Uvádíme seriál „Překvap problém, než překvapí tebe“

Autor/ka: Redakce portálu Šance Dětem
Datum publikace: 04. 03. 2022, Aktualizováno: 20. 06. 2023
Ve výchově a v rodinném životě všichni narážíme na celou řadu neznámých, mnoho věci je pro nás poprvé a některé třeba ani neovlivníme. Problémy přicházejí nečekaně a jejich příčiny pochopíme často až s časovým odstupem. Nejvíce ale nakonec dopadají na naše děti. Napadlo vás někdy, že byste se jim nejraději vyhnuli už v zárodku? Kdyby tak existovala mapa nepřehlednou džunglí rodičovství, která by nám ukázala nebezpečné močály i užitečné stezky…

V Nadaci Sirius se o vytvoření takové mapy pokusili. Jak poznat, co rodinám s dětmi pomáhá a co je naopak ohrožuje? Lze určit pravděpodobnost, zda a jaké typy problémů se v rodině vyskytnou? A dá se jim včas předejít? To jsou jen některé z otázek, které motivovaly rozsáhlý výzkum Predikce ohrožení rodiny. Výzkum proběhl v letech 2014-2016, vznikl ve spolupráci se společností MEDIAN, s.r.o. a jeho výsledky i použitou metodiku shrnuje závěrečná zpráva „Stav české rodiny, co ji chrání a ohrožuje“ (MEDIAN, s.r.o. a kolektiv, 2016).

Na výzkum navázaly analýzy, jejichž úkolem bylo pomocí statistických metod odhadnout nejvýznamnější faktory, související, ať již kladně nebo záporně, s ohrožením dítěte. To vedlo k vytvoření matematických modelů pro různé typy ohrožení dětí – tzv. predikčních modelů. Založeny jsou na metodě tzv. logistické regrese, která se dnes používá pro určení pravděpodobnosti vzniku určité situace v medicíně, finančnictví a mnoha dalších oblastech. Velice zjednodušeně se dá říct, že se takto podařilo určit, co v rodinné dynamice nejvíce ovlivňuje náchylnost ke vzniku některého typu ohrožení dítěte.

Kromě rizikových faktorů ale modely ukázaly i příležitosti, na které se my, rodiče, můžeme zaměřit. Právě na nich jsme se rozhodli postavit nový seriál, rozdělený do jedenácti článků. Odráží jedenáct hlavních tematických oblastí, ve kterých dobrá rodičovská práce výrazně působí proti vzniku nebo dopadům nějakého ohrožení. Doufáme, že bude právě tou mapou, která vám umožní cestu džunglí bezpečně naplánovat.
 

Zdroje:

Stav české rodiny, co ji chrání a ohrožuje: Závěrečná zpráva z výzkumu, Autor: Median, s.r.o. a kolektiv, Nadace Sirius, 2016, dostupné z www.nadacesirius.cz/vyzkumy/vyzkum-predikce-ohrozeni-rodiny

Autorský tým predikčních modelů: RNDr. Pavel Charamza, CSc., Mgr. Daniel Dvořák, Mgr. et Mgr. Daniel Prokop, Ing. Mgr. Marek Vranka.
 

Související literaturu a další zdroje informací naleznete také v naší Odborné knihovně.

Zaujal Vás článek a chcete pravidelně dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru a sledujte nás na Facebooku.

 

Odebírat newsletter   Sledovat na Facebooku

Autor/ka

Autoři tohoto článku jsou členy redakce portálu Šance Dětem.