Být tátou dcery

Autor/ka: Bc. Lukáš Talpa
Datum publikace: 22. 05. 2024, Aktualizováno: 05. 06. 2024
Vztah otce a dcery nebo otce k dceři je velmi důležitý pro její sebevědomí, sebehodnotu, zdraví, bezpečný vývoj, životní spokojenost a i úspěch v budoucím životě. Tátové představují dcerám mužský svět. A podle tátů ho budou dcery posuzovat. Výzkumy ukazují, že aktivně přítomný táta dokáže u své dcery snížit nebezpečí rizikového chování či vzniku závislosti na návykových látkách až o 90 %. Sníží se též pravděpodobnost rozvoje depresí a úzkostí. Být tátou dcery je tedy velká zodpovědnost. Ale také radost.

Obsah článku

Jsem hrdým otcem dvou dcer. A neměnil bych. Tátové, kteří mají dcery a s kterými se potkávám, například na seminářích, které pro otce v Lize otevřených mužů (LOM) vedu, se se mnou shodují v tom, že být tátou dcery či dcer, je ohromně naplňující, dobrodružné, ale zároveň velmi zodpovědné. Nám mužům to otevírá svět ne docela známý. Z toho, že máme dceru, vlastně ohromně profitujeme. Učíme se vidět svět jinak. Ovšem zároveň máme možnost našim dcerám bezpečně představovat ten náš mužský svět. To prostě mámy nedokážou. Ty mají při výchově dcer zase svou důležitou úlohu.

Specifika vztahu mezi otcem a dcerou

Vztah táty s mámou stanovuje standard pro to, co bude očekávat od vztahů s muži i dcera. Pokud je vztah láskyplný a respektující, s velkou pravděpodobností bude takový vztah vyhledávat i ona. A respektující vztah s mámou dcery může táta mít, i když se rozvedou. Pokud je vztah táty k mámě neuctivý, bez respektu k ní a k jejím potřebám, či dokonce násilný, je významná pravděpodobnost, že takové jednání bude dcera tolerovat u svého partnera. Tátové, zamyslete se nad tím, jakého partnera přejete své dceři, a podle toho se chovejte k její mámě.

Význam otce v rámci vývojových období

Obrázek
Otec si hraje s dcerou

Táta je důležitý již v útlém dětství. Už tehdy táta nabízí jiný pohled na svět než máma. Ne lepší, ne horší, prostě jiný. Zapojujte svou dceru do vašich aktivit, a naopak se účastněte těch jejích a zajímejte se o ně. Chodíte-li na fotbal, vezměte ji někdy také na fotbal. Pracujete-li na něčem v garáži, vezměte ji s sebou do garáže. Chystáte se doma připevnit poličku, požádejte ji o pomoc. Jdete-li do galerie, vezměte ji někdy s sebou. Budete-li vařit, zapojte ji. Ukazujete jí tím, že práce nejsou rozdělené na mužské a ženské a napomáháte tak rozbíjet stereotypy, kterým bude dříve či později čelit. Díky pestrosti aktivit bude mít též větší šanci objevit, v čem je skutečně dobrá, co ji baví a čím by se třeba jednou chtěla živit. I kdyby to náhodou bylo vnímáno jako spíše mužské povolání.

Buďte také přítomen v jejím životě. Tak jak ji pozvete do svého světa, nechte se pozvat i do toho jejího. Choďte na besídky do školky. Má-li ráda jiné věci než vy, buďte u toho s ní. Zajímejte se o filmy, které sleduje, knihy, které čte. Udělejte maximum, abyste byli na jejích závodech, vystoupeních či na akcích, které jsou pro ni důležité. Dodá jí to větší sebevědomí a posílí její sebehodnotu. Ptejte se na to, jak vnímá různé věci a respektujte to.

Období před vstupem dcery do puberty je důležité pro upevnění vzájemné důvěry a blízkosti. I proto v LOMu pořádáme víkendové výjezdy pro otce a dceru. Mít společný zážitek, mluvit spolu o ženských hrdinkách a diskutovat spolu nad hodnotami, které máte, je velmi důležité pro upevnění blízkého vztahu a posílení jistoty, že jste jí na blízku.

Ve chvíli, kdy se tátova malá holčička začne měnit v ženu, je velmi důležité, aby tato jistota přetrvala. Dcery mají během této proměny co dělat samy se sebou, a když se jim zároveň začne oddalovat ten nejbližší muž, změna pro ně bude ještě těžší. Buďte jim tak nablízku, jak vám dovolí. Respektujte jejich hranice. Určitě budou jinde, než byly dříve. Ale neznamená to, že vás dcera nemá ráda, či že vás v životě již nepotřebuje. Když bude potřebovat obejmout či se přitulit, pokud jste položil dobré základy, pro objetí si přijde. A vy jí neodmítejte. Cítíte-li, že byste ji chtěl obejmout, raději se zeptejte, zda můžete. Pořád jste pro ni ten nejbližší muž a ona se potřebuje naučit, co je jí příjemné a zažít od vás respekt k jejím hranicím. Ukazujete tím, že je normální, aby je respektoval jakýkoli muž. Nebojte se také citlivě mluvit o první menstruaci či růstu prsou jako o normálních věcech, které k životu ženy prostě patří. Navodí to pocit normálnosti, nikoli něčeho, zač by se měla stydět či se kvůli tomu cítit divně. Zdůrazním ale znovu, že to vyžaduje opravdu citlivý přístup.

Když přijde další muž…

Výzkumy ukázaly, že dcery tátů, kteří se o ně zajímali a byli jim emocionálně blízko, začínaly svůj sexuální život později. Klesalo tak nebezpečí rizikového sexuálního chování, časných těhotenství a dalších. V takovém vztahu dcery ví, že pro bezpečnou náruč mohou přijít za svým tátou a nemusí ji hledat někde jinde.

Obrázek
Otec nese dceru na ramenou

V kontextu toho, kdy dcera navazuje první romantické vztahy, vnímám jako výhodu, že jakožto muž dokážu odhadnout, jak bude reagovat případný nápadník a dcerám vysvětlit, na co si u kluků dávat pozor. Vždyť jsem byl klukem také.

Na co si dát pozor a čemu věnovat pozornost?

Závěrem jedna velmi důležitá věc. Jako táta je dobré být velmi opatrný v komentování postavy a spíše se ho vyvarovat. Nepoužívejte věty typu: „Možná by sis ten koláč dávat neměla,“ či, „seš si jistá, že si chceš ještě přidat?“ nebo, „neměla by sis dát raději salát?“. Velmi varovné pro mě bylo sdílení dcery jednoho kamaráda, která si i v dospělosti vzpomínala na to, že ji podobnou větu táta řekl na začátku puberty. Několik měsíců se pak koukala do zrcadla, jestli neztloustla a bála se dát si, byť jen jednu, sušenku. A to měli velmi hezký a blízký vztah!

Je důležité, abychom nezapomněli našim dcerám polichotit. Říct, že jim to sluší či že jsou krásné. Ovšem nemělo by to být to jediné, co u dcer komentujeme. Bude-li naše oceňování dcer souviset jen se vzhledem, naučí se, že je to to nejdůležitější na čem záleží a od čeho se odvíjí jejich hodnota. Stačí, že jim toto často sděluje okolní svět či sociální sítě. Dejte dcerám zažít, že jejich hodnota je také v něčem jiném – protože je! Vyzdvihněte jejich úspěch ve škole, ve sportu nebo když dokážou něco zařídit či domluvit.

A úplným závěrem. Nezapomeňte svým dcerám říkat, že je máte rádi. I když jsou malé, i když jsou v pubertě, i když jsou dospělé. Pořád budete jejich táta. Ten první důležitý muž v jejich životě. Být tátou dcery je krásné, ale zodpovědné.

Související literaturu a další zdroje informací naleznete také v naší Odborné knihovně.

Zaujal Vás článek a chcete každý měsíc dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru nebo nás sledujte na Facebooku!

 

Odebírat newsletter   Sledovat na Facebooku

Autor/ka

Lektor a metodik programů Patron a Aktivní otcovství v Lize otevřených mužů (LOM). Vystudoval Evangelickou teologickou fakultu Univerzity Karlovy, obor Teologie křesťanských tradic a 11 let byl pastorem. V LOMu vede kurzy pro otce v různých životních situacích (Táta na roztrhání, Cesta pro Otce a dceru, Rozchodem rodina nekončí), pracoval na MPSV na odboru ochrany práv dětí jako metodik náhradní rodinné péče. Dlouhodobě se věnuje problematice ohrožených dětí.

Odborná knihovna:
Články: