- Domů
- Problémy dítěte a rodiny
- Problémy v rodině dítěte
- Psychické problémy v rodině
- Setkání s psychickým onemocněním
Setkání s psychickým onemocněním
Autor/ka: Mgr. Jan Kulhánek
Datum publikace: 13. 04. 2012, Aktualizováno: 22. 09. 2023
Setkáme-li se s někým, kdo trpí duševní poruchou a my to o něm víme (většinou nejsou takové věci na první pohled patrné), obvykle znejistíme. Nevíme totiž, jak se k takovému člověku máme chovat, abychom mu neublížili. Můžeme mít také obavu, jestli on neublíží nám.
Duševní nemoc či porucha se u dětí i dospělých projevuje problémy v oblasti nálad a emocí, v oblasti myšlení, pozornosti a paměti a také v chování, sebekontrole. Tyto potíže se často kombinují, komplikují či přímo znemožňují zapojení nemocného do běžného života a přinášejí pocit utrpení pro něho samotného.
Když se duševní nemoc projeví u někoho z našich nejbližších, budeme mu chtít pomoci a k tomu potřebujeme dobré informace o tom, co taková nemoc obnáší. Dále potřebujeme určitý návod, jestli a jak s nemocným máme mluvit o jeho potížích, a také kvalitní kontakty na odbornou pomoc a další služby.
Laická představa bývá taková, že hlavní je znát příčiny nemoci, důvod, proč náš rodinný příslušník onemocněl. Ve skutečnosti to tak ale nefunguje – kromě akutní reakce na traumatický zážitek (například když dítě pokouše pes) bývá hledání příčin k ničemu, spíše jde o hledání viníka. Lepší je všímat si oblastí, které dlouhodoběji přinášejí nemocnému starosti a trápení, se kterým si sám nedokáže poradit.
U dětí může jít o dlouhodobě náročnou rodinnou situaci, způsobenou manželskou krizí či přímo rozvodovou situací. Další oblastí bývá problém se vztahy v dětském kolektivu (vztahy ve škole se spolužáky). Se školou také souvisí dlouhodobé přetížení dítěte v důsledku nevhodné volby školy nebo například nerozpoznaných poruch učení.
Čtěte také:
Ve věku dospívání je pak častým zdrojem trápení parta (z ulice, ze zájmových kroužků)a u citlivějších jedinců vztahy obecně (zamilovanost, rozchody). V tomto věku nesmíme zanedbat také možnost užívání návykových látek, včetně alkoholu a marihuany.
Dospělé zase ničí dlouhodobé přetížení v práci nebo například úzkost ze ztráty zaměstnání spojená s existenčními problémy, dále samozřejmě partnerské problémy (nevěra, pocity odcizení), někoho také hodně trápí strach z budoucnosti.
Každý z nás je na něco citlivý (někdy přecitlivělý), s některými situacemi v životě si neumíme poradit. Psychoterapeut se nám na terapii snaží pomoci a porozumět našim slabým místům hledáním souvislostí s našimi zkušenostmi z dětství, z naší rodiny, z předchozích vztahů. Takovou práci ale přenechejme odborníkovi.
O psychických problémech je dobré mluvit, pokud o to nemocný stojí. Rozhodně nemůžeme na nikoho naléhat nebo nemocného nutit mluvit, protože se mu pak „jistě“ uleví. K takovému mluvení je třeba důvěra a hlavně pocit bezpečí. Pokud jsme nemluvili o osobních věcech dosud, v době krize to půjde hůř. Je důležité najít si místo a čas, kdy nás nebude nikdo rušit. Důležité je také ujištění, že pokud si to nebude ten druhý přát, nebudeme o jeho starostech s nikým jiným mluvit. Je dobré příliš nezdůrazňovat diagnózu. To dotyčného stigmatizuje (vyvolá pocit méněcennosti, a hlavně takový člověk je pro okolí „označkován“).
Nemocnému pomůžeme hlavně tím, když k jeho potížím přistupujeme s respektem, bez předsudků a s pochopením, nabízíme pomoc s praktickými věcmi a také s kontaktováním odborníka. Duševní nemoc v rodině není pouze trápením, je to také příležitost udělat si inventuru v tom, jak dosud rodina funguje a co je třeba zlepšit.
Informace a pomoc na internetu:
- portál Občanského sdružení pomoci duševně nemocným
- Sympathea, o. p. s. – celonárodní organizace příbuzných duševně nemocných
- VIDA, z. s. – Adresář služeb pro lidi s duševním onemocněním
- Stopstigma – stránky zaměřené proti předsudkům a diskriminaci z důvodů psychiatrického onemocnění
Další informace najdete v naší rubrice Kde hledat pomoc.
Zaujal Vás článek a chcete pravidelně dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru a sledujte nás na facebooku.
Související literaturu hledejte v naší Odborné knihovně.
Pomohly vám informace v tomto článku?