O čem se mluví

 • muž s telefonem
  ‚Všichni věděli, že je mi dvanáct.‘ Děti ohrožuje na internetu sexting, intimní snímky se objeví i po letech

  Zdroj: irozhlas.cz, 26.05.2022
  Máte přehled o tom, co vaše děti dělají na internetu? Důvěřujete jim nebo nemáte strach? Do poradny projektu E-Bezpečí píše stále víc dětí, které se setkaly s kyberšikanou nebo takzvaným sextingem, tedy sdílením intimních zpráv, fotek nebo videí. Komunikace ale může rychle sklouznout k vydírání a právě šikaně.

 • plačící žena
  Dnes je "Pomněnkový den" - Mezinárodní den pohřešovaných dětí

  Zdroj: regionusti.cz, 26.05.2022
  Pomněnkový den je odvozen od anglického názvu kvítku pomněnky, „forget-me-not“. Pohřešované děti tím vzkazují “nezapomeň na mě”.

 • rodina
  Děti ohrožené výchovou. Zakládáme slabou generaci, varují odborníci

  Zdroj: nasepraha.cz, 25.05.2022
  Posílení role rodiny a rodičovských kompetencí. To je jedno z poselství konference o systému péče o ohrožené děti na které se na půdě Poslanecké sněmovny sešlo před dvě stě odborníků ze sociálních služeb, neziskových organizací a státní správy. Před negativními trendy ve výchově dětí varovala i přední dětská psycholožka Lenka Šulová.

 • děti ve třídě
  Průběžná zpráva o integraci a vzdělávání ukrajinských dětí a žáků

  Zdroj: csicr.cz, 25.05.2022
  Na naléhavou potřebu věnovat důležitým tématům vzdělávání dětských uprchlíků z Ukrajiny vysokou pozornost reagovala také Česká školní inspekce.

 • píšící dívka
  Děti se znevýhodněním do školy často nastupují v pozici "Černého Petra"

  Zdroj: respekt.cz, 24.05.2022
  České školství má řadu nedostatků. Na některé nedávno upozornila Česká školní inspekce, jejíž analýza mluví o zhoršujících se nerovnostech a nedostatku kvalifikovaných pedagozích. Další dílek skládačky pak přidal spolek Spolu, který ve spolupráci s PAQ Research přinesl analýzu zkušeností rodičů dětí se speciálními vzdělávacími potřebami.

 • smutný chlapec
  Manuál pro učitele: Jak efektivně nabídnout pomoc žákovi, který jeví známky psychických obtíží?

  Zdroj: pedagogicke.info, 24.05.2022
  Uplynulý školní rok byl v Česku ovlivněn vládními nařízeními proti šíření onemocnění covid-19. Zejména žáci se speciálními vzdělávacími potřebami, ať už se specifickými poruchami učení, nebo psychickými obtížemi, zaznamenali v období online výuky propad motivace ke studiu a zhoršení obtíží. Seznamte se s tipy pro systematickou péči o duševní zdraví žáků.

 • smutný klaun hračka
  Každý pátý rodič dítěte se SVP se setkal s návrhem či požadavkem na odchod dítěte ze školy či třídy

  Zdroj: zijushandicapem.cz, 23.05.2022
  Přibližujeme zkušenosti rodičů dětí se znevýhodněním se školami, navrhujeme kroky omezující jejich vyčleňování ze škol či tříd. Na dnešním setkání s novináři jsme představili data z výzkumu, který pro nás zpracovala výzkumná organizace PAQ Research. Přibližuje zkušenosti rodičů dětí se speciálními vzdělávacími potřebami se školami i školskými poradenskými zařízeními (ŠPZ).

 • ruka v pěst
  Díky speciální kartě lékaři zachrání ohrožené děti. Rozšíří se do celé republiky

  Zdroj: decinsky.denik.cz, 23.05.2022
  S tříletou dcerkou přišel nedávno na mosteckou pohotovost otec, který ji viděl po dlouhých dvou měsících. Soudí se o ni totiž s matkou. Holčička měla pod okem hematom a malou oděrku. Na otázku staniční sestry, jak se jí to stalo, odpověděla, že to udělal strejda fénem. Dodala, že to není poprvé, co jí ublížil. Ukázala na hlavičku, kde jí dorůstaly nové vlásky. Strýc jí totiž ty původní vytrhl, protože neposlouchala.

 • dívka
  Modrý pomeranč odchytává problémové děti z ulice. Může zachránit před pasťákem

  Zdroj: denik.cz, 22.05.2022
  „Já si v jednom kuse představuji, jak si spousta malejch dětí na něco hraje na takovým velikánským žitným poli. Tisíce a tisíce malejch dětí a nikde nikdo – jako nikdo dospělej kromě mě. A já stojím na okraji nějakého šíleného útesu. Mám na starosti to, že musím chytnout každého, kdo by z toho útesu mohl spadnout,“ říká ve slavném románu J. D. Salingera Kdo chytá v žitě hlavní hrdina Holden. Líčí, jak by vypadalo jediné povolání, které by podle něj dávalo smysl.

 • rodina
  Frýdek-Místek hledá pěstouny pro děti, které potřebují péči a rodinné zázemí

  Zdroj: polar.cz, 22.05.2022
  Frýdek-Místek hledá zájemce o pěstounskou péči. Dětem, které jsou opuštěné nebo z nějakého důvodu bez rodičů, mohou dát dočasně rodinné zázemí. Někteří rodiče také usilují o to, aby si dítě, které mají v pěstounské péči, adoptovali. Každý nový pěstoun je tak mimořádně vítán.

 • Nožičky novorozence
  Nevyzpytatelný syndrom náhlého úmrtí kojence. Odborníci našli možnou příčinu

  Zdroj: novinky.cz, 19.05.2022
  Narození dítěte představuje pro rodiče jeden z nejkrásnějších okamžiků v životě. Vedle pozitivních emocí ale existuje i strašák, kterého se rodiče bojí – syndrom náhlého úmrtí kojence. Stav, kdy zdánlivě zdravé dítě zemře bez zjevného důvodu. Australští odborníci ve své studii odhalili možnou příčinu.

 • Děti ve škole
  Pětina znevýhodněných žáků čelí tlaku na změnu školy, zjistil výzkum

  Zdroj: novinky.cz, 19.05.2022
  Každý pátý rodič dítěte se speciálními vzdělávacími potřebami se v Česku setkal s požadavkem, aby potomek přestoupil na jinou školu. Nejčastěji s takovými návrhy přicházejí pracovníci škol a školských poraden, polovina rodičů jim vyhoví. Vyplývá to z výzkumu, který pro neziskovou organizaci Spolu vypracovala společnost PAQ Research. Autoři výzkumu jeho výsledky představili ve středu.

 • Novorozenec
  ČSSZ společně s Úřadem práce vytvořila a aktualizovala Příručku pro nastávající rodiče, která jim pomůže se zorientovat v systému vyplácených dávek

  Zdroj: statnisprava.cz, 18.05.2022
  Rodiče, nejčastěji maminky, řeší v souvislosti s narozením dítěte podmínky pro získání peněžité pomoci v mateřství (PPM) nebo výplatu rodičovského příspěvku (RP). Protože řada nových rodičů se s těmito dávkami setkává poprvé, nemají zcela jasno v tom, jaký je v nich rozdíl. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) společně s Úřadem práce ČR (ÚP ČR) vytvořila a aktualizovala Příručku pro nastávající rodiče, která jim pomůže se v systému vyplácených dávek zorientovat.

 • Obrázek hlavy s pružinami
  Dospělí s ADHD čelí pocitům selhání a nedostatečnosti, dějí se jim věci, které nedávají smysl

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 18.05.2022
  S poruchami pozornosti se potýká přibližně pět procent populace. Stále častěji lidé hovoří o tom, že z původní „dětské diagnózy“ nevyrostli. Jak těžké je najít hranici mezi roztěkaností a poruchou? A jaké možnosti kompenzace a léčby v současné době máme? O tom mluvila v Diagnóze F psychiatrička Jitka Holčapková.

 • Učitel učí děti
  Nerovnosti v českém školství se zhoršují, ukazuje analýza České školní inspekce

  Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 17.05.2022
  Česká školní inspekce v nové analýze dospěla k názoru, že dlouhotrvající problémy českého školství zůstaly, v některých regionech se dokonce prohloubily. Tuzemské vzdělávání tedy nadále trápí nedostatek kvalifikovaných učitelů, pedagogové učící předměty, na které nemají příslušnou aprobaci nebo horší výsledky žáků v regionech s větším výskytem sociálních a ekonomických problémů. Menší úspěch i nadále zažívají děti především v části okresů Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje.

 • Muž bije dítě
  Týrání dětí odhalí specifická zranění, říká lékařka z urgentního příjmu

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 17.05.2022
  Lékaři ročně ošetří na půl milionu dětských zranění. Zhruba třicet tisíc z nich putuje na oddělení urgentního příjmu a lékařské služby první pomoci dětí do Motola. Pracuje tady i lékařka Júlia Miklošová.

 • Rodina
  „Vždyť mi seberou děti.“ O dávky si Češi neříkají, zatěžuje je stigma

  Zdroj: idnes.cz, 16.05.2022
  Proti zvyšujícím se cenám nájmů i energií chce vláda bojovat příspěvkem na bydlení. To má ale háček - Češi si o dávky nechtějí říkat. Třeba u zmíněného příspěvku jej nepobírá asi sedmdesát procent těch, kteří na něj mají nárok. Příčin je celá řada: složitost procesu, neznalost nebo také stud. Pomoc totiž nyní potřebují i ti, kteří se vždy obešli bez státní pomoci.

 • Dívka si kreslí
  Odklad první třídy nikomu dětství neprodlouží, rodiče si ho často vynucují zbytečně

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 16.05.2022
  „Dítě mezi pátým a šestým rokem dozrává k tomu, aby se chtělo učit. Je dobré tenhle okamžik nepromeškat, což se u neopodstatněných odkladů stává. Pro dítě, které zůstává o rok déle v mateřské škole, je to degradující, ztráta času. Odklady si vynucují hlavně rodiče, kteří mají obavy z toho, co je čeká v první třídě,“ říká Lenka Kocumová, ředitelka 54. mateřské školy Plzeň.

 • sklenice vína
  Mluvit s mladistvými o problematice alkoholu je účinná prevence. Kampaň Pojďme o tom mluvit! v rámci projektu Respektuj 18 rodičům radí, jak na to.

  Zdroj: feedit.cz, 13.05.2022
  Koronavirová situace se podle názorů rodičů mohla odrazit i na přístupu mladistvých k alkoholu. Každý třetí rodič je přesvědčen, že nezletilí během koronavirové situace pili více než před pandemií. Nejčastěji je to podle nich z nudy, nadmíry volného času, ale také ze stresu a depresí. Dlouhodobý projekt Respektuj 18 u příležitosti Mezinárodního dne rodiny (15. května), připomíná svou aktivitu Pojďme o tom mluvit, kterou spustil na podzim minulého roku. Jejím cílem je začít v rodinách otevřeně komunikovat s mladými lidmi o alkoholu, a předejít tak řadě problémů. Do projektu jsou zapojeni odborníci na závislosti mladistvých a pomáhají lidem, kteří o konzultaci projeví zájem.

 • chlapec u počítače
  Jak chránit děti na internetu? Komise navrhuje povinné ověřování věku a mazání fotek

  Zdroj: euractiv.cz, 13.05.2022
  Provozovatelé sociálních sítí a dalších webů mají podle představ Evropské komise povinně kontrolovat zveřejňované příspěvky a odstraňovat fotografie či videa s dětským sexuálním obsahem. Exekutiva Evropské unie dnes představila návrh závazných pravidel, který v rámci boje proti sexuálnímu zneužívání dětí na internetu počítá také se zřízením unijního střediska pro koordinaci postupu v jednotlivých členských zemích. Návrh musí nejprve schválit Evropský parlament a členské státy, přičemž zvláště od europoslanců se očekávají námitky týkající se ochrany soukromí.

 • dítě s matkou
  Výdaje na bydlení extrémně zatěžují už 28 procent domácností, ukazuje exkluzivní projekt

  Zdroj: irozhlas.cz, 11.05.2022
  Český rozhlas spolu s výzkumnou organizací PAQ Research spouští exkluzivní projekt, v němž mapuje dopady zvyšující se inflace, energetické krize a dalších problémů, s nimiž se potýkají české domácnosti.

 • hádka rodičů
  Ústavní soud: Při rozhodování o dětech má mít přednost střídavá péče

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 11.05.2022
  Případné výjimky je nutné náležitě odůvodnit, vyplývá z nálezu. Podle Ústavního soudu nestačí při zamítnutí střídavé péče jen obecně poukázat na její náročnost nebo na špatnou komunikaci mezi rodiči.

 • maturanti
  Z gymnaziálního studia se stalo podpultové zboží

  Zdroj: respekt.cz, 10.05.2022
  Nedostatek míst na všeobecně vzdělávacích školách je případovou studií chybné vzdělávací politiky.

 • plyšák a lahve s alkoholem
  Alkoholismus v rodině: je dědičný nebo hraje roli výchova?

  Zdroj: rodina.cz, 10.05.2022
  Netrpí jen alkoholik, ale celý rodinný systém. A co teprve ti nejbezbrannější, kteří mají především poznávat svět, sami sebe a rozvíjet svůj potenciál? Co děti, kterým se nedostane funkčního modelu chování – co budou předávat dále, až sami vyrostou?

 • chlapec a zeď
  Vedou léky. Mnohé děti však při pokusu o sebevraždu přitvrdily, říká lékařka

  Zdroj: impuls.cz, 09.05.2022
  Dětskou psychiatrickou nemocnici v Lounech od ledna řídí Nikol Přibilová. V rozhovoru pro MF DNES mluví mimo jiné o nedostatku odborníků v oboru, pomoci ukrajinským uprchlíkům nebo o stále se zhoršující psychice dětí, kdy je podle ní na vině covid, ale třeba i příliš volná výchova.

 • žena na vozíku
  Běžte a pomáhejte s námi: Běh pro Jedličku

  Zdroj: vozka.org, 09.05.2022
  Ve čtvrtek 16. června proběhne charitativní sportovní akce „Běh pro Jedličku“, kterou pořádá Nadace Jedličkova ústavu již třetím rokem. Běh bude oficiálně odstartován v 15 hodin v areálu Jedličkova ústavu a Nadace celý výtěžek ze startovného věnuje na podporu dětí a mládeže s tělesným nebo kombinovaným postižením.

 • žena s telefonem
  Když druhý rodič neplatí na dítě. Kdy a kde zažádat o náhradní výživné

  Zdroj: novinykraje.cz, 08.05.2022
  Pokud nedostáváte od druhého rodiče soudem stanovené výživné na vaše společné dítě, situace nemusí být pro vás beznadějná. V r. 2021 začalo fungovat tzv. náhradní výživné, které hradí stát. Kdo a kdy o něj může požádat?

 • kojenec
  Zraková stimulace u dětí

  Zdroj: hledamzdravi.cz, 08.05.2022
  Zdravé miminko se narodí s fungujícím zrakem, který se dále vyvíjí. Teprve v sedmi letech je na úrovni vidění dospělého člověka. Tomu, aby oko fungovalo správně, lze pomoci stimulací zraku.

 • konferenční sál
  Pozvánka na konferenci Aktuální výzvy systému péče o ohrožené děti

  Zdroj: nadacesirius.cz, 06.05.2022
  Dovolte nám pozvat Vás na konferenci „Aktuální výzvy systému péče o ohrožené děti“, která se bude konat dne 19. 5. 2022 od 9 hodin v prostorách Poslanecké sněmovny.

 • Dívka s hendikepem
  O místa v pražských speciálních školách se musí losovat, jsou přeplněné. Rodiče mají problém s umístěním handicapovaných dětí

  Zdroj: dabpraha.rozhlas.cz, 05.05.2022
  V pražských speciálních školách pro děti s handicapem není dostatek volných míst. Zájemce musí odmítat a žáky vybírat například pomocí losování. Běžnou školu kvůli speciálnímu přístupu při výuce děti navštěvovat nemůžou. To je i případ sedmiletého Joachima s těžší formou autismu, který se hlásil do speciální školy v Praze 6.

 • Učitel a žák
  Karta KID pomůže včas rozpoznat ohrožené dítě

  Zdroj: rizeniskoly.cz, 05.05.2022
  Karta KID vznikla ve spolupráci čtyř ministerstev a České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání. Název je zkratkou tří klíčových prvků pro účinnou pomoc ohroženému dítěti: kooperace, identifikace, důvěra. KID navíc znamená v angličtině „dítě“.

 • Kojenec
  Když zazvonil telefon, byla to naprostá euforie, říká Klára, kterou dělí krok od adopce miminka

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 03.05.2022
  „Věděli jsme, že je to holčička a že jsou jí tři týdny a že je momentálně u přechodné pěstounky,“ říká Klára Vohrnová. S manželem se po šesti letech pokusů o vlastní biologickou rodinu rozhodli pro pěstounství a následnou adopci malého dítěte. Dnes mají tříměsíční dceru.

 • Dospívající dívka
  Hlas matky během dospívání ztrácí sílu. Mozek tím teenagery připravuje na budoucnost

  Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 03.05.2022
  Řada rodičů se diví, jak moc se jejich potomci mění při dospívání. Některým se zdá, že je jejich děti snad vůbec neposlouchají. Nová studie dokazuje, že to není tak daleko od pravdy – děti během dospívání totiž opravdu přicházejí o schopnost vnímat své matky více než jiné lidi.

 • Hádka mezi partnery
  Systém pomoci obětem domácího násilí je roztříštěný, potvrdil výzkum

  Zdroj: advokatnidenik.cz, 03.05.2022
  Systém pomoci obětem domácího násilí a násilí mezi partnery je roztříštěný a jednotlivé služby nejsou provázané. Případy se často zlehčují a za závažné se považují jen fyzické výpady. Řešení komplikuje nedostatek bydlení, kam by se mohly oběti od násilného protějšku přestěhovat. Podfinancovaná je prevence. Ukázal to výzkum Sociologického ústavu Akademie věd ČR a společnosti proFem. Jeho autorky detailně zkoumaly 21 případů násilí a vedly podrobné rozhovory s oběťmi, zapojilo se 20 žen a jeden muž.

 • Smutný chlapec
  Terezu bili rodiče, pomohl by dětský ombudsman. Ten ale Česku stále chybí

  Zdroj: zpravy.idnes.cz, 03.05.2022
  Pandemie covidu, zavřené školy i válka na Ukrajině. Poslední dva roky tvrdě podle odborníků dopadají nejen na dospělé, ale také na děti. Podle nich je nejvhodnější doba na to, aby Česko konečně mělo svůj vlastní úřad ochránce práv dětí. Ten v zemi doposud chybí, přestože je země k jeho zřízení opakovaně vyzývána lidskoprávními organizacemi.

 • Chlapec běží v přírodě
  Kroužky a dětské tábory se stávají luxusem. Rodiče kvůli nim musí šetřit

  Zdroj: tn.nova.cz, 01.05.2022
  Kroužky a další volnočasové aktivity pro děti jsou sice stále žádanější, ale také čím dál dražší. Možná i proto teď rodiče častěji volí ty levnější, například skautské oddíly. Pro představu – jihomoravští skauti mají nejvíc členů za posledních 20 let a letní tábory, které patří mezi ty levnější, jsou už teď plně obsazené. I tak ale řada rodičů kvůli tomu bude muset šetřit.

 • školní třída
  Hodnotíme slovně. Chceme děti motivovat, ne pranýřovat za chyby, říká ředitel školy

  Zdroj: zprávy.aktualne.czvy, 28.04.2022
  Ve Smysluplné škole v pražském Karlíně nechtějí děti srovnávat, ale hodnotit jejich pokrok, proto se rozhodli k tradičním známkám připojovat i slovní hodnocení. Každé dítě je totiž jiné a potřebuje jiný způsob hodnocení, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz ředitel školy Jan Korda. Zároveň připouští, že někdy i samy děti známky vyžadují, protože se chtějí porovnávat se spolužáky.

 • chlapec s knihou
  Praha spustí nový program dotací na podporu nadaných dětí ze ZŠ a SŠ

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 28.04.2022
  Pražský magistrát podpoří nadané a talentované děti na základních a středních školách. Spustí kvůli tomu nový program dotací Pilotní ověření systému péče o talenty, na který vydá 2,25 milionu korun.

 • teenagerka
  Start do života usnadní nový průvodce

  Zdroj: pr.denik.cz, 27.04.2022
  V České republice vyrůstá v ústavní výchově přes osm tisíc dětí. Ročně odchází do dospělého života tři sta z nich, šedesát procent si nedokáže s vlastním životem a se začleněním do společnosti poradit. Pomoci by jim mohl knižní průvodce Společně po svých, který letos vydal Nadační fond Krok domů. Organizace ho bude nyní distribuovat a seznamovat s jeho obsahem všechny Krajské úřady. Letos v květnu odstartují workshopy se sociálními kurátory pro dospělé ve Zlínském, Ústeckém, Jihomoravském, Královéhradeckém, Moravskoslezském a Olomouckém kraji.

 • batole na hřišti
  Dětská hřiště jsou lákavá, ale mohou být i zrádná. Děti raději ohlídejte

  Zdroj: e-zatecko.cz, 27.04.2022
  Po zimě děti vítají každou příležitost zaskotačit si venku. Určitě stojí za to je v tom podporovat. Zároveň je třeba vštípit jim včas zásady bezpečného chování na sportovištích a také na ně dohlédnout – zvláště malé děti potřebují stálý dozor a asistenci. Na co si dát pozor, aby dovádění na hřišti neskončilo pláčem a bolestí?

 • scrabble
  Angličtina se dětem dostává do uší. Školy vsází na dvojjazyčnou výuku předmětů

  Zdroj: idnes.cz, 26.04.2022
  Učit přírodní vědy nebo tělesnou, hudební či výtvarnou výchovu česky? Na některých školách přežitek. Ředitelé stále častěji sahají po dvojjazyčné výuce předmětů. Žáci díky tomu dosahují ve srovnávacích testech lepších výsledků a zároveň se v cizím jazyce zlepšují.

 • u psychologa
  Psychiatr nebere nové pacienty, psycholog nemá termín. Kde hledat pomoc, když cítíte, že už nemůžete

  Zdroj: prozeny.cz, 26.04.2022
  Duševní potíže se v Česku mohou týkat až třetiny populace. V posledních letech už se naštěstí o tomto problému mluví nahlas a lidé ochotněji hledají pomoc odborníků. Jenže covid, skokové zdražování i válka na Ukrajině se na psychickém stavu populace mohutně odrážejí, a tak je v současné době velmi těžké sehnat adekvátní pomoc. Odborníci mají dlouhé čekací doby, někteří už nové pacienty ani neberou. Přesto ale nemusíte na své problémy zůstávat sami.

 • dívka s abecedou
  Vývojová dysfázie. Nemoc, kterou je třeba s logopedem řešit včas

  Zdroj: idnes.cz, 25.04.2022
  Projevuje se například komolením slov, špatným skloňováním, nepřirozeně krátkými větami nebo nemožností komunikovat v určité sociální situaci. Malí pacienti bývají také výrazně citlivější, plaší, mají nižší sebevědomí. Seznamte se s vývojovou dysfázií, nejčastější nemocí, s níž se kliničtí logopedi setkávají u dětí. Čím dřív se začne léčit, tím lépe.

 • děti na běžecké dráze
  Školáky sport neláká a nechtějí mu obětovat čas, shodují se oddíly v kraji

  Zdroj: impuls.cz, 25.04.2022
  Koronavirová pandemie zvýraznila problémy mládežnického sportu. Lidé ze sportovních oddílů ve Zlínském kraji se shodují, že dětem nevyhovuje pravidelný režim a nejsou sportování ochotné věnovat čas a úsilí. Problém je více vidět právě po koronavirové pandemii, během které mladí sportovci do oddílů nedocházeli.

 • teenagerka
  Jak se nám daří pomáhat v nízkoprahových klubech? Zeptali jsme se samotných dětí!

  Zdroj: clovekvtisni.cz, 24.04.2022
  Napříč republikou provozujeme 8 nízkoprahových zařízení pro děti a mládež (NZDM). Jsou určené pro děti a mladé lidi od 6 do 26 let, ale praxe se liší na základě toho, v jaké lokalitě se klub nachází. Jedno ale mají společné: je to otevřený prostor, který je pro děti bezpečný. Panuje v nich minimum pravidel a i podmínky pro vstup jsou splnitelné pro většinu dětí. Pracovníci usilují o to, aby s nimi děti měly navázán vztah založený na důvěře, protože jen tehdy se jim svěří s tím, co je opravdu trápí.

 • úryvek ze slovníku
  Ministerstvo přemýšlí, jestli by druhý cizí jazyk ve školách neměl být jen dobrovolný

  Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 24.04.2022
  Chystaná reforma vzdělávacích programů chce ponechat jen jeden povinný cizí jazyk na základní škole. Nyní jsou na druhém stupni nutné dva. Druhý jazyk ale podle autorů reformy děti zbytečně stresuje a navíc se ho ani pořádně nenaučí. Ve čtvrtek končí lhůta, během které se mohla veřejnost k návrhu vyjádřit. Ministerstvo školství obdrželo zatím asi pět set připomínek. Přišly od školských asociací i jednotlivých učitelů.

 • Dívka si hraje
  Umět říct svůj názor a nepotřebovat lidi urážet, i to nás má učit škola, říká psycholožka

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 22.04.2022
  „Děti se soužití s někým, kdo je jiný, musejí učit. Problém jsou rodiče, kteří mají pocit, že jejich dítě se tohle učit nemusí a že je na státu, aby „jiným“ dětem zajistil segregované vzdělávání s následným uplatněním v chráněných dílnách,“ říká Kristina Březinová, psycholožka z Národního pedagogického institutu.

 • Hazardní hry
  Tři miliony dluhu. Počet žen závislých na gamblerství stoupá, pandemie tomu napomohla

  Zdroj: zena.aktualne.cz, 22.04.2022
  Pavlína nevnímala, že by její sázení na sportovní utkání mohl být hazard. Gambler byl pro ni pouze ten, kdo hraje automaty. U sázek dokázala někdy strávit i 20 hodin denně, během tří let prohrála sedm milionů korun a vysloužila si trest za zpronevěru. I když jsou s hazardním hraním spojováni především muži, podle posledních studií narůstá právě u žen.

 • Dívka běží loukou
  Pedagožka: Nadané dítě své vrstevníky výrazně převyšuje v mnoha ohledech

  Zdroj: novinky.cz, 20.04.2022
  Nástup žáků do škol je sice pevně spojen s podzimem a zářím, v případě budoucích prvňáčků a budoucích gymnazistů je ale velmi důležitým měsícem duben, kdy probíhají zápisy do prvních tříd základních škol i přijímací zkoušky na gymnázia. Rodiče v tomto období intenzivně řeší, zda je jejich potomek pro školní docházku či gymnázium dostatečně zralý, resp. nadaný.

 • Smutný chlapec
  Děti řeší strach z války, i to, jak mohou pomoci, říká vedoucí Linky bezpečí

  Zdroj: vitalia.cz, 20.04.2022
  Denně odbaví zhruba 300 hovorů a další kontakty mají přes e-mail nebo chat. Řeč je o Lince bezpečí a jejím mladším sourozenci Rodičovské lince. Témata na nich na konci února pozměnila invaze na Ukrajinu. Zpočátku se děti ptaly, proč se válka děje, teď spíše řeší, jak vyjít se spolužákem z Ukrajiny či Ruska, popisuje její vedoucí Kateřina Lišková.

 • Děti ve třídě
  Start ve škole bude pro děti s vadou řeči náročný, říká klinická logopedka

  Zdroj: idnes.cz, 18.04.2022
  Česká republika má nejvyšší počet odkladů školní docházky v Evropě. Téměř dvacet procent českých prvňáků nastoupilo minulý rok do škol s ročním zpožděním. Polovina z nich kvůli řečovým vadám. „Někteří rodiče se schovávali za covid a s dětmi necvičili. Teď se bojí zápisů, oprávněně,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz logopedka z Vysočiny Michaela Dubská.

 • Znakující žena
  Míváme propady, kdy si říkáme, že nezvládáme vůbec nic, říká máma holčičky se sluchovým postižením

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 18.04.2022
  „Když byl dceři rok a půl, začali jsme používat znakový jazyk – pejsek, kočka, sluníčko a podobně. Serafínka reagovala okamžitě, byla nadšená, že se konečně může vyjádřit a že jí někdo rozumí,“ vzpomíná Klára Svobodová. Její šestiletá dcera se narodila předčasně s těžce postiženým sluchem.

 • dívka s Downovým syndromem
  Konference rané péče: Na jedné lodi

  Zdroj: helpnet.cz, 14.04.2022
  Již podruhé přichází Středisko rané péče EDUCO Zlín s pořadatelstvím mezinárodní konference na téma mezioborové spolupráce. Navazuje tak na téma workshopu pořádaného v roce 2019.

 • lékař
  ROZHOVOR: Pediatr Pavel Biskup o revoluci v dětské ústavní péči

  Zdroj: nasepraha.cz, 14.04.2022
  Rozhovor s předním odborníkem na péči o znevýhodněné děti MUDr. Pavlem Biskupem proběhl v atriu Dětského centra Chocerady. V zařízení, které v posledních týdnech a měsících prochází transformací na takzvané centrum komplexní péče.

 • pivo
  38 % českých rodičů nabízí svému dítěti alkohol před jeho 15. rokem

  Zdroj: nasepraha.cz, 13.04.2022
  Téměř polovina rodičů považuje některou variantu nealkoholických piv za zdravější, než klasické limonády. Vyplývá to z průzkumu agentury Nielsen Admosphere pro zapsaný ústav Suchej únor, který se zabývá prevencí alkoholismu. I další statistiky dětské konzumace alkoholu jsou nelichotivé...

 • nápis autismus
  Život na křídlech. Galerie Středočeského kraje odhalí duši mladých autistů

  Zdroj: kutnohorsky.denik.cz, 13.04.2022
  Mladí autisté a známí umělci. Tak lze charakterizovat projekt, který bude hostit Galerie Středočeského kraje (GASK). Umělci spolu s dětmi s poruchou autistického spektra vytvořili díla, která budou moci návštěvníci galerie vidět až do 10. června.

 • matka s dítětem
  Sociální dávky: Od dubna si polepší tisíce rodin, k penězům se dostanou okamžitě

  Zdroj: bruntalsky.denik.cz, 12.04.2022
  Je to dobrá zpráva pro rodinné peněženky. Na zvýšení životního a existenčního minima, které od 1. dubna schválila vláda, navazuje i změna některých dalších sociálních dávek. Jedná se o přídavky na děti, porodné, příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, příspěvek při pěstounské péči a dávky mimořádné okamžité pomoci. Důležitou zprávou pro jejich příjemce je, že se k lepším penězům dostanou okamžitě.

 • chlapec ve škole
  Děti obědy ve škole dostanou, i když jsou rodiče ve vážné sociální nouzi

  Zdroj: chrudimsky.denik.cz, 12.04.2022
  Dnešní děti z rodin v životní nouzi už naštěstí nemusejí trpět hladem nebo posměchem spolužáků kvůli tomu, že jejich rodiče nemají peníze na školní obědy. Dotované jídlo je už běžné ve školách i školkách.

 • rodina
  Sporů s cizinci o společné děti přibývá, nejčastěji únosy míří na Slovensko

  Zdroj: idnes.cz, 11.04.2022
  Počet sporů Čechů s cizinci o společné děti roste. Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí ročně řeší tisíce případů přesahující tuzemské hranice. Mezi nimi nechybí ani únosy dětí. Jejich počet sice mírně klesl, ale vliv na to mohla mít koronavirová pandemie. Z Česka se nejčastěji unáší děti na Slovensko, do Německa nebo do Velké Británie.

 • matka s dětmi
  Být samoživitelkou není žádný med

  Zdroj: clovekvtisni.cz, 11.04.2022
  Pomoc matkám samoživitelkám je běžnou součástí naší práce, a to zejména sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi (SAS). Ta se zaměřuje na poskytování pomoci a poradenství rodinám v nepříznivé sociální situaci, která je ohrožuje vyloučením z běžné společnosti. A právě v takové situaci se ocitla i paní Eva, která se na nás obrátila v době, kdy její manžel byl ve výkonu trestu. Byl to rok 2014 a ona se rozhodla podat žádost o rozvod. Poté začala nová etapa jejího života po boku nového partnera. Jenže ani ta se neukázala jako růžová.

 • Ustaraný muž
  Nikoliv senioři. Drahota nejhůř devastuje rodiny s dětmi, varují experti

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 11.04.2022
  Zatímco se koalice pře o zvýšení rodičovského příspěvku, na rodiny s dětmi tvrdě dopadají rostoucí ceny – od energií po potraviny. Obdobně jsou na tom senioři, těm už ale vláda navýšení důchodů odsouhlasila.

 • dívka píšící úkol
  Dyslektik není odsouzený ke špatnému prospěchu. Jak mu nejlépe pomoci k lepším výsledkům?

  Zdroj: zena-in.cz, 10.04.2022
  Bývaly doby, kdy byly děti s poruchami učení vylučovány z běžného vzdělávání. Ovšem výzkum na poli pedagogiky a psychologie jasně ukázal, že děti s dyslexií či jinou specifickou poruchou učení nemají žádným způsobem snížený intelekt, pouze potřebují odlišný přístup k učení. Jak poznat u svého dítěte, že se potýká s poruchou učení a jak mu proces získávání informací co nejvíce usnadnit?

 • sklíčená dívka
  Úzkost jako obranný mechanismus

  Zdroj: inspirante.cz, 10.04.2022
  Každý asi někdy v životě zažil silnější strach o sebe či své blízké. Pokud ovšem obavy přesáhnou únosnou mez nebo neodpovídají realitě, jde pravděpodobně o diagnózu úzkosti. Těch je několik druhů a obvykle na ni pomáhají relaxace, antidepresiva či psychoterapie. Jedná se přitom o relikt obranného mechanismu, kdy se nám vyostří smysly a aktivuje dostatek energie v těle, abychom mohli reagovat na nebezpečí – v dnešním moderním bezpečném světě je ovšem tato strategie zpravidla bezpředmětná; proto tito lidé zaplňují čekárny lékařů. Za zmínku stojí, že úzkosti se nevyhýbají ani dětem.

 • Děti ve škole
  Vzdělávací systém postrádá podporu duševního zdraví, upozorňuje odborná společnost

  Zdroj: novinky.cz, 09.04.2022
  Školství podle odborníků postrádá systémovou podporu duševního zdraví dětí i pedagogů, nedostatečná je i příprava učitelů na krizové situace a efektivní zklidnění jedince. V souvislosti se čtvrtečním tragickým incidentem na Středním odborném učilišti Ohradní v Praze 4 na to poukázala Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV). Spolek Pedagogická komora očekává, že se otevře diskuze, zda by učitelé neměli požívat vyšší míry právní ochrany.

 • Žena na psychoterapii
  Ženskou neplodnost provází pocity viny, selhání a deprese. Psychoterapie může pomoci

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 09.04.2022
  Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) nebo endometrióza jsou jedny z možných příčin ženské neplodnosti. Ženy se s jejich příznaky mohou potýkat už od puberty. Zlehčování a dobře míněné rady nepomáhají.

 • Chlapec hraje počítačovou hru
  Když to v rodině nefunguje, tráví děti víc času u obrazovek, upozorňují vědkyně

  Zdroj: plus.rozhlas.cz, 07.04.2022
  Jak děti naučit bezpečně se pohybovat ve světě digitálních technologií a v online prostoru, tomu se věnuje nový rodičovský průvodce džunglí digitálního dětství a puberty. Napsala ho odbornice na technologie Michaela Slussareff, která se podílela taky na výzkumu zaměřeném na to, kolik času děti strávily s obrazovkami během pandemie koronaviru.

 • Dítě si hraje s modelínou
  Ve školkách nebude dost míst pro mladší děti, upozornily organizace. Nejde ale o nový problém

  Zdroj: novinky.cz, 07.04.2022
  Ubytování rodin ukrajinských uprchlíků by se podle organizace EDUin mělo koordinovat, aby nevznikaly lokality s nedostatkem míst ve školkách. Podle společnosti by přetížení školek i škol kvůli Ukrajincům v některých lokalitách mohlo vyvolávat sociální napětí.

 • Smutná dívka
  Studie: Odškodnění dostane jen minimum obětí sexuálního a domácího násilí

  Zdroj: respekt.cz, 06.04.2022
  Organizace ProFem chce jednat s ministerstvem spravedlnosti o vzdělávací kampani pro veřejnost i školení soudců a soudkyň

 • Smutný chlapec
  „Noví pacienti s novými poruchami.“ Systém dětské psychiatrie se hroutí

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 06.04.2022
  Péče o duševní zdraví dětí se v Česku dostala do alarmující krize, shodují se odborníci. V některých regionech je téměř nedostupná. Situace se přitom i s dozvuky pandemie neustále zhoršuje.

 • Studující dívka
  Cermat: Na maturitní obory chtějí 103 tisíce žáků. Ještě zřejmě přibydou Ukrajinci

  Zdroj: novinky.cz, 04.04.2022
  K jednotné přijímací zkoušce na maturitní obory středních škol se letos přihlásily zatím 103 tisíce uchazečů, což je o zhruba 9000 více než před dvěma roky. Vyplývá to z informací Cermatu, který jednotné zkoušky organizuje. Jde přitom o počty uchazečů přihlášených do 1. března, další zájemci o studium ještě mohou přibýt, a to z řad válečných uprchlíků z Ukrajiny. Ke zkouškám se mohou hlásit do 5. dubna.

 • Smutná dívka
  Deprese u dětí je potřeba léčit včas, lékaři chybí a rodiče si zoufají

  Zdroj: vitalia.cz, 04.04.2022
  Covid a nyní také válečný konflikt nadělaly na dětské psychice hluboké šrámy. Zhojit je nemusí být vůbec lehké. Mimo jiné proto, že dětských psychologů a psychiatrů není v ČR dostatek. Jak poznat depresi u dětí a jak ji léčit?

 • Děti jdou za ruku
  Přídavky na děti: Dosáhnete na ně po zvýšení životního minima?

  Zdroj: penize.cz, 03.04.2022
  Spočítejte si, jak se od dubna zvýší limit pro nárok na dětské přídavky. Na přídavky na dítě dosáhnou domácnosti s příjmem do 3,4násobku životního minima. Jeho zvýšení tedy rozšíří i okruh příjemců dětských přídavků. 

 • Spící dítě
  Během noci se miminko může probudit i šestnáctkrát, je to normální, říká dětská spánková poradkyně

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 03.04.2022
  Polovina spánku novorozenců je lehký spánek, při kterém vydávají zvuky a vyruší je i nenápadný zvuk nebo to nejmenší nepohodlí. „Dětský spánkový cyklus trvá jen 45–60 minut. A je normální, že na konci každého procitne. Během noci se tedy dítě může vzbudit dvanáctkrát až šestnáctkrát,“ říká dětská spánková poradkyně Anna Růžičková. „Přerušovaný spánek je tu proto, aby nám dítě mohlo signalizovat, že něco potřebuje.“

 • žák s psycholožkou
  Ministerstvo chce do škol dostat dva tisíce psychologů. Kvůli covidu i válce

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 31.03.2022
  Základním školám zoufale chybí školní psychologové a speciální pedagogové. Zvlášť v době po covidu a nyní v souvislosti s příchodem nových žáků z Ukrajiny. Ministerstvo školství se ale chystá spustit nový systém financování.

 • děti ve škole
  Zápisy budou letos ve dvou termínech, pro české a pro ukrajinské děti zvlášť

  Zdroj: plzen.rozhlas.cz, 31.03.2022
  V pátek začnou zápisy dětí do prvních tříd. Pro ukrajinské školáky z řad uprchlíků ale naplánovalo ministerstvo školství speciální termín zápisů na červen a červenec. Některá města pro ně chtějí zřídit pouze ukrajinské třídy, jinde je plánují zařadit do běžných tříd. Třeba v Plzni už teď navštěvuje základní školy zhruba 250 ukrajinských dětí.

 • dítě s rouškou
  Roušky budou podle návrhu povinné pro děti od šesti let, ne jen pro školáky

  Zdroj: tyden.cz, 30.03.2022
  Ministerstvo zdravotnictví navrhuje úpravu nařízení o nošení respirátorů a roušek u dětí, ve středu by ji měla projednat vláda. Povinnost nosit roušku bude nově začínat pro děti od šesti let věku, ne od zahájení školní docházky jako dosud. Důvodem je, aby se povinnost vztahovala i na dětské uprchlíky z Ukrajiny. V úterý to řekl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Respirátory jsou povinné od poloviny března už jen ve veřejné dopravě, zdravotnických zařízeních a zařízeních sociálních služeb. Děti do 15 let mohou nosit i roušky.

 • pleny
  Tampony, prací prášky či dětské pleny. Kvůli zdražení přibylo lidí ohrožených drogistickou chudobou

  Zdroj: irozhlas.cz, 30.03.2022
  Kvalitní zubní kartáček nebo krabici pracího prášku hází většina lidí do nákupního košíku bez rozmýšlení. Jsou ale domácnosti, které si na běžné drogistické zboží musí nejprve našetřit. A ne vždy se to podaří. Drogistická chudoba se podle zástupců potravinových bank i terénních sociálních služeb týká čím dál více lidí.

 • chlapec
  Nejvíc propadlíků je v „ostrovech chudoby“, ukazuje vzdělávací mapa

  Zdroj: impuls.cz, 29.03.2022
  Když se ve městě objeví sociální problémy, radnice nejčastěji reagují tak, že rozšíří počet kamer a posílí hlídky strážníků. Jenže tím jen hasí důsledky. Kořeny neúspěchu často bují už ve školách. Mapa vzdělávacího (ne)úspěchu to ukazuje i v Jihomoravském kraji.

 • dítě ve školce
  Školka může v dítěti podporovat zvídavost

  Zdroj: rodina.cz, 29.03.2022
  Podle brněnské psycholožky Zuzany Masopustové se dopady pandemie nedají zobecnit, stejně jako důvody, které nás vedou pro odklad školní docházky.

 • školačka
  Jak připravit budoucího školáka na zápis do první třídy?

  Zdroj: damskaliga.cz, 28.03.2022
  Máte doma předškolní dítě a obáváte se, zda zvládne zápis na základní školu? Nestrachujte se, připravili jsme pro vás menší tahák, jak vaše dítko na tuto událost nachystat. Vašemu malému prvňáčkovi to jistě pomůže. Ale neotálejte, zápisy jsou již za dveřmi.

 • dívka
  V Česku přibývá sociálně ohrožených lidí. Města nemají byty, lidé nemají na kauci, tvrdí sociální pracovnice

  Zdroj: radiozet.cz, 28.03.2022
  Nevládní nezisková organizace Romodrom funguje již od roku 2001 jako dobrovolné sdružení s cílem pomáhat lidem s romským etnikem. Jak ovšem v rozhovoru pro radio Z uvedla regionální ředitelka Andrea Šťastná, organizace se už zabývá pomocí všem lidem bez ohledu na etnikum.

 • otec a dítě
  Dva měsíce dovolené jako dárek pro rodiče. Ale jen z řad zaměstnanců

  Zdroj: idnes.cz, 27.03.2022
  Rodiče malých dětí dostanou k dispozici zřejmě dva měsíce volna navíc. Každý z rodičů si bude moci vybrat dovolenou do osmi let dítěte.

 • muž s deskami a papíry
  Školní inspekce pomůže s integrací uprchlíků. V dotčených školách žádné kontroly, slibuje

  Zdroj: novinky.cz, 27.03.2022
  Česká školní inspekce (ČŠI) se chce do konce školního roku zaměřit na pomoc školám, které budou mezi své žáky začleňovat válečné utečence z Ukrajiny. V souladu s tím upraví priority své práce. Pro úspěšnou integraci ukrajinských žáků je podle inspektorů nutné se zaměřit na práci s dětmi, které neumí česky, výuku češtiny pro ně a jejich psychosociální podporu.

 • Děti na letním táboře
  Místa na letních táborech rychle ubývají, rodičům nevadí ani vyšší ceny

  Zdroj: idnes.cz, 25.03.2022
  Kdo z rodičů přemýšlí, že by o letních prázdninách poslal své dítě na pobytový nebo příměstský tábor, měl by si pospíšit. Ačkoliv volno po vysvědčení odstartuje až za několik měsíců, míst na táborech už teď každým dnem rychle ubývá. Po pandemii koronaviru je mezi dětmi i rodiči obrovský zájem.

 • Učitel ve třídě
  Studie: Ve školách chybí systém psychologické pomoci uprchlíkům

  Zdroj: novinky.cz, 24.03.2022
  V českých školách v současnosti neexistuje systém psychologické pomoci dětem uprchlíků. Upozornila na to studie, na které se podílely agentura PAQ Research, České priority a řada expertů z různých organizací a institucí. Přístup ke školním psychologům i vytíženost školských poraden je podle nich regionálně nevyrovnaný.

 • Dívka se šátkem na hlavě
  V Česku vznikla koncepce péče o těžce nemocné děti a jejich rodiny. Měla by pomoci zlepšit dostupnost a kvalitu služeb

  Zdroj: zdravotnickydenik.cz, 24.03.2022
  V České republice žije podle odhadů 13 tisíc dětí se závažným onemocněním. Ony i jejich rodiny přitom potřebují adekvátní, dostupnou, komplexní péči, a to nejen během pobytu v nemocnici, ale zejména doma. Bohužel však nyní nemáme celé spektrum potřebných služeb dostupných napříč republikou v adekvátní kvalitě. Obrovský problém všude je například raná péče, na kterou se čeká i tři čtvrtě roku. Dlouhodobě pak narážíme na zdravotně-sociální pomezí, kde se některé rodiny ztrácejí a i samotné zajišťování těchto služeb je vzhledem k přesahu do obou sfér nesmírně náročné. Vytyčit cestu, jak dál poskytování péče o vážně nemocné děti a jejich rodiny rozvíjet, se nyní snaží Koncepce péče o děti a dospívající se závažnou život limitující a ohrožující diagnózou a jejich rodiny, která byla představena na semináři uskutečněném na půdě Senátu ČR.

 • Otec nese syna na zádech
  Rodiče malých dětí by měli mít dva měsíce volna navíc

  Zdroj: novinky.cz, 23.03.2022
  Od srpna 2022 by měli rodiče mít nárok na celkem dva měsíce volna navíc během prvních osmi let dítěte, v průměru tedy zhruba týden ročně, změnu chystá ministerstvo práce. Zákon navazující na evropskou směrnici by se měl týkat jak matek, tak otců. Novinářům to ve středu řekla poslankyně Marie Jílková (KDU-ČSL).

 • Hádka mezi manželi
  Co zanechá rozvod v dětech? Nedůvěru ve vztahy, nebo naopak touhu po pevné rodině

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 23.03.2022
  „Pro děti je rozvod rozpad celého světa. Uvádí je do nejistoty,“ říká v Balancu profesor lékařské psychologie, psycholog a psychoterapeut Radek Ptáček. Děti z rozvedených rodin mají více vztahů a ty i častěji končí. Někteří úplně na manželství zanevřou. Důležité je, v kolika letech se rozvod udál, jak probíhal a jaký vztah měli rodiče k sobě i dětem po něm. Z rozvodu nemusí být celoživotní trauma, ale jen obyčejná vzpomínka.

 • Instagram
  Instagram přichází s novými bezpečnostními nástroji pro rodiče

  Zdroj: dotekomanie.cz, 21.03.2022
  Společnost Meta, která vlastní sociální síť Instagram, oznámila, že zavádí nové nástroje pro rodiče, které přinesou lepší zabezpečení mladistvých uživatelů. Meta se tak snaží reagovat na kritiku, která se na společnost snesla, že nečiní dostatečné kroky pro ochranu těch, kteří jsou na sociálních sítích nejvíce zranitelní.

 • Matka s dcerou pod dekou
  Děti s Downovým syndromem mají šanci žít téměř jako všechny ostatní. O nemoci koluje celá řada nesmyslů

  Zdroj: ctidoma.cz, 21.03.2022
  „Pouštěj jí Mozarta. Ten je pro mozek nejlepší, opakoval mi manžel, když jsem byla těhotná. V duchu jsme viděli, jak naše čtyři děti jednou utvoří kvarteto,“ vypráví maminka malé Sáry. Přestože Sára má Downův syndrom, může se to stát. Z dětí s touto diagnózou totiž mohou vyrůst nejen lidé pracující, ale i úspěšní. Potřebují jen, abychom je podpořili.

 • Dítě s rouškou
  Jsou situace a diagnózy, kdy rodiče sami sobě smích nedovolí, říká ředitelka Zdravotního klauna

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 20.03.2022
  „Naše klauny, kteří jsou zároveň rodiči, chrání jejich postava. Nejdou do nemocnice za sebe. Najednou nejsem Hanka, ale vrcholová sestra Patálie. Ale přicházejí i momenty, kdy se klaun potřebuje jít na chvíli ven nadechnout,“ říká ředitelka organizace Zdravotní klaun Kateřina Slámová Kubešová.

 • Lékař
  Část ordinací už nezvládá přijímat děti z Ukrajiny. Pomoci mají nemocnice

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 20.03.2022
  Praktičtí lékaři pro děti a dorost řeší, jak se vypořádat s příchodem dalších dětských pacientů z Ukrajiny. Podle šéfa infektologické společnosti Pavla Dlouhého mezi nemocnými převládají běžné virové nákazy.

 • děti
  Budoucí prvňáčci půjdou k zápisům po dvou letech opět osobně

  Zdroj: litomericko24.cz, 17.03.2022
  Velký den v podobě zápisu k povinné školní docházce čeká budoucí žáky prvních ročníků základních škol již v dubnu. Po dvouleté pauze je vyučující přivítají ve školních lavicích opět osobně. Kapacita základních škol je v Litoměřicích dostatečná.

 • děti a dospělý
  Pomáhejme lépe lidem s autismem

  Zdroj: metro.cz, 17.03.2022
  Projekt “Pomáhejme lépe” pro zlepšení života lidí s poruchami autistického spektra

 • chlapec
  Neklidným dětem pomáhá pozitivní motivace i nadhled rodičů

  Zdroj: ulekare.cz, 16.03.2022
  Mamince Honzíka, bystrého, ale velmi živého předškoláka, paní učitelka ve školce poradila, aby se synem navštívila dětského psychologa. Rodiče chlapce si uvědomují, že syn patří mezi živější děti, hůře se soustředí, občas není snadné ho uklidnit a stává se, že svou překypující energií narušuje aktivity vrstevníků.

 • chlapec
  Dětí s depresemi narůstá: MUDr. Schmidtová vysvětluje, které děti jsou náchylné a jak problémy poznat

  Zdroj: ctidoma.cz, 16.03.2022
  Dlouhodobé odtržení od vrstevníků, školy a volnočasových kroužků v době pandemie si vybírá další daň. Podle odborníků se počet dětí s depresivními poruchami za poslední rok zvýšil o 10 %. Tento problém navíc prohlubuje zoufalý nedostatek specialistů. Už před pandemií chybělo 60 % dětských psychiatrů.