Obřízka u chlapců z jiných než náboženských důvodů

Autor/ka: MUDr. David Štěpán
Datum publikace: 30. 07. 2018, Aktualizováno: 27. 02. 2023

Důvodem pro provedení obřízky z jiných než náboženských důvodů je u chlapců stav, kdy nelze přetáhnout předkožku přes žalud penisu. Odborně se tomuto stavu říká fimóza penisu (lat. fimosis, v překladu znamená „kukla“). Předkožkový vak, tedy prostor mezi povrchem žaludu penisu a vnitřním listem předkožky, je v tomto případě obtížně přístupný pro hygienu. Za normálních okolností je možně při koupání nebo sprchování předkožku prostě přetáhnout a celý povrch žaludu i vnitřní stranu/list předkožky důkladně umýt.

Při fimóze může docházet v předkožkovém vaku ke hromadění různých nečistot, zbytků kůže nebo smegmatu, což může vést k zánětům předkožky. Při sexu se předkožka napíná a někdy dojde k jejímu natržení či prasknutí a vznikají bolestivé ragády.

Existuje domněnka, že právě snaha o předcházení těmto problémům byla důvodem, proč se obřízka stala rituálem u určitých etnických a náboženských skupin. Uvádí se, že tato etnika, Arabové nebo muslimové, obývala krajiny s nedostatkem vody a možná i obtížnějším dodržováním hygieny.

Co je příčinou vzniku fimózy?

Fimóza může být vrozená nebo může vzniknout kdykoli později v průběhu života. Třeba i ve vysokém věku.

Příčinou vrozené fimózy je buď genetická dispozice ke vzniku úzké předkožky, která se v raném věku neroztáhla a neuvolnila. Kůže je elastická a při stimulaci tahem se uvolní, prodlouží a přizpůsobí změněným podmínkám. To je vidět třeba při růstu těla. Snaha o přetažení předkožky je však při velkém zúžení bolestivá a dítě i rodiče se jí vyhýbají. V tom případě vada přetrvává.

Druhým důvodem fimózy u novorozenců je “slepení předkožky“ - konglutinace. Předkožka ale není zúžená jako u fimózy, je pouze slepena s povrchem žaludu. Pokud tento stav objeví porodník při porodu, může se pokusit o přetažení a rozlepení předkožky, a stav je tak jednou pro vždy vyřešen. Jinak se podobný zákrok dělá v pozdějším věku, ale pro bolestivost je dobré zvážit krátkodobou narkózu. Po tomto zákroku není nutné speciální ošetření, jen je nutné předkožku občas přetahovat a na povrch žaludu nanést mast, aby nedošlo k opětovnému slepení. 

Čtěte také:

V pozdějším věku vzniká fimóza na podkladě opakovaných a chronických zánětů sliznice vnitřního listu předkožky. Takové záněty mohou probíhat nenápadně a postižený je nepozoruje vůbec, nebo jen tak, že začne docházet na natržení předkožky při sexu nebo při pokusu přetáhnout předkožku. Jako by předkožka přestala být dostatečně elastická nebo se její ústí začalo stahovat. Příčinou je častěji napadení kůže plísní ale i bakteriální infekce. Důvodem nemusí být zanedbání hygieny. Léčení těchto obtíží je často velmi svízelné a neúspěšné. Řada můžu je nakonec řeší obřízkou. 

Poměrně vzácně a spíše v pozdním věku dojde k zúžení předkožky tím, že postižený popisuje a cítí pozvolný vznik jakéhosi neelastického prstence v podkoží předkožky, který brání přetažení předkožky. Stav je i v odborné literatuře zřídka zmiňován, nemá ekvivalent v českém názvu a je označován jako Balanitis xerotica obliterans (BXO) Stuhmer a byl poprvé popsán v roce1928. Příčina vzniku je neznámá a lze jej odstranit jen úplnou obřízkou.

Fimóza nemusí svému nositeli způsobovat žádné obtíže a řada mužů s ní žije trvale.

Obvykle se však tento stav řeší operací.  V úvahu přicházejí v zásadě dvě metody:

  • obřízka, kdy je předkožka zcela nebo jen částečně odstraněna
  • plastika rozšíření předkožky

Protože fimóza znamená určité zdravotní riziko, může být její odstranění a léčení hrazeno ze zdravotního pojištění.

Zaujal Vás článek a chcete každý měsíc dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru!

Přihlášení k odběru newsletteru

Autor/ka

Specialista plastické a estetické chirurgie. Působil jako vedoucí lékař Centra diagnostiky a léčby patologických kožních pigmentací, později také jako lékař na Klinice rekonstrukční chirurgie a popálenin nemocnice Brno Bohunice a Klinice plastické a estetické chirurgie Berkova v Brně. Odborné stáže absolvoval v Hamburku, Janově a Curychu. Od roku 2006 se věnuje pouze soukromé praxi.

Odborná knihovna:
Články: