mateřství Nikola Čechová. „Velká výhra je, když zjistím, že něco na syna funguje. I když se všechno zase brzy úplně změní,“ dodává.

  • Rodina se dvěma dětmi
    Ideální jsou dvě děti, mámou by se žena měla stát do 29 let, myslí si Češi

    Zdroj: idnes.cz, 10.07.2024
    Rodinu se dvěma dětmi vidí jako ideál necelé tři čtvrtiny Čechů a Češek, necelá čtvrtina pak preferuje rodinu s více potomky. Šesti procentům dotazovaných se nejvíce zamlouvají rodiny s jedním dítětem, vyplývá z šetření CVVM Sociologického ústavu Akademie věd ČR, které se zaměřilo na téma partnerství, rodičovství a manželství.

  • Vybavení k počítači
    Od online hraní je krůček k hazardu. Opatrnost je namístě, radí odborníci rodičům

    Zdroj: magazin.aktualne.cz, 09.07.2024
    Jsou vaše děti často online? Víte, jaké hry na internetu hrají? A jste si jistí, že v nich zbytečně neutrácí své úspory? S rostoucími možnostmi světa internetu totiž narůstají i jeho hrací příležitosti a rizika. I samotné děti a dospívající přitom vnímají, že i za běžné nákupy v aplikacích, na internetu nebo za online hry utrácí příliš peněz. Odborníci radí, na co si mají rodiče dát pozor.

  • Děti čtou v mapě
    Letos na letní tábor jede až čtvrt milionu dětí. Dvoutýdenní pobyty podražily o 5 až 7 procent

    Zdroj: irozhlas.cz, 09.07.2024
    V Česku v poslední době roste zájem o letní tábory. Letos na ně v Česku podle Asociace dětské rekreace jede až čtvrt milionu dětí. Zájem v posledních letech roste a oproti období před 20 lety je až dvojnásobný. Pořadatelé ale zároveň hlásí rostoucí náklady, kvůli kterým musí zdražovat. „Dvoutýdenní tábory oproti minulému roku zdražily o pět až sedm procent,“ uvedl pro Radiožurnál ředitel kanceláře České rady dětí a mládeže Ondřej Šejtka.

  • Děti stojí u malířského plátna
    Mimoškolní aktivity musí být pro děti dobrovolné. Pomoct můžou zkušební lekce i trhy, radí odbornice Dočkalová

    Zdroj: plus.rozhlas.cz, 08.07.2024
    Prázdniny začaly, ale učení nepřestává. I když děti nesedí ve školních lavicích, stále objevují svět a rozvíjejí své dovednosti. Jak mají rodiče pomoct dětem najít dobré volnočasové aktivity? „Musíme se dětí ptát, co chtějí. To, co jsem chtěla dělat v dětství já, neznamená, že bude chtít dělat i dítě,“ vysvětluje v podcastu Reparát Jolana Dočkalová z Asociace neformálního vzdělávání.

  • Dvě dívky sedí v přírodě
    Vědci roky zkoumali, jak často děti lžou. Zjistili, proč jsou některé upřímnější

    Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 08.07.2024
    Sociální prostředí a styl výchovy mohou mít poměrně velký vliv na to, jak často děti lžou. Ukázaly to výsledky studie vědců z univerzit ve Würzburgu, Bonnu a Oxfordu, kteří vyzpovídali více než šestnáct set rodin a zkoumali chování školních dětí a jejich rodičů. Děti se mohou naučit být upřímnější, když kolem sebe mají bezpečné prostředí a zažijí přijetí. O výsledcích výzkumu informovala agentura DPA.

  • záda
    Bolestí zad se nezbaví už do konce života. Včasná diagnóza v dětství tomu mohla předejít

    Zdroj: novinky.cz, 05.07.2024
    Vadami páteře trpí jedno z 10 dětí. Pozdní diagnózy mohou vést k celoživotní chronické a zhoršující se bolesti i k mnohým omezením. O problematice nám přišel do studia povyprávět Tadeáš Řáha, který má vlastní zkušenosti s Scheuermannovou chorobou. Svůj život nyní zasvětil osvětě a na všechny rodiče apeluje, aby své děti nechali řádně vyšetřit.

  • dítě s jídlem
    Obědy zdarma zlepšily dětem výsledky, ale hladových máme více, popsal ředitel školy

    Zdroj: novinky.cz, 05.07.2024
    Dotace na obědy pomáhají vybraným dětem začlenit se mezi spolužáky a prokazatelně zvyšují jejich školní úspěchy. Žáků, kteří by takovou podporu potřebovali, je ale jen v kraslické základní škole v Dukelské ulici násobně více, popsal Novinkám ředitel školy Jan Kuzebauch. Také podle agentury PAQ Research by se měla podpora obědů zdarma posílit. Mezinárodní výzkumy jejich prospěšnost potvrzují.

  • studentka
    MŠMT představilo opatření k podpoře duševního zdraví dětí

    Zdroj: msmt.gov.cz, 04.07.2024
    Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy představilo opatření zaměřená na podporu duševního zdraví a well-beingu dětí a žáků. Tato opatření mají za cíl vytvořit prostředí, ve kterém se děti a žáci budou cítit dobře a budou schopni dosahovat svého maximálního potenciálu. Opatření navržená MŠMT jsou navázána na Strategii vzdělávací politiky ČR do roku 2030+.

  • fotbalista
    Výchova nadaných dětí v Čechách. Podpora je náročná, ale vyplatí se. Pozor na necitlivé trenéry a eustres

    Zdroj: iglanc.cz, 04.07.2024
    Talent je jako malé semínko, které může díky správným podmínkám vyklíčit v něco mimořádného. Ale není to zadarmo. Rozkvět tohoto semínka a prosperita samotné rostliny závisí na spoustě dalších faktorů. Jakých?

  • děti na trávníku
    Jak v pohodě zvládnout první tábor? Nestresujte dítě vlastními obavami a připravte zásobu pohledů

    Zdroj: maminka.cz, 02.07.2024
    Čeká vaše dítě první letní tábor? Poradíme vám, na co dát pozor, jak sebe i dítě připravit, co neslibovat a jak na to, aby se dítě vrátilo domů šťastné a spokojené.

  • školní vzdělávání
    S handicapem do běžné třídy. Rodiče se bojí zbytečně, pomáhá to všem, říká ředitel

    Zdroj: zpravy.aktualne.cz, 02.07.2024
    Počet žáků s nejrůznějšími handicapy roste, místa ve speciálních školách ale nedostačují. Řešením může být zřízení speciálních tříd na běžných základních školách, o to však mnoho obcí nemá zájem. Bojí se i rodiče. Existují však výjimky. Aktuálně.cz navštívilo školu, kde se už osm let daří propojovat výuku žáků se zvláštními potřebami a těch z běžných tříd.

  • lékařské vyšetření
    Snížená inteligence a vrozené vady. Nešpor popsal, co hrozí dětem, když matky pijí alkohol

    Zdroj: cnn.iprima.cz, 01.07.2024
    Jestliže žena pije alkohol během těhotenství, vystavuje své nenarozené dítě riziku vrozených vad, ale i méně nápadných poškození. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl psychiatr a specialista na léčbu návykových nemocí Karel Nešpor. Za vysokou konzumaci alkoholu u žen podle něj může kombinace reklamních kampaní, které jsou na ně často cílené, a cenová dostupnost alkoholu.

  • lékař
    Pohotovost v létě: rodiče by to zvládli doma, ale radím jim "Doktor Google". MUDr. Boček o dětech, dospělých a onkologii

    Zdroj: radioprostor.cz, 01.07.2024
    MUDr. Pavlu Bočkovi z Motolské nemocnice prošlo rukama nespočet dětských pacientů. V roce 2009 založil Občanské sdružení Sluneční paprsek, jehož cílem je alespoň částečně vracet do běžného života děti po onkologických a dalších závažných onemocněních. Právě o tom a o práci lékaře mluvil s Markétou Rachmanovou v pořadu O všem.

  • Děti v přírodě
    Dětský tábor coby volno pro rodiče? Klidné léto zajistí i opomíjené maličkosti

    Zdroj: cnn.iprima.cz, 27.06.2024
    Táborová sezóna je nejen pro děti plná zábavy a dobrodružství. Rodiče se totiž dočkají kýženého času, kdy jim dočasně odpadne nepřetržitá starost o jejich ratolesti. Aby tento čas byl skutečně bezstarostný, je potřeba vzít při plánování těchto aktivit v úvahu především aspekty spojené s bezpečností dětí. Často jde přitom o maličkosti. Jak je to například s pojištěním?

  • Vstup do budovy urgentního příjmu
    Každý urgentní příjem by měl mít i pohotovost, Válek představil novelu zákona

    Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 26.06.2024
    U každého urgentního příjmu v nemocnici by nově měla být i pohotovost. Nyní chybí asi u dvanácti z devadesáti nemocničních urgentních příjmů. Novelu zákona o zdravotních službách, která povinnost jejich zajištění převádí z krajů na zdravotní pojišťovny, představil ministr Vlastimil Válek (TOP 09). Novela také zavádí komplexní centra pro nejvážněji nemocné děti, které vyžadují celodenní péči rodičů, nebo upravuje, za co mohou pacienti v ordinacích platit. Platnost novely navrhuje ministerstvo zdravotnictví (MZd) od roku 2025, záležet ale bude na legislativním procesu.

  • Dívka s brýlemi
    Krátkozrakých dětí je v Česku už 200 tisíc. Viníci jsou všude kolem nás

    Zdroj: seznamzpravy.cz, 25.06.2024
    Data ukazují, že za poslední dekádu přibylo krátkozrakých dětí zhruba o čtvrtinu. Lékaři se zároveň shodují, že počet pacientů s touto vadou poroste i v budoucnu. Vinu přikládají i nárůstu času, který trávíme za displeji.

  • Plačící dívka
    Stát přestane tolerovat bití dětí. Budou smět rodiče potomkům zakázat mobil?

    Zdroj: seznamzpravy.cz, 25.06.2024
    V občanském zákoníku by měla přibýt věta, která označí tělesné tresty na dětech za nepřijatelné. Podle odborníků však nebude vymahatelná a jde jen o deklaraci. Česko se tím nicméně přiblíží evropským standardům.

  • Otec tančí s dcerou
    Muži se víc zapojují do péče o děti, přebírají ale zábavné úkoly. Otravné věci jsou dál na ženách

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 24.06.2024
    „Ženy jsou v českých domácnostech stále hlavně zodpovědné za úklid, praní, vaření. To jsou věci, které jsou strašně časově náročné, nejdou moc odkládat a musíte se jim věnovat každý den. Z mých rozhovorů často vyplývá, že ženám chybí ocenění za to, že bez toho, co ony dělají, by jejich partneři nemohli dělat v klidu svoji práci,“ říká Martina Dvořáková, zakladatelka projektu Férová domácnost.

  • Dítě běží po školní chodbě
    Speciální pedagog: Nejtěžší je vidět, co dítě potřebuje, ale mít rodinu, která to nemůže poskytnout

    Zdroj: radiozurnal.rozhlas.cz, 24.06.2024
    Milan Černý vystudoval český jazyk, pedagogiku, ale celý život věnuje dětem s poruchami chování a jejich rodičům. „Učíme děti, které mají minimálně střední až těžké mentální postižení. V současné době dost často mají kombinaci s autismem,“ říká ředitel MŠ a ZŠ speciální diakonie Českobratrské církve evangelické v Praze, který byl Hostem víkendového Radiožurnálu.

  • píšící ruka
    Vědci z AV ČR a FEKT VUT ve spolupráci s firmou Propsyco vyvinuli unikátní nástroj pro hodnocení dysgrafie

    Zdroj: brnotoday.cz, 21.06.2024
    Ve spolupráci Psychologického ústavu Akademie věd České republiky, Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně a firmou Propsyco s.r.o byla vyvinuta unikátní diagnostická metoda pro objektivní hodnocení vývojové dysgrafie. Odborníkům ze školských poradenských zařízení a pracovišť pomůže s diagnostikou a hodnocením poruch psaní u dětí mladšího školního věku.

  • kreslící dívka
    Jestli máš talent, ukáže hra. Psycholog z Masarykovy univerzity vysvětluje, jak poznat a rozvíjet nadané děti

    Zdroj: lidovky.cz, 21.06.2024
    Diagnostice nadání a péči o ně se v Česku věnuje celá řada institucí. Jejich činnost bývá ale lokální a většinou se soustředí jen na jeden aspekt práce s nadanými. V Brně nově vzniká Centrum Invenio, které si klade za cíl postupně ve všech regionech poskytovat širokou paletu služeb od diagnostiky, přes poradenství, služby psychologa a psychiatra, až po školení pro učitele. Jeden z členů jeho týmu, psycholog Michal Jabůrek, stojí i za vznikem diagnostických testů Invenio, které pomáhají nadání u dítěte rozpoznat.

  • zničený dům
    Česko je v EU druhou zemí, kde se nejčastěji dědí chudoba, říká expert

    Zdroj: denik.cz, 20.06.2024
    V České republice trpí přes dvě stě obcí extrémní zátěží ze sociálního vyloučení. Dostat se z postižených lokalit je přitom pro lidi velmi složité, někdy téměř nemožné. Nemají jiné možnosti, kde si najít bydlení, často bývají mimořádně zadlužení a jejich děti si už vlastně ani neumí představit, jak žít jinak. „Škrtnutím dávek to nevyřešíte,“ říká ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček v rozhovoru pro Deník.

  • běžci závodu
    BĚH PRO JEDLIČKU – běh pro dobrou věc

    Zdroj: Nadace Jedličkova ústavu, 20.06.2024
    Nadace Jedličkova ústavu pořádá charitativní běh na podporu dětí a mládeže s postižením

  • mentorka
    Mentoring pomáhá dospívajícím již 30 let

    Zdroj: svethospodarstvi.cz, 18.06.2024
    S vrstevnickým mentoringovým programem pro mladé lidi ve věku od 12 do 26 let začala organizace Lata jako první v ČR již v roce 1994. Propojuje věkově blízké osoby, klienta a vyškoleného dobrovolníka. Za tuto dobu pracovala s 900 dobrovolníky a pomohla tisícovce mladých lidí.

  • houslistka
    Festivalová sezóna klepe na dveře. Které akce spojené s neziskovým sektorem si nenechat ujít?

    Zdroj: svetneziskovek.cz, 18.06.2024
    Léto, to je období nejen tepla, dovolených a cestování, ale i festivalů. Řada z nich je v Česku různými způsoby spojena také s neziskovým sektorem – ať už jde o pořadatele, nebo mají neziskové organizace na akci například svůj stánek. Připravili jsme přehled těch, které si v jednotlivých měsících rozhodně nenechat ujít.

  • sebevrah
    Každý den se desítky Čechů rozhodnou pro dobrovolný odchod ze života. Čtyři to udělají

    Zdroj: prahain.cz, 18.06.2024
    Dnes neumírej. To je titul známé bondovky, ale i název konference a kampaně, kterou vysílají zdravotnické a sociální organizace české veřejnosti vzkaz. V naší zemi se totiž zvedla extrémní vlna počtu dokonaných sebevražd, ale i sebevražedných pokusů.

  • postavy
    Kdo jsou Neviditelní? Někteří z nich pečují o druhé, přitom sami potřebují pomoc

    Zdroj: flowee.cz, 18.06.2024
    Přibližně 1,4 milionu Čechů balancuje na hranici chudoby. Propadávají systémem veřejné pomoci i českou ekonomikou. Říká se jim Neviditelní.

  • smutná dívka v lavici
    Šikana na školách? Důležitá je příprava pedagogů, říká šéf AiSIS. Klíčový je školní psycholog, dodává náměstek

    Zdroj: plus.rozhlas.cz, 15.06.2024
    Šikana ve školách je trvalý problém. Ministerstvo školství nyní představilo plán na podporu dětského duševního zdraví, aby zlepšilo takzvaný wellbeing žáků. Má nastavit systémová pravidla pro působení školních psychologů a speciálních pedagogů, vytvořit návrh monitoringu šikany či upravit metodická doporučení k prevenci. Mohou tyto a další kroky plánované strategie pomoct snížit počty případů šikany na školní půdě? A jaká je odpovědnost samotných škol?

  • kluk s rozbitým nosem
    Stojíme na prahu změny, věří bojovnice proti násilí na dětech

    Zdroj: forbes.cz, 15.06.2024
    Domácí násilí zažívá v Česku každé desáté dítě, ale existuje naděje na zlepšení: vláda schválila změnu zákona označující bití dětí za nepřijatelné. „Stojíme na prahu změny,“ věří Petra Wünschová, zakladatelka centra Locika, které se problematice věnuje.

  • Dívka se drží za hlavu
    Na přítomnosti rodičů záleží aneb Jak ovlivnit reakce dětí na stresové situace

    Zdroj: novinky.cz, 14.06.2024
    Každý rodič čelí v životě mnoha výzvám a úkolům spojeným s výchovou dětí. Chtějí je podporovat, aby byly odvážné a sebevědomé, ale co v konkrétních chvílích říkat nebo dělat? Někdy je nejdůležitější být dítěti hlavně nablízku.

  • Rodiče si hrají se synem
    Měsíčně stojí Čechy děti deset tisíc. Víc ale rodičům chybí společný čas

    Zdroj: seznamzpravy.cz, 14.06.2024
    Deset tisíc korun měsíčně utratí v průměru Češi nejčastěji za potřeby svých dětí. Spíše než peníze ale rodiče trápí pocit, že jim chybí čas, který by s potomky chtěli strávit. Odbornice ale uklidňuje, že počítat čas je zavádějící.

  • Hádající se pár
    Nejtěžší jsou situace, které mají zcela jasné řešení, ale rodičům brání jejich ega, říká mediátorka

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 13.06.2024
    „V mediaci máme na rozdíl od soudu prostor pracovat s emocemi. Jeden z rodičů si poslechne toho druhého, sám bude taky vyslyšen. Přináší to pochopení, proč se někdo chová, jak se chová, proč třeba řekl to, co řekl,“ říká advokátka a mediátorka Veronika Koncer. „Pochopení zklidní vztahy. Pro děti je důležité i to, že na sebe rodiče při předávání nekřičí. I tato malá dohoda má pro děti a pro jejich život velký význam.“

  • Chlapec s hlavou v klíně
    Fyzické trestání dětí je nepřijatelné. Nově i v zákoně, shodla se vláda

    Zdroj: novinky.cz, 13.06.2024
    Výchova dětí by se měla obejít bez pohlavků, bití a dalších fyzických trestů. Vláda souhlasila se změnou zákona, která označuje tělesné trestání dětí za nepřijatelné. Nejde o zákaz, za který by rodičům hrozila sankce, ale snahu nastavit nový celospolečenský standard. Experti na lidská práva krok vlády oceňují.

  • Děti u vody
    České děti tráví venku průměrně dvě hodiny a čtyři minuty

    Zdroj: novinky.cz, 12.06.2024
    Nadace Karel Komárek Family Foundation, která mimo jiné podporuje výuku venku a také proměňuje školní zahrady v inspirativní a hravá místa s přírodními prvky, iniciovala průzkum, jenž zjišťoval, kolik času tráví české děti venku.

  • Nemocná dívka leží v posteli
    Česko má desítky tisíc dětí neočkovaných proti spalničkám. Léčba neexistuje, lékaři mírní příznaky

    Zdroj: irozhlas.cz, 10.06.2024
    V Česku jsou desítky tisíc dětí, které nejsou očkované proti spalničkám. Například z ročníku 2020 eviduje přes 14 tisíc dětí, které do dvou let věku vakcínu nedostaly. Země tak nedosahuje potřebné proočkovanosti přes 95 procent, v roce 2020 byla jen 87 procent, uvedli v pondělí lékaři a zástupci ministerstva zdravotnictví.

  • Matka se drží za hlavu
    Všechny opustím a uteču na opuštěný ostrov! Jak poznáme, že se blíží rodičovské vyhoření?

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 10.06.2024
    „Mám plnou čekárnu rodičů, kteří se snaží všechno dělat na 150 procent, protože věří, že tak to má správně vypadat. Investují velké množství zdrojů, aby svou roli dělali naplno. Jenže existují i jiné role, které musíme zastávat,“ říká Kateřina Trávníček, rodičovská mentorka a influencerka, jejímž tématem je rodičovské vyhoření a která při výchově dětí doporučuje používat špunty do uší.

  • Titulní strana
    Vyšla kniha „Laskavá máma říká i ne“

    Zdroj: Grada, 10.06.2024
    Chcete vést své dítě k tomu, aby bylo sebevědomé a samostatné? Přitom Vás děsí představa, že pokud mu dáte přílišnou volnost, stane se z něj nevychovaný rozmazlenec?

  • kytarista
    V sobotu bude Valdštejnská zahrada patřit hudbě, tanci i divadlu

    Zdroj: divadlo.cz, 07.06.2024
    Zdarma přístupným programem pro celou rodinu v sobotu 8. června ve Valdštejnské zahradě v Praze vyvrcholí letošní v pořadí osmý ročník celostátního festivalu ZUŠ Open.

  • mobilní telefon
    STOP! Proč nesdílet fotky dětí na sítích? Sharenting vede i k šikaně. Vypněte geotagování, vytváříte mapu

    Zdroj: iglanc.cz, 07.06.2024
    Sharenting je přílišné sdílení dětí na sociálních sítích. Fotky svých ratolestí spolu s informacemi veřejně sdílí mnoho rodičů, což je problém z více důvodů. Tím hlavním je bezpečnost dětí.

  • kinosál
    Okna do světa – projekce filmů dětí z dětských domovů

    Zdroj: informuji.cz, 05.06.2024
    V sobotu 8. června ve 14:00 se v Městské knihovně v Praze chystá originální projekce filmů dětí ze čtyř českých domovů s názvem Okna do světa , které se zúčastní přes padesát dětí z dětských domovů, a dále pedagogové, filmoví lektoři – absolventi pražské FAMU, malí tvůrci ze skupiny Aniděti a další pozvaní hosté.

  • rehabilitace
    Dětská paliativa se v ČR dostane sotva k pětině rodin. Prostě není

    Zdroj: zdravezpravy.cz, 05.06.2024
    Jen zvyšování příspěvku na péči pečující o nevyléčitelně nemocné děti nezachrání. Tyto rodiny potřebují takovou síť podpor, aby nevydávaly tisíce korun za léky, pleny, odlehčovací služby a rehabilitace.

  • mobilní telefon
    Interaktivní videohra pomáhá vyučujícím otevřít téma sebekontroly v online světě

    Zdroj: plus.rozhlas.cz, 04.06.2024
    „První, co udělá dítě, které dostane mobilní telefon, je, že se připojí do třídní chatovací skupiny. Děti na prvním stupni základních škol používají mobil spíš k socializaci, ne k učení,“ vysvětluje Michal Kaderka, který učí mediální výchovu na pražském Gymnáziu Na Zatlance a na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

  • muž s handicapem
    Odlehčovací služby pro rodiny s postiženými dětmi

    Zdroj: invarena.cz, 04.06.2024
    Rodičům s handicapovanými dětmi chybí terénní i odlehčovací služby. Do kritických situací se dostanou třeba ve chvíli, kdy sami onemocní a potřebují pomoc. Kapacity ale nestačí. To potvrzují i resorty zdravotnictví a sociálních věcí, které plánují změny.

  • opasek
    Fyzický trest u dětí je násilí a násilí není výchova. Manžela taky nemlátíte, říká psycholožka

    Zdroj: cc.cz, 03.06.2024
    Rozhovor se Zuzanou Masopustovou o tom, proč je pár ran na zadek problém a jak tělesné tresty formují výchovu v rodinách i celou společnost.

  • rodina
    Sněmovna schválila novelu, která má přispět ke zvýšení počtu pěstounů

    Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 03.06.2024
    Sněmovna v pátek schválila novelu, která má přispět ke zvýšení počtu pěstounů. Předloha zjednodušuje proces posuzování zájemců o pěstounství a upravuje podmínky pro organizace, které pěstounům pomáhají. Zvyšuje jim státní příspěvek.

  • ruka a dětské nožičky
    Zasluhují drogově závislé matky zavržení, nebo šanci? Mateřská láska zachraňuje i 85 % z nich

    Zdroj: medium.seznam.cz, 02.06.2024
    K léčbě těžké drogové závislosti může mateřství pomoci, klíčová je ale další dlouhodobá a profesionální pomoc. Zásadní je možnost být se svým dítětem a trávit s ním smysluplně čas. Peníze pomáhá shánět SANANIM, stejně jako další pomoc.

  • matka a teenager
    Poznat depresi u vlastního dítěte není snadné. Příznaky bývají hodně atypické

    Zdroj: zeny.iprima.cz, 02.06.2024
    Na jedné straně nedostatek odborníků, na druhé stoupající počet dětí a dospívajících s psychickými problémy. Aby se však vůbec mohly začít řešit, musí rodiče nejdříve poznat, že s jejich dítětem je něco v nepořádku. Příznaky mohou být matoucí. Na co si dát pozor a co dítěti nabídnout?

  • Mladá dívka
    Když přijde puberta, rodiče nesmí rezignovat a zároveň by měli mít něco svého, říká poradkyně

    Zdroj: budejovice.rozhlas.cz, 31.05.2024
    BENefice přátelství – tak se jmenuje knížka Aleny Čarvašové a její třináctileté dcery Jany. V částečně fiktivním, částečně autobiografickém příběhu dívky, jejího psa, staršího bratra, kamarádky, rodičů i prarodičů se zrcadlí důležitá životní témata. Dospívání, blízké vztahy, mezigenerační porozumění...

  • Ruce vzepjaté nahoru
    Devítiletý kluk s psychózou, pokusy o sebevraždu v patnácti. Nemohla jsem pochopit, že tohle je realita

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 28.05.2024
    „Nechtěla jsem omílat pořád dokola to, že není dostatek dětských psychologů a psychiatrů. To už víme, že není. Chtěla jsem se na všechno podívat víc do hloubky. Na to, co děti cítí. Jak to vnímají školy a jak to vnímají rodiče,“ říká Lea Surovcová, autorka dokumentu Těžko v duši. V něm mimo jiné sleduje i dvě dospívající sestry, které se pokusily o sebevraždu.

  • Matka s dcerou
    Pomoc potřebují nejen děti s psychickými problémy, ale i jejich rodiče

    Zdroj: eduzin.cz, 28.05.2024
    Jestliže otevíráme téma zhoršujícího se psychického zdraví dětí, měli bychom zákonitě otevírat i otázky týkajících se jejich rodičů. Pečovat o děti vykazující známky depresí, úzkostí, sebepoškozování znamená ocitnout se v komplikované, emočně náročné a dlouhodobě vyčerpávající situaci. Je skvělé, že pomoci pro takové děti přibývá. Ale kdo pečuje o jejich rodiče?

  • Nakreslený mozek a nápis ADHD
    ADHD je ‚rostoucí problém veřejného zdraví‘. Každé deváté dítě v USA trpí poruchou pozornosti, říká studie

    Zdroj: irozhlas.cz, 27.05.2024
    Přibližně u každého devátého dítěte v USA ve věku od tří do sedmnácti let byla diagnostikována porucha ADHD. Upozorňuje na to stanice NPR s odkazem na zprávu amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Ta poruchu pozornosti a hyperaktivity označuje za „rostoucí problém veřejného zdraví“.

  • Knihovna s knihami
    Čtenářský metr neměří, ale ukazuje, co mají děti ve svém věku číst

    Zdroj: novinky.cz, 27.05.2024
    Už více než čtyři roky pomáhá rodičům i učitelům orientovat se v tom, jaké knížky jsou pro určitý věk dětí vhodné, speciální čtenářský metr. Vymysleli ho knihovníci spolu s kantory v Třinci, odkud se rozšířil po Česku. Znají ho například v Brně, Ústí nad Labem či Lounech.

  • teenagerka s mobilem
    Radši bych dostala facku, ta nejistota se nedá vydržet, říká dívka. Metod kyberšikany nezastavitelně přibývá

    Zdroj: irozhlas.cz, 23.05.2024
    Zesměšňující fotomontáže, zveřejňování intimních konverzací, ale i práce s umělou inteligencí. To je jen krátký výčet metod kyberšikany, se kterými se setkávají už děti na základních školách. Možností, jak ublížit online, rychle přibývá a pro potenciální oběti je složitější útoky předvídat. „Rodiče, učitelé i oběti se samozřejmě nejlépe na kyberšikanu připraví skrz konkrétní příběhy,” říká v podcastu Šikana Pavel Schweiner z portálu ebezpeci.cz

  • hádající se muž a žena
    Jsem na rodičovské a manžel mi hlídá každou korunu. Vysvětlovat musím i zmrzlinu pro dceru

    Zdroj: žena-in.cz, 23.05.2024
    Období rodičovské dovolené, kdy je žena doma s dítětem většinou tři roky, bývá pro hodně párů finančně náročné. Lenka by si s malou dcerkou chtěla více užívat hezké chvíle, ale kazí jí to nervování se nad každým nákupem. Její manžel má totiž pocit, že stále zbytečně utrácí. Přitom se snaží ušetřit, kde se dá a našla si také přivýdělek…

  • chlapec
    Když dětství ukončí trauma. Sexuálně zneužívané děti mohou bojovat celý život

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 23.05.2024
    Mnoho z nás nedokáže pochopit, jak někdo může zneužít dítě. Přesto se to děje, častěji ze strany blízkých než úplně cizích. Oběti zneužívání mohou později samy zopakovat toto chování, což vede k mezigeneračnímu přenosu traumatu. Pro děti je důležité, aby o tom mohly mluvit, někdy se vzpomínky na traumatický zážitek mohou ale vyjevit až po desítkách let. O tématu mluví dětský psychoanalytický psychoterapeut, psychiatr a autor podcastu O dětské duši Peter Pöthe.

  • děti
    Praha skrze Dny pěstounství děkuje pěstounským rodinám a poskytuje poradenství novým zájemcům o pěstounskou péči

    Zdroj: e15.cz, 23.05.2024
    Hlavní město zve na další ročník osvětové akce zaměřené na náhradní rodinnou péči, Dny pěstounství. Lidé se mohou do 20. června 2024 v rámci programu přijít dozvědět více o pěstounské péči a výchově dětí v náhradní rodinné péči. Akce je určena nejen pěstounům a zájemcům o pěstounství, ale i široké veřejnosti. Šířit osvětu při Dnech pěstounství pomáhá také píseň, kterou speciálně pro tuto příležitost složil umělec Pokáč.

  • boty
    Pojďte s námi chodit. Zapojte se do zářijové výzvy Pěšky do školy

    Zdroj: peskymestem.cz, 21.05.2024
    Každé šesté dítě v Česku trpí obezitou a každé čtvrté je voženo do školy autem. Na tuto skutečnost a také na neúnosnou dopravní situaci před českými školami reaguje osmý ročník zářijové výzvy Pěšky do školy. Vyzkoušejte změnu a pojďte s námi chodit! Registrace k výzvě, která vloni oslovila 100 000 dětí, právě začíná.

  • tužka a ořezávátko
    Přibývá dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Míst na vhodných základních školách je nedostatek

    Zdroj: irozhlas.cz, 21.05.2024
    Dětí se speciálními vzdělávacími potřebami přibývá. Jde třeba o ty s poruchou autistického spektra nebo a kombinovaným postižením. Kapacity speciálních základních škol jsou ale omezené. A hlavně v Praze začíná být situace kritická. Řada rodičů dětí nepřijatých u zápisu teď čeká, co bude dál.

  • děti na trávníku
    SOS vesničky pomáhají ohroženým dětem už 55 let

    Zdroj: novinky.cz, 20.05.2024
    SOS dětské vesničky, tedy nejstarší česká nezisková organizace pomáhající ohroženým dětem, oslavují 55. výročí od svého založení. Neformální oslava se uskutečnila tento týden v nejstarší SOS dětské vesničce v Karlových Varech-Doubí. Měla podobu zábavného odpoledne s pestrým programem pro děti.

  • nemocniční lůžka
    Dětských oddělení bude v nemocnicích méně. Malí pacienti tam stejně neleží

    Zdroj: seznamzpravy.cz, 20.05.2024
    Stále méně dětí leží v nemocnicích, a tak dětská oddělení v části nemocnic nejsou využitá. Snižuje se tak počet lůžek a někde oddělení i ruší. Mění se na dětské stacionáře, kde děti nezůstávají přes noc.

  • dívka s mikroskopem
    Geniální dítě se nemusí ve škole nudit. Může přeskočit ročník

    Zdroj: medium.seznam.cz, 20.05.2024
    Být geniálním dítětem není v našem zkostnatělém školství vůbec jednoduché. Jedna z možností, jak zaměstnat náročný mozek, je přeskočit ročník a jít rovnou do vyšší třídy.

  • nemocniční pokoj
    Dětská psychiatrie v ČR: Rodiče se nebojí o zdraví dětí, ale o jejich životy

    Zdroj: zdavezpravy.cz, 20.05.2024
    „Každý pracovní den chodí deset a více žádostí o lůžko u nás,“ říká ředitel Dětské psychiatrické nemocnice Opařany Michal Goetz v rozhovoru pro Zdravé Zprávy s tím, že naprostá většina z nich ale skončí v pořadníku.

  • Dívka se učí
    V Praze se na střední nedostalo nejvíc dětí. Bojují s konkurencí odjinud

    Zdroj: seznamzpravy.cz, 17.05.2024
    Dostat se v hlavním městě na střední školu je tradičně nejtěžší v republice. V Praze je největší převis zájemců. Kapacity tady oproti jiným regionům nestačí. Nikdo ale teď nemůže říct, jak to nakonec dopadne.

  • Dívka pracuje na počítači
    Za deset let přibylo krátkozrakých dětí o třicet procent, mohou za to displeje

    Zdroj: zpravy.aktualne.cz, 17.05.2024
    Počet dětí s krátkozrakostí, takzvanou myoptií, se za posledních deset let podle lékařů zvýšil o 30 procent. Jeden z hlavních faktorů zhoršení jejich zraku jsou obrazovky počítačů a mobilních telefonů, prevencí je naopak pobyt venku. Informovala o tom vedoucí lékařka centra kataraktové a refrakční chirurgie Očního centra Praha Andrea Janeková.

  • Kreditní karta
    Kdy mohou děti dostat od banky virtuální kartu a kdy plastovou

    Zdroj: idnes.cz, 16.05.2024
    Banky se předhánějí v nabídkách účtů pro děti. Nabízejí finanční příspěvky a samozřejmě i plastové platební karty. Vše vypadá skvěle. Problém ale nastává, když dítě kartu ztratí. To u dětí není nic neobvyklého.

  • Ruce drží květinu
    Vzniknou komplexní centra péče pro těžce nemocné děti. Myslí i na pečující

    Zdroj: novinky.cz, 16.05.2024
    Rodinám s dlouhodobě vážně nemocnými dětmi pomohou komplexní centra péče. Nová služba má zajistit kvalitnější péči o děti s život ohrožující diagnózou a odlehčit rodičům v náročné nepřetržité péči. Slibuje si to ministerstvo zdravotnictví. Ve velkém by mohla nová centra vznikat od příštího roku. Novela, která to umožní, čeká na schválení vládou.

  • Matka nese dítě v nosítku
    Devět z deseti matek pochybuje o tom, jestli jsou dobrý rodič, ukazuje průzkum. Může za to přetížení

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 15.05.2024
    „Na mateřství má každý názor, jak matky samotné, tak jejich okolí. Ukazuje se, že se mámy navzájem hodně soudí, v našem průzkumu se k tomu přiznalo víc než 90 % žen. Nejvíc odsuzují hrubé chování k dětem nebo zanedbávání,“ říká Laureen Höllge, která přišla do Houpaček představit výsledky průzkumu o mateřství.

  • Pásek
    Dvěma pětinám rodičů nevadí děti trestat vařečkou či páskem, ukázal průzkum

    Zdroj: idnes.cz, 15.05.2024
    Bití dítěte vařečkou či páskem je nepřijatelné pro tři pětiny českých rodičů. Fackování za neakceptovatelné považuje necelá polovina českých otců a matek. Pohlavkování vadí čtvrtině. Vyplývá to z průzkumu agentury agentury STEM/MARK a Centra Locika. Nepřijatelnost fyzického trestání dětí má ukotvit navrhovaná novela občanského zákoníku.

  • Smutná dívka
    Neúspěch u přijímaček? Hlavně děti neponižujte, počítejte s pláčem, radí rodičům expertka

    Zdroj: cnn.iprima.cz, 14.05.2024
    Ve středu se tisíce dětí dozví výsledky přijímacího řízení na střední školy. Je třeba počítat i se zklamáním, proto ředitelka pedagogicko-psychologické poradny Galina Jarolímková ve vysílání CNN Prima NEWS rodičům neúspěšných uchazečů doporučila, aby je hlavně podpořili a společně našli řešení. Je vhodné si zjistit, která škola má volná místa pro druhá a třetí kola.

  • Dívka sedí na závoře
    Zákon měl chránit děti před sexuálními delikventy. Teď hrozí jeho krach

    Zdroj: novinky.cz, 14.05.2024
    Původně měl začít platit už za pár měsíců. Teď ale hrozí, že se zákon na účinnější ochranu dětí před sexuálními delikventy nestihne do sněmovních voleb v příštím roce a takříkajíc spadne pod stůl.

  • Matka drží dítě v náručí
    Proč malé děti nejlépe spí vedle svých maminek

    Zdroj: novinky.cz, 13.05.2024
    Je normální a přirozené, že miminko usne, když je maminka nablízku. Devět měsíců strávilo v její děloze, kdy usínalo a probouzelo se za tlukotu srdce své matky. Je tedy samozřejmé, že mu to bude dělat dobře i po narození.

  • Chlapec hraje počítačovou hru
    První, na co bych se podíval, je omezení věku, říká o hrách pro děti Jarda Möwald z podcastu Quest

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 13.05.2024
    „Každá hra, která v Česku vychází, má své věkové doporučení, odkdy je vhodná. Některé hry existují s omezením tři plus a některé šest plus a na první pohled od sebe nejdou rozeznat. Věkový rating je první věc, na kterou bych se podíval, kdyby za mnou přišlo moje dítě s tím, že si chce hru stáhnout a začít hrát,“ říká v Houpačkách Jaromír Möwald, moderátor herního podcastu Quest.