Nošení dětí – vhodné pomůcky a jak je používat

Autor/ka: Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT
Datum publikace: 29. 04. 2021, Aktualizováno: 17. 02. 2023
Jsme lidoopi a nošení dětí na těle je nám přirozené. Evoluce nám sice sebrala hustou srst, zato si v dnešní době můžeme vybírat z široké škály pomůcek: šátky, ergo nosítka, baby vaky... S tím vyvstává i řada otázek, které rodiče zajímají. Podle čeho vybírat kvalitní nosítko? Je nošení dobré pro správný psychomotorický vývoj dítěte? Nebude nošené dítě rozmazlené?

Obsah článku:

Pokusím se na tyto a další otázky ohledně nošení dětí odpovědět. Nošení dětí na těle za pomoci nejrůznějších druhů nosítek se v posledních letech stalo téměř fenoménem. Kromě narůstající popularity u mladých rodičů se o vliv nošení dětí na těle zajímají i vědecké obory, jako například fyzioterapie, prenatální psychologie či neurologie. Navzdory občasným kritickým hlasům bylo prokázáno, že nošení dítěte napomáhá rozvoji učení, orientace, získávání zkušeností nebo vývoji jeho vlastního ega.

Potvrzuje se, že nošené děti jsou celkově klidnější a méně plačtivé. Miminka nošená téměř od narození se rychleji adaptují na okolní prostředí. U mámy na těle slyší tlukot jejího srdce a dech stejně, jako celé prenatální období. Podobně známý je jim také houpavý pohyb při chůzi. Pevný úvaz v šátku jim zkrátka dává pocit bezpečí, jako by byla stále u mámy v bříšku. Kojenec nošený ve vertikální poloze má navíc skvělý rozhled, a tak může vše ze svého okolního prostředí vstřebávat rychleji než miminko, které jen leží na zádech v postýlce.

JAKÝ TYP NOSÍTKA ZVOLIT?

  • Šátek

Podle své délky, od asi 3 do 6 metrů. Umožňuje velkou variabilitu úvazů (způsobů, kterak si dítě připoutáte k tělu). Použít ho můžete už v porodnici, ovšem prvorodičky většinou vyčkávají prvních pár týdnů, než si jsou v manipulaci s dítětem jistější.

Pro miminka, která ještě sama nesedí, respektive se sama neumí posadit, jsou vhodné úvazy, kde dítě v šátku spíše zpola leží, jakoby zabalené do klubíčka. Pro tento účel potřebujete šátek asi do čtyř metrů, podle své výšky. Pokud chcete nosit dítě starší devíti měsíců, můžete je uvázat tak, aby vám sedělo před hrudníkem, čelem k vám, popřípadě na zádech jako v batůžku. K těmto úvazům potřebujete maximální délku 5,5 – 6 m.

Starší děti, které chcete jen občas poponést, například. na výletě, můžete nosit jen na boku. Limitem je vaše zdatnost a kvalita šátku, respektive hustota materiálu. Někdo nosí děti v šátku ještě v předškolních letech. Šátek dovoluje dítě maximálně dotáhnout k tělu a znemožnit jakékoli riziko vypadnutí. Umožňuje upoutání přes libovolné jedno rameno (jednodušší úvazy), či přes obě ramena, záda a hrudník (složitější úvazy). Na nosiči (většinou na mamince) pak záleží, která z variant úvazů je jí v dané situaci pohodlnější.

Nošení miminka v šátku může mít pozitivní vliv na prevenci či léčbu ortopedických vad kyčelního kloubu. Vždy záleží na variantě úvazu, která se liší pro daný případ. Například v úvazu zvaném kapsa sedí dítě v pozici roznožmo. V kyčelních kloubech je tak nastavena flexe (skrčení), zevní rotace (vytočení) a abdukce (roznožení). Pánev je podsazena, zatímco záda dítěte jsou úplně podepřena těsně uvázaným šátkem. U malých dětí je nutná i podpora hlavičky, kterou u šátku snadno vytvoříte přetažením látky, jež vede na rameno.

Obrázek
Nošení dítěte v šátku

Nespornou výhodou šátku je, že malé miminko je natolik přitisknuto k tělu, že je v chladnějších obdobích zahříváno matkou a zároveň vdechuje předehřátý vzduch (za předpokladu, že máte dítě spolu se šátkem schované pod svou bundou). Pediatři doporučují s novorozencem nechodit ven, pokud teplota vzduchu klesne pod -5°C. Nízké teploty totiž kladou vysoké nároky na srdeční činnost srdce dítěte. Avšak v případě dítěte nošeného v šátku toto pravidlo neplatí. Zkrátka jej přivřete do své bundy a dítě je u vás „jako v inkubátoru“. Pokud je teplé léto, je třeba dbát při nošení na zvýšený přísun tekutin, víc kojit nebo dávat napít, pořídit šátek z příjemnějšího materiálu, jako je len apod.

Nošení dětí v šátku je přínosné i pro matku. Nejen že umožňuje navázat pozitivní citový vztah k dítěti, ale například úvaz, jenž využívá zkřížení šátku na hrudi i na zádech, simuluje tzv. zkřížené svalové smyčky a tím napomáhá matce k správnému držení těla.

Riziko šátku spočívá v jeho špatném uvázání či nevhodném vložení dítěte do šátku. Vždy je nutné mít šátek pevně uvázaný na těle. Pokud je šátek povolen, dítě se neudrží ve správné pozici. Páteř dítěte je pak tlakem gravitace více namáhána, rotována a ohýbána, krční páteř se zaklání, kyčelní klouby jsou rotovány dovnitř, není zachováno podsazení pánve apod. Pokud se ale naučíte vázat šátek správným způsobem (doporučuji navštívit alespoň dvouhodinový kurz), zcela jistě se vyhnete nesprávnému použití.

  • Baby vak

U baby vaku žádné riziko špatného úvazu nehrozí. Hodí se převážně pro nejmenší miminka, která v něm leží obdobně zakulacená jako kdysi v bříšku maminky. Většina vaků ale na druhou stranu neumožňuje pevné dotažení miminka k tělu. Pokud se potřebujete pro něco sehnout či natáhnout, musíte vždy dítě přidržet jednou rukou, aby vám z vaku nevyklouzlo. Některé vaky je možné na okrajích stáhnout šňůrkami pro vyšší bezpečnost miminka. Stále jde ale spíš jen o takovou kolébku na těle matky.

Vzhledem k tomu, že se baby vak poutá vždy pouze přes jedno rameno, a navíc těžiště dítěte je oddáleno od těžiště rodiče, znamená nošení dětí ve vaku pro tělo dospělé osoby větší zátěž než v šátku.

  • Ergonomická nosítka

Třetí varianta pro nošení dětí se ovládá nejsnáze. Krosničku si rodič zapne kolem pasu, přiloží si dítě k tělu a na ramena si natáhne polohovatelné popruhy. Dítě by mělo mít podsazenou pánev a nohy do písmene W. Takto lze na svém těle, na břiše, na zádech, nebo na boku, přenášet i odrostlejší batolata. To je ideální pro výlety, či dopravu po bariérovém městě.

Obrázek
Dítě v nosítku

Ergo nosítka však málokdy umožňují pro novorozence a malé kojence přirozenou polohu v  klubíčku (jako to umí šátek). V této přirozené poloze nejsou jednotlivé obratle a meziobratlové ploténky zatěžovány gravitační silou, a tudíž na ně není vyvíjen tlak. Obratle a měkké tkáně kolem nich jsou v první polovině roku života dítěte většinou chrupavčité, a proto je může jakýkoli tlak tvarově deformovat. Posléze může vzniknout i skolióza páteře.

Ergo nosítka jsou tak vhodná až pro děti, které se již samy dokážou posadit z lehu na bříšku, tedy přibližně kolem devátého měsíce a starší. S tím se ale často neshoduje nosnost uváděná na nosítkách (například do 9 kg). Na trhu si proto vybírejte spíš krosničky, které jsou uzpůsobeny na vyšší zátěž (až 15 kg). Dítě by se mělo nosit vždy čelem k tělu rodiče. Jen tak je možné zajistit správnou polohu páteře s podsazenou pánví. Pokud výrobek nabízí i variantu s nošením miminka čelem vpřed, kde mu visí nožky volně dolů (jak můžeme často vidět například v amerických filmech), určitě bych ji nedoporučila (ač je dítě díky dobrému rozhledu spokojené).

 

NEPRAVDY O NOŠENÍ

Nejčastějším argumentem proti nošení kojenců je obava, že se poškodí páteř dítěte. Mnoho lidí se zhrozí při pohledu na kulatá zádíčka dítěte neseného v šátku. Kdyby takhle seděl dospělý, měl by skutečně potíže s páteří. Ale tak, jako není třeba křivé nožičky dítěte narovnávat, aby rovně rostly, není třeba narovnávat jeho zádíčka, která byla ohnutá po celou dobu v děloze, dříve, než se budou sama napřimovat. Názor, že díky nošení by se záda dítěte nebo jiné kosti mohly „ohnout“ nebo „znetvořit,“ je dnes dávno překonaný.

U malých miminek je vždy důležitá podpora hlavičky, která se nesmí odvracet směrem od těla nosiče. Je také třeba předejít stlačování obratlů dítěte. Právě tomu dokáže správný, pevně uvázaný šátek na nošení zabránit, neboť dítě podpírá. Navíc, nožičky dítěte, které sedí v šátku dospělému na boku či na hrudníku, čelem k tváři dospělého, jsou anatomicky přesně v pozici, která je optimální pro zdravý vývoj kyčlí. Je známo, že u přírodních národů se luxace kyčelních kloubů téměř nevyskytuje. Při již existující luxaci obvykle používáme terapii s abdukčními kalhotkami nebo širokým zakládáním plenek, která může být nošením dítěte v šátku optimálně podporována.

NOSÍTKO NEBO KOČÁREK?

Ráda bych ale zdůraznila, že nosítka jsou jen variantou, kterou můžete zvolit, je-li vám i miminku příjemná. Zatímco jednomu miminku bude nošení v nosítku příjemné a bude v něm usínat bez sebemenších problémů, jinému se možná bude mnohem víc líbit v kočárku, kde bude mít svůj vlastní volný prostor. Hodně to závisí na temperamentu dítěte.

Máte-li tedy v okolí kamarádku, která již šátek či nosítko pro své dítě používala, zkuste si jej nejdříve půjčit od ní a vyzkoušejte si, jak vám i miminku bude tato alternativa vyhovovat. Nedejte na řeči okolí. Pokud se vašemu miminku nebude z nejrůznějších důvodů v nosítku líbit, nenuťte ho a neobviňujte se z toho, že jste něco nezvládla. I dospělí mají pro klidný spánek různé potřeby. Zatímco jeden bude rád usínat v náruči partnera, jiný má rád pro odpočinek svůj vlastní prostor, v němž se mu lépe a svobodněji dýchá.

Já své tři děti nosila, ale i jako fyzioterapeut jsem preferovala rozumnou kombinaci šátku a kočárku/postýlky, kde má dítě přeci jen větší rozsah pohybu.

Další články k tématu na portálu Šance Dětem

Související literaturu a další zdroje informací naleznete také v naší Odborné knihovně.

Zaujal Vás článek a chcete každý měsíc dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru!

Přihlášení k odběru newsletteru

 

Autor/ka

S manželem založila FYZIOkliniku, v níž jako vedoucí fyzioterapeutka aplikuje kombinaci manuální fyzioterapie s inovativní technologií rázových vln. Specializuje se na cílenou pomoc s odhalením i zdánlivě nesouvisejících příčin obtíží. Ověřenými i moderními technikami ulevuje od bolestí zad, hlavy, kloubů, ale i při menstruačních obtížích, po úrazech nebo kožních a traumatických diagnózách. V dubnu 2018 složila mezinárodní zkoušku McKenzie Institute International a jako jedna z mála Čechů se stala držitelkou této fyzioterapeutické akreditace.

Odborná knihovna:
Články:
Nošení v nosítku

Jakou pomůcku jste nejčastěji užívali / užíváte pro přenášení nebo transport dítěte?

Choices