Žádat o zvýšené výživné se dá i 3 roky nazpět. Bylo by dobré, aby se změnil pohled obou rodičů, říká soudce

Datum publikace: 04. 10. 2024
Periodikum:
irozhlas.cz
Ústavní soud ve středu ve dvou různých případech konstatoval, že soudy mají přiznávat zpětné zvýšení alimentů už od okamžiku, kdy u vyživovaného dítěte dojde ke změně životních poměrů. Zákon umožňuje výživné stanovit až tři roky zpětně. „Ochráníme zájem dítěte. Soud zdůrazňuje, že to jsou finanční prostředky pro dítě, nikoli pro rodiče,“ vysvětluje pro Český rozhlas Plus předseda Okresního soudu ve Vsetíně Pavel Kotrady.

Jak zásadní je podle vás toto rozhodnutí?

Definitivně vykládá paragrafové ustanovení občanského zákoníku o zpětném stanovení výživného. Já osobně jsem neměl zásadní pochybnost o tom, že by se výživné zpětně stanovovat mělo, ale vím, že ta diskuse mezi kolegy byla s odkazem na jedno starší rozhodnutí jednoho z krajských soudů.

Jaká byla nejčastější praxe? V jakých situacích se typicky stanovovalo výživné zpětně?

Typicky se stanovalo tehdy, pokud původní výživné bylo původním rozsudkem stanoveno velmi dávno a v mezidobí došlo k podstatné změně poměrů, která odůvodňovala i to zvýšení zpětně až tři roky. Když to řeknu na konkrétním příkladu, poslední výživné bylo stanoveno v roce 2014 a rodič, který pečuje o dítě, si návrh podal až třeba v roce 2022. Mezitím bylo dítě původně ve školce a teď už je najednou skoro na střední škole.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/zadat-o-zvysene-vyzivne-se-da-i-3-roky-nazpet-bylo-dobre-aby-se-zmenil-pohled_2410040928_jkd

Předškolní chlapec