Ve Zlíně mají nedonošené děti logopedku hned po narození, učí je i sát

Datum publikace: 18. 04. 2024
Periodikum:
idnes.cz
Předčasně narozené děti mohou mít v pozdějším věku problémy nejen s mluvením, ale i s jídlem. K tomu, aby potíže byly co nejmenší nebo vůbec žádné, jim může pomoci klinický logoped pro neonatologii.

Zlínská nemocnice nyní otevřela novou ambulanci, kde tento odborník pomáhá předčasně narozeným dětem i dětem s různými syndromy, rozštěpem rtu nebo vývojovými vadami, jako je například Downův syndrom.  Nedonošeňátkům se může věnovat prakticky od narození. Miminko ještě nemá koordinované sání, dýchání nebo polykání, ale už je možné ho stimulovat. „Když zjistím obtíže, snažím se ukázat mamince, jak v pusince miminka funguje koordinace rtů, jazyka a čelisti. Pokud přetrvávají problémy, volíme adekvátní savičky nebo typ krmení. Například cévkou po prstu nebo stříkačkou tak, aby to pro miminko nebylo do budoucna traumatizující,“ přiblížila klinická logopedka novorozeneckého oddělení Tereza Blahová. S předčasně narozenými dětmi začíná pracovat v porodnici a pak pokračuje i po propuštění domů. Pokud je to potřeba, může pomáhat až do tří let „Chceme děti s těmito obtížemi zachytit co nejdříve. Ústa by se jim měla v rámci orálně-motorických pohybových vzorů vyvíjet tak, jak je běžné. V této souvislosti by jim pak neměla dělat problém ani řeč, která je z hlediska motoriky mnohem náročnější než přijímání potravy,“ poznamenala Blahová.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/krajska-nemocnice-t-bati-nedonosene-deti-logopedie.A240418_788409_zlin-zpravy_ppr

Novorozenec leží na dece