- Domů
- Zdravotní problémy dítěte
- Dítě u lékaře
- Kinetózy u dětí
Kinetózy u dětí
Autor/ka: MUDr. Michaela Máchalová, Ph.D.
Datum publikace: 14. 08. 2019, Aktualizováno: 27. 02. 2023
Kinetóza nebo také nemoc z pohybu je stav, kdy lidský mozek zpracovává rozdílné a často protichůdné informace o pohybu těla a neumí se s tím vypořádat. U citlivých jedinců může vyvolat nepříjemné tělesné pocity, nevolnost, závrať. Typicky tato situace nastává při cestování různými druhy dopravních prostředků (auto, autobus, vlak, letadlo, loď).
Obsah článku:
- Jak kinetóza vzniká
- Klinické projevy kinetózy
- Preventivní režimová opatření
- Farmakologická opatření
- Jak postupovat při nevolnosti
Jak kinetóza vzniká
Informace o pohybu a poloze těla v prostoru získává centrální nervový systém z vestibulárního (rovnovážného) aparátu, vizuálních vjemů a proprioceptivního systému (registruje mechanické podněty z pohybového aparátu). Nadměrné dráždění vestibulárního aparátu a nesoulad informací získaných z jednotlivých systémů vyvolá kinetózu.
Při jízdě v dopravních prostředcích tělo zaznamenává pohyb vpřed. Pohledem na ubíhající krajinu z bočního okénka zrak zaznamenává pohyb zpět. Pokud se díváme na sedačku před sebou, vizuálně vnímáme absenci pohybu. V případě nerovností na silnici tělo zaznamenává pohyb i ve vertikální ose (pohyb nahoru - dolů). To znamená, že mozek dostává ke zpracování tři i více rozdílných informací o pohybu. Neplynulá jízda – opakované rychlé akcelerace, náhlá brzdění nebo jízda v serpentinách, tento disharmonický stav umocňují. Citlivou skupinou vnímavější k těmto dezinformacím jsou zejména děti ve věku od 2 do 12 let.
Kinetóza může také nastat, když očekávaná informace o pohybu chybí. Například na obrazovce vidím pohyb, ale sám se nehýbu, sedím. To je typické pro hry na počítači, sledování 3D filmů, činnosti na simulátoru – například trenažér v autoškole, prostředí virtuální reality. Dále v situacích, kdy jsou v rozporu informace o pohybu těla v prostoru – například jízda na kolotoči, centrifúze nebo jiných pouťových atrakcích.
Související články na portálu Šance Dětem
Klinické projevy kinetózy
Před rozvinutím plných příznaků kinetózy vnímá postižený zesílený pocit únavy, zívá, může mít pocit nedostatku vzduchu, zrychluje a prohlubuje dech. Má pocit tlaku v nadbřišku, může být přítomna bolest hlavy, prostorová nejistota až závrať. Následuje nevolnost, zvýšené slinění, bledost, objevuje se studený pot. Stav vyvrcholí zvracením. Pokud postižený už kinetózu zažil, je náchylnější ke vzniku dalších.
Preventivní – režimová opatření
Před cestou:
- lehká strava
- dítě nestresujte a minimalizujte jeho obavy z nevolnosti, pokud mívá potíže opakovaně, tedy psychologická příprava
- vyberte vhodné místo v dopravním prostředku: místo vedle řidiče, pokud to věk dovoluje. Sedadlo v přední části autobusu – dobrý výhled na horizont směrem dopředu. Ne nad koly, ve vlaku sedadlo po směru jízdy, v letadle v přední části kabiny
- necestujte lodí za bouřlivého počasí – silný vítr, velké vlny
- pokud je to možné, cestujte s dětmi na delší vzdálenosti během noci (ve spánku je organizmus utlumen, chybí vizuální podněty)
- podejte preventivní lék v dostatečné dávce, s dostatečným časovým předstihem před cestou
V průběhu cesty:
- nepodávejte dítěti sycené nápoje
- nepodávejte potraviny se zvýšeným obsahem histaminu (čokoláda, uzeniny, některé druhy sýrů)
- soustřeďte pozornost dětí na jiný podnět: například hrajte slovní hry, povídejte si, zpívejte
- poslouchejte audionahrávky napínavých příběhů, pohádek
- vylučte čtení psaného textu, sledování mobilu, tabletu
- doporučte dětem pozorovat dění na cestě před sebou – na horizontu
- vytvořte v autě vhodné mikroklima: chladnější vzduch, proudění vzduchu, vyhněte se pronikavým vůním v uzavřeném prostoru auta – „aroma stromečky“, parfémy
- během delší trasy dělejte pravidelné zastávky s možností projít se „po pevné zemi“
- buďte vybaveni pevnými, nepromokavými sáčky, papírovými kapesníky, vlhčenými ubrousky, pro případ, že dojde ke zvracení
Farmakologická opatření
Preventivní podání léků
- Kinedryl tablety – účinná látka je moxastini teoclas: sedativní (tlumící) látka s účinkem proti zvracení a proti závratím, pomocnou látkou je coffeinum anhydricum (mírní sedativní účinek hlavní látky). Vhodný pro děti od 2 let. Dávkování podle věku a váhy dítěte. Batolata a předškoláci: ¼ tablety, školáci: ½ tablety, adolescenti a dospělí: 1 tableta cca 1 hodinu před počátkem jízdy. Tabletu dostatečně zapít nesyceným nápojem, ideálně voda nebo čaj. V případě delší cesty je možné lék podat ještě 2x opakovaně s odstupem 2-3 hodin.
- Antihistaminika se sedativním účinkem: Prothazin, Dithiaden – navozují útlum a spánek.
- Travel gum: žvýkací guma s účinnou látkou dimenhydrinatum, pro dospělé a mladistvé od 15 let. Látka se při žvýkání vstřebává do organizmu sliznicí dutiny ústní, nepolyká se. Žvýkat po dobu 10 minut cca 15-30 minut před cestou.
- Přírodní preparáty na bázi zázvoru (zklidňující efekt na zažívací trakt). Na trhu jsou k dispozici lízátka pro děti: Travel Pop, Prevomit kids. Žvýkací tablety se zázvorem Autíčka.
- Homeopatické přípravky: např. polykomponentní preparát Cocculine. Užívá se 1 den před cestou a dále v den cesty: v ústech nechat rozpustit 3x denně 1 tabletu pro děti, 3x denně 2 tablety pro dospělé. V případě potřeby je možné dávku opakovat.
Jak postupovat při nevolnosti
Pokud se dostaví stav těžké nevolnosti, zastavte auto na bezpečném místě. Nechte dítě prodýchat se na čerstvém vzduchu. Uložte ho do vodorovné polohy s podloženou hlavou a pokrčenými nožkami. Uvolněte bříško – rozepněte kalhoty, uvolněte těsné oblečení. Dejte chladný obklad na čelo, případně na zátylek. Po zklidnění dejte dítěti napít neperlivé vody nebo čaje.
Ataka kinetózy se může opakovat. Není pro dítě nebezpečná, neznamená žádné zdravotní ohrožení organizmu. Po kinetóze nebo i po požití preventivních léků může nějakou dobu po ukončení jízdy přetrvávat pocit malátnosti a únava, která bez následků postupně odezní.
O prázdninách cestujeme s dětmi často a různými dopravními prostředky. Není třeba se obávat, pokud nastane situace kinetózy, ale je dobré být na ni připraven. Nechceme, aby nám, dospělým, i našim dětem a vnoučatům, znepříjemnila společné zážitky z cest.
Související literaturu a další zdroje informací najdete v naší Odborné knihovně.
Zaujal Vás článek a chcete pravidelně dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru a sledujte nás na facebooku.
Pomohly vám informace v tomto článku?