Nezaměstnanost

Autor/ka: Mgr. Kateřina Mašatová
Datum publikace: 13. 04. 2012, Aktualizováno: 20. 10. 2023

Přijít o práci, být propuštěn a dlouhodobě čelit neúspěchu v hledání nového zaměstnání, bývá právem považováno za jednu z nejtíživějších krizových situací v životě člověka, ale i jeho rodiny.

Zejména dlouhodobě nezaměstnaný ztrácí sebedůvěru, víru ve své schopnosti, postupně přichází o energii a optimismus. Trpí pocitem méněcennosti a zbytečnosti. Často bývá nezaměstnanost jednou z příčin deprese. Uzavření se do sebe a rezignace je však jen jedním z možných dopadů, záleží na typu osobnosti. U jiného se může zvýšit agresivita, jindy nezaměstnanost vede k alkoholismu nebo drogovým závislostem.

Nezaměstnanost může tedy stát za psychickými, zdravotními a sociálními potížemi přímo nezaměstnaného člověka, ale také členů jeho rodiny. Rodina je jeden velký systém, v němž se všichni členové navzájem ovlivňují.

Trápí-li se jeden, často se s ním trápí i někdo druhý, třetí se na něj může zlobit, další se snaží mu pomoci a další, především malé dítě, jen vnímá doma velkou nepohodu a takzvaně zlobí. Nejenže rodina přichází o potřebné finance k zajištění domácnosti a potřeb dětí, je i pod velkým psychickým tlakem.

Není výjimkou, že se rodina pod vlivem nezaměstnanosti rozpadá a manželé se rozvádějí. Často se stává, že se rodina zadluží nevýhodnými půjčkami tak, že přijde o veškerý majetek, či ztratí střechu nad hlavou. Pak je také ohroženo setrvání dětí v rodině a hrozí jejich odebrání do ústavní péče, alespoň do doby, než dojde k úpravě situace v rodině.

Čtěte také:
Rodinná mediace: cesta k řešení sporů mezi rozvádějícími se rodiči
Problémy s úzkostí a strachem
Sexuální zneužívání dítěte

Jak z toho ven

  • Začněte sami u sebe

Co dělat, když vás podobná situace potká, případně už potkala? Především na nic nečekejte a na nikoho nespoléhejte. Přijměte odpovědnost sami za sebe a za svoji rodinu! Ztratit zaměstnání dnes může každý z nás a najít nové je přitom tak obtížné, zejména v některých oblastech České republiky.

Jste-li rodič, pamatujte na to, že svým jednáním dáváte návod svým dětem, jak se s podobnými potížemi vyrovnávat, kdyby se náhodou dostaly do podobné situace. Z tohoto pohledu je nezaměstnanost úžasnou životní výzvou. Další podobné pozitivní pohledy záměrně vyhledávejte.

  • Navštivte úřad práce

Neoddalujte návštěvu úřadu práce – není čas na hrdinství. Nejdéle do tří pracovních dnů po skončení zaměstnání podejte žádost o zařazení do evidence žadatelů o práci a žádost o podporu v nezaměstnanosti.

Nezapomínejte, že nyní za vás nikdo neplatí sociální a zdravotní pojištění. U povinného zdravotního pojištění by vám mohl naskakovat dluh, který by vám již tak nelehkou finanční situaci zbytečně zatížil. Pracovníci úřadu vám vše potřebné vysvětlí a pomohou s vyplněním všech formulářů.

  • Hledejte si práci vhodnou pro sebe

Promyslete si a sepište si na papír v bodech, o jakou práci máte zájem. Vezměte v úvahu svoje vzdělání (obor vyučení, studia, kurzy a podobně), svoji dosavadní praxi, ideální (avšak realistickou) výši platu, dojíždění, směnný provoz a podobně.

Na jiný papír si napište, o co zájem nemáte. Pomůže vám to ujasnit si co, chcete, kam jste ochotni ustoupit a co už odmítáte. Čím jasnější a přesnější budete mít představu o budoucím zaměstnání, tím účinněji vám pracovníci úřadu práce mohou pomoci. Jejich cílem je zprostředkovat vám vhodné nabídky zaměstnání. Vaší povinností je pak vhodnou nabídku přijmout. V případě, že bez vážných důvodů odmítnete, můžete být z evidence žadatelů o zaměstnání vyřazeni.

↑ nahoru

Rekvalifikační kurzy

Zvažte, zda pro vás není výhodné absolvovat nějaký rekvalifikační kurz. Zvýšíte si tím vzdělání, získáte větší šanci na uplatnění. Možná vás takový kurz povzbudí, že si sami práci vymyslíte a začnete podnikat. Vedlejším přínosem rekvalifikačního kurzu je také to, že se dostanete „mezi lidi“, získáte tak, alespoň dočasně, pravidelnou náplň svých dní bez zaměstnání.

Jak na dlouhodobou nezaměstnanost

Nebezpečím dlouhodobé nezaměstnanosti je, že člověk ztrácí pracovní návyky. Proto si naplánujte každodenní režim. Nezůstávejte celý den v posteli, u internetu nebo u televize. Vyhraďte si určitou dobu, kterou věnujete hledání práce. Můžete to brát jako svoji aktuální práci nebo projekt.

Choďte ven, čtěte noviny, stýkejte se se svými známými. Co když právě při procházce narazíte na inzerát ve výloze, který se vám bude hodit? Co když přátelé vašich přátel budou vědět o volném místě právě pro vás? Hledejte příležitosti a možnosti. Podejte si vlastní inzerát, navštivte personální agenturu.

Kdy a kde hledat pomoc

↑ nahoru

Zaujal Vás článek a chcete pravidelně dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru a sledujte nás na facebooku.

 

Odebírat newsletter   Sledovat na Facebooku

Související literaturu najdete v naší Odborné knihovně.

Zpět na téma Tíživá sociální situace

Autor/ka

Vystudovala psychologii a speciální pedagogiku na Univerzitě Karlově v Praze, poté absolvovala psychoterapeutický výcvik v rodinné a systemické terapii. Pracovala jako odborná sociální poradkyně pro rodiny s dětmi ohroženými zanedbáváním v organizaci Střep a v Kolpingově rodině Smečno. Vyučuje psychologii na VOŠ pedagogická a působí jako psycholožka v Centru psychologického a sociálního poradenství Středočeského kraje.

Odborná knihovna:
Články: