Jak přijmout rodičovství a těšit se na dítě?

Autor/ka: Mgr. et Mgr. Kateřina Hamerníková
Datum publikace: 23. 02. 2022, Aktualizováno: 20. 06. 2023
Každá máma si dobře pamatuje okamžik, kdy zjistila, že je těhotná. Bývá to jeden z nejsilnějších momentů v životě, a obecně panuje přesvědčení, že je zároveň jedním z nejšťastnějších. Jenže mnohem častěji, než si myslíme, to tak není.

Obsah článku:

Mnohokrát mají nastávající matky i otcové smíšené pocity a výjimkou není ani situace, kdy se jim srdce i žaludek stáhnou úzkostí a obavami. Bohužel negativní pocity mohou přetrvávat, zejména tehdy, když miminko přišlo neočekávaně a nejsme na ně připraveni. Co si v takovém případě počít? 

Zaměřte se na veškeré své pocity 

Nebraňte se tomu, co se ve vás odehrává. Naopak. Zkuste se na to zaměřit, myšlenky co nejvíc zjednodušit, pocity pojmenovat. Pozitivní, i ty negativní.  Může to vypadat třeba takto:

  1. S narozením dítěte dostane můj život nový smysl.
  2. Náš vztah by se posunul na další úroveň. 
  3. Těším se na to mít vlastní rodinu.
  4. Baví mě o někoho s láskou pečovat.
  5. Nevím, zda je náš vztah na dítě připraven. 
  6. Mám strach, že nebudeme mít dost financí.
  7. Nechci přerušovat rozjetou kariéru.
  8. Bojím se, že nebudu mít žádný čas pro sebe.
  9. Nevím, co obnáší být matkou/otcem.
  10. Děsím se bolesti spojené s porodem. 

Tím, že pocitům dáme formu vět, získáme nad nimi lepší kontrolu a sami sobě je umožníme lépe zpracovat.

Vytvořte si podmínky vhodné pro rozjímání

Obrázek
rozjímání

Žijeme v rychlé době a jsme zavalení přemírou informací. V nové situaci často hledáme pomoc vyhledáváním na internetu, čteme diskuze a články, ptáme se okolí. Těhotenství je ale věcí pouze ženy a jejího partnera, a odpovědi je třeba hledat v sobě. Odpojit se od přístrojů, ideálně si zajít na výlet nebo vyjet na víkend někam mimo všední realitu, kde se vám bude lépe soustředit. V takových podmínkách je snazší zamyslet se nad možnostmi, které v počátku těhotenství máte – všechny jsou legitimní a je pouze na vás, jakou si zvolíte! Přichází v úvahu potrat? Mohla by pro vás být cesta dítě odnosit a dát k adopci? Nebo si chcete dítě nechat? Samotné uvědomění, že máte možnost volby, je úlevou – dává vám svobodu se rozhodnout, ale zároveň s sebou přináší i zodpovědnost za to, jakou cestu si vyberete. Toto rozhodnutí ovlivní na celý život vás i vaše miminko. 

Upřímně si o pocitech povídejte

Pokud se vám podařilo vytvořit si svůj „seznam pocitů“, můžete si je s partnerem vyměnit. Podívat se, jaké pocity máte společné, jaké se liší, a o každém bodu si popovídat. Čeho konkrétně se bojíte? Co by pomohlo obavu zmírnit? Jaké konkrétní kroky můžete podniknout? Každého z vás určitě napadne něco jiného. Dostanete tak zpětnou vazbu, díky které přestane být problém problémem anebo se naopak stane tématem, na které se bude potřeba zaměřit společně a důkladněji.

Například: 

Mám strach, že nebudeme mít dost financí.

Kolik stojí péče o miminko? Pokud budeme muset ušetřit, v jaké oblasti je to možné? Můžeme se přestěhovat, změnit práci? Koupit vybavení z druhé ruky, získat něco zadarmo od známých? 

Bojím se, že nebudu mít žádný čas pro sebe.

Jak poslední dobou trávíte volný čas? Jaké aktivity vám dělají největší radost? Můžete je v nějaké podobě zachovat i s miminkem? Pokud ne, je něco, co můžete „stihnout“ ještě během těhotenství? Například dovolenou na vysněném místě… A i když miminko hodně času vezme, je něco nového, co vám miminko naopak umožní? 

Děsím se bolesti spojené s porodem.

V televizi ty ženy vždy hrozně křičí…vím, ale jak to opravdu může probíhat? Jak se mohu na porod připravit, jaké jsou možnosti bolest zmírnit? Kdo mi může dobře poradit? Třeba porodní asistentka nebo kamarádka, co má více dětí…  

Představujte si sami sebe s miminkem

Obrázek
matka s miminkem

Zkuste se vžít do představy, kdy už miminko máte. Podívejte se třeba na rodinné fotografie, kde jste vy jako miminka se svými rodiči – co se ve vás odehrává? Pusťte si filmy s tématem, které zrovna řešíte. Pochovejte si miminko přátel. Kupte si obleček pro miminko a doma si ho vystavte…

To vše je inspirací pro vaši psychiku. Nechte ji pracovat.

Své rozhodnutí oslavte

Tyto kroky by mohly pomoci najít opověď na otázku, zda miminko chcete. A to je to zásadní. Asi není nikdo, kdo by se na rodičovství cítil zcela připravený. I když se všech zeptáte, všechno přečtete, vše nachystáte, nejspíše ve vás pořád bude spousta otázek a nejistot. A to je v pořádku a je to přirozené. Důležitý je váš převládající pocit. Pokud oba vnitřně říkáte miminku „ano“, můžete se s partnerem poplácat po rameni. To nejdůležitější jste totiž tím pádem zvládli – zjistili jste, že do toho i přes všechny překážky spolu chcete jít. A bude jen ku prospěchu věci, když své rozhodnutí stát se rodiči patřičně oslavíte. Svatba dříve vlastně automaticky znamenala závazek k tomu, že manžel a manželka založí rodinu. Dnes už to tak není, proto rituál, kterým říkáme rodičovství „ano“, může chybět. Vymyslete si ho po svém a užijte si ho! Může mít podobu dobré večeře v restauraci, nebo pronesení pár vět na vašem oblíbeném místě… Takový rituál bude dalším záchytným bodem vašeho vztahu, na který budete vzpomínat, a který vás může v těžkých chvílích podržet.

Vytvořte si podpůrné prostředí 

Jsou i takové případy, kdy mezi partnery nenastane shoda. Pokud se vám ji přes všechny pokusy naladit se na sebe a porozumět si nedaří najít, nebojte se obrátit na partnerskou poradnu – od toho jsou tady. Nezávislý odborník na lidské vztahy za vás problém nevyřeší, ale nasměruje komunikaci mezi vámi tak, abyste vy sami dokázali najít východisko.

Pokud by se žena měla ocitnout v situaci, kdy na miminko bude sama, potřebuje si zajistit hodně síly a někoho, kdo ji podpoří tam, kde ji nepodpoří partner – ať už je to hmotně, psychicky nebo fyzicky. A nemusí to nutně být jeden člověk. Pokud chce, může s někým sdílet domácnost, někdo jiný pomůže s nákupy a vařením nebo občas pohlídá miminko, s někým dalším si může odpočinout. 

Ať už je budoucí maminka v jakékoli situaci, pravdou je, že už není jen sama za sebe; děťátko v ní se totiž potřebuje cítit chtěné a v bezpečí. Každá nastávající maminka během těhotenství prožije spoustu chvil, kdy zažívá smutek, obavy, pochyby. Bude přece v úplně nové, neznámé roli, čeká ji porod, hormony často převezmou kontrolu nad jejími náladami. To všechno je přirozené a miminko neohrožuje. Nicméně „ano“ miminku by mělo převládat tak, aby mezi maminkou a dítětem vznikala bezpečná citová vazba. Ta má totiž velký vliv na jeho fyzický a psychický vývoj jak v bříšku, tak během prvních let života. 

Proto je potřeba, aby se maminka dobře starala sama o sebe a aby ji v tom její okolí co možná nejvíce podpořilo. I když jste se již rozhodli nechat si miminko, mohou přijít slabé chvilky. Kdykoli se můžete vrátit ke čtyřem zmíněným bodům a upravit si je vzhledem k tomu, co vás zrovna trápí. Buďte se svými pocity, vytvářejte kolem sebe klidné prostředí, sdílejte těžkosti s partnerem nebo někým blízkým, nalaďujte se na blížící se příchod miminka kdykoli a jakkoli máte chuť. A pokud zrovna zažíváte spíš nechuť na to celé myslet, tak udělejte něco, co vás odreaguje, potěší a vrátí k sobě. 

Bavte se s těmi, kdo vám rozumějí

Dalším důležitým opěrným bodem je mluvit o tom, co se děje a co vás čeká – nejen mezi partnery, ale i s rodinou, s přáteli, s kýmkoli, kdo pro vás najde pochopení. Často až když se otevřeme, zjistíme, že jsou okolo nás lidé, kteří řeší nebo řešili to samé a jejich příběhy můžou velmi pomoci. Je však také potřeba říct, že můžeme „schytat“ i nevyžádané rady. Určitě to s námi jejich majitelé myslí dobře, nicméně jejich dotazy nebo připomínky nám vůbec dobře dělat nemusejí. Takovým lidem se můžete buď vyhnout, anebo si s nimi promluvit. Zkuste si kolem sebe a svého miminka vytvořit takovou ochrannou bublinu. Z vnějšího světa do ní pouštějte co nejvíce toho, co je vám příjemné, a to nepříjemné v rámci možností eliminujte. 

Buďte na sebe hodní, i pokud se netěšíte

Obrázek
partneři

Partneři, kteří si prošli trnitou cestou přijetí miminka, to nemusí mít lehké ani po tom, co se rozhodli, že se stanou rodiči. Pokud se na miminko během těhotenství začnou přirozeně těšit, je to skvělé.  Nemusí se to ale podařit. Takoví rodiče pak často všude vnímají obrázky usměvavých těhulek a partnerů hladících bříško, ale oni se tak necítí, i když by hrozně chtěli, a přece „by měli“. Nebojte se. Udělali jste víc než spousta jiných rodičů, protože jste se museli vypořádat s tím, s čím se možná budou potýkat i ti „usměvaví“ – třeba až když bude jejich miminko na světě. Krize může přijít v jakékoli fázi rodičovství. Vy jste si jednou velkou prošli hned na začátku, a to vás posiluje do budoucna. Z toho můžete mít radost a být na sebe hrdí. Možná nejste ti nejšťastnější rodiče, ale jste rodiče, co jsou k sobě upřímní. Tím, že si dovolujete mít i negativní pocity, učíte sebe, své okolí, i své děťátko, že každý může být smutný, naštvaný nebo bezradný, a že to nevadí, že to k životu patří.  

Nebojte se říct si o pomoc 

Možná, že jste vše zmiňované a taky další různé návody a tipy zkoušeli, ale stále cítíte velkou nervozitu a obavy, nebo dokonce zoufalství a smutek. V takovém případě je na místě co nejdříve vyhledat odbornou psychologickou pomoc. Pokud nemáte v okolí dostupného psychologa, můžete se obrátit také na neziskové organizace jako je Úsměv mámy, které se zaměřují na psychické obtíže v době těhotenství a po porodu. S rozkolísanou psychikou vám také mohou pomoci volně dostupné aplikace, třeba Kogito nebo Nepanikař.

Rodičovství je jedním z největších dobrodružství, jaké můžeme v životě zažít. Je to dlouhý a intenzivní proces plný překvapení a výzev. Nikdo z nás se rodičem nenarodil, a tak se to už od početí miminka učíme. Můžeme se inspirovat, ale nemusíme přitom opisovat návody z knih a výchovných metod, protože někdy kvůli nim ztrácíme lehkost, spontaneitu a radost. Nakonec jdete vy a vaše děti tou vaší neprošlapanou, jedinečnou cestou, a je na vás, jakou si ji uděláte.

 

Související literaturu a další zdroje informací naleznete také v naší Odborné knihovně.

Zaujal Vás článek a chcete pravidelně dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru a sledujte nás na facebooku.

 

Odebírat newsletter   Sledovat na Facebooku

Autor/ka

Vystudovaná psycholožka a germanistka, v současné době na rodičovské dovolené se dvěma dětmi a působí v organizaci Úsměv mámy, která podporuje psychické zdraví žen v období těhotenství a po porodu. Píše blog Z Ulity ven, kde mimo jiné otevírá tabuizovaná témata spojená s mateřstvím a rodičovstvím. 

Odborná knihovna:
Články:
těhotná

Těšili jste se na děti a ovlivnilo to váš vztah s dětmi?

Choices