Jak Růženka zavirovala chytré království. Kyberpohádky učí děti, jak se chovat v online světě

Datum publikace: 21. 11. 2022
Periodikum:
sj.news
Centrum kybernetické bezpečnosti, z. ú. přichází s šesti tradičními pohádkami s novým, digitálním podtextem. Smolíček se dostane do nebezpečí, i když neotevře dveře, ale jen Jezinkám prozradí heslo k domácímu internetovému připojení. Budulínkovi zase přestane fungovat tablet, když rozklikne virus od lišky, maskovaný za fotky roztomilých zvířátek. Cílem Kyberpohádek je seznámit předškolní děti zábavnou formou s riziky v kybersvětě. Povídali jsme si o tom s ředitelem Centra kybernetické bezpečnosti, Josefem Strelcem.

Kolik času strávíme připojeni na počítače, mobily, tablety? Už i malé děti ve věku čtyř až šesti let běžně tráví čas na internetu. Například když hrají online hry, neustále na ně vyskakují různá okna. Neví, na co je bezpečné kliknout a na co už ne, a hlavně co by se mohlo stát, když kliknou na něco, na co nemají. „Ani dnešní předškoláci a prvňáčci se určité míře kyberprostoru nevyhnou. Je to nedílná součást moderního života, a přesto nemají základní návyky, jak se v něm chovat,“ uvádí Josef Strelec. 

„Svět kolem nás není zrovna bezpečný, ale naučili jsme se v něm žít a zvládat hrozby, které přináší. Bereme jako samozřejmost, že děti učíme, že se mají rozhlédnout, když přechází cestu. Stejně jako reálný svět, i ten online má ale svá pravidla a nástrahy. To nás přivedlo k nápadu připravit děti na možné nástrahy číhající na internetu už v mateřské školce, vysvětluje.

Celý článek najdete zde: https://sj.news/jak-ruzenka-zavirovala-chytre-kralovstvi-kyberpohadky-uci-deti-jak-se-chovat-v-online-svete/

batole a počítač