Nefunguje to tak, že nám někdo doručí dítě, my ho opravíme a vrátíme zpět, říká ředitelka SOS dětských vesniček

Datum publikace: 22. 05. 2025
Periodikum:
heroine.cz
Rané trauma nevzniká z jedné hádky, ale z dlouhodobého nedostatku bezpečí, lásky a důvěry. Často se týká dětí, které žijí v prostředí závislostí, násilí nebo chronického zanedbávání. Jeho následky pak mohou přetrvávat celý život. Jindra Šalátová, psycholožka a ředitelka SOS dětských vesniček, v rozhovoru mluví o dopadech vývojového traumatu, systému, který často nestíhá, i o tom, že díky práci s rodinou je možné dětem vrátit naději na zdravý vývoj.

Posilujeme vztah mezi rodiči a dětmi, podporujeme jejich zdravý vývoj. Věříme, že dětem, kterým doma nikdo neubližuje, je s vlastní rodinou nejlépe, říká Jindra Šalátová.

Kdy vzniká rané, respektive vývojové trauma? 

Rané trauma jde popsat jako závažné opakované zkušenosti, kterým dítě čelí v nejútlejším věku a vnímá je jako ohrožující nebo bolestivé. Nemá možnost před nimi uniknout, ani se bránit. Velká část traumat, s nimiž se v praxi setkáváme, se vyvine v době, kdy dítě ještě nedokáže mluvit nebo si tyto zážitky později vybavit. V podvědomí ovšem zůstávají. Není výjimkou, že vzniknou ještě v prenatálním období. Jde hlavně o věk do 7 let, kdy jsou děti nejvnímavější a zkušenosti, jež do té doby nasbírají, jsou nejvíc formující do budoucího života.

Celý článek najdete zde: https://www.heroine.cz/rodina-a-vychova/nefunguje-to-tak-ze-nam-nekdo-doruci-dite-my-ho-opravime-a-vratime-zpet-rika-reditelka-sos-detskych-vesnicek

hračky