Energetické nápoje a jejich vliv na děti

Autor/ka: Roman Lejčko
Datum publikace: 29. 05. 2023, Aktualizováno: 14. 08. 2023
Děti pijí stále více energetických nápojů. Vidím je poměrně často. Jednu plechovku v ruce a druhou v kapse, pěkně po ruce. Starší děti je dokonce kombinují s alkoholem. Následky však mohou být fatální. Rodiče, víte, co pijí vaše děti?

Obsah článku:

Energetické nápoje jsou dnes, v době převážně orientované na výkon, trendy a doslova módním hitem – zejména mezi dětmi a mládeží. Musíme být stále lepší, odvést nejlepší výkon za co nejkratší čas a zkrátka být pohotovější a úspěšnější než ostatní. Nálož stále dokonalejších technologií, počítačů, mobilů a interaktivních her jako by nutila naše děti být neustále aktivní, neunavitelné, prostě nejlepší. Ani nároky školy nejsou zanedbatelné, a to nemluvím o nárocích v rodinách samotných, kdy je na dítě vytvářen tlak často neúměrný jeho kapacitě. Energetické nápoje na svých obalech informují, že jsou skvělým zdrojem energie, povzbuzení, soustředění, dodávají tělu potřebné aminokyseliny, vitamíny, skvěle prý posilují imunitu… Deklarovaných benefitů je celá řada. Je to skutečně tak?

Atraktivní zabiják

Obrázek
plechovky s nápoji

Marketing energeťáků je opravdu skvělý. Obaly jsou designově velmi atraktivní a na pultech obchodů je na výběr nepřeberné množství druhů a značek v mnoha cenových hladinách. Proč vlastně děti (i dospělí) pijí energetické nápoje? Ptal jsem se několika dětí, které jsem viděl s plechovkami v rukou a odpovědi, které jsem od nich dostal se shodují s výzkumy (O'Dea JA.Consumption of nutritional supplements among adolescents: usage and perceived benefits.2003). Energetické nápoje pijí kvůli chuti, kvůli pocitu energie a proto, že po nich zůstávají vzhůru.  Takže za prvé jim prostě chutnají. Děti a sladkosti jdou jaksi ruku v ruce a nabídka příchutí je opravdu velice široká a lákavá. Dále hraje roli pocit naplnění energií a pak také to, že děti vydrží dlouho vzhůru při hraní her, mohou se soustředit a neusnou. V neposlední řadě se cítí mezi svými vrstevníky „in,“ jako právoplatná součást svého kmene. Vždyť energeťáky pijí přeci ti správní borci. Atraktivní adrenalinové události a závody vyhrávají ti, kteří jsou nejrychlejší, nejsilnější, nejatraktivnější, a hlavně jsou jejich jména vždy spojená s nějakou značkou energetického nápoje. Ten tak evokuje úspěch, sílu, krásu, atraktivitu a možnost vyrovnat se nebo dokonce vyčnívat nad svými vrstevníky. Ale pozor! I značka energetického nápoje hraje mezi mládeží velkou roli. Drahé a dražší jsou ty pravé a levnější pijí socky. Kromě toho, že mají energetické nápoje atraktivní design, že jsou sladké a že mají silně povzbuzující účinek, jde víceméně o stylovou záležitost. Osobně si myslím, že možnost ukázat, že jsem ten správný a silný borec převládá nad domnělými benefity, které nápoje mají přinést.

Marketing nám chce prodat víru v to, že nejsme dost dobří, pokud nepijeme, neužíváme a nekonzumujeme to, co právě nabízí. Zdraví (fyzické i duševní), naše vlastní hodnoty a my sami jsme marketingu ukradení. A netýká se to jen dětí. I my dospělí se často necháváme strhnout líbivým pozlátkem atraktivních nabídek a benefitů, za ty nejlepší ceny. Jakou cenu ale opravdu zaplatíme?

Co energetické nápoje obsahují a co to udělá s organismem dítěte či dospívajícího

Složkami, na kterých stojí složení energeťáků, jsou cukr a kofein. Cukr představuje rychlý zdroj energie a kofein má potlačit únavu. Nervový systém sice stimuluje, ale ve výsledku také bývá příčinou nesoustředěnosti a nakonec nespavosti. Dlouhodobé užívání může u dětí vést k rozvoji depresí či úzkostí. Podívejme se podrobněji na nežádoucí účinky spojené s pitím těchto atraktivních stylových povzbuzovačů. Jak praví rčení o tom, co se skrývá pod atraktivním obalem: „Ne vše, co se blýská, je opravdu zlato.“

  1. Poškození mozku

Deprese, úzkost, zvýšená agresivita – to jsou jen některé z možných projevů nadměrné konzumace energeťáků, přičemž fyzické i psychické zdraví dětí neovlivňuje neblaze jen zvýšené množství kofeinu. Mezi další nebezpečné složky patří benzoan sodný a fenylalanin. Není tajemství, že první uvedený poškozuje buňky, včetně těch mozkových, a zvyšuje produkci škodlivých volných radikálů. Navíc je benzoan sodný v kombinaci s vitamínem C potenciální karcinogen. Fenylalanin je jednou z esenciálních aminokyselin, kterou pro svůj život potřebujeme. Konzumací energy drinků dodáváme do těla mnohem větší množství fenylalaninu, než potřebujeme. V takovém množství pak působí jako neurotoxin a může způsobovat zánik neuronů neboli mozkových buněk.

  1. Poruchy spánku
Obrázek
teenager v posteli

Obsah hlavního stimulantu kofeinu v jedné plechovce energetického nápoje je zhruba stejný jako v šálku silné kávy. To, že by děti neměly kofein přijímat vůbec, je dokázaný fakt. Vypije-li dítě dvě anebo i více plechovek za den, dá se předpokládat, že se účinek povzbudivého alkaloidu zvrhne ve spánkovou poruchu. Všichni, děti i dospělí, potřebujeme pro zajištění kvality života dostatek kvalitního a hlubokého spánku. Pro vývoj mozku a nervové soustavy dětí je to naprosto zásadní prvek zdravého života. Následek nedostatečného hlubokého spánku pro dítě znamená pomalejší vývoj mozku a zvýšené riziko psychických poruch a nemocí.

Kofein je stimulant, a tudíž tělu nedodává energii, pouze ho stimuluje k vyššímu výkonu. Tím, že potlačí příznaky únavy a vyvolá iluzi přílivu energie, ve skutečnosti vybičuje tělo k výkonu, který by v daném okamžiku samo nevygenerovalo. Nemůžeme tedy mluvit o přísunu energie, neboť tělo je naopak nuceno sáhnout do vlastních energetických zásob, a tak není divu, že po krátkém období vysoké aktivity přichází pocit vyčerpání a znatelné ochabnutí pozornosti.

  1. Nemoci srdce

Organismus dítěte je na kofein a další stimulační a psychoaktivní látky velmi citlivý. Nadbytek kofeinu představuje nadměrnou zátěž i pro dospělého, tím spíše pro dítě. Zvýšení srdeční frekvence a krevního tlaku je další z neblahých vlivů kofeinu. U dětí a dospívajících tak může docházet k prudkému zvýšení krevního tlaku a vyvolání srdeční arytmie. To může přivodit křeče, srdeční záchvat, cévní mozkovou příhodu, infarkt, náhlou zástavu srdce nebo selhání ledvin.

  1. Poškození jater

Obsah cukru v energetických nápojích je obrovský. Naše děti tak mají v rukou elixír, jehož kouzelným účinkem je obezita. Co je horší, přísun takového množství cukru a související časté kolísání hladiny glukózy ovlivňuje sekreci inzulinu, které se nakonec projeví jako diabetes mellitus neboli cukrovka 2. typu. A umělá sladidla v Zero produktech? Rozhodně nejsou řešením. Spíše naopak. Umělá sladidla jsou chemické látky, se kterými naše tělo nakládá jako s toxiny, tedy jako s jedy, které se snaží zlikvidovat. Představují obrovskou zátěž pro chemickou továrnu našeho těla, játra. Pokud dítě delší dobu zapíjí svou touhu po uznání a pozornosti energetickými nápoji (nedej bože kombinovanými s alkoholem), může očekávat zdravotní potíže a výsledky jaterních testů, které ho rozhodně nepotěší.

  1. Obezita

O množství cukru, které nápoje obsahují jsem se už zmínil. Vypitím jedné plechovky energeťáku pokryje dítě nebo dospívající dávku cukru, kterou by mělo mít rozloženou do celého dne. Rovnováha mezi energetickým příjmem a výdejem tedy kolísá směrem k nadměrnému příjmu a tím k nadváze a následné obezitě. Ze zkušenosti s klienty vím, že děti milují stravování ve fastfoodových restauracích. To máme tři až čtyři plechovky energetického nápoje za den, svačina či večeře ve fastfoodu a nadváha je na cestě. Je otázka, proč mají děti sklony takto konzumovat. K tomu se dostanu později.

  1. Dehydratace
Obrázek
chlapec

Kofein i cukr na sebe váží nemalé množství vody a odvádějí ji z těla ven. Tělo dospělého člověka je tvořeno cca ze 60 % vodou. Procento vody v těle dítěte je ještě významně vyšší a reakce dětského těla a psychiky na nedostatek vody mnohem intenzivnější. Voda je nedílnou součástí chemických reakcí, díky kterým funguje celý náš svět včetně našeho těla. Bez vody se zpomaluje metabolismus, orgány včetně mozku zpomalují svou činnost a vážné zdravotní problémy na sebe nenechají dlouho čekat.

  1. Závislost

Závislost na energetických nápojích není o nic slabší než třeba závislost na cigaretách nebo na alkoholu. Povznášející pocity přílivu energie, aktivity i euforie netrvají dlouho a brzy se dostaví pocit velké únavy, skleslosti, nervozity, podrážděnosti, neschopnosti se soustředit až deprese.

Aby konzumenti energetických drinků nepříjemné pocity co nejdříve zahnali, sáhnou po další plechovce. A situace se opakuje jako na kolotoči. Nutí mě to přemýšlet, na čem jsou doopravdy závislí? Je to projektovaná závislost na mínění ostatních členů klanu nebo kmene? Je to nevědomí a neznalost vlastní hodnoty? Je potřeba dokazovat okolí vlastní hodnotu? Z čeho ty nepříjemné pocity doopravdy pocházejí?

Jaké preventivní možnosti jako rodič mám?

Obrázek
otec a syn

Teď budu asi trochu kontroverzní. A věřte mi, že mluvím i z vlastní zkušenosti rodiče i kouče. Mnozí rodiče se totiž cítí být bezradní z toho, že se jejich děti oddávají jakýmkoliv nezdravým aktivitám, včetně pití energetických nápojů. Zakazují, přikazují, vyhrožují a diví se, že se jejich „výchovné“ metody míjejí účinkem. Ono totiž vše, co se nám v životě protiví, začíná vždycky u nás samotných. Říká se, že naše děti a naše okolí jsou zrcadly, která nám odrážejí to, jak to máme nastavené sami v sobě. Někteří řeknou, že to je nějaký ezoterický blud. Jsem přesvědčený, a i má zkušenost je taková, že veškerá prevence začíná právě u nás. Zkuste si v klidu sednout a (pokud máte odvahu) ponořit se hlouběji do sebe a poznat zblízka své hodnoty a přesvědčení podle kterých žijete. Většinou je to, mírně řečeno, hodně překvapující.

Vlastní příklad

Rodič je pro dítě v jeho raném věku bohem a vzorem, který bude následovat. Jsem přesvědčený, že vlastní příklad je pro nás rodiče jednou z nejúčinnějších cest, jak preventivně působit na své děti. To znamená nejen mluvit o tom, co by dítě mělo nebo nemělo dělat, co musí nebo nesmí, ale také sami jednat a žít tak, jak po něm chceme. Zkuste na to myslet a jděte jim tím nejlepším příkladem. Když od dětí něco chceme nebo očekáváme, nemůžeme svým vlastním záměrům či dobrým radám odporovat vlastním jednáním.

Ano, společnost a její stav má vliv na lidské jednání. Skutečností je, že my jsme, ať se nám to líbí, nebo ne, součástí této společnosti a spoluvytváříme ji i skrze budoucnost našich dětí.

Komunikace

Dítě bychom měli brát jako partnera v komunikaci a otevřeně a upřímně s ním komunikovat své obavy a důvody. Děti by měly vědět o rizicích a jejich varovných signálech. A určitě nezapomínejme zeptat se svého dítěte na jeho názor, na jeho představu o nastavení pravidel a limitů – vtáhnout jej do řešení.

Zeptejte se

 

V roli kouče (často i sebekouče) pokládám klientům (a i sobě) mnoho otázek. Pojďme si zkusit nalézt odpovědi v sobě. Připraveni? (Na odpovědi si dejte čas a nespěchejte na sebe. Případně se zeptejte přímo svých dětí, ovšem zároveň odpovědi na stejné otázky hledejte i sám/sama u sebe).

  • Proč mají děti potřebu pít energetické drinky?
  • Co jim to přináší?
  • Jakým způsobem v roli rodiče přistupuji ke svým dětem a jak sám k sobě?
  • Jak naplňuji své „povinnosti“ rodiče?
  • Znám sám sebe?
  • Znám své děti a jejich potřeby? A jak je naplňuji?
  • Jak komunikuji s dětmi a se svým okolím?
  • Jak mě mé děti opravdu vnímají?
  • Jaký dávám sám/sama svému životu smysl?
  • Jaký příklad jsem dostával/a dětství já? A jak jsem reagoval/a?
  • A hlavně: Jaký příklad dávám svým potomkům způsobem života, jakým žiji?

Jaké odpovědi jste dostali? Co jste v nich zjistili o sobě nového?

Odpovědnost

Jako rodiče máme plnou odpovědnost za raný vývoj života dítěte až do jeho soběstačnosti. Uspokojovat sociální potřeby dítěte jako je láska, pozornost, podpora, respekt, autonomie, bezpečí, potrava a přístřeší je ve vztahu k našim dětem naše prvořadá povinnost a odpovědnost. Odpovědnost za životní start svých ratolestí a za to, s jakou výbavou je vysíláme do života.

Myslím si, že jednou z hlavních našich rodičovských odpovědností je plná podpora dítěte v rozvoji vědomí jeho osobní odpovědnosti – za svůj život, za své tělo a zdraví, za své rozhodování a způsob myšlení.

Vzdělávání

Získávání a praktikování znalostí v oblasti stravování a zdravé racionální výživy je další cestou. Klíčové je uvědomění, že rodinné stravování ve fastfoodech a podpora podávání výkonu či generování povzbuzení a energie konzumací energetických nápojů není tím pravým způsobem, jak dbát o zdraví své a svých dětí. Často si neuvědomujeme, jak nás děti vnímají a jak moc následují náš příklad.

Závěr

Energetické nápoje jsou pro děti nevhodné a jsou doslova hazardem s jejich zdravím. Dostatek energie bez nežádoucích vedlejších účinků jim zcela bez problémů poskytne racionální zdravá strava, neslazené nápoje, dostatek pohybu, spánku i odpočinku. Příroda je skvělý kuchař a designér. Designovala nám ovoce do nádherných a pestrých tvarů, vybavila ho mnoha skvělými chutěmi i nutričními hodnotami. Nám to ale bohužel připadá obyčejné a na rozdíl od průmyslově vyrobených potravin neatraktivní. Pravděpodobně to zní jako klišé, které se dočtete kdekoliv. Je to ovšem skutečnost a je jenom na nás a na našem uvědomění, jakým způsobem ovlivníme životy své a našich nejbližších. Ne všichni dospělí, a ne všechny děti mají potřebu konzumovat to, co není pro zdravý životní vývoj žádoucí.

Související literaturu a další zdroje informací naleznete také v naší Odborné knihovně.

Zaujal Vás článek a chcete každý měsíc dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru nebo nás sledujte na Facebooku!

 

Odebírat newsletter   Sledovat na Facebooku

 

 

 

Autor/ka

Trenér a kouč s bohatými praktickými zkušenostmi, a to i v zahraničí. Jak sám říká, "trenér a kouč" nejsou přesné výrazy. Raději užívá výraz průvodce. Průvodce k lepší kondici nebo průvodce životem. Člověka vnímá celostně jako bytost, která je determinována vlastní vůlí, vztahy a svým zdravím.

Články:
plechovky

Konzumují vaše děti energetické nápoje?

Choices