Základní principy výchovy k psychické odolnosti

Autor/ka: Mgr. Milena Nováková
Datum publikace: 02. 05. 2014, Aktualizováno: 21. 09. 2023

Předchozí články k tématu:

Velmi stručně můžeme shrnout základní principy výchovy k psychické odolnosti dítěte takto:

  • Základem je vyladění se na dítě a přijetí dítěte takové, jaké je.
  • Na základě toho pak je třeba rozvíjet pevnou, jistou, bezpečnou citovou vazbu a dávat dítěti pocit, že jste tu pro něj vždy a může se na vás ve všem spolehnout.
  • Buďte dítěti oporou, provázejte ho, povzbuzujte ho, utěšujte ho, ale dovolte mu rozvíjet svou samostatnost, zkoušet nové věci a poznávat svět.
  • Podporujte dětskou spontánnost, zvídavost a hravost, dejte mu možnost rozhodovat se. Udržujte v rovnováze svobodu a samostatnost dítěte s hranicemi a pravidly, která jsou důležitá nejen v rodině, ale hlavně pro život ve společnosti.
  • Vysvětlujte. Ukazujte smysl a význam toho, co dítě učíte.
  • Buďte při vysvětlování co nejvíce konkrétní a dávejte dítěti známé příklady.
  • Podporujte sebevědomí dítěte. Chvalte ho, vyzdvihujte jeho úspěchy, provázejte ho v případě neúspěchu. Přistupujte k němu tak, že může dokázat cokoli, co si přeje, a vytvořte mu podmínky.
  • Mějte vyvážené a přiměřené nároky. Není dobré dítě nemotivovat a nechat ho „jen tak“, ale stejně tak není dobré ho přetěžovat. Zvažujte jeho možnosti a přijměte je tak, jak jsou.
  • Pomozte dítěti zažívat úspěch tím, že mu adekvátně nastavíte jeho kritéria a přivedete ho do situací, kde ho může zažít.
  • Vyhněte se ambivalenci – chovejte se podle toho, co říkáte.
  • Buďte ve svém chování konzistentní – chovejte se v podobných situacích podobně, se stejným postojem.
  • Buďte dítěti dobrým modelem, začněte u sebe.
  • Dbejte o svou psychickou pohodu a pracujte i se svou psychickou odolností. I vy ji potřebujete a to, jak zvládáte problémy a jak k nim přistupujete, je pro dítě významným vzorem, ze kterého se nejvíce učí. Psychická vyrovnanost a spokojenost pečovatele je základem pro to, aby vychoval šťastné dítě.

Pamatujte ale na to, že nikdo není dokonalý a všichni chybujeme. To, že se vám třeba něco nepovede, ještě neznamená žádnou katastrofu. Důležité je své chyby si uvědomit, přiznat si je a učit se z nich. A právě i to, jak vy zareagujete na svou vlastní chybu, je další vzor pro vaše dítě, a naopak mu tím můžete pomoct k tomu, aby se na konkrétním příkladu něco nového naučilo. Nezapírejte před dítětem své chyby, nemusíte být dokonalí, abyste pro ně udělali to nejlepší! Důležitější je upřímnost a opravdovost ve všem, co děláte. Pokud své dítě máte doopravdy a bezpodmínečně rádi, pak je velmi nepravděpodobné, že byste ho svou výchovou nějak poškodili.

Videorozhovor s psycholožkou Mgr. Milenou Novákovou o psychické odolnosti u dětí

Zaujal Vás článek a chcete pravidelně dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru a sledujte nás na facebooku.

 

Odebírat newsletter   Sledovat na Facebooku

Související literaturu najdete v naší Odborné knihovně.

Autorka článku

Mgr. Milena Nováková

Psycholožka a psychoterapeutka. Vystudovala jednooborovou psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a věnuje se především práci s dětmi, dospívajícími a rodinami. V současné době působí v neziskové organizaci NEO CZ, o. s., která se zaměřuje na psychologické na základních školách a v soukromé psychologické praxi. Dále spolupracuje s Českým rozhlasem na vysíláních pro děti a s Vyšší odbornou školou sociálně-právní v Praze na rozvojových projektech.

Zpět na téma Rodina dítěte se zdravotním postižením

Autor/ka

Psycholožka a psychoterapeutka. Vystudovala jednooborovou psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a věnuje se především práci s dětmi, dospívajícími a rodinami. V současné době působí v neziskové organizaci NEO CZ, o. s., která se zaměřuje na psychologické poradenství na základních školách a v soukromé psychologické praxi. Jako psycholožka pracovala i pro Fond ohrožených dětí a v Dětském krizovém centru. Dále spolupracuje s Českým rozhlasem na vysíláních pro děti a s Vyšší odbornou školou sociálně-právní v Praze na rozvojových projektech.

Odborná knihovna:
Články:
Matka s dcerou

Co je podle vás nejdůležitějším cílem výchovy?

Choices