Cestování s dětmi

Autor/ka: Ondřej Gongala
Datum publikace: 19. 06. 2019, Aktualizováno: 27. 02. 2023
Cestování se stalo pro mnohé mladé lidi součástí životního stylu a poznávání nových zemí a kultur jejich oblíbeným koníčkem. Někteří cestují na druhou půlku světa za exotikou, jiní prozkoumávají raději detailněji různé kouty naší země. Pro obě skupiny se však mnohé změní po narození dětí. Je třeba se milované zábavy vzdát ve chvíli, kdy se v životě cestovatele objeví nový člen rodiny?

Obsah článku:

Pohledem starostlivých babiček a dědečků ano a podle nich je pořízení potomka správnou chvílí k ukončení cestovatelských výprav, pro milovníka cest za poznáváním však naopak přichází nová výzva, kterou cestování s dítětem bezesporu je. Cestování s dětmi přináší řadu úskalí a specifik, na které se člověk ne vždy může předem připravit, i když je lze dobrou přípravou alespoň minimalizovat. Na druhé straně máloco dokáže rodinu stmelit tak, jako společné zážitky a pobyt mimo každodenní rutinu. 

Kdy s cestováním s dětmi začít?

Obecná rada, která by platila pro všechny, asi neexistuje. Paradoxně čím menší miminko, tím méně je zpravidla náročné na zabavení a další požadavky. Na druhou stranu si však rodina s malým dítětem na sebe teprve zvyká, a proto změna prostředí nemusí všem vyhovovat. Je vhodné začít výlety po České republice a blízkém okolí. Ověříte si, jak vaše dítě reaguje na změny, delší cesty autem, spaní mimo vlastní postýlku či celodenní výlety.

"My jsme tak začali výletem ke známým v rámci České republiky, v synových 5 měsících se vydali do Chorvatska a v jeho 9 měsících absolvovali jeho první let letadlem do Londýna. Když jsme se tak v jeho roce vydali na tři měsíce do USA, už jsme věděli, že dobře snáší dlouhé přejezdy autem, kde mu nebývá zle, nemá problém s tlakem v letadle a zhruba jsme i tušili, jak ho zabavit během cesty. Toto postupné přivykání se nám tak velmi osvědčilo a pomohlo při plánování delší výpravy." (zkušenost autorky)

Přesuny dopravními prostředky s malými dětmi

Nejnáročnější během cest jsou delší přesuny, ať už letadlem nebo autem. V případě auta je dobré si delší přesuny naplánovat v době spánku dětí, což nemusí být vždy během noci, i když tato varianta se nabízí jako první. U menších dětí se vyplatí plánovat vhodné zastávky, při kterých by se děti unavily, a následně se jim lépe spalo. Proto je důležité cestu dobře naplánovat a již předem si vytipovat možná zajímavá místa či hřiště. Raději pak počítat s delší cestou s více zastávkami, která již sama o sobě může být součástí dovolené, než spěchat do cíle za cenu stresu celé rodiny.

I během samotné jízdy existují možnosti, jak dítě zabavit, liší se samozřejmě podle věku. CD nebo flashka s oblíbenými písničkami či pohádkami je základem. Dále jsou u dětí oblíbené hry, kdy dítko poznává například značky aut či další předměty kolem sebe. Existuje dokonce přímo kniha her do auta, která pomůže ve chvíli, kdy dochází rodičům fantazie. Větší děti si mohou, pokud jím nebývá špatně, prohlížet oblíbené knížky či časopisy. Dobrou variantou jsou například časopisy se samolepkami a dalšími aktivitami, které dokážou i malé děti zabavit na dlouho. Krajní variantou je také mobil či tablet s oblíbenou pohádkou nebo třeba vzdělávací aplikací, které děti na určitý čas zabaví.

Co se týče letadla, je plánování náročnější, protože člověk zpravidla není pánem svého času a musí se řídit předem danými pravidly. I tak lze problémy minimalizovat dobrou přípravou. Letiště jsou v dnešní době již poměrně dobře připravena na pobyt malých dětí. Zpravidla se na nich nacházejí hrací koutky, kde je možné trávit s dětmi čas do odletu letadla. Již samotné letiště je však pro většinu dětí zdrojem zábavy a nových podnětů. Pozorování letadel a provozu letiště může děti zabavit na poměrně dlouhou dobu. V prostorách letiště je možné také mít svůj kočárek, který si předem při check-inu pouze necháte odbavit a označit, odevzdáte jej však až při nástupu do letadla.

Zejména při dlouhém čekání je dobré mít místo, kam lze dítě položit. Tou druhou možností je pak ergonomické nosítko, které je také nezbytným pomocníkem současných rodinných cestovatelů. Ne všechny děti se dokážou uklidnit samy, hlavně ty úplně malé. V nosítku, zvláště pokud jsou na něj zvyklé, usínají většinou všechny. Nosítko využijete nejen při čekání na letišti, ale také při dlouhých letech, pokud dítě nemůže usnout, stejně jako na výletech po městě i do hor.

Samotný let již představuje zvláštní kapitolu a má stejně jako jízda autem svá specifika. Dítě, na rozdíl od cesty autem, nemusí být celou dobu na jednom místě, na druhou stranu musí rodiče brát ohled na ostatní spolucestující.

Čtěte také:
Vývoj psychické odolnosti dítěte a výchova k ní
Volný čas a volnočasové aktivity

Základní podmínky a zásady bezproblémové cesty s dětmi

Každé období u dětí má svoje specifika, ale všechny věkové kategorie mají dva základní požadavky, které bývají alfou a omegou klidné a bezproblémové cesty. Tím prvním je dostatek spánku a tím druhým dostatek dalších podmětů během cesty. V následujících bodech najdete další obecné i konkrétní tipy a zásady, které vám cestování s dětmi usnadní.

  • Respektovat své možnosti a zkušenosti a zjistit si co nejvíce informací

Rada zdánlivě obecná, která v podstatě platí pro cestování i bez dětí, ale s nimi dvojnásob. Cestování a pobyt v cizích zemích často přináší stresové situace různého typu, které se s dětmi ještě násobí. Pokud jste předtím nikdy nebyli na vlastní pěst v zahraničí, zvažte například, zda se hned napoprvé vypravíte s dětmi do země, která třeba není turisticky úplně přístupná.

Určitě se vždy vyplatí zjistit si co nejvíce informací o místě, kam cestujete – především jak moc je vhodné pro děti. Čas investovaný do přípravy se vám na místě vrátí. Vhodné je přečíst si průvodce, najít si informace a cestopisy na internetu. Člověk v nich často najde řadu tipů, na které by sám nepřišel. V případě ubytování pak nespoléhejte pouze na fotky v nabídce cestovní kanceláře nebo ubytovatele, ale přečtěte si i recenze ostatních cestovatelů. Je možné využít například cestovatelské weby typu Tripadvisor nebo Booking, kde jsou recenze lidí, kteří místo navštívili. Určitě se nedívejte pouze na pozitivní recenze, je dobré se podívat i na počet hodnocení a datum, kdy byly pořízeny. Nestyďte se ani přímo zeptat na zkušenosti ostatních cestovatelů.

  • Respektovat své dítě a znát jeho potřeby

Dát jednoduché rady, které by platily pro každého rodiče a každé dítě, je téměř nemožné. Každé dítě je jiné a má jiné potřeby a jen vy zpravidla víte, zda máte doma introverta, který je nejraději ve svém prostředí, nebo dítě, které se nebojí nových lidí a nových věcí. Druhá varianta je samozřejmě jednodušší. Pokud máte dítě, které je kontaktní a nebojí se, v mnoha zemích vám pomůže při seznamování a navazování kontaktů s místními lidmi a posune vaše cestovatelské zážitky zase o stupeň výše.

  • Vždy se může něco stát – být připraven (lékárnička, pojištění, kontakty na lékaře, očkování, doklady)

Při cestování s dětmi člověk nesmí podcenit přípravu, a to opravdu ve všech směrech. Tou základní je samozřejmě vše, co se týče zdraví a všech možných rizik s ním spojených. V prvé řadě je třeba si zjistit, jak je to s hygienickými podmínkami v dané zemi. Jinak se připravuje na cestování po Evropě či USA, než po Asii a Africe.  Viz článek o očkování a zdravotní péči.

Každé dítě by mělo mít také svůj cestovní doklad, a to buď cestovní pas, nebo občanský průkaz, který může v současnosti získat i osoba mladší patnácti let. Cestovní pas platí univerzálně, zatímco občanský průkaz v zemích Evropské Unie a několika dalších vybraných státech.

  • Počítat se stresem – rozvolnit program

Jak jsme již zmínili dříve, s cestováním je kromě úžasných zážitků a poznávání nových míst a věcí, občas spojen také stres. Stres pramenící právě z toho, že opouštíme svou komfortní zónu a děláme věci, které jsou pro nás často neznámé – ať je to jídlo, lidé, situace. Děti na druhou stranu, zejména v určitých obdobích, vyžadují pravidelnost a rutinu, která je uklidňuje. Je proto třeba najít vhodný kompromis, a především se dětem přizpůsobit. Smířit se s tím, že když se váš malý spolucestovatel špatně vyspal, tak prostě nestihnete vyšplhat na nejvyšší horu v okolí a raději absolvujte jen procházku v lese, kde se vaše dítě vyřádí a užijete si to všichni. Ideální je pak střídat zážitky, které jsou lákavé pro děti, jako parky, lesy nebo hřiště, se zážitky, které jsou zajímavé pro vás. 

  • Fungovat jako partneři – pomáhat si

Rodinná dovolená může být při dobré přípravě a naladění všech členů na stejnou notu tím nejlepším zážitkem pro všechny. Důležité je, aby zejména tatínkové fungovali jako partneři při starání se o malé členy výpravy. V opačném případě je dovolená dovolenou jen pro jednoho z nich. Pro druhého se jen násobí to, co případně zažívá doma. Rodiče by si měli uvědomit, že se jim naskýtá jedinečná možnost, jak strávit se svým dítětem mnohem více času než doma. Je to příležitost předat mu spoustu cenných rad a umožnit mu prožít společně zajímavé zážitky, na které bude jednou vzpomínat. Příležitost udělat z něj svého parťáka, a zároveň obdivovatele. Zejména úplně malé děti si tak třeba nebudou pamatovat místa, která viděly, ale určitě v nich zůstanou společné zážitky a pocit sounáležitosti a lásky celé rodiny.

Související literaturu a další zdroje informací najdete v naší Odborné knihovně.

Autor článku (instituce)

MAHALO.cz

Na cestovatelském portálu MAHALO.cz, jehož redaktoři pro vás připravili tento článek, najdete informace o tisicích destinací po celém světě, ty největší zajímavosti i ukrytá místa, která stojí za to vidět. Můžete zde diskutovat o cestování s dětmi i bez s dalšími cestovateli, psát recenze míst, ale také hodnotit cestovní kanceláře či rezervovat váš další pobyt.

Autor/ka

Provozuje web MAHALO.cz.

Články: