Většina dětí z dětských domovů se potýká s problémy s osamostatněním. Pomoci jim mohou mentoři

Datum publikace: 16. 01. 2023
Periodikum:
irozhlas.cz
Skoro dvě třetiny mladých lidí mají po odchodu z dětského domova potíže s osamostatněním. Upozorňují na to zástupci neziskových organizací, které se jim snaží vstup do běžného života usnadnit. Mladým dospělým, kteří opouštějí dětské domovy, pomáhá například projekt Patron.

Dětství strávili v dětském domově, po dosažení plnoletosti se ale chtějí osamostatnit. Jenže právě s tím mají po odchodu z dětského domova potíže téměř dvě třetiny mladých dospělých. Jak upozorňují zástupci neziskových organizací, chybí jim totiž dospělý vzor, který by jim ve složitých situacích poradil. Mladí lidé pak často spadnou do dluhů nebo skončí bez střechy nad hlavou. Těm, kteří opouštějí dětské domovy, se proto snaží pomoci třeba projekt Patron. „ Je to sakra těžké vystoupit z bubliny, kde se o tebe starají, máš jídlo, peníze, ošacení, najednou jdeš do světa, kde nikoho nemáš a nemáš se kam vrátit," mluví o problémech lidí opouštějících dětské domovy jeden z dobrovolníků - patronů, Pavel Juřenčák. Organizace ho propojila s dospívajícím Davidem. Na schůzkách probírali vše důležité, co patří k dospělému životu.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/deti-detske-domovy-ustavy-osamostatneni-patroj-projekt-pomoc_2301142121_ank

děti