Někteří rodiče nežádají o náhradní výživné. Nechtějí kazit vztahy a podání je složité, vysvětluje odbornice

Datum publikace: 11. 08. 2022
Periodikum:
irozhlas.cz
Náhradní výživné už rok pomáhá samoživitelům, kterým druhý rodič neplatí na dítě. Stát na dávce dosud rozdělil skoro 100 milionů korun mezi 10 tisíc rodin. Jak se nová dávka během prvního roku osvědčila a co by se mohlo ještě zlepšit? Podle Elišky Kodyšové z organizace Aperio na podporu rodin, která byla hostem ranního interview Radiožurnálu, dávka rodičů pomohla, ale mohla být lépe nastavená.

Základní podmínkou pro ten nárok na náhradní výživné je, že samoživitel musí na druhém rodiči alimenty aktivně vymáhat, a to exekucí nebo soudně. Nekomplikuje to některým rodinám situaci?
Samozřejmě. To je častou příčinou toho, proč se někteří rodiče rozhodnou raději nekazit stále ještě docela dobrý vztah mezi druhým rodičem a jejich společnými dětmi, a rozhodnout se raději získat peníze nějakým jiným způsobem. 

A je to jedno z témat, se kterým se obracejí na vaši poradnu v této souvislosti?Ano, právě to, jak se vlastně s druhým rodičem domluvit. To je služba, kterou poskytujeme rodičům v průběhu rozchodu a potom následně i třeba v porozchodovém období.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/davky-nahradni-vyzivne-samozivitele_2208101712_mst

muž