Otec na rodičovské dovolené? V Česku zatím vzácnost

Datum publikace: 12. 07. 2023
Periodikum:
novinky.cz
Přestože dnes již neplatí, že muž je výhradně živitel rodiny a žena se stará o děti a domácnost, na rodičovskou dovolenou odchází stále jen velmi malé procento mužů. Nicméně do výchovy a péče se muži zapojují mnohem více, než tomu bylo před lety. Je to dáno i společenským nastavením. Čím víc času otec tráví s rodinou, tím jeho hodnota ve společenském žebříčku roste.

Podle průzkumu, který zveřejnil portál Česko v datech, si až 70 % otců přeje s dítětem strávit alespoň část rodičovské dovolené. Na rodičovskou dovolenou, která následuje po mateřské, má přitom právo nastoupit kterýkoliv z rodičů. Přesto nejen u nás, ale i v dalších částech Evropy, ji čerpají převážně ženy. Podle dat ministerstva práce a sociálních věcí rodičovský příspěvek pobíralo v roce 2021 jen 1,78 % českých otců . Na rodičovské dovolené tak bylo 5300 mužů a 292 200 žen. Nicméně 14denní otcovskou dovolenou, kterou mohou Češi čerpat od roku 2022, využívá dnes mnohem více mužů.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/clanek/zena-deti-otec-na-rodicovske-dovolene-v-cesku-zatim-vzacnost-40436794

otec s miminkem