Wellbeing a rodina: Psychologické souvislosti a aspekty

Autor/ka: Tereza Kimplová
Datum publikace: 26. 06. 2025, Aktualizováno: 30. 06. 2025
Wellbeing, neboli osobní pohoda, je široce zkoumaný koncept z psychologie a sociálních věd. Nezahrnuje jen fyzické zdraví, ale také stav, ve kterém můžeme uplatnit své schopnosti, zvládat každodenní životní nároky (zátěž a stres), úspěšně rozvíjet obohacující vztahy s druhými lidmi, realizovat svou osobní svobodu či se věnovat vlastnímu rozvoji. Klíčovou roli v utváření wellbeingu jednotlivců tak nepřekvapivě hraje rodina.

Obsah článku

Jaké jsou psychologické souvislosti wellbeingu v rodinném prostředí a jak můžeme podporovat harmonické soužití, které je předpokladem wellbeingu?

Význam rodiny pro wellbeing

Rodinu dělá rodinou mimo jiné především vzájemné uspokojování duševních potřeb dětí i rodičů coby jejich vychovatelů.  Jak se uvádí v terapii PBSP (Pesso Boyden System Psychomotor): „Potřeby musí být naplněny ve správný čas, správným způsobem a správnými lidmi.“ Rodina poskytuje emocionální oporu, ekonomickou stabilitu a prostor pro osobní růst. Zdravé fungování rodiny spočívá mimo jiné ve schopnostech zvládat náročné a stresové situace, přizpůsobovat se změnám. Kvalitní rodinné vztahy jsou jedním z nejdůležitějších předpokladů životní spokojenosti. Například Bowlbyho teorie citové vazby zdůrazňuje, že bezpečné vztahy v dětství přispívají k vyšší úrovni wellbeingu v dospělosti.

Klíčové aspekty rodinného prostředí ovlivňující wellbeing

Emocionální podpora

Rodinní příslušníci, kteří projevují empatii (citové vyladění), porozumění a dovedou vnímat a naplňovat potřeby druhých, posilují psychickou odolnost jednotlivců. Například: pláče-li miminko, matka automaticky přichází, přebalí, nakojí, konejší. Přesto se kdysi prosazovala protichůdná strategie; nechat dítě vyplakat, aby se nerozmazlilo. Podobných příkladů je celá řada.

Efektivní komunikace

Obrázek
Rodiče se objímají s dítětem

Otevřená a respektující komunikace pomáhá předcházet konfliktům a posiluje pocit sounáležitosti. Nezesměšňujeme ani nebagatelizujeme názor ostatních členů rodiny, nikdo se necítí obviňovaný nebo ponížený.

Zvládání stresu a krizových situací

Rodiny s funkčními strategiemi zvládání zátěže lépe zvládají stres u všech členů, protože si navzájem vytvářejí oporu. Každá rodina se samozřejmě setká s náročnými situacemi, například nemocí, pracovní zátěží či složitým obdobím ve škole. Jde však o to, zvládnout je společnými silami a vhodnými zvládacími strategiemi – ne křikem, popíráním, alkoholem, útěkem a podobně.

Stabilita a předvídatelnost

Stabilní rodinné prostředí s jasnými pravidly, denním rytmem a hranicemi poskytuje pocit bezpečí.

Soulad ohledně trávení volného času, sdílení hodnot a cílů

Tyto aspekty posilují vzájemnou blízkost a smysluplnost rodinných vztahů.

Humor

Sdílený smysl pro humor uvolňuje napětí, podporuje pozitivní atmosféru a zvyšuje odolnost vůči stresu. V žádném případě se však nejedná o sarkasmus nebo jízlivost.

Praktické strategie pro podporu wellbeingu v rodině

Pro zlepšení wellbeingu v rodinném prostředí lze použít několik praktických strategií.

1. Podpora společně stráveného času

Společné aktivity, jako jsou rodinné večeře, výlety, procházky nebo hry, posilují vztahy a zlepšují emocionální pohodu.

2. Otevřená komunikace

Podpora aktivního naslouchání a respektujícího dialogu pomáhá snižovat nedorozumění a zvyšuje pocit sounáležitosti. Aktivní naslouchání se liší od prostého: „Poslouchám tě(a dělám u toho jiné věci, například koukám do mobilu).“ Mezi zásady dialogu, potažmo řešení konfliktu, patří například to, že není ideální hádat se v ložnici před spaním či v autě, používat „podpásovky“, které mají za cíl druhého zranit, vyhnout se zevšeobecňování (ty nikdy, ty vždycky) a tak dále.

3. Zavedení rituálů a tradic

Obrázek
Matka s dcerou si na Vánoce prohlížejí fotoalbum

Pravidelné denní rituály, například pohádka dětem přes spaním, pusa na dobrou noc, společné chvíle, úklidové rituály, narozeniny, Vánoce a další svátky i předávaní vzpomínek  a vyprávění příběhů, posilují rodinnou identitu.

4. Jasná pravidla a limity

Limity (ve smyslu hranic) dávají dětem a jednotlivým členům rodiny pocit bezpečí a řádu. Malé dítě je nezbytné limitovat v jeho vitalitě, sexualitě a agresivitě. A je to vždy rodič, kdo dítě vede. Cílem je  nastavení optima, hranic ne příliš úzkých, ale ani příliš širokých. Příkladem úzce nastavených hranic je převažující autoritářská výchova založená na tvrzeních „bude to tak, protože jsem řekl/a.“ Patří sem i jednoslovné neodůvodněné instrukce: neskákej, neběhej, seď klidně, nemluv, neřvi, nedělej to, stůj a další. Opačným extrémem je volná výchova, kde pravidla určuje dítě a ne rodič. Často v dobré víře a touze podpořit osobní růst dítěte vychovává „malého tyrana“, který však dříve nebo později narazí na vnější překážky ze strany sociálního okolí.

5. Dobrá strava, kvalitní spánek a fyzické zdraví

Patří sem přiměřené pohybové aktivity (v rámci rodiny třeba společná turistika, cyklistika či běh), digitální rovnováha, pobyt v přírodě (stanování, víkendové túry, jednodenní výlety) či „na vzduchu“ (zahradničení) i zklidňující rituály před spaním (rodinný film, četba, poslech, chvíle bez mobilu a počítače).

6. Podpora individuálního růstu, otevřené budoucnosti a životní perspektivy

Každý člen rodiny by měl mít také prostor pro své osobní zájmy a rozvoj. Je důležité, aby dítě vidělo, že i rodič má své zájmy a potřeby a vyčleňuje pro ně čas (ať už poslech hudby, četbu, procházku, nebo jen trávení času v tichu).  Děti to učí sebeúctě a zdravému sebevědomí. Osvojují si zdravé návyky a principy péče o vlastní psychickou a fyzickou pohodu. Rodiče by měli svým dětem rovněž ukazovat, že možnosti jsou otevřené a budoucnost je flexibilní. Není potřeba se omezovat na jednu cestu nebo kariéru – je možné rozvíjet se a zkoušet různé věci.

Otázky a citát k zamyšlení

  • Co dělá rodinu rodinou z pohledu dítěte? Čím je rodina pro Vás?
  • Máte svůj koutek? Máte „kam zalézt“? Které místo ve vašem bytě či v domě, je vaše nejoblíbenější, kde jste nejraději? Dokážete určit nejoblíbenější místa dalších členů vaší rodiny? Ve kterém místě se doma nejčastěji všichni setkáváte?
  • Co může ohrozit bezpečí ve vaší rodině?
  • Kolik tělesného a emočního kontaktu jste strávili v raném dětství s oběma rodiči? Co byste si přáli, aby směrem k vám dodržovali vaši rodiče?
  • Zavzpomínejte a vyjmenujte své ženské a mužské vzory včetně jejich vlastností. Existuje člověk, kterého ze všech nejvíce uznáváte? A pokud ano, za co? Jaké vzory mají vaše děti?
  • Zkuste popsat typický sobotní večer u vás doma. Co byste si přáli, aby bylo jinak? Bylo to tak dříve? Co se změnilo?
  • Popište situaci, kdy je vaše rodina v „pohodě.“  Vyjmenujte si v bodech, čím konkrétně jste k oné situaci přispěli. Co můžete udělat proto, aby doma byla „pohoda“ běžnou věcí?
  • Existuje na naší planetě (Země) živý organismus, který se neřídí přirozenými rytmy (střídaní dne a noci, působení slunce a měsíce a podobně)?
  • Co byste si přáli od ostatních lidí, kdybyste byli nemocní a ztratili tím možnost být samostatní?
  • Jak dlouho byste se museli dívat, abyste zhlédli videa přidaná na Youtube za jediný den?

Zeptal jsem se pacientky, co by dělala, kdyby vlastnila nějakou pěknou pokojovou květinu, třeba fuchsii. „Jak byste o rostlinu pečovala?“ „Kdybych měla takovou květinu, pravidelně bych ji zalévala.“ Pacientka měla květiny ráda, takže přemýšlela dál: „Po půl roce nebo po roce bych vyměnila květináč a dala bych jí novou hlínu. Mezitím bych ji ještě jednou přihnojila. Pak bych ji postavila na okno, aby měla dost slunce.“ Tady jsem pacientku přerušil a zeptal jsem se: „A co děláte se svým manželstvím?“
(Peseschkian, Kupec a Papoušek, 1996, str. 67)

Literatura

  • Kimplová, Jochmannová, Svoboda: Psychologie rodiny, Grada 2023
  • Kimplová, Jochmannová: Psychologie zdraví, Grada 2021
  • Svoboda: Texty k inspiraci vyučujícím, Ostravská  univerzita 2010
  • Boyden-Pesso, Vrtbovská: PBSP - Úvod do Pesso Boyden Systém Psychomotor 2009
  • Peseschkian, Kupec a Papoušek, Cesta 1996

Související literaturu a další zdroje informací naleznete také v naší Odborné knihovně.

Zaujal Vás článek a chcete každý měsíc dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru nebo nás sledujte na Facebooku!

 

Odebírat newsletter   Sledovat na Facebooku