Žádné posazování, vodění batolat za ruce a chodítka! Dětem to škodí

Datum publikace: 03. 08. 2022
Periodikum:
prozeny.cz
Rodiče někdy dětem, ve snaze popohnat jejich vývoj a přispět k jejich větší spokojenosti, ubližují. Proč se vyhnout chodítkům, hopsadlům a odrážedlům? A je normální, když dítě dřív stojí, než se naučí sedět?

Děti se po pohybové stránce vyvíjejí svým tempem a různě rychle. V zásadě však u všech platí, že jednotlivé fáze na sebe navazují a neměly by se přeskakovat. Dobře je to vidět třeba na sedu, který je završením motorického vývoje v prvním roce života. „Sedět by dítě mělo tehdy, až se posadí samo, a to bývá velmi často až po tom, co se postaví,“ upozorňuje Vanda Schreierová, instruktorka plavání kojenců a batolat. Občasný sed na klíně, třeba při oblékání či krmení, podle ní nevadí. Trvá krátce a je spojen s nějakou konkrétní činností. Bohužel, předčasné posazování bývá častým rodičovským nebo prarodičovským prohřeškem, zřejmě proto, že se mezi lidmi stále drží fáma, že by děti měly sedět v plus minus šesti měsících, a pokud to tak není, je potřeba jim k tomu pomoci.

Celý článek najdete zde: https://www.prozeny.cz/clanek/zadne-posazovani-vodeni-batolat-za-ruce-a-choditka-detem-to-skodi-82191

Batole chodí