O čem se mluví

  • prázdná peněženka
    Počet lidí na sociálních dávkách stále roste. Kolik od státu dostanete v roce 2025?

    Zdroj: mesec.cz, 16.01.2025
    Kolik lidí nezvládá pokrýt náklady na bydlení a na jaké sociální dávce vyplatí stát nejvíc? Prošli jsme statistiky Ministerstva práce a sociálních věcí.

  • ženy s menstruačními vložkami
    Vložky ve školách zdarma, stejně jako mýdlo či toaletní papír. Dostupnost menstruačních potřeb by mohla zajistit vyhláška

    Zdroj: novinky.cz, 16.01.2025
    Všechny dívky na základních a středních školách po celém Česku by brzy mohly mít přístup k menstruačním potřebám zdarma. Ministerstvo zdravotnictví uvažuje o změně prostřednictvím novely hygienické vyhlášky, která zajišťuje na školách například i mýdlo či toaletní papír. Vložky pak ve školách obstarají zřizovatelé. Kolik peněz navíc ze státního rozpočtu případně dostanou, zatím není jasné.

  • krabice s oblečením
    „Chceš být šťastný? Tak někomu pomoz,“ říká zakladatelka projektu Dobrodějna Lenka Helena Koenigsmark

    Zdroj: prozeny.cz, 15.01.2025
    I v roce 2025 pokračuje magazín Proženy ve svém projektu Rok pro dobro. V jeho rámci vám představujeme charitativní organizace, které se snaží pomáhat slabším, nemocným či znevýhodněným ženám, mužům i dětem. A činit tak svět kolem nás o něco lepším místem pro život. Tentokrát je tady Dobrodějna.

  • teenager v domě
    Co říkají vědci o fyzickém trestání dětí? Způsobují deprese, úzkosti i výbuchy vzteku

    Zdroj: medium.seznam.cz, 15.01.2025
    Fyzické tresty jsou tématem, které rozděluje společnost. Co si o podobných výchovných metodách myslí odborníci?

  • chlapec s brokolicí
    Ve školách se změní jídelníčky: Více zeleniny, méně masa, samá voda

    Zdroj: novinky.cz, 14.01.2025
    Školní jídelny již zakrátko změní svou nabídku. Děti na talíři najdou o něco méně masa, méně sladkostí včetně ovoce, více zeleniny a k pití hlavně vodu. Požadavky na zdravější stravu budí leckde rozruch. Změnu umožní vyhláška o spotřebním koši, jejíž schvalování se dostává do finální fáze.

  • učitelka před tabulí
    Změny ve výuce odtajněny. Ministerstvo představilo novinky

    Zdroj: seznamzpravy.cz, 14.01.2025
    Ministerstvo školství odtajnilo reformovanou podobu výuky na základních školách. Děti se zaměří více na rozvoj dovedností a pochopení látky namísto učení nazpaměť. Promění se také výuka jazyků a pravidelně se bude testovat.

  • nastávající rodiče
    Mít děti už není norma ani povinnost. Rodičovství je jedním z mnoha životních cílů, míní sociolog

    Zdroj: irozhlas.cz, 13.01.2025
    Zájem o založení rodiny v Česku slábne. Před třemi lety takzvaná úhrnná plodnost klesla na 1,62 dítěte, tedy nejnižší hodnotu za posledních deset let. „Dnes si méně než polovina lidí myslí, že je třeba mít děti, aby člověk smysluplně žil,“ přibližuje pro Český rozhlas Plus Martin Kreidl z Katedry sociologie Masarykovy univerzity.

  • matka v porodnici
    Osud šesti porodnic je nejistý. VZP podrží současný provoz rok, nejvýše dva

    Zdroj: novinky.cz, 13.01.2025
    Do dvou let bude jasno, zda se počty porodnic v Česku sníží. Šest nemocnic kvůli nízkému počtu rodících žen nesplňuje potřebná kritéria. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) jim proto odmítla prodloužit smlouvu k poskytování péče na dalších pět let, jak bývá standardem.

  • učení čtení Braillova písma
    Nevidomá Alena v práci: Děti mě umí při workshopech upřímnými otázkami i vykolejit

    Zdroj: irozhlas.cz, 12.01.2025
    Nevidomí můžou pracovat jako maséři, učitelé hudby nebo telefonisti. Alena Terezie Vítek ze seriálu Mámou potmě má i vzhledem k tomu, že je samoživitelka profesí hned několik. Vystupuje jako zpěvačka, je aktivizační terénní pracovnice nebo také lektorka workshopů. Na úřadech, ve firmách nebo ve školách mluví otevřeně o životě s hendikepem. Děti někdy zajímají i intimní otázky jako třeba použití WC.

  • panenka
    Do Apolináře dorazil unikátní simulátor předčasně narozeného novorozence. Pomáhá zachraňovat životy

    Zdroj: novinky.cz, 12.01.2025
    Je to kluk jménem Paul, váží 1100 gramů a měří 35 centimetrů. Odpovídá velikosti dítěte narozeného v 27. týdnu těhotenství, kdy organismus čelí extrémně vysokému riziku život ohrožujících komplikací. Díky Paulovi mají nyní začínající lékaři i profesionálové možnost učit se čelit situacím, kdy jde o vteřiny. Panenka je v Česku zatím jediná.

  • Dívka si čte v knihách
    Nadání neznamená, že dítě zvládne cokoliv. Žáci i jejich třídy potřebují emoční a sociální podporu

    Zdroj: plus.rozhlas.cz, 10.01.2025
    Může být nadání problém? Nadané děti často září ve třídě, ale zároveň se potýkají s výzvami, které mohou brzdit jejich potenciál. Práce s nadanými dětmi ve školách vyžaduje individuální přístup ve formě emoční i sociální podpory. „Děti rády pracují v blocích a na projektech, vše modelujeme na míru,“ přibližuje Tereza Martínková, ředitelka Základní školy nám. Curieových. V každém ročníku její školy vznikají speciální skupiny, kde nadaní žáci pracují s vyčleněným pedagogem.

  • Žena se slepeckou holí
    Život s nevidomými rodiči mě ovlivnil hodně, předčasně jsem dospěla, říká učitelka Jana

    Zdroj: irozhlas.cz, 10.01.2025
    Jana Bradáčková, 34letá učitelka ze Středočeského kraje, vyrůstala s nevidomými rodiči. Jako dítě jim pomáhala s orientací, popisovala okolí a nahradila jim zrak. Zažila výlety i muzea, kvůli pomoci rodičům ale neměla klasické dětství. Jana je ve stejné situaci jako pětiletá Šarlota nevidomé mámy Aleny ze seriálu Radiožurnálu Mámou potmě.

  • Dívka vyfukuje cigaretový kouř
    Rodiče kupují dětem barevné elektronické cigarety. Myslí si, že je to sladkost, říká adiktoložka

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 09.01.2025
    „Je strašně důležité, aby měli rodiče dostatek pravdivých informací,“ říká adiktoložka Denisa Vajdlová. „A zásadní je dětem nelhat. Neříkat jim, že když něco užijí, že zemřou nebo se jim zničí život. Ony brzo zjistí, že to není pravda,“ dodává.

  • Teenager sedí na balkóně
    Chaos kolem kratomu. Děti se k němu mohou stále dostat, Válkův resort zaspal s předpisy

    Zdroj: novinky.cz, 09.01.2025
    V regulaci konopných derivátů nastala právní džungle. Ke kratomu se nezletilí mohou stále beztrestně dostat, ačkoliv by měl být podle zákona jeho prodej omezen na specializované prodejny a dostupný až od 18 let. Zákon, který to vyžaduje, začal platit. Chybí ale prováděcí předpisy, ministerstvo zdravotnictví s jejich přípravou zaspalo. Ty ke kratomu vstoupí do praxe až od 1. července, navrhuje resort.

  • Plačící dívka
    Když v sobě rodič najde sílu, nepotřebuje děti bít

    Zdroj: echo24.cz, 08.01.2025
    Máme čerstvě za sebou další „svátky rodinné pohody“, jak se v Česku často říká Vánocům. Obraz rodiny v současné veřejné debatě je ale dost neradostný. Bývá líčena jako místo, kde člověk prožívá především stres a odnáší si odtud traumata, jež se s ním potáhnou celý život. Možná by mu bez ní bylo líp. Jak na tom česká rodina skutečně je a jak se proměňuje? Přispívají poměry v rodinách ke zhoršování duševního zdraví dětí a dospívajících? Co může přinést novela občanského zákoníku, která označuje veškeré tělesné tresty za nepřípustné?

  • Dítě v inkubátoru
    Cesta předčasně narozených dětí a jejich rodin je náročná. Občas stačí s nimi být a mlčet

    Zdroj: novinky.cz, 08.01.2025
    Předčasný porod je výzvou nejen pro miminko, ale i pro jeho rodiče a okolí. Podpoře rodin, které si touto zkouškou procházejí, se u nás věnuje nezisková organizace Nedoklubko. O tom, jak významně může pomoci už jen něčí přítomnost a kam se obrátit, vypráví v podcastu Po mateřských stopách její ředitelka Lucie Žáčková.

  • Malá dívka sedí na okně a čte si knihu
    Dětskou univerzitu v sobě nosím jako svoje dítě, přiznává její zakladatelka a garantka Michaela Kostelecká

    Zdroj: dvojka.rozhlas.cz, 07.01.2025
    Je garantkou Dětské univerzity ČVUT v Praze. „Působila jsem několik let na ČVUT a na zasedáních pořád poslouchala, že nám ubývá studentů a průmysl potřebuje inženýry,“ vzpomíná. Proč považuje Dětskou univerzitu za své další dítě? V čem byl začátek nápadu na založení výjimečného příměstského tábora nejtěžší? V čem se zapojilo policejní prezidium a co říká dětem při táborové promoci?

  • Dívka drží mobil v ruce
    Před šikanou na síti děti nikdo nechrání, ale zákazy nic neřeší, shodují se experti

    Zdroj: idnes.cz, 07.01.2025
    Recept na ochranu dětí v online prostoru podle odborníků pořád chybí. A nápady škol, jako jsou zákazy mobilů ve třídě, už vůbec nic neřeší. Nástrah a rizik v kyberprostoru se objevuje čím dál více. Pro děti to často platí dvojnásob. „Vychovávat, vychovávat, vychovávat,“ radí v rozhovoru pro iDNES.cz expert na sociální sítě Daniel Dočekal.

  • Malý školák ve třídě
    Méně odkladů školní docházky Česku prospěje. Experti ale varují před riziky

    Zdroj: seznamzpravy.cz, 06.01.2025
    Odklad školní docházky by už nemělo dostávat každé čtvrté dítě, ale jen pár procent. Změna, kterou projednávají poslanci, by měla podle odborníků Česku pomoct. Upozorňují ale na rizika, která je potřeba ještě řešit.

  • Rodiče s dítětem kopou do míče
    Když máte děti, vaše Pandořiny skříňky bouchnou, říkají autoři podcastu 13 hříchů rodičovství

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 06.01.2025
    „Rodiče se nám ozývají s tím, že mají strašnou spoustu informací. Něco se povídá v kavárně, na pískovišti, něco se píše na internetu,“ říká Zuzana Zikmundová. S manželem Martinem jsou autory podcastu 13 hříchů rodičovství – Jak z toho ven. Otevírají různá témata pro rodiče i bezdětné lidi a dávají si záležet na tom, aby byla jejich tvrzení podložená studiemi a relevantními daty.

  • žáci při výuce
    Školství 2025 PŘEHLEDNĚ: Vzniká kontroverzní studijní obor. Kdy budou přijímačky či maturity?

    Zdroj: cnn.iprima.cz, 03.01.2025
    Ani školství se v novém roce neobejde beze změn. Oproti roku 2024, který přinesl zásadní reformy, včetně proměny přijímacích zkoušek, to ale letos vypadá s novinkami spíše vlažněji. Některé navrhované změny přesto vzbudily vášnivé diskuse jak u veřejnosti, tak mezi odborníky. Redakce CNN Prima NEWS připravila přehled toho, co v roce 2025 zahýbe českým školstvím, včetně termínů přijímacích zkoušek a maturit.

  • posmívající se žáci
    Školy řeší více násilí a agrese

    Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 03.01.2025
    Základní i střední školy zaznamenaly ve školním roce 2022/23 meziroční nárůst agrese a násilí. Vyplývá to z výroční zprávy České školní inspekce, která zjišťovala rizikové chování žáků a studentů. Do škol, kde se problémy více vyskytují, chtějí inspektoři chodit častěji. Upozornili ale také, že za nárůstem případů rizikového chování žáků může být větší schopnost škol takové případy odhalit.

  • skákání přes švihadlo
    Švihadlová výzva opět pomůže potřebným

    Zdroj: prahain.cz, 02.01.2025
    Pátý ročník Lednové švihadlové výzvy bude opět pomáhat potřebným. Výzva, která kombinuje zdravý pohyb s pomocí, si pro letošek bere za cíl vybrat 5 milionů korun pro 5 potřebných dětí a docílit 200 milionů přeskoků zapojením 11 tisíc Šviháků. Přidat se mohou jednotlivci i firmy.

  • kojenec a balónek
    Kam zmizely děti? Nejsou prioritou, rodí slabé ročníky, říká demografka

    Zdroj: idnes.cz, 02.01.2025
    Za letošní první tři čtvrtletí se v Česku narodilo meziročně výrazně méně dětí. Největší pokles v porodnosti zaznamenaly mladé ženy, málo ale rodily i ty starší. Podle demografky a vedoucí Ústavu sociálních studií Mendelovy univerzity v Brně Dany Hübelové je za tím mimo jiné i fakt, že pro mladé je dnes důležitější kariéra a volný čas.

  • dívka píšící domácí úkol
    Konec biflování a angličtina od první třídy, schválilo ministerstvo

    Zdroj: novinky.cz, 31.12.2024
    Nedlouho před koncem roku schválilo ministerstvo školství revidované rámcové vzdělávací programy pro předškolní vzdělávání a základní školy. Od jejich uvedení do praxe, které odstartuje již od příštího školního roku, si slibuje zejména větší důraz na praktické uplatnění znalostí.

  • kojenec
    Podařilo se vyřešit osud téměř všech dětí. Ministerstvo práce ve finiši zrychlilo, říká zástupce ombudsmana k uzavření kojeneckých ústavů

    Zdroj: radiozurnal.rozhlas.cz, 31.12.2024
    Od počátku nového roku se ruší možnost umisťovat nezaopatřené děti do tří let v kojeneckých ústavech. Je náš systém péče na tuto změnu dostatečně připraven? Co bude s dětmi, které v nich zatím žily? „Některé se vrátily do rodiny, pro některé se našla náhradní rodinná péče, některé zůstanou v zařízeních, kde to zákon umožňuje,“ říká zástupce ombudsmana a člen Rady vlády pro lidská práva Vít Alexander Schorm.

  • mobilní telefon
    Matky se často cítí osamělé. Přemýšlejte ale, co sdílíte, nabádá je psycholožka

    Zdroj: zpravy.aktualne.cz, 31.12.2024
    Rodiče na sociálních sítích sdílí fotky a videa se svými dětmi. Chtějí se pochlubit, žádají o radu a nebo se cítí izolovaní. Podle dětské psycholožky Kamily Ryšánkové je důležité, aby přemýšleli nad tím, co sdílejí, a brali v potaz možné následky na soukromí svých dětí. "Setkala jsem se s případem kyberšikany, která začala tím, že někdo z rodiny zveřejnil fotky dítěte," popisuje v rozhovoru.

  • dívka s violoncellem
    Nadání neznamená, že dítě zvládne cokoliv. Žáci i jejich třídy potřebují emoční a sociální podporu

    Zdroj: irozhlas.cz, 31.12.2024
    Může být nadání problém? Nadané děti často září ve třídě, ale zároveň se potýkají s výzvami, které mohou brzdit jejich potenciál. Práce s nadanými dětmi ve školách vyžaduje individuální přístup. „Děti rády pracují v blocích a na projektech. Vše modelujeme na míru,“ říká pro Český rozhlas Plus Tereza Martínková, ředitelka Základní školy nám. Curieových. V každém ročníku vznikají speciální skupiny, kde nadaní žáci pracují s vyčleněným pedagogem.

  • smutný chlapec
    Domácímu násilí je vystaveno až 10 % dětí. Nutností je zjistit, kde selhává systém, říká zmocněnkyně pro lidská práva

    Zdroj: radiozurnal.rozhlas.cz, 29.12.2024
    Vláda chce posílit prevenci násilí páchaného na dětech. Jak se může násilí, které dětské oběti zažijí, projevit v jejich dospělém životě? Jaké prostředky chce vláda pro zlepšení ochrany dětí a mladistvých nasadit? Vladimír Kroc se zeptal vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové.

  • kluk s knihami
    Děti, co potřebují složitější výzvy. Tříd pro nadané přibývá, ale pomalu

    Zdroj: impuls.cz, 29.12.2024
    Děti s mimořádným talentem většinou zůstávají na základních školách součástí běžných kolektivů. Podle odborníků jsou však vhodné výběrové třídy, případně speciální výuka v běžné třídě. Takových možností ve Zlínském kraji postupně přibývá. Novou třídu otevřou například v Otrokovicích, školáci v ní budou mít hodiny navíc.

  • mobilní telefon
    Polovina Čechů neodkládá telefon ani na Štědrý den

    Zdroj: digitalnidomacnost.cz, 19.12.2024
    Češi jsou technologičtí nadšenci – 53 % využívá technologie na Štědrý den stejně jako kdykoli jindy. Vloni tak činilo jen 49 % lidí. Pětina Čechů používá technologie aktivně dokonce více, a to buď ke sledování filmů nebo ke komunikaci s blízkými. Jen desetina z nás používá chytrá zařízení méně, 5 % respondentů uvádí, že si dopřává digitální půst. Počet lidí, kteří si technologie odříkají, ale klesl. V roce 2022 si půst dopřála desetina lidí.

  • výsledky magnetické rezonance
    Brněnská fakultní nemocnice nově nabízí specializovanou péči pro děti s neurologickými poruchami

    Zdroj: stisk.online, 19.12.2024
    Fakultní nemocnice otevřela první centrum v Česku zaměřené na diagnostiku a léčbu funkčních neurologických poruch u dětí. Centrum se specializuje na poruchy hybnosti a psychogenní záchvaty, přičemž nabízí komplexní péči s využitím multidisciplinárního přístupu.

  • vánoční stromek s dárky
    Jak mluvit s dětmi o Ježíškovi, aniž byste ohrozili jejich důvěru? Terapeutka Wojtovičová radí, jak na to

    Zdroj: marianne.cz, 19.12.2024
    Čím dál častěji slýchám názor, že rodiče nechtějí, aby jejich děti věřily na Ježíška. „Přece jim nebudeme lhát. Mohly by v nás ztratit důvěru,“ říkají často. Podle terapeutky je však klíčové, jak rodiče s dětskou vírou v Ježíška pracují.

  • smutný chlapec
    Vládní program ke snížení násilí na dětech má posílit prevenci i intervenci

    Zdroj: advokatnidenik.cz, 19.12.2024
    Zřídit komisi pro přezkum náhlých úmrtí dětí, zajistit lepší a nepřetržitý provoz krizové linky pro děti a rodiče či posílit prevenci a spolupráci chce vláda v programu Bezpečné dětství: Cesta k prevenci násilí ve společnosti.

  • dospělý a dítě
    Co je přechodné pěstounství? Pečovat můžete o dítě bez rodiny na dobu určitou

    Zdroj: novinykraje.cz, 17.12.2024
    Dítěti, které se ocitlo mimo svou vlastní rodinu, můžete dát lásku a bezpečí formou pěstounské péče.

  • přetahovaná s lanem
    Počet dětí v ústavech se zásadně nesnížil, pěstounská péče roste zvolna, zjistili kontroloři

    Zdroj: irozhlas.cz, 17.12.2024
    Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) spolu s resorty školství a zdravotnictví ani po 16 letech a vynaložení stovek milionů korun nedokončily transformaci systému péče o ohrožené děti, se kterou začaly v roce 2009. Uvedl to v pondělí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Přestože rozsah pěstounské péče postupně roste, počet dětí v ústavní péči se podle NKÚ zásadně nesnížil. Ministerstvo práce se závěry úřadu nesouhlasí.

  • kalkulačka
    Superdávka se ještě změní. Úřad poslechl experty a upraví pravidla

    Zdroj: penize.cz, 17.12.2024
    Návrh zásadní revize sociálních dávek, kterou čeká schvalování v poslanecké sněmovně, se ještě změní. Ministerstvo dalo na podněty odborné veřejnosti a některé parametry takzvané superdávky upraví tak, aby na ni dosáhlo více nízkopříjmových rodin.

  • novorozenec
    Umělá inteligence pomůže předčasně narozeným dětem

    Zdroj: vedavyzkum.cz, 17.12.2024
    Zásadní pokrok v diagnostice a léčbě retinopatie u předčasně narozených dětí přináší nejnovější výzkum ostravských vědců. S pomocí umělé inteligence dokáží rychleji a spolehlivěji odhalit závažné onemocnění sítnice a významně tak snížit riziko slepoty u ohrožených dětí.

  • srdíčko
    Dětský čin roku 2024: Hrdinské příběhy plné odvahy a všímavosti

    Zdroj: ijournal.cz, 15.12.2024
    Historické prostory Brožíkovy síně na Staroměstské radnici v Praze dnes opět hostily slavnostní vyhlášení vítězů celorepublikového projektu Dětský činu roku, který letos oslavuje svůj jubilejní 20. ročník.

  • kytara
    Je mimořádně nadaná a propadala z matematiky. Školy nadání dětí nerozpoznají, naopak je často ničí

    Zdroj: novinky.cz, 15.12.2024
    Současný systém nadaným dětem a jejich rodičům spíš nepomáhá. Školy nadání u dětí nepoznají a nebo na ně nehledí. Nadaných lidí je přitom v populaci asi dvacet procent a mimořádně nadaných zhruba dvě procenta. To není tak málo, aby se jejich potřeby mohly přehlížet. Nejde jen o obrovský potenciál, který takto v nadaných dětech ztrácíme jako společnost, ale i o jejich obyčejnou životní spokojenost.

  • Dítě si bere kapesník
    Smrkat dnes neumí ani školáci, tvrdí lékařka. K tréninku poslouží i bublifuk

    Zdroj: denik.cz, 13.12.2024
    Průměrné předškolní dítě je nemocné až osmkrát do roka. To je více než měsíc v roce strávený s rýmou. Čím dříve proto s výukou smrkání začnete, tím lépe pro všechny. Vysmrkat se by podle dětské lékařky měly zvládnout už dvouleté děti. S tréninkem ale můžete začít už s kojencem. Na rýmu nečekejte. Když je dítě zdravé, půjde to snáz.

  • Těhotné ženy
    Čechům se rodí rekordně málo dětí. Chybějí peníze, bydlení, školky i prestiž

    Zdroj: novinky.cz, 13.12.2024
    Letošní počet narozených dětí bude zřejmě nejnižší v historii sledování. Částečně za to mohou slabší populační ročníky mladých žen, částečně nechuť části generace zakládat rodinu. Odborníci se shodují, že od početí je odrazují finanční problémy, nedostupnost bydlení, nedostatečné kapacity školek i válka na Ukrajině. Rodičovství také chybí prestiž.

  • Mladá dívka s rovnátky
    Sedmdesát tisíc? Ceny rovnátek děsí rodiče, zvažují i splátky

    Zdroj: novinky.cz, 12.12.2024
    Za poslední dekádu se ceny za rovnátka takřka zdvojnásobily. Z deseti až dvaceti tisíc korun, které dali rodiče za opravu zubů u dětí, se dnes ceny u nejlevnějších varianty vyšplhaly ke třiceti až 70 tisícům. Zájem o vyrovnání chrupu roste nejen u dětí, ale i u dospělých. Astronomické částky ale vedou některé rodiny k tomu, že se rozhodnou fixní rovnátka platit na splátky.

  • Mladík sedí na balkóně
    Přišlo mi fascinující, že se o tomhle tak málo mluví. Novinář rok zkoumal ústavní výchovu v Česku

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 12.12.2024
    „Když jsem byl poprvé v Boleticích, což je ústav, který se zaměřuje na ty nejtěžší případy, bylo mi hrozně těžko. Došel jsem pak pěšky až do Děčína, abych to mohl zpracovat. Poprvé člověk dostane ránu, zvlášť když nemá moc představu, co ho tam čeká,“ říká novinář Miroslav Harant, který se rok systematicky věnoval výchovným ústavům v Česku.

  • Ruka drží globus
    Mladí opouštějí Česko. Pětina dětí chce v dospělosti žít v zahraničí

    Zdroj: novinky.cz, 11.12.2024
    Budoucnost za hranicemi Česka si představuje stále více náctiletých. Lákají je hlavně pracovní možnosti a nové zkušenosti, které život v cizině nabízí. Do úvah se ale promítá i nespokojenost s politikou a ekonomickou situací. Většina dětí nevěří, že se něco změní. Ti skeptičtější se bojí zhoršení ekonomiky i neschopnosti vlád problémy vyřešit. Na možný odliv mladých lidí upozornil průzkum Mladé hlasy 2024, který provádí UNICEF ve spolupráci s agenturou STEM/MARK.

  • Osoba ve vězení
    Táta ve vězení je drsný trest i pro jeho děti. Spravedlnost plánuje změny

    Zdroj: seznamzpravy.cz, 11.12.2024
    Uvěznění rodičů má prokazatelně negativní dopady na dětskou psychiku a vývoj. Tyto děti mají čtyřikrát větší riziko traumatizace. Podmínky návštěv rodičů ve vězení se proto kvůli jejich dětem mají zlepšit.

  • Školní třída
    Rodiče nemají zájem o třídní schůzky. Často mluví o ztrátě času, využívají maily

    Zdroj: denik.cz, 09.12.2024
    Na řadě základních škol vrcholí termíny třídních schůzek. Učitelé ale čím dál víc bojují s nezájmem rodičů, kteří setkání vynechávají. Argumentují tím, že všechno podstatné se dozví z elektronické žákovské nebo mailové korespondence a hromadná schůzka s dalšími rodiči je jen ztráta času. I proto stále více škol zkouší formát takzvaných tripartitních třídních schůzek, kterých se kromě rodičů a učitelů účastní taky žáci. Pomáhá to zlepšit nejen prospěch, ale i mezilidské vztahy.

  • Dítě si čte knížku
    Gustík brečí, Za školou a další skvělé dětské knihy letošního roku. Ať to dobře dopadne!

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 09.12.2024
    „Ať čtou a je jedno, co. Ať čtou to, co je zrovna sytí - komiksy, návody, cokoli. Jedna ze studií ukázala, že dobrými čtenáři se často nestávají děti, které v dětství hodně četly, ale ty, které byly knihami obklopeny. Dává proto smysl knihy neúnavně nabízet,“ říká v Houpačkách Petra Schwarzová Žallmannová, která se dlouhodobě věnuje literatuře pro děti a mládež.

  • matka čte dítěti
    Průzkum: 75 % péče o děti je stále na matkách. Času pro sebe mají mnohem méně než otcové

    Zdroj: maminka.cz, 05.12.2024
    Po většinu historie lidstvo vychovávalo děti v rámci velkých komunit, kde se péče sdílela mezi více členy rodiny. Dnes se však rodiny zmenšily, a až 75 % péče o malé děti tak zůstává na bedrech maminek. I když je rozdělení rodičovských povinností spravedlivější než v dobách našich prarodičů, průzkumy ukazují, že tátové v Česku a na Slovensku by chtěli více přispět ke sdílené péči o děti.

  • posmívající se děti
    Duševní problémy dětí souvisí s vyčleněním z kolektivu i s nezdary v matematice

    Zdroj: denikreferendum.cz, 05.12.2024
    S psycholožkou Lenkou Kollerovou jsme hovořili o tom, jak s duševním zdravím dětí a dospívajících souvisí vyčleňování z kolektivu, socioekonomické zázemí nebo třeba úspěšnost v matematice.

  • onkologický pacient
    Onkolog Jaroslav Štěrba: Děti mívají úplně jiné příznaky než dospělí

    Zdroj: novinky.cz, 05.12.2024
    Profesor Jaroslav Štěrba je přednostou Kliniky dětské onkologie LF MU a FN Brno a vedoucím jedné z výzkumných skupin Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR). Patří k našim předním dětským onkologům, kteří se snaží dělat pro malé pacienty co nejvíc. Jak se liší rakovina u dětí a dospělých a proč se musí na léčbu často pořádat sbírky? I o tom jsme se bavili v našem rozhovoru.

  • dívka u počítače
    Jaká mají děti práva v kyberprostoru a jsou zde dostatečně chráněné?

    Zdroj: advokatnidenik.cz, 05.12.2024
    Jaká mají děti práva v kyberprostoru? Liší se nějak od těch v offline prostředí? A jsou děti a jejich práva v online prostředí dostatečně chráněna? Na tyto otázky hledala odpovědi konference mediálního vzdělávání Práva a ochrana dětí v kyberprostoru, která se uskutečnila 3. prosince v Centru současného umění DOX v Praze.

  • školáci
    Zrušení odkladů uspoří až tři miliardy za rok. Má ale rizika, varují analytici

    Zdroj: idnes.cz, 03.12.2024
    Každé čtvrté dítě v Česku nastupuje do školy o rok později. V zahraničí je to průměrně každé dvacáté. Poslanci v tomto týdnu začnou jednat o omezení odkladů školní docházky. Podle návrhu by už od příštího roku nastupovaly do školy později jen výrazně zdravotně znevýhodněné děti. Stát na tom vydělá. Analytici z PAQ Research ale upozorňují, že tak velký zásah je potřeba pilotně ověřit.

  • rozbitý hrnek
    Děti, které chtějí být sériovými vrahy. Výchovné ústavy nemají jak pracovat s extrémními případy

    Zdroj: irozhlas.cz, 03.12.2024
    "To dítě znásilní, zmlátí a já ho tady mám s klukem, který prostě jenom neuznává autority," popisuje ředitelka pražského diagnostického ústavu Petra Prymulová. V ústavní výchově končí totiž i děti, které spáchaly závažné trestné činy. Zaměstnanci ale ze zákona nemají dostatečné nástroje, jak s nimi efektivně pracovat. Server iROZHLAS.cz popisuje v sérii článků krizi ústavní výchovy.

  • tenisky
    Vědci z Masarykovy univerzity zjistili, že mezi mladými lidmi v Česku klesá zájem o plánování potomků. Nejvíce mezi ekonomicky znevýhodněnými

    Zdroj: muni.cz, 03.12.2024
    Podíl mladých lidí, kteří mají v úmyslu mít v příštích třech letech dítě, v Česku klesá. Mění se také dlouhodobé plánování rodičovství. Pokles je nejvýraznější u lidí v relativně horší ekonomické pozici. Vyplývá to z dat výzkumu Současná česká rodina, na kterém spolupracují vědci Masarykovy univerzity a Univerzity Karlovy.

  • vězeňská cela
    Ministerstvo chce kvůli dětem vězňů zlepšit podmínky návštěv za mřížemi

    Zdroj: denikn.cz, 03.12.2024
    Situaci dětí, jejichž rodiče jsou za mřížemi, by mohlo zlepšit zkvalitnění podmínek pro návštěvy ve věznicích i další podpora vzájemné on-line komunikace.

  • smutná žena
    Jak podpořit pozůstalé? Nemocnice a neziskovky spouští pilotní projekt

    Zdroj: novinky.cz, 02.12.2024
    Lidé, kterým zemře člen rodiny, by se v budoucnu mohli obracet na pracovníky specializované na podporu pozůstalých. Pomoci by jim mohli s nezbytnou administrativou, ale i se zajištěním psychosociálních potřeb. Novou koncepci péče, kterou vypracovala organizace Pallium, začnou neziskové organizace testovat od prosince ve třech fakultních nemocnicích.

  • miminko
    Kojenecké ústavy brzy skončí. Stále v nich zůstávají desítky dětí

    Zdroj: novinky.cz, 02.12.2024
    Na návrat k rodině nebo přemístění k pěstounům čekají v kojeneckých ústavech ještě desítky dětí. Od Nového roku tyto ústavy pro nejmenší děti zaniknou a děti mladší tří let už nebudou smět dlouhodobě pobývat v ústavní péči. Neziskové organizace věří, že se podaří najít pro všechny včas nové zázemí, nejen pro ty nejmladší. Za čtyři roky by se měl zákaz ústavní péče vztahovat i na děti předškolního věku, pro které bude nutné také najít nové zázemí.

  • Otec drží v ruce telefon a kreditní kartu
    Nový trik na rodiče. Mami, mám nové číslo, potřebuji peníze, píší podvodníci

    Zdroj: idnes.cz, 28.11.2024
    „Mami, můj telefon se rozbil, toto je moje nové telefonní číslo, ozvi se mi na WhatsApp,“ tak zní podle policie nová legenda podvodníků, kteří mámí z lidí peníze. Kriminalisté na Jičínsku a Trutnovsku řeší od začátku týdne několik případů, kdy se na rodiče obrátilo falešné dítě v nesnázích. Přišli o 160 tisíc korun.

  • Novorozenec s dudlíkem
    Dudlíky, monitory dechu, šátkování… Rodiče při péči o miminko často věří mýtům, říká neonatoložka

    Zdroj: prozeny.cz, 28.11.2024
    Péče o zdraví nejmenších dětí bývá předmětem mnoha emocí, nejasností a mýtů. Relevantní informace někdy chybí a rodiče je hledají všude možně, často i na sociálních sítích samozvaných odborníků. Na co si dávat pozor a co na některá „ožehavá témata“ říká současná medicína, to řeší další díl podcastu MUDr.ování.

  • Váha a metr
    Jsem často první, kdo ji odhalí, říká o mentální anorexii pediatrička. Sama s nemocí 10 let bojovala

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 28.11.2024
    „Chtěla jsem být vždycky ve všem nejlepší, měla jsem samé jedničky. Když se později studium i další věci nakupily, začala jsem ztrácet kontrolu a myslela jsem si, že oblast, kde ji můžu udržet, je jídlo,“ říká pediatrička Tereza Sochorcová, která na vlastní kůži zažila poruchy příjmu potravy. „Je to nemoc duše a může se vrátit. Jsem si toho dobře vědoma a zůstávám obezřetná.“

  • Dívka si dělá zápisky
    Reformu výuky podpoří odborníci na stovkách škol, chystají se tisíce akcí

    Zdroj: novinky.cz, 28.11.2024
    Velké manévry před zahájením proměny výuky v základních a středních školách připravuje ministerský Národní pedagogický institut (NPI). Do pěti set škol zamíří pedagogičtí odborníci, kteří zmapují, jak školy pracují se současnými rámcovými vzdělávacími programy (RVP), a navrhnou jim změny. Úřad rovněž chystá řadu workshopů, seminářů či webinářů, dohromady přes deset tisíc akcí.

  • Platební karta
    Finanční pevnost má naučit děti, jak zacházet s penězi

    Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 27.11.2024
    Jak zacházet s penězi a naspořit si například na svoje první auto bude děti z dětských domovů učit nová interaktivní hra nazvaná Finanční pevnost.

  • Ruka drží nožičku
    Pořád se mě ptal, jak to, že se na to nepřišlo dřív. Držela jsem syna v náruči a snažila se nebrečet

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 27.11.2024
    „Pediatr ho poslouchal a řekl, že tam slyší velký šelest na srdci,“ vzpomíná Gabriela Šafaříková na narození syna Jonáše. I když to žádné vyšetření předem neukázalo, narodilo se miminko se srdeční vadou – aortální stenózou. Šestitýdenní dítě čekala velká hrudní operace.

  • Ruka drží vysokoškolský diplom
    Nová podpora pro rodiny. Vysokoškolačky dostanou příspěvek na hlídání

    Zdroj: seznamzpravy.cz, 26.11.2024
    Skoro 10 tisíc korun měsíčně budou moct využít studující rodiče třeba na hlídání dětí. Tento pozměňovací návrh prošel při hlasování o novele zákona o vysokých školách. Počítá se i s půjčkami nebo větší podporou pro doktorandy.

  • Matka se učí se synem
    Rodiče a škola: Učitele dnes nepřetěžují žáci, ale jejich úzkostní rodiče. Nastavte pravidla komunikace

    Zdroj: prozeny.cz, 26.11.2024
    Vztah rodičů a školy prochází zásadní proměnou. Od učitelů se v minulosti čekalo, že zajistí výuku, a od rodiče, že dítě na výuku pošle, podepíše domácí úkoly a zkontroluje žákovskou knížku. Dnes je ale všechno jinak a občas to drhne. Jak komunikovat, aby výsledkem nebyl přetížený učitel ani frustrovaný rodič?

  • Fotografie laptopu
    Pomozte protlačit do škol kvalitní vzdělávací programy o digitálním zdraví

    Zdroj: darujme.cz, 25.11.2024
    Emu na internetu šikanují starší spolužáci a z její fotky se stalo ponižující meme. Honza dlouho do noci scrolluje videa na sítích, pak má problém vstát a soustředit se. Linda sleduje influencerky, odmítá jídlo, hubne a straní se svých kamarádek. Matyáše přestal bavit sport. Raději sedí doma a hraje videohry nebo sledujte YouTube.

  • Žena se drží za hlavu
    Ženy končí za mřížemi kvůli toxickým vztahům. Většinu jejich partneři bili

    Zdroj: seznamzpravy.cz, 25.11.2024
    Nejčastěji ženy končí ve vězení kvůli krádežím. Těch se dopouští především v důsledku drogové závislosti a finanční tísně často podmíněné toxickým partnerským vztahem. Ve vězení jim potom chybí děti.

  • Dívka sedí na židli a má opřenou hlavu
    Mám o tebe starost. Jak reagovat na sebepoškozování jako spolužák nebo vyučující?

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 25.11.2024
    „Sebepoškozování je nezdravý způsob, jak se vyrovnávat s náročnými pocity jako třeba vztek, bezmoc, strach, úzkost nebo silný pocit prázdnoty,“ vysvětluje psycholožka Zuzana Karásková Ulbertová. Podle odhadů se v Česku sebepoškozuje zhruba 17 % adolescentů. Jak reagovat na sebepoškozování z pozice učitele, spolužáka, případně rodiče?

  • buben
    V Česku se rozeznělo více než 150 tisíc bubnů. Kampaň upozorňuje na násilí páchané na dětech

    Zdroj: news.refresher.cz, 21.11.2024
    V rámci Týdne za dětství bez násilí, zahájeného 19. listopadu 2024, se konala čtvrtá roční Bubnovačka, při které se po celém Česku rozeznělo více než 150 tisíc bubnů. Akce, organizovaná Centrem LOCIKA, měla za cíl upozornit na násilí páchané na dětech.

  • pedagog ve třídě
    7 důvodů, proč znevýhodněným dětem nebrat podpůrné opatření „další pedagogický pracovník“

    Zdroj: zijushandicapem.cz, 21.11.2024
    Ministerstvo školství navrhuje zrušení podpůrného opatření „další pedagogický pracovník“. To zahrnuje kromě školního psychologa a speciálního pedagoga, jejichž financování má být na základě novely zajišťováno plošně, i možnost využití dalšího učitele. Další učitel bývá jako podpůrné opatření přiznáván dětem s podpůrnými opatřeními ve vyšších stupních pokud nepostačuje využití asistenta pedagoga. Návrh novely toto podpůrné opatření bez náhrady ruší.

  • učitelka
    Známky se mají zrušit i pro druhé třídy

    Zdroj: novinky.cz, 21.11.2024
    Od stresu z hodnocení známkami chtějí zákonodárci ulevit i budoucím druhákům. V prvních dvou ročnících základních škol se bude od září 2027 povinně hodnotit slovně, shodli se poslanci všech sněmovních stran. Dosud bylo takové hodnocení dobrovolné a využívalo ho jen minimum škol.

  • dítě v přírodě
    Děti by měly trávit venku alespoň hodinu denně. Čerstvý vzduch a příroda ovlivní imunitu, psychiku i známky ve škole

    Zdroj: zena-in.cz, 21.11.2024
    Venku je počasí, že by psa nevyhnal, natož pak dítě. Také patříte k těm, kteří své ratolesti raději drží hezky doma, v teploučku? Výzkumy ukazují, že je to velká chyba. Pobytem v přírodě si totiž děti fyzické i psychické zdraví naopak utužují a lépe jim půjde i učení.

  • žáci
    Chystá ministerstvo školství kádropis dětí? Dezinformátoři opět straší lidi

    Zdroj: denik.cz, 20.11.2024
    Dezinformační weby v Česku spustily od 3. listopadu hromadně další poplašnou kampaň, jež se tentokrát týká registru dětí, žáků, studentů a absolventů, který připravuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.

  • nemocné dítě
    Kdy s dítětem na pohotovost: Lékaři radí, v jakém případě návštěvu neodkládat, a kdy je zdržuje od vážných případů

    Zdroj: zena-in.cz, 20.11.2024
    Je pozdě odpoledne, večer, nebo dokonce noc a vy stojíte nad svým dítětem. Máte s ním jet okamžitě na pohotovost, nebo počkat do druhého dne? Ale co když je právě před víkendem? Máme pro vás rady od lékařů, jak zdravotní stav malého pacienta posoudit, abyste nic nepromeškali, ani nezdržovali zdravotníky od závažnějších případů.

  • porodnice
    Nejen svoboda a demokracie. 17. listopad je také Světovým dnem předčasně narozených dětí

    Zdroj: flowee.cz, 18.11.2024
    Každý rok se po celém světě předčasně narodí více než 13 milionů dětí, v České republice je jich až 7500. „Nedonošeňátka“ přichází na svět nezralá, s obrovskou potřebou nejen láskyplné, ale také velmi specifické individuální odborné péče.

  • vánoční dárek
    Krabice od bot opět udělají pod stromečkem radost dětem v nouzi

    Zdroj: novinky.cz, 18.11.2024
    V dnešní době se stále více rodin dostává do situace, kdy během roku nezvládnou vůbec nic našetřit. Často jim nezbývají peníze na praktické věci, natož na splnění vánočních přání. A právě těmto rodinám chce pomoci prožít pěkné vánoční svátky projekt Krabice od bot Diakonie Českobratrské církve evangelické.

  • počítače
    České děti jsou v digitálních kompetencích na špičce. Učitelé se bojí, co s nimi technologie udělají

    Zdroj: medium.seznam.cz, 17.11.2024
    Naše děti se podle čerstvého průzkumu vyšvihly v Evropě na špičku v používání digitálních technologií. Jejich učitelé se ale bojí, co s nimi časté používání počítačů, tabletů, mobilů a dalších zařízení udělá. Hlavně s jejich komunikací.

  • mladí lidé
    Snowflakes? Žádné zhýčkané vločky, v generaci Z je spousta hrdinů, říká ředitelka UNICEF

    Zdroj: flowee.cz, 17.11.2024
    S ředitelkou české pobočky UNICEF Pavlou Gomba jsme si povídali o tom, co dělá z člověka lídra, jak vidí generaci Z a jaké výjimečné mladé během své práce potkala.

  • Dítě hraje na tabletu
    Oblíbené dětské hry jako návnada. Podvodníci cílí na mladé stále častěji

    Zdroj: novinky.cz, 15.11.2024
    Děti a mladiství se v posledních několika letech stávají čím dál více oběťmi kybernetických útoků. Nejnovější výzkum zaměřený na rizika pro mladé hráče odhalil, že více než 132 000 unikátních uživatelů bylo cílem kyberzločinců pomocí populární dětské videohry jako návnada. Kromě dětských her figurovala i umělá inteligence a pokročilé phisingové sady.

  • Muž ve vězeňské cele
    Na 30 tisíc dětí má otce, nebo matku ve vězení: Pro ně v Praze vzniklo centrum. Jsou ohroženou skupinou

    Zdroj: blesk.cz, 15.11.2024
    V centru Prahy vzniklo centrum zaměřené na pomoc dětem, kteří mají některého z rodičů ve vězení. Prostor, který ve čtvrtek otevřelo Mezinárodní vězeňské společenství (MVS), bude sloužit jak pro volnočasové aktivity, tak i pro individuální péči o děti z hlavního města a Středočeského kraje. Podle odhadů odborníků má v Česku matku nebo otce za mřížemi na 30.000 dětí.

  • Dívka sedí na parapetu a drží se za hlavu
    Než se řízneš, zavolej. Puzení ublížit si trvá dvacet minut, říká Kateřina Lišková z Linky bezpečí

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 14.11.2024
    „I malé děti, které si hodně koušou nehty, strhávají si strupy nebo se štípou, v sobě můžou mít nějakou tenzi, kterou neumí rodičům vysvětlit. I tohle jsou projevy sebepoškozování. Pro rodiče je to příležitost učit děti pracovat s emocemi,“ říká Kateřina Lišková z Linky bezpečí. Fenomén sebepoškozování je mezi dětmi a mladými lidmi čím dál rozšířenější.

  • Pohmožděné ruce
    Děti přes instagram organizují pěstní souboje po vzoru Clash of the Stars. Jeden z případů řeší i policie

    Zdroj: irozhlas.cz, 14.11.2024
    Clash of Lupáčova. Clash of Litomyšl 2. Clash of ZŠ Dolní Bukovsko. To jsou jen některé z dvaceti instagramových účtů, skrze které se žáci základních škol hecují ke rvačkám, respektive plánují „organizované boje v ulicích“. Jako inspirace pro pořádání rvaček jim slouží populární show Clash of the Stars, ve které se influenceři utkávají v amatérských boxerských zápasech. Nejméně jedním z těchto „dětských clashů” se v současnosti zabývá i policie.

  • Nožičky novorozence
    Nedonošené děti se rodí ve vaku blan. Příchod na svět je pro ně příjemnější

    Zdroj: idnes.cz, 13.11.2024
    Narodilo se o neuvěřitelné čtyři měsíce dříve, než by mělo, a vážilo jen málo přes půl kilogramu. Miminko ve 23. týdnu těhotenství přivedli porodníci v Baťově nemocnici ve Zlíně na svět ve vaku porodních blan. Nečekaně brzký příchod tak pro něj nebyl tolik traumatizující.

  • Chlapec pije z plechovky
    Děti do 15 let si už energetické nápoje nekoupí, rozhodla vláda

    Zdroj: echo24.cz, 13.11.2024
    Vláda podpořila zákaz prodeje energetických nápojů dětem. Kabinet vyslovil souhlasné stanovisko s návrhem skupiny poslanců, který počítá se zákazem prodeje a podávání energetických nápojů lidem mladším 15 let. Ochrana dětí před vysoce nežádoucími účinky různých povzbuzujících látek obsažených v energetických nápojích je správná myšlenka, je ale potřeba vyřešit některé technické a částečně legislativní problémy, řekl po jednání vlády ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

  • Dívka sedí u počítače
    České děti jsou v digitálním myšlení vysoko nad průměrem, ale zhoršily se

    Zdroj: idnes.cz, 12.11.2024
    Česká školní inspekce představila dvě studie o digitální gramotnosti českých žáků. Vyplývá z nich, že naši osmáci se v mezinárodním měřítku pohybují na vrcholu společně s Korejci a Tchaj-wanci, přesto se jejich průměrné výsledky v posledních deseti letech zhoršily. Podle ústředního školního inspektora Tomáše Zatloukala za to může větší množství informací, se kterými musí žáci pracovat.

  • Chlapec hraje na flétnu
    Netradiční metoda Timbalooloo seznamuje děti s hudbou a pracuje s emocemi

    Zdroj: junior.rozhlas.cz, 12.11.2024
    Projektová manažerka Klára Břeňová a lektorka Barbora Mlčúchová z hudebního projektu Mladí ladí dětem zavítaly do Klubu Rádia Junior. Jak se liší metoda Timbalooloo od klasické výuky hudební výchovy na českých základních školách? Co je to kreativní vzdělávání se jich ptala Eva Sinkovičová.

  • Děti ve školce sedí na koberci
    Část rodičů posílá děti do školky jen proto, že musí. I tak docházku obcházejí

    Zdroj: denik.cz, 11.11.2024
    V Česku už několik let platí povinnost, aby děti rok před nástupem do školy chodily do mateřské školy. Podle závěrů České školní inspekce ale ve skutečnosti rodiče nařízení leckdy nedodržují. Podle odborníků je problémem také to, že se nedaří navýšit počet dětí, které do školky chodí dřív než v pěti, nebo šesti letech. Problém je to hlavně u dětí ze sociálně slabších rodin. I proto se nedaří snížit počet odkladů, zároveň tím děti už v předškolním věku ztrácí šanci na studijní úspěchy v brzké dospělosti.

  • Rodič drží dítě za ruku
    Často si rodiče myslí, že jsou v pořádku. Po narození dětí ale musí začít bojovat se starými traumaty

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 11.11.2024
    „Teď už dokážu zavřít dveře do studia a vypnout, ale je to extrémní práce. Když jsem s projektem začínala, brečela jsem doma, měla jsem úzkosti. Brečela jsem i při rozhovorech, někdy jsme museli nahrávání stopnout,“ říká Romana Kubecová, autorka podcastu Vychovávej s láskou a letošní laureátka ceny Gratias Tibi pro mladé lidi, kteří mění svět kolem sebe k lepšímu.

  • EKG
    Umělá inteligence odhalí infarkt

    Zdroj: hcmagazin.cz, 07.11.2024
    Lékařům v Česku pomáhá pečovat o pacienty nově i umělá inteligence. Aplikace s umělou inteligencí dokáže rozeznat i nepatrné změny v srdeční aktivitě pacienta. Lékaři jsou tak schopni odhalit nastupující infarkt také v případech, kdy se projevuje na křivce EKG téměř neznatelně.

  • smutný chlapec
    V Praze výrazně stoupl počet dětí v psychiatrické péči

    Zdroj: novinky.cz, 07.11.2024
    Za posledních deset let se v Praze skoro zdvojnásobil počet pacientů ve věku do 19 let, kteří se ocitli v psychiatrické péči. Naopak počet psychiatrů poptávce nestačí, řekl v úterý na semináři o duševním zdraví Pražanů na magistrátu ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistik Ladislav Dušek.

  • kondom
    Sexuální výchova? Antikoncepce už není hlavní téma. Dnes je to spíš kyberšikana, neplodnost a gender

    Zdroj: prozeny.cz, 06.11.2024
    Sexuální výchova pomáhá mladým lidem rozvíjet zdravé postoje k sexualitě a formovat správné návyky, což může mimo jiné přispět k lepšímu sebevědomí. Výuka ve školách je důležitá, diskutovanou otázkou zůstává, jakou by měla mít formu a co je vhodné do ní zahrnovat. A úplně nejzásadnější pro vývoj dětí je výchova v rodině.

  • teenageři
    Je nutné se více zaměřit na potřeby dětí žijících v ústavních zařízeních, obzvláště těch s ochrannou výchovou a drogovou závislostí

    Zdroj: infodnes.cz, 06.11.2024
    Návštěvy v domovech a ústavech zaměřených na děti s ochrannou výchovou a na děti se závislostními problémy znovu potvrdily, že současný systém neumí reagovat na potřeby dětí, které soudy svěřily do péče státu. Tato skupina dětí je velmi široká.

  • houslistka
    Nadační fond Magdaleny Kožené vstupuje do nové etapy

    Zdroj: scena.cz, 05.11.2024
    V roce 2016 se operní pěvkyně Magdalena Kožená rozhodla osobně podpořit základní umělecké školy v České republice založením nadačního fondu. Jeho posláním bylo od počátku cílené budování pozice základních uměleckých škol (ZUŠ) jako prestižního a unikátního systému moderního uměleckého vzdělávání, dále podpora ZUŠ v jejich nadstavbových aktivitách, rozvoje uměleckého růstu talentu a postupně i podpora výchovy nejmladší generace k sociální citlivosti prostřednictvím umění.

  • žena zapisující si poznámky
    Nedostatek dětských psychologů: Roli hraje malá motivace, náročnost oboru i vliv zaměstnavatele

    Zdroj: zdravotnickydenik.cz, 05.11.2024
    Péče o duševní zdraví dětí se v tuzemsku potýká s vážnými problémy. Jedním z nejpalčivějších je nedostatek psychologů. Proč tomu tak je? Podle vedoucí klinické psycholožky Centra duševní rehabilitace (CDR) v Berouně Veroniky Lechovské nejsou kliničtí psychologové ke vstupu do této praxe motivováni. „Je to práce s dětmi, ale roli hraje i celá rodina a není to nijak zohledněné, ani finančně,“ vysvětlila na říjnovém sympoziu Zdravotnického deníku V ohnisku psychiatrie: Psychoterapie.

  • mobil
    Jak chránit děti před kyberšikanou? Praktické tipy, jak jim zajistit soukromí v online prostoru

    Zdroj: feedit.cz, 04.11.2024
    Říjen byl měsícem evropské kybernetické bezpečnosti a kyberšikana je jedním z nejzávažnějších problémů dnešní doby, kterým mohou děti čelit ve virtuálním prostředí. V České republice se s ní setkalo téměř 30 % dětí školního věku, vysoké procento dětí také sdílí na sociálních sítích citlivé osobní údaje.