- Domů
- O čem se mluví
- Děti jsou často úzkostné, protože je rodiče moc opečovávají, říká psycholožka
Děti jsou často úzkostné, protože je rodiče moc opečovávají, říká psycholožka
Datum publikace: 28. 04. 2025
Periodikum:
seznamzpravy.cz
Strach z budoucnosti se netýká jen dospělých. Jak mluvit s dětmi o hrozbách současného světa? Proč to souvisí s digitální hygienou? A co dělají rodiče při výchově nejčastěji špatně? Nejen o tom s terapeutkou Ivou Hadj Moussou.
Pandemie covidu-19 odstratovala v mnoha lidech strach, následovala vlna obav spojená s válkou na Ukrajině. A pokračuje to zvyšujícími se náklady na zbrojení, diskusí o návratu povinné vojenské služby i nevyzpytatelnou zahraniční politikou Donalda Trumpa… Úzkostnými stavy a obavou z budoucnosti trpí stále více dětí. Jak s dětmi o složitých tématech dnešního světa mluvit a jak je vychovávat tak, aby zvládly překonávat těžkosti? O tom mluví v rozhovoru Seznam Zpráv psycholožka a spisovatelka Iva Hadj Moussa, která se věnuje terapii dětí a dospívajících. Kromě jiného zdůrazňuje, že rodina je jeden propojený systém. Rodiče si proto mají dát mimo jiné pozor, aby dětem nepředávaly svou úzkost jako štafetu.
Jste psycholožka a terapeutka, ale i matka. Jak by měli rodiče s dětmi o těchto tématech mluvit?
Moji dětští klienti, ať už je jim osm, nebo čtrnáct, se mi občas svěřují, že mají strach z válečného konfliktu, změny klimatu a podobně. Když se dostaneme hlouběji, téměř pokaždé zjistím, že je to velké téma v rodině – jejich rodiče propadli katastrofickým scénářům. Obecně platí, že když o těchto věcech děti chtějí mluvit, je důležité být jim k dispozici a situaci nepopírat. Zároveň je ale velmi žádoucí ujišťovat je, že naše země je i nadále bezpečným místem, kde nám bezprostředně nic nehrozí. Je důležité zasazovat informace do reálných proporcí a nevytrhávat je z kontextu. S tím souvisí digitální hygiena.
Co to znamená?
Rodiče dětem vytýkají, kolik času tráví na smartphonu – jenže sami na tom často nejsou o moc lépe. Člověk by měl být informovaný, vědět, co se děje, ale dennodenně číst celé hodiny vyhrocené komentáře na sociálních médiích nám na dobré náladě určitě nepřidá. Je to i moje zkušenost: kdykoliv se pustím do nějaké ostřejší diskuze na Facebooku, končí to pachutí… Proto to také už téměř nedělám.
Celý článek najdete zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/magazin-zivotni-styl-psycholozka-iva-hadj-moussa-rozhovor-274847
