Rodič, nebo kamarád? Liberální výchova vám lásku dětí nezaručí

Datum publikace: 16. 08. 2022
Periodikum:
idnes.cz
Není tomu tak dávno, kdy děti svým rodičům vykaly a zásadně s nimi nediskutovaly. Jakýkoliv odpor k nim byl v podstatě nemyslitelný. Dnes je to jiné. Výchova dětí v Čechách zkrátka v uplynulých letech dostála značných změn.

Vztahy mezi rodiči a dětmi bývají proměnlivé. Jak je to u vás doma? Jste přísní rodiče, nebo spíše liberální? A bylo tomu tak vždycky, nebo jste doma vládli tvrdou rukou a postupně jste ze svých nároků slevovali? A jak staří vaši potomci byli, když jste se s nimi začali spíše kamarádit? Otázek spojených s tímto tématem je celá řada, proto se na některé z nich pokusíme odpovědět.

Vztah k dětem včera a dnes

V meziválečných filmech většina rodičů vystupuje velmi autoritativně. Vztah mezi dětmi a rodiči byl v té době víceméně postavený na rozkazech, příkazech a na plnění úkolů. Běžné bývaly i fyzické tresty. Stejně jako ve školách. Takoví rodiče bývali pro děti pevným vzorem. Ty k nim vzhlížely s patřičným respektem. Jiné to ovšem bývalo s jejich sebevědomím, které se mnohdy ocitalo na bodu mrazu. Ty statečnější se někdy odvážily rodičům odporovat nebo porušovat přísná pravidla.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy/vychova-deti-rodic-kamarad-vztahy-rodina.A220805_102531_ona-vztahy_drdv

otec a syn