Technologie jako heroin pro mozek? Regulace pro děti je potřeba, míní odborníci

Datum publikace: 13. 05. 2025
Periodikum:
ct24.ceskatelevize.cz
O závislosti na digitálních technologiích, rizikovém chování dětí, ale i dospělých a vlivu technologií na mozek debatovali odborníci v rámci kulatého stolu v Poslanecké sněmovně, který se konal pod záštitou poslanců z řad koalice i opozice. Odborníci hovořili o tom, že sociální sítě jsou problematickým fenoménem nejen z hlediska času, který děti na mobilech či sociálních sítích stráví, ale jsou s tím přidruženy další problémy – například bezpečnost či rizikový obsah.

Roman Gabrhelík z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy upozornil, že digitální závislosti jsou specifické v tom, že nabízejí prostor pro uspokojování přirozených psychických potřeb, jsou plné odměn, tedy vyvolávají příjemné pocity a snadno zaujímají pozornost a vyčerpávají naše mentální kapacity. „Ne vždy je to o vůli a rozhodnutí, ať už se bavíme o dětech, či dospělých. Určitě nebudou fungovat způsoby typu: ‚Tak už se na to nedívej, nebo to nepoužívej,‘“ poukázal. Zmínil, že v této oblasti je spousta odlišností – riziková může být podle něj například strávená doba, ale také obsah, který daný uživatel konzumuje. „Někdo s obrazovkou tráví hodně času, ale pořád to nemusí být tak závažné, že dojde k závislosti, kterou musí řešit odborník,“ vysvětlil a dodal, že naopak při sledování škodlivého obsahu zas nemusí dotyčný trávit u obrazovky tolik času. Hlavním klinickým příznakem je podle něj ztráta kontroly. „Neumím si odepřít obrazovku mobilního telefonu, držím jej nadměrně dlouho. Je to děláno na úkor jiných činností a děje se to v takové intenzitě, že to způsobuje problémy. Následuje syndrom odnětí, tedy jsem rozladěn, když to nemám, a také bagatelizuji daný problém,“ uvedl.

Celý článek najdete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/technologie-jako-heroin-pro-mozek-regulace-pro-deti-je-potreba-mini-odbornici-360753

Dívka se dívá na tablet