Zdravotní a sociální pojištění nezprostředkovaných pěstounů od roku 2022

Autor/ka: Redakce portálu Šance Dětem
Datum publikace: 28. 05. 2024, Aktualizováno: 06. 06. 2024
V srpnu roku 2022 nabyla účinnosti novela zákona o důchodovém a zdravotním pojištění, která upravuje náhradní doby pojištění a zdravotní pojištění u nezprostředkovaných pěstounů. Co a jak se tedy mění a platí?

Tato změna se týká nezprostředkovaných pěstounů (zprostředkovaným pěstounům je zdravotní i sociální pojištění automaticky hrazeno z "odměny pěstouna"). Změny se dotýkají zdravotního a sociálního pojištění a povaha změn se liší v závislosti na tom, jestli nezprostředkovaný pěstoun pečoval o dítě před 1.1. 2022, nebo až po tomto datu. Níže popsané změny přicházejí se "zpožděním" oproti novému nastavení pěstounské péče, které je platné od 1.1. 2022.

DŮCHODY - Staří nezprostředkovaní pěstouni

  • pobírali k 31. 12. 2021 odměnu pěstouna a od ledna 2022 jsou zařazeni jako nezprostředkovaní pěstouni a pobírají příspěvek při pěstounské péči z důvodu péče o totéž dítě.
  • Přestože ke změně došlo v srpnu roku 2022, novela platí zpětně (retroaktivita) a pobírání příspěvku při pěstounské péči, se zpětně od 1. 1. 2022 počítá jako tzv. náhradní doba pojištění pro účely důchodůa to až do skončení pěstounské péče (nároku na příspěvek při PP). Těmto pěstounům se pěstounská péče „započte na důchod“ a to zpětně od ledna 2022.
  • Potvrzení pro uplatnění nároku na důchod mohou pěstouni získat na příslušné pobočce Úřadu práce ČR NEBO
  • od ledna 2023 došlo k propojení údajů z ÚP na ČSSZ a údaje se budou slučovat automaticky (potvrzení tedy není od roku 2023 od ÚP potřeba žádat)

DŮCHODY - Noví nezprostředkovaní pěstouni

  • přijali dítě do pěstounské péče po 31. 12. 2021,
  • příbuzenští pěstouni (nezprostředkovaní pěstouni, zejm. prarodiče a praprarodiče), kteří neměli k 31. 12. 2021 nárok na odměnu pěstouna (nejednalo se o případ hodný zvláštního zřetele)
  • Těmto pěstounům náleží tzv. Adaptační bonus = doba maximálně 2 let od prvního dne kalendářního měsíce, za který vznikl nárok na příspěvek na úhradu potřeb dítěte. Těmto pěstounům se tato doba započte jako náhradní doba pro účely důchodového pojištění

ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ - Staří nezprostředkovaní pěstouni

  • pobírali k 31. 12. 2021 odměnu pěstouna a od ledna 2022 jsou zařazeni jako nezprostředkovaní pěstouni a pobírají příspěvek při pěstounské péči z důvodu péče o totéž dítě.
  • Tito pěstouni se mohou stát státními pojištěnci a plátcem zdravotního pojištění je stát, ALE
  • pěstoun musí své zdravotní pojišťovně doložit potvrzení od Úřadu práce.
  • Pojistné na zdravotní pojištění nelze hradit zpětně, toto lze uplatnit až od 1. 8. 2022. (Období 1.1. až 1.7. 2022 si pěstouni platili pojištění sami a za toto jim nenáleží žádná forma kompenzace.)
  • Za tyto pěstouny hradí (za splnění podmínek) od srpna 2022 zdravotní pojištění stát, stejně jako tomu bylo do konce roku 2021
  • Stát za daného pěstouna hradí zdravotní pojištění, pokud není pojištěn z jiných titulů (zaměstnání, čerpání rodičovského příspěvku, důchodu apod.)
  • Pěstoun je povinen doložit zdravotní pojišťovně potvrzení vydané ÚP, tzn. že si pěstoun vyžádá u kontaktního pracoviště Úřadu práce vystavení potvrzení, které odnese na svoji zdravotní pojišťovnu.

ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ - Noví nezprostředkovaní pěstouni

  • přijali dítě do pěstounské péče po 31. 12. 2021,
  • příbuzenští pěstouni (nezprostředkovaní pěstouni, zejm. prarodiče a praprarodiče), kteří neměli k 31. 12. 2021 nárok na odměnu pěstouna (nejednalo se o případ hodný zvláštního zřetele)
  • Těmto pěstounům náleží tzv. Adaptační bonus = stát je plátcem zdravotního pojištění za tyto pěstouny po dobu maximálně 2 let (přesněji 24 měsíců) od prvního dne kalendářního měsíce, za který vznikl nárok na příspěvek na úhradu potřeb dítěte.
  • Za tyto pěstouny hradí zdravotní pojištění stát,  ale jen po dobu maximálně dvou let od okamžiku vzniku nároku na úhradu příspěvku na úhradu potřeb daného dítěte, které má pěstoun v pěstounské péči (zpravidla okamžikem svěření dítěte do PP).

Změny, popsané výše, jsou v paragrafovém znění (ve formě novely zákona) k dispozici zde.

Související literaturu a další zdroje informací naleznete také v naší Odborné knihovně.

Zaujal Vás článek a chcete každý měsíc dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru nebo nás sledujte na Facebooku!

 

Odebírat newsletter   Sledovat na Facebooku

 

Autor/ka

Autoři tohoto článku jsou členy redakce portálu Šance Dětem.