- Domů
- Problémy dítěte a rodiny
- Cizinci a jejich děti v ČR
- Krizové situace v rodině cizinců
Krizové situace v rodině cizinců
Autor/ka: Mgr. Jakub Tesař
Datum publikace: 06. 08. 2015, Aktualizováno: 22. 02. 2023
Na jaké organizace se může cizinec obrátit ve specifických krizových situacích v rodině, tedy například v případě domácího násilí, únosu dítěte, rozvodu, výživného či ústavní péče?
Rodiny cizinců jsou v okamžiku propuknutí krize více ohroženy než rodiny zakořeněné v českém prostředí. Ty jsou zpravidla obklopeny početnějšími a všestrannějšími vztahy a vazbami a orientují se lépe v systému sociální pomoci. V krizových situacích hledáme pomoc v první řadě u svých nejbližších. Pokud v okolí nemáme nikoho, na koho se můžeme obrátit, je důležité včas vyhledat pomoc odborníků, kteří se na danou oblast specializují.
Informace, jak řešit krizové situace v oblasti zdravotní péče, bydlení, financí, zaměstnání nebo pobytu na území najdete v jiných tématech rubriky Cizinci v ČR. Mnoho odpovědí na vaše otázky najdete na těchto stránkách v sekci Rodina v problémové situaci.
Níže jsou uvedeny základní informace a kontakty na instituce, kam se můžete obrátit ve specifických krizových situacích.
Domácí násilí
Odbornou pomoc a podporu cizincům, kteří žijí na území České republiky a jsou ohroženi domácím násilím nebo následným pronásledováním, nabízí Intervenční centrum neziskové organizace Spondea. Jde o bezplatnou pomoc dospělým i dětem ohroženým domácím násilím poskytovanou v anglickém, ruském a vietnamském jazyce. Tutéž pomoc nabízí organizace i českým občanům žijícím s cizinci.
Projekt Magdala zajišťuje krizovou a následnou komplexní pomoc těm, kdo zažili domácí násilí a obchodování s lidmi (nucenou prostituci či nucenou práci). Služby poskytované v rámci projektu Magdala zahrnují odborné sociální poradenství, krizovou pomoc, zajištění bezpečného ubytování s utajenou adresou, asistenci při jednání s úřady a sociálně terapeutické služby.
Díky rozsáhlé síti charitních zařízení poskytuje organizace služby po celé České republiky prostřednictvím koordinačního centra, které funguje v rámci Arcidiecézní charity Praha.
Krizová pomoc zahrnuje psychologickou pomoc, zprostředkování lékařského ošetření a materiální pomoc (bezpečné prostředí, tekutiny, základní potraviny, hygienické prostředky a ošacení). Organizace respektuje anonymitu klientů, zaručuje diskrétnost a bezpečné prostředí. Jejich služby jsou bezplatné a není potřeba doporučení jiné instituce.
Související téma:
Problémy v rodině
Rozvody a únosy dětí
Problematice únosů dětí, rozvodových řízení, právům styku s dítětem, placení výživného nebo osvojení se věnuje Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí. Na úřad se může rodič obrátit, pokud chce docílit toho, aby se mohl pravidelně vídat se svým dítětem, je-li například rodičem dítěte, které žije dlouhodobě v jiné zemi, a druhý rodič mu neumožňuje kontakt s dítětem nebo mu v něm brání. Organizace se také snaží o pomoc při řešení problémů s neplacením výživného, a to jak v případě vymáhání ze zahraničí, tak v situaci, kdy je rodič v zahraničí a povinný se přestěhoval do České republiky.
Na úřad se lze obrátit také v případě obavy, že se druhý rodič chce odstěhovat s dítětem natrvalo do zahraničí, nebo naopak vy se chcete přestěhovat do zahraničí a druhý rodič vám v tom brání. Úřad se snaží řešit i extrémní situace, kdy je dítě jedním z rodičů uneseno do jiného státu.
Související články:
Vliv rozvodu na duši a chování dítěte
(Po)rozvodové boje: když rodiče zapomínají na děti
Mezinárodní únos nezletilého dítěte v rámci rozvodových sporů
Ústavní péče
Pro pobyt nezletilého cizince bez doprovodu na území České republiky může být ustanoven opatrovníkem orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). Opatrovník je ustanovován soudem, a to předběžným opatřením na podnět Ministerstva vnitra. Opatrovník hájí a prosazuje práva nezletilého cizince bez doprovodu, mimo jiné pomáhá dítěti při vyřizování pobytového statutu, řeší otázky spojené se školní docházkou nebo zdravotní péčí a podobně. Opatrovník vykonává činnosti spojené s výkonem opatrovnictví v rámci řízení o mezinárodní ochraně, účastní se všech právních úkonů vedených s nezletilým cizincem bez doprovodu, pohovorů, ale i osobního předávání rozhodnutí a pomáhá nezletilému cizinci bez doprovodu při podávání opravných prostředků.
Ústavní nebo ochranná výchova nezletilých dětí-cizinců bez doprovodu probíhá v České republice v Zařízení pro děti-cizince. Hlavní náplní zařízení je integrace nezletilých dětí-cizinců bez doprovodu v České republice. Děti se do zařízení přijímají na základě nařízené ústavní nebo ochranné výchovy nebo usnesení o předběžném opatření. Návrh na nařízení předběžného opatření o umístění podává orgán sociálně-právní ochrany dětí a o umístění vždy rozhoduje soud. Do zařízení jsou umísťováni všichni nezletilí cizinci bez doprovodu, kteří se nacházejí na území naší republiky. Jedná se o nezletilé žadatele o mezinárodní ochranu bez doprovodu i o nezletilé cizince, kteří jsou zadrženi policií na území České republiky. Existují zde i výjimky – nezletilí, kteří mají zákonné zástupce na území České republiky, ale kteří se momentálně nemohou, nechtějí nebo neumějí o své dítě řádně starat, například v případech, kdy je rodič ve vazbě, ve výkonu trestu, v nemocnici nebo byl podán návrh předběžného opatření na umístění dítěte do ústavní výchovy v zemi původu z důvodu výchovných problémů dítěte.
Informační web OSPOD
Zařízení pro děti-cizince
Důležité kontakty a místa, kde vám mohou poradit, naleznete v samostatné kapitole Kde hledat pomoc. |
Zaujal Vás článek a chcete každý měsíc dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru!
Související literaturu najdete v naší Odborné knihovně.
Pomohly vám informace v tomto článku?