Zahlcenost, osamělost a neustálá potřeba plánu B, říká o rodičovství odbornice Lucie Ryntová

Datum publikace: 10. 03. 2023
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
„Rodičovství není něco, co by se mělo provozovat v izolaci, to není normální,“ říká v Houpačkách zakladatelka organizace Aperio Lucie Ryntová. „It takes a village to raise a child,“ připomíná africké přísloví. Podle aktuálních dat se v Česku cítí osaměle čtyři pětiny matek malých dětí.

„Být rodič znamená mít neustále připravený plán B, být připraven na změnu,“ popisuje Ryntová, která je i lektorkou vzdělávání dospělých. „Klíčem je smířit se, že všechno nemůžu mít pod kontrolou. Pracujeme s termínem dost dobrý rodič. Být jím úplně stačí. Snižme nároky a soustřeďme se na to, co dokážeme a ne na to, co všechno nestíháme. Jsem taky, dělám toho dost a dělám to dobře,“ říká. Řada rodičů cítí podle Ryntové vedle osamělosti i zahlcenost. „Už víme, že pro přetížené rodiče kurzy time managementu nefungují, nepomáhá jim větší nebo lépe zorganizovaný diář. Často u nich nejde o to stíhat hodně, ale najít si, co je skutečně nejdůležitější,“ dodává.

Celý rozhovor najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/zahlcenost-osamelost-a-neustala-potreba-planu-b-rika-o-rodicovstvi-odbornice-8946375

Matka s dětmi