Nádory oka

Autor/ka: MUDr. Milan Odehnal, MBA
Datum publikace: 01. 03. 2014, Aktualizováno: 24. 03. 2023

I v dětském věku se mohou vyskytnout nádorová onemocnění očí. Jedním z nejznámějších a nejvýznamnějších nádorů oka u dětí je retinoblastom. Jedná se o zhoubný nádor sítnice, postihující malé děti od 8. měsíce do 24. měsíce života. Výskyt, respektive četnost nádoru není velká, postihuje jedno dítě na 20 000 porodů.

Jaké jsou příčiny retinoblastomu?

Nádor vychází z buněk vyvíjející se sítnice, kde dochází k jejich mutaci (patologická změna genetické výbavy buňky). Retinoblastom může být buď dědičný, kdy je postiženo jedno oko nebo obě s více nádorovými ložisky na sítnici, nebo nedědičný, u kterého je vždy postiženo jen jedno oko a ložisek na sítnici je výrazně méně.

Nedědičné (sporadické formy) představují 80 % všech retinoblastomů.

Jaké jsou příznaky?

Včas diagnostikovat retinoblastom není jednoduché. Rodiče si mohou všimnout bělavého odlesku v černé zornici (například na fotografii), někdy se retinoblastom projeví šilháním. Méně se vyskytuje zčervenání oka a slzení. Je ale nutno zdůraznit, že za těmito příznaky se mohou skrývat i zcela jiná onemocnění, například vrozený šedý zákal, onemocnění sítnice a řada dalších vrozených afekcí oka.

Jaké je riziko neléčeného retinoblastomu?

Retinoblastom je nádor ve své podstatě zhoubný a prorůstá dovnitř oka nebo po proniknutí jeho obalem do okolí metastazuje (tvoří další nádory ve vzdálených tkáních). Podle rozsahu a progrese nálezu se retinoblastom dělí do několika fází.

Jaká je léčba a prognóza?

Terapie je dnes velmi účinná a spočívá v několika přístupech, které se doplňují. Léčba laserovým zářením má za cíl zmenšit velikost nádoru a někdy se kombinuje spolu s působením chladu na sítnici (takzvaná kryokoagulace sítnice). Důležitá je chemoterapie (speciální protinádorové léky) a také radioterapie (ozáření nádoru). V některých případech, pokud je nádor příliš velký a hrozí progresí, se musí provést enukleace, odstranění celého očička. Tato mimořádná operace zachraňuje život dítěte a díky moderními postupům nezanechává kosmetické následky.

Prevence nádoru je obtížná. Význam má genetické poradenství, vyšetřování potomků dětí s retinoblastomem je důležité. Je třeba zjistit, zda se jedná o dědičné nebo nedědičné onemocnění.

Zaujal Vás článek a chcete pravidelně dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru a sledujte nás na facebooku.

Přihlášení k odběru newsletteru

Čtěte také:

Související literaturu najdete v naší Odborné knihovně

Zpět na téma Děti s jiným závažným zdravotním znevýhodněním

Autor/ka

Od roku 1995 pracuje jako primář Oční kliniky dětí a dospělých druhé lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole. Od počátku své kariéry se specializuje na problematiku dětské oftalmologie. Je uznávaným odborníkem v problematice například strabismu, retinopatie nedonošených, plastických operací oka a jeho okolí. Je autorem několika mediálně populárních televizních pořadů propagující obor oftalmologie. V současné době se zabývá moderní a unikátní metodou léčby pomocí víčkových implantátů u lagoftalmu vzniklého v rámci obrny lícního nervu.

Odborná knihovna:
Články: