- Domů
- Zdravotní problémy dítěte
- Zdravotní postižení dítěte
- Děti s tělesným postižením
- Formy podpory tělesně postiženého dítěte
Formy podpory tělesně postiženého dítěte
Autor/ka: Mgr. Helena Kočová, Ph.D.
Datum publikace: 12. 04. 2012, Aktualizováno: 13. 10. 2023
Termínem včasná intervence (raná podpora, raná péče) se rozumí systém služeb a programů poskytovaných dětem ohroženým v sociálním, biologickém a psychickém vývoji, dětem se zdravotním postižením a jejich rodinám s cílem předcházet postižení, eliminovat nebo zmírnit jeho následky a poskytnou rodině i dítěti možnosti sociální integrace.
Význam včasné intervence – rané péče
Jestliže promeškáme období v prvních letech života dítěte a neposkytneme mu odpovídající podporu v jeho vývoji, je obtížné, a často nemožné tuto situaci později napravit. Tyto šance spočívající ve zmírnění nebo eliminování vznikajícího postižení jsou dány zvláštní účinností rané stimulace, včasných zkušeností získaných z co nejranějších výchovných procesů působících na vyvíjející se dětský mozek.
Služby rané péče mají být poskytovány od zjištění rizika nebo postižení tak, aby zvyšovaly vývojovou úroveň dítěte v oblastech, které jsou postižením ohroženy, do doby, než je dítě zařazeno do některého typu školského zařízení.
Ranou podporou dítěte se rozumí všechna odborně použitá opatření (intervence, aktivity, speciální edukace), která slouží ke zlepšení organických funkcí, vybudování přiměřených způsobů chování a k vývoji osobnosti. Jsou různě označována podle toho, s kterým oborem jsou spojena a kde mají zpravidla svoje těžiště. Tak se v medicínské terminologii hovoří o včasné terapii (fyzioterapii, medikamentózní terapii, terapii zaměstnáváním), v pedagogickém ohledu se zde uplatňují termíny jako raná výchova, raná podpora, raná péče (Květoňová-Švecová, 2004).
Sociální služba „Raná péče“ je definována v § 54 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách.
Pro inspiraci - národní plán vytváření rovných příležitostí pro občany se zdravotním postižením pro období 2010–2014 najdete zde.
Zaujal Vás článek a chcete každý měsíc dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru!
Související literaturu najdete v naší Odborné knihovně.
Více si můžete přečíst v naší samostatné rubrice Raná péče.
Užitečné webová sídla:
Pomohly vám informace v tomto článku?