První záchranná síť. Dětem s depresemi mají podat pomocnou ruku učitelé

Datum publikace: 21. 12. 2022
Periodikum:
impuls.cz
Duševních problémů u mladistvých přibývá. A protože značnou část dne tráví v lavicích, pracuje Jihomoravský kraj jakožto zřizovatel středních škol a učilišť na tom, aby učitelé jejich potíže rozpoznali a uměli je řešit. Na aktivity související s duševním zdravím dětí proto vyčlenil na příští rok 20 milionů korun.

Ty půjdou kromě proškolení učitelů také na posílení metodiků prevence nebo výchovných poradců. „Je klíčové, aby si dítěte s problémem někdo všiml a rychle reagoval, než to začne řešit samo v sobě. Na to systém úplně nastaven není. Sice jsou školní psychologové (ty kraj už dotuje – pozn. red.), ale ne všude,“ vysvětluje náměstek hejtmana pro školství Jiří Nantl (ODS). Speciálně proškoleného metodika prevence nebo výchovného poradce má každá škola. Ti se teď díky novým penězům od kraje budou méně věnovat obvyklé výuce a víc se soustředit na pomoc s případnými problémy. Že je potřeba, aby tito specialisté měli víc „volného“ času na děti, se v českém vzdělávacím systému mluví asi dvacet let, ale ministerstvo na to zatím finance nedalo.

Celý článek najdete zde: https://www.impuls.cz/regiony/jihomoravsky-kraj/psychicke-problemy-deti-skola-pomoc-ucitele-skoleni-penize.A221220_060207_imp-jihomoravsky_kov

prst přes ústa