Dospělí si duševních problémů u dítěte všimnou většinou pozdě, na psychologa se čeká i přes půl roku

Datum publikace: 24. 11. 2022
Periodikum:
novinky.cz
Téma duševního zdraví u dětí a dospělých bylo dlouhodobě odsouváno na druhou kolej, a proto máme v současnosti velmi neúplná data o tom, kolik dětí trpí duševními poruchami. O duševním zdraví dětí v dnešním dílu podcastu Neklepat! hovoří ředitelka organizace Nevypusť duši Marie Salomonová a psycholožka Dominika Šinalová.

„Data, která máme k dispozici, hovoří jasně: 20 % mladých lidí ve věku 13 až 18 let se potká s nějakou formou psychického onemocnění nebo s nějakou formou psychických obtíží,“ řekla v podcastu psycholožka Dominika Šinalová. Tato data vycházejí ale pouze z těch, která sbírají zdravotní pojišťovny poté, co dítě vyhledalo odbornou pomoc. Podle Marie Salomonové jsou tak tato čísla velmi podhodnocená. „Čekací doba na dětského psychiatra nebo klinického psychologa je teď čtyři až šest měsíců minimálně, a to už včetně Prahy,“ dodala.    

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/clanek/podcasty-dospeli-si-dusevnich-problemu-u-ditete-vsimnou-vetsinou-pozde-na-psychologa-se-ceka-i-pres-pul-roku-40414879

chlapec