K truchlení patří pocity viny, naštvání ale i smích, říká psycholožka

Datum publikace: 03. 08. 2023
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
Smrt patří k životu, když se s ní ale setkáme, zasáhne nás často nepřipravené. Zatímco dříve bylo běžné, že lidé po ztrátě svého blízkého nějaký čas „drželi smutek“, dnes se setkáváme spíš s nastavením „ať už to je rychle za námi“.

Na poradkyni pro pozůstalé a psycholožku Terezu Závadskou se lidé obracejí různě dlouho poté, co jim někdo blízký zemře. Téma zpracování ztráty totiž může být aktuální třeba i několik let poté. „Jeden pán přišel dva roky po úmrtí své ženy, protože si našel novou lásku a potýkal se s pocity viny,“ vzpomíná Závadská. Právě pocity viny, ale i naštvání na toho, kdo nás opustil, mohou truchlení doprovázet a někdy i komplikovat. Ve své práci používá psycholožka kromě samotné možnosti ventilovat emoce v bezpečném prostředí, také různé techniky, jež mohou pomoci lidem doříct, co říct zemřelému nestihli, dokončit nedokončené příběhy. Podle Závadské je v terapii místo i pro smích. „Je fajn, když pak mohou na svého blízkého vzpomínat i s veselými historkami,“ dodává psycholožka.

Celý článek najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/k-truchleni-patri-pocity-viny-nastvani-ale-i-smich-rika-psycholozka-9043152

Smutný muž sedí na lavičce