- Domů
- Týrané dítě ve škole: webináře organizací Spondea a Nadace Sirius
Týrané dítě ve škole: webináře organizací Spondea a Nadace Sirius
Autor/ka: Redakce portálu Šance Dětem
Datum publikace: 03. 10. 2024, Aktualizováno: 05. 11. 2024
Rádi sdílíme webináře, které vznikly ve spolupráci Národního pedagogického institutu ČR, organizace Spondea a Nadace Sirius. Webináře vám představí problematiku násilí na dětech i možnosti rozpoznání týraného či zneužívaného dítěte ve škole, a následné spolupráce OSPOD a školy na řešení jeho situace.
Oba webináře navazují na metodický materiál: "Týrané, zneužívané, zanedbávané dítě ve škole - Doporučené postupy pro pracovníky škol".
Několik odkazů ke stažení:
Dítě má právo na dětství bez násilí
Webinář se věnuje tématu násilí v blízkých vztazích dítěte. Experti z organizace pracující s ohroženými dětmi seznámí účastníky s problematikou násilí v blízkých vztazích (týrání, zneužívání, zanedbávání, domácího násilí). Účastníci se dozvědí, co je násilí, jaké jsou jeho možné formy a jak se děti ohrožené násilím v blízkých vztazích mohou projevovat. Účastníci budou seznámeni s tím, čeho si mohou u ohrožených žáků všimnout a co lze v takové situaci udělat (např. jak poskytnout dítěti podporu, pokud se chce svěřit apod.). Webinář je určen pro všechny pracovníky školy (dítěte ohroženého násilím v blízkých vztazích si může ve škole všimnout kdokoliv a zároveň se ohrožený žák může svěřit ve škole kterémukoliv pracovníkovi, ke kterému má důvěru).
Odkaz na webinář "Dítě má právo na dětství bez násilí".
Týrané, zneužívané a zanedbávané dítě – Doporučené postupy pro pracovníky školy
Webinář se věnuje tématu násilí v blízkých vztazích dítěte. Zaměřuje se na konkrétní postupy, co dělat, pokud má některý z pracovníků školy podezření na dítě ohrožené násilím v blízkých vztazích (týráním, zneužíváním, zanedbáváním, domácím násilím). Webinář se mimo jiné zabývá tím, kdo ve škole je kompetentní takové situace řešit, jaké možnosti má škola při podpoře žáků ohrožených násilím v blízkých vztazích, v jakých situacích a jak konkrétně se obracet na OSPOD a na Policii ČR, s jakými organizacemi škola může spolupracovat apod. Webinář se také zabývá konkrétními postupy řešení situace žáka ohroženého násilím v blízkých vztazích a je proto vhodný zejména pro pracovníky školního poradenského pracoviště.
Odkaz na webinář "Týrané, zneužívané a zanedbávané dítě ve škole".
Pomohly vám informace v tomto článku?