- Domů
- Problémy dítěte a rodiny
- Problémové chování dospělého k dítěti
- Násilné chování
- Aplikace Bright Sky - pomůže odhalit domácí násilí a nabídne bezplatnou pomoc
Aplikace Bright Sky - pomůže odhalit domácí násilí a nabídne bezplatnou pomoc
Autor/ka: Mgr. Veronika Řídelová (roz. Pitrová)
Datum publikace: 09. 01. 2021, Aktualizováno: 13. 02. 2024
S fyzickým nebo sexuálním násilím ze strany současného či bývalého partnera se podle Evropské agentury pro základní práva setkala každá pátá Češka. Nevyhýbá se ale ani mužům a stejnopohlavním párům. A co teprve dětem, které v rodinách plných násilí mezi mámou a tátou musejí vyrůstat? V Česku jich je asi 170 000. Domácí násilí si nevybírá a týká se nás všech. Každý máme ve svém okolí nejspíš někoho, kdo od svého blízkého víc než lásku a pochopení, zažívá teror a násilí. Obětem i jejich blízkým pomáhá v Česku bezplatná mobilní aplikace Bright Sky.
Obsah článku:
- Jsem v ohrožení?
- Nápad britského policisty v důchodu
- Jak to vypadá v poradně či azylovém domě?
- Nenápadná aplikace
- Kdybych aplikaci tehdy měla
Jsem v ohrožení?
Mobilní aplikace Bright Sky CZ funguje jako rozcestník pro každého, kdo má pochybnosti, jestli by se on sám nebo někdo z jeho blízkých mohl nacházet v násilném vztahu. Hned na začátku se rozděluje do dvou větví: „Hledám radu pro sebe“ a „Chci pomoci někomu jinému“.
Oběti domácího násilí své trápení často dlouho tají – průměrně je to 8 až 10 let. Svou situaci zlehčují, násilnou osobu omlouvají nebo si vše kladou za vinu. Vystoupit z kruhu násilí chce hodně odvahy i času. Není taky jednoduché násilí rozpoznat, když v něm člověk roky žije, nic jiného nezná nebo již zapomněl. K tomu slouží právě dotazník „Jsem v bezpečí?“. Obsahuje 12 otázek, na které se dá odpovědět „ano“ nebo „ne“, a za pár minut každý ví, na čem je a jak by měl postupovat. Stejně tak není vždy jednoduché poznat násilí u blízkých, proto aplikace nabízí obdobný dotazník a ptá se například: „Musí neustále dávat partnerovi vědět, kde se nachází?“ nebo „Obvinil ji někdy partner z nevěry?“
Obrázek
Pokud i přesto přetrvávají pochyby, jestli jde opravdu o násilí, nabízí aplikace přehled typů domácího násilí (kontrolující chování, stalking, online zneužívání, zneužití moci a další), a to formou příběhů, stejně jako příkladů sexuálního násilí či stalkingu. Aplikace obsahuje zároveň i nejčastější mýty, které v souvislosti s domácím násilím ve společnosti bohužel přetrvávají.
Pro řešení situace, ať už prostřednictvím policie nebo poradny pro oběti násilí, je klíčové znát četnost a charakter násilností. K tomu slouží funkce „Můj deník“, kde je možné si bezpečně uchovávat audio, video, foto či textové záznamy, které mohou být následně využity jako důkazy. Výhodou je, že tyto záznamy nezůstávají v telefonu, ale ani se automaticky neodesílají na policii. Přístup k nim má jen dotyčný a je na něm, jak s nimi následně naloží. Celý postup, jak „Můj deník“ používat, je vysvětlen přímo v aplikaci. Unikátní funkcí je pak tlačítko „Vyhledat pomoc“ s kompletní databází poraden a center pro oběti násilí po celém Česku. Hledat lze dle aktuální polohy či po zadání města. Do organizací je možné zavolat nebo napsat e-mail přímo z aplikace.
Nápad britského policisty v důchodu
Za nápadem na tuto aplikaci stojí vysloužilý britský policista John Liversidge, který celý život vyšetřoval vraždy v důsledku domácího násilí. „Setkával jsem se s mnoha případy vražd v rodině. Znám ten chaos a neštěstí, které to může způsobit, jak to lidem změní život,“ vypráví John Liversidge, který u policie sloužil třicet let. Když z vysoké policejní funkce odešel do důchodu, rozhodl se, že najde nástroj, jak pomoci obětem domácího násilí, kterým hrozí riziko (třeba i zabití). Samy si to ale neuvědomují, a tudíž o nich neví ani policie, ani jiné podpůrné organizace. Vznikla proto aplikace Bright Sky, jejíž vývoj financuje Nadace Vodafone. Kromě Česka fungují její národní verze taky ve Velké Británii, Irsku, Rumunsku, Itálii a brzy také v Portugalsku i Jihoafrické republice. Aplikace tak pomáhá tisícům obětí v mnoha zemích.
Jak to vypadá v poradně či azylovém domě?
Možnost kontaktovat skrze aplikaci anonymně poradenskou službu v místě bydliště je zbořením velké bariéry, kterou mnohé oběti násilí mají. Domnívají se, že do poradny nepatří, za svoji situaci se stydí nebo se bojí, že by je návštěva takového místa mohla ještě víc ohrozit a partnera či partnerku vyprovokovat. Často také neví, co od návštěvy mohou očekávat, zdali se za službu platí a kdo se jim bude věnovat.
Proto aplikace Bright Sky obsahuje videa, kde pracovníci těchto služeb srozumitelně představují, na co má oběť násilí nárok. V záložce INFORMACE je možné najít VIDEO: FORMY POMOCI. Je tak možné se podívat do poradny pro oběti domácího násilí, do azylového domu s utajenou adresou či do intervenčního centra. Policistka vysvětluje, kdy volat na linku 158 a představuje nástroje, kterými disponují policisti. Dozvíte se taky, že jako oběť násilného činu máte nárok na ochranu a právní zastoupení zdarma. V takových případech náklady hradí stát.
Nenápadná aplikace
To, že je aplikace určena pro mobilní telefon, z ní dělá relativně bezpečnou záležitost. Telefon je pro každého velmi osobní věc, kterou máme vždy a všude u sebe, a oběť při hledání informací nezanechává žádné stopy jako je tomu třeba v internetovém vyhledavači na rodinném či pracovním počítači. Informace z aplikace si může zjistit třeba na WC, v práci či v MHD. Bright Sky je ke stažení zdarma a instalaci zvládne jistě každý. Jakmile aplikaci stáhnete z Google Play či z App Store (podle typu telefonu) a poprvé otevřete, doporučujeme pečlivě pročíst všechny pokyny k jejímu užívání a správně si ji nastavit.
V Česku funguje aplikace od února 2020 a za prvních 5 měsíců si ji do svých telefonů stáhlo 1300 lidí. Více než 500krát si uživatelé pomocí rychlého dotazníku zjišťovali, jestli jsou v bezpečí, v 270 případech si test dělal někdo, kdo se obával o svého blízkého. Využívá se též funkce Můj deník, pomocí které bylo již uloženo víc než 200 záznamů. „Přál bych si, aby naši aplikaci Bright Sky nemusel nikdo použít, ale víme, že je potřeba a je dobře, že existuje,“ říká Richard Stonavský, předseda správní rady Nadace Vodafone, která aplikaci v Česku uvedla.
Kdybych aplikaci tehdy měla …
Obrázek
Na přípravě české adaptace aplikace Bright Sky spolupracovala Nadace Vodafone s organizací ROSA, která pomáhá týraným ženám v Česku již více než 25 let, dále pak s Ministerstvem vnitra ČR a Policií ČR, které se tématu domácího násilí věnují jak po preventivní stránce, tak v případech, kdy přímo řeší případy domácího násilí.
„Zatím nemáme příběh ženy, která by se díky aplikaci dostala z násilného vztahu, protože proces odchodu bývá velmi zdlouhavý a aplikace je v provozu relativně krátkou dobu – od letošního února,“ vysvětluje Branislava Marvánová Vargová z ROSA-centrum pro ženy a dodává: „Od těch, kteří násilí ve vztahu zažili, a dokázali z něj odejít, víme, že by takový nástroj tehdy velmi ocenili. Ať už pro uchování důkazů, pro anonymní konzultaci s odborníkem nebo pro posouzení vlastní situace,“ dodává.
Jednou z nich je například 32letá Pavla Paskovičová, která se se svým osobním příběhem svěřila v podcastu Slyšíme se? Davida Vaníčka. K psychickému násilí se v jejím vztahu přidalo i to fyzické. „Za jízdy mě vyhodil z auta,“ svěřila se s prvním okamžikem fyzického násilí. „Zabij mě, ať už mám klid,“ zcela vážně pak prosila Pavla svého tehdejšího nepřítele, jak mu sama říká, a dala mu do ruky nůž. Dnes by podle svých slov uvítala, kdyby tehdy kdokoli z lidí v jejím okolí, kteří měli podezření, že je obětí domácí násilí, zavolal policii a rázně zakročil. A pokud by v době, kdy žila s agresorem, byla dostupná aplikace Bright Sky, rozhodně by ji využila pro ukládání důkazů o týrání a velmi vítá i její anonymitu. „Někdy je jednodušší svěřit se cizímu člověku než rodině a nejbližším přátelům. Nestydíte se, nesvazuje vás to, nevidíte brečící rodiče,“ vysvětluje. Obětem domácího násilí, ať už mužům či ženám, vzkazuje: „Uvědomte si, že násilí, ať už psychické nebo fyzické, není normální. Nebojte se a řekněte si o pomoc, protože jedině tak se z toho můžete dostat,“ dodává.
Nadace Vodafone, která aplikaci Bright Sky v Česku provozuje, ji postupně dostává mezi širokou veřejnost – přes kadeřníky, kosmetičky, doručovatele zásilek, lékaře, nebo advokáty, kteří zastupují oběti domácího násilí a aplikaci mohou využít třeba pro ukládání důkazů. K šíření povědomí o aplikaci se můžete připojit i vy, čtenáři Šance Dětem. Pomůžete ji dostat k těm, kdo ji opravdu potřebují.
Domácímu násilí se, kromě aplikace Bright Sky, věnují také Centrum Locika, zvláště na webu Dětství bez násilí, nebo webové sídlo Kolotoč násilí.
Zaujal Vás článek a chcete každý měsíc dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru nebo nás sledujte na Facebooku!
Odebírat newsletter Sledovat na Facebooku
Související literaturu a další zdroje informací najdete v naší Odborné knihovně.
Veškerá instruktážní videa k aplikaci Bright Sky najdete zde.
Domácí násilí zažívají i muži
Domácí násilí nejsou jenom facky a nadávky
Pomohly vám informace v tomto článku?