Excelentní Česko. Péče o předčasně narozené děti u nás patří k nejlepším na světě

Datum publikace: 07. 04. 2023
Periodikum:
tydenikhrot.cz
Mimořádná kvalita, moderní přístrojové vybavení a vysoké nasazení zdravotníků v neonatologické péči mají efekt. Děti u nás umírají jen vzácně. Podle mezinárodního srovnání se v Česku umíme o nedonošená miminka postarat jako málokterý stát napříč světem.

Smrtnost nedonošených dětí se v Česku dlouhodobě pohybuje pod jedním případem z tisíce narozených miminek. V tomto údaji se podle analýzy projektu Evropa v datech dostalo na čtrnáctou nejlepší příčku z celkem 200 sledovaných států. Například v sousedním Německu jsou na tom hůře: zemřou tu dvě nedonošené děti z tisíce. Kromě výborného přístrojového vybavení a srdnatých zdravotníků Česko posouvá do světové špičky také změna přístupu k péči o nedonošené děti. Například se dnes dbá na to, aby miminko mělo už od narození přímý kontakt s matkou i otcem. Hovoří se o takzvaném bondingu. Jde o proces, kdy se bezprostředně po porodu utváří vztah mezi maminkou a miminkem, ideálně blízkým kontaktem kůže na kůži. „To se odráží i v datech. Takzvaný bonding s matkou po porodu několikanásobně zvyšuje odolnost miminka a jeho celkovou imunitu. Například incidence infekcí je o 35–45 procent nižší ve srovnání s tím, když by dítě po porodu k matce přiloženo nebylo,“ sdělila Lucie Žáčková, ředitelka organizace Nedoklubko, která podporuje rodiče předčasně narozených dětí a neonatologická oddělení v Česku.

Celý článek najdete zde: https://www.tydenikhrot.cz/clanek/excelentni-cesko-pece-o-predcasne-narozene-deti-u-nas-patri-k-nejlepsim-na-svete

Dětská ručička