Boj proti digitální demenci a neurovývojovým poruchám u našich dětí

Datum publikace: 11. 09. 2022
Periodikum:
e-mostecko.cz
V posledních dvou letech významně stouplo procento dětských i dospívajících pacientů, kteří přichází do mé ordinace s potížemi typu bolest hlavy, nespavost, poruchy soustředění, řečové problémy apod, protože mládež nad obrazovkou „trčí“ i do půlnoci. U řady z nich se během odběru anamnézy dobírám k jednoznačnému závěru, a to že jejich obtíže souvisí s nadužíváním elektronických, resp. digitálních vymožeností.

V dnešní době již však nedominují klasické počítače, ale tzv. chytré telefony a tablety. Některé děti jsou na nich tak závislé, že v případě odebrání mobilního telefonu až vyhrožují rodičům, že spáchají sebevraždu, nejčastěji – „vyskočím z okna, když mi nevrátíš mobil“.

U několika mých dětských pacientů také došlo k těžké nespavosti. Tito pacienti měli naprosto přehozený rytmus spánku a bdění, usínali často až kolem páté hodiny ranní. Pokud se jim vůbec podařilo dojít do školy, pospávali na lavicích a jejich klasifikace se výrazně zhoršila. Tady je ovšem i neurolog krátký, tudíž v těchto případech je nezbytně nutná konzultace s psychiatrem, případně i předepsání medikace. Jeden dětský pacient dokonce skončil u adiktologa, tedy lékaře, který se zabývá závislostmi.

Celý článek najdete zde: http://www.e-mostecko.cz/zpravy/lide/161379-rozhovor-boj-proti-digitalni-demenci-a-neurovyvojovym-porucham-u-nasich-deti

teenager s mobilem