Závislost blízkého člověka může být omamná, dává nám možnost být záchranářem, upozorňuje adiktoložka Preslová

Datum publikace: 07. 03. 2023
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
Když se u Apolináře začali léčit alkoholici, všimli si zdravotníci určité podobnosti mezi jejich partnerkami. Navzdory tomu, že se o spoluzávislosti mluví už několik desítek let, stále jde o fenomén mezi veřejností relativně neznámý. Řada partnerů či rodičů tak dál nevědomě podporuje nebo udržuje závislostní chování svých blízkých.

Hranice mezi tolerancí užívání a spoluzávislostí je podle psycholožky a adiktoložky Ilony Preslové velmi křehká. „Zásadní je, kdy začneme mnohem víc řešit toho druhého, přizpůsobujeme tomu svůj život a tolerujeme to na úkor sebe nebo svých dětí. Začne to být toxické nejen pro toho, koho se to týká, ale i pro nás.“ Ačkoliv se to může zdát na první pohled nesmyslné, spoluzávislí mohou mít ze závislosti svého blízkého nějaký profit, a to navzdory tomu, že tou situací nepochybně velmi trpí. „Někdy se může člověk dostat do situace, kdy se stává záchranářem, ‚já tomu člověku pomůžu, já ho z toho dostanu, vyléčí se kvůli mně‘, a to může být velmi omamné,“ vysvětluje Preslová.

Celý článek najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/zavislost-blizkeho-cloveka-muze-byt-omamna-dava-nam-moznost-byt-zachranarem-8943471

Muž sedí na gauči a pije alkohol