Život v kufříku uchovává odloženým dětem vzpomínky

Autor/ka: Ing. Pavla Pinkasová
Datum publikace: 09. 04. 2025, Aktualizováno: 14. 04. 2025
Projekt Život v kufříku pomáhá odloženým dětem uchovávat jejich první vzpomínky. Letos slaví již desáté výročí své existence. Projekt je v Evropě zcela unikátní a před dvěma lety získal Cenu evropského občana 2023 od Evropského parlamentu za přínos k evropské spolupráci a podpoře společných hodnot. Zaměřuje se na podporu novorozenců, kteří odcházejí z porodnic bez biologických rodičů – děti, které matka opustila ihned po porodu, byly odebrány z rodiny nebo byly odloženy do babyboxu.

Obsah článku

Posláním projektu Život v kufříku je uchovat první fotografie dítěte a další vzpomínky, důležité pro jejich zdravou identitu. Bez kufříku by měly pouze propouštěcí zprávu z porodnice a vzpomínky na první dny až měsíce by byly navždy ztraceny – nevěděly by, jak vypadaly, kdo je choval a že od samotného začátku o ně někdo s láskou pečoval a měl je rád. Proč je podstatné dětem zachovat určité předměty a vzpomínky na počátek jejich života?

Málokdo si dokáže představit, jak těžké může být pro děti v dospívání přijmout skutečnost, že je jejich biologičtí rodiče opustili. Často se cítí nechtěné a mají pocit, že jsou špatné, i když vyrůstají v milující adoptivní rodině. Nějaký čas trvá, než začnou lidem opět věřit. Život v kufříku jim poskytuje důležité svědectví o tom, že byly milovány, s láskou chovány sestřičkami, opečovávány lékaři, že jim seniorky v domovech pro seniory ručně vyrobily hračky a myslely na ně. Projekt nese jasnou zprávu: „Jsi pro nás důležitý a stál jsi nám za to, abychom pro tebe tohle všechno připravili!“

Uchovávání vzpomínek hraje klíčovou roli v životě každého dítěte.

  • Formuje identitu – Pomáhají dětem pochopit, kdo jsou, jaké mají kořeny a jaké životní zkušenosti je formovaly. Jsou základem pro budování sebevědomí, vlastní identity a pocitu sounáležitosti.
  • Podporuje emocionální vývoj – Vzpomínky pomáhají dětem zpracovávat různé emoční prožitky a učit se z nich.
  • Pomáhá učení a kontinuitě – Díky vzpomínkám lépe chápeme souvislosti, učíme se z minulosti a vnímáme, že náš život má smysl a propojení.

Co děti v kufříku najdou?

Obrázek
Obsah kufříku

Kufřík obsahuje fotoalbum, speciální památníček „Moje cesta začíná“, dudlík, lahvičku, oblečky: svetřík, čepičku a bačkůrky/ponožky a háčkovanou hračku. Oblečky a hračky ručně vyrábějí dárci z celé České republiky. Každý kufřík je tedy jedinečný, stejně tak jako je jedinečné každé dítě. Hlavní roli na začátku hraje vždy personál porodnice – sestřičky a lékaři. Ti  vkládají do fotoalba fotky, identifikační pásek z ručičky a další drobné „poklady.“ Začínají psát první stránky památníčku, pořizují první fotky miminka, píší do kufříku vzkazy, dělají otisky ručiček a nožiček, aby děťátko mělo co nejvíce vzpomínek, píší, kdy se poprvé usmálo. Poté kufříky putují s dětmi do náhradní péče, kde přechodní pěstouni pokračují v uchovávání dalších vzpomínek a důležitých momentů či rovnou k adoptivním rodičům. Pokud jsou již děti větší, často pěstouni s kufříky pracují – prohlížejí si je s dětmi, povídají si nad nimi. Pro adoptivní rodiče jsou kufříky vzpomínek neméně důležité, jelikož jim doplňují cenné vzpomínky, kdy ještě s děťátkem nemohli být, a na které mohou navázat. Kufřík tak představuje krásný pomocný nástroj pro otevírání tohoto citlivého tématu.

Rozsah projektu

Do projektu Život v kufříku je aktuálně zapojeno 68 porodnic z celé České republiky (z celkových 87 pozn: přesné číslo se mění, celkový počet je můj odhad). V těchto porodnicích děti kufřík dostanou. Kufřík primárně dostávají děti, které po porodu rodiče opustili – tedy ty, které odcházejí z porodnice bez rodičů. Pokud porodnice do projektu zapojená není a děťátko kufřík nedostane, často se na nadační fond obracejí pěstouni s žádostí o jeho zaslání. Kufřík dodatečně odesíláme, protože cílem je, aby každé dítě bez rodičů mělo svůj kufřík vzpomínek.

Zapojit se můžete i vy

Projekt Život v kufříku je zatím  financován výhradně díky pomoci firemních i individuálních dárců, za což patří všem podporovatelům obrovské díky. Bez jejich pomoci by nebylo možné kufříky pro miminka vyrobit, připravit a předat do porodnic.

Obrázek
Dva kufříky vedle sebe

Podpořit projekt je možné buď materiálně zajištěním potřebných věcí do kufříků – zručné pletařky mohou zaslat háčkované/pletené hračky, pletené oblečky (zejména svetříky), dále jsou vítány lahvičky a dudlíky pro novorozence (nové zboží) a fotoalba. Tyto předměty občas pomáhají zajistit i skupiny jednotlivců nebo třeba školní sbírky. Pomůže i jakákoliv finanční podpora, ať už jednorázový dar či – ještě lépe – trvalý příkaz například na pár stovek měsíčně.

Firmy nebo skupiny jednotlivců mohou také využít dva podporující programy:  Den dobra či Adopci porodnice.

  • Den dobra: V rámci přibližně tříhodinové návštěvy přímo v nadačním fondu mají účastníci možnost připravit deset kufříků pro odložená miminka, součástí je i příležitost napsat dětem dopis. V rámci Dne dobra se také dozvíte mnoho o tomto citlivém tématu. Oblíbenou formou je pojmout Den dobra jako teambuildingovou aktivitu s přesahem. Tato aktivita bývá plná silných emocí, vždy je ale uchopena pozitivně – že děti, i když s obtížnějším začátkem života, mají možnost tvořit svůj příběh a ten může být šťastný a láskyplný. Zakoupit Den dobra je možné za 20 000 Kč.
     
  • Adopce porodnice – druhým programem je Adopce porodnice, kdy firma nebo skupina jednotlivců zajistí deset plně vybavených kufříků vzpomínek pro odložená miminka na rok, a stane se tak jejím patronem. Částka pro zajištění deseti kufříků do jedné nemocnice je 45 000 Kč ročně. Součástí je opět možnost kufříky přímo v nadaci připravit a dále potom společně se zástupci NF kufříky do konkrétní nemocnice odvézt a popovídat si s tamním personálem.

Klíčové je šířit povědomí o projektu mezi širokou veřejnost – každá zmínka pomáhá předávat jeho poslání dál.

Související literaturu a další zdroje informací naleznete také v naší Odborné knihovně.

Zaujal Vás článek a chcete každý měsíc dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru nebo nás sledujte na Facebooku!

 

Odebírat newsletter   Sledovat na Facebooku

 

Autor/ka

Vystudovala ESF MU v Brně, původně působila v bankovnictví. S Nadačním fondem LA VIDA LOCA a jeho činností se poprvé seznámila v roce 2019. Od jara 2023 je součástí týmu na pozici koordinátora projektu Život v kufříku, má na starosti komunikaci s porodnicemi i dárci a kompletní organizaci kolem projektu.

Články: