- Domů
- Zdravotní problémy dítěte
- Běžná onemocnění
- Oční vady a onemocnění
- Onemocnění slzného aparátu
Onemocnění slzného aparátu
Autor/ka: MUDr. Milan Odehnal, MBA
Datum publikace: 01. 04. 2014, Aktualizováno: 24. 03. 2023
K nejčastějším onemocněním v dětském věku patří poruchy průchodnosti slzných cest. Tato afekce začíná brzy po narození a hlavním klinickým příznakem je opakovaná jednostranná epifora a recidivující záněty spojivek.
Jaké jsou příčiny neprůchodnosti slzných cest u dětí?
Odvodné slzné cesty ve svém poměrně složitém průběhu mohou být po porodu vrozeně zúžené, nevyvinuté nebo mechanicky uzavřené. U větší části dětí se do tří týdnů života spontánně kanalizují a dostatečně rozšíří. U některých dětí k tomu ale nedochází a rozvíjí se klinické příznaky neprůchodnosti slzných cest.
Jaké jsou příznaky u neprůchodnosti?
Základním příznakem je jednostranná slzivost. Dalším příznakem jsou opakující se záněty spojivek jednoho a později druhého oka.
Pokud se několik týdnů po narození objevuje jednostranné slzení a opakované záněty spojivek jednoho nebo obou očí, mělo by se myslet na neprůchodnost slzných cest.
Jaká je léčba neprůchodných slzných cest?
Existují dva názory.
První doporučuje provádět masáže slzného vaku, aplikovat nosní kapičky a vyčkat spontánního zprůchodnění slzných cest. K tomu skutečně může u některých dětí dojít. Otázkou je kdy a za jakých podmínek.
Druhý názor prosazuje včasné instrumentální řešení, tedy použití průplachu nebo sondáže slzných cest. Je to logický postup, protože z výše uvedeného vyplývá, že slzné cesty jsou mechanicky zúženy nebo uzavřeny. Tento způsob léčby je v našich zemích preferován a podle klinických zkušeností je optimální.
Jak se zákrok provádí?
V místním umrtvení lékař zavede do slzných cest kanylu a provede průplach. Pokud se tekutina nedostává do nosu, je potřeba zprůchodnit slzné cesty sondáží.
Kdy se nejvhodnější zákrok provést a jaká je jeho účinnost?
Nejlépe do tří až čtyř měsíců věku dítěte. Později je efektivita menší. Účinnost sondáže a průplachu je v rukou zkušeného oftalmologa až 95%. Riziko komplikací je opravdu malé.
Co když se nedaří problém vyřešit?
Pak je namístě operace. Provádí se takzvaná intubace slzných cest. Do slzných cest je zaveden silikonový drén a ponechán je po dobu přibližně čtyř měsíců. Operací se vytvoří umělé odtokové cesty a slzy pak mohou opět protékat volně do nosu.
Zaujal Vás článek a chcete pravidelně dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru a sledujte nás na facebooku.
Odebírat newsletter Sledovat na Facebooku
- Dioptrické vady oka u dětí
- Vývoj dítěte: novorozenecké a kojenecké období
- Třesení kojencem a syndrom třeseného dítěte
Související literaturu najdete v naší Odborné knihovně.
Pomohly vám informace v tomto článku?