Úzkostné děti kryjí křehkost drsným obalem. Prostředí je pro zotavení důležité, říká pediatrička Gonsorčíková

Datum publikace: 19. 04. 2024
Periodikum:
radiozurnal.rozhlas.cz
Poruchami příjmu potravy či sebepoškozováním projevují úzkost ze světa děti, které se dostaly na pediatrické kliniky Thomayerovy nemocnice. „Těm dětem nepomůžeme tím, že jim dáme tablety, antidepresiva nebo léky proti úzkosti. Je to samozřejmě důležitá část, taková kotva, ale zároveň se musí pracovat na odstranění problému: snažíme se s nimi hovořit o tom, co se stalo,“ říká přednostka Lucie Gonsorčíková, která média upoutala sbírkou na vizualizaci opravy kliniky. O co šlo?

Kdybychom se podívali k vám na oddělení, jakou škálu nemocných dětí bychom tam našli?

Škálu nemocných dětí máme velmi pestrou a širokou: od akutních nemocí, když dítě přijde se zápalem plic nebo průdušek, pobyde pár dní a zase odchází zdravé, až po chronicky nemocné pacienty třeba s Crohnovou nemocí, to znamená s nespecifickými střevními záněty. Pak u nás pobývají také děti po transplantaci jater. Nemalou část naší klientely bohužel tvoří i pacienti, dětští nebo náctiletí, s různými psychiatrickými problémy po sebevražedných pokusech. A najdete u nás i děti, které se léčí s tuberkulózou, což je taky taková unikátní věc.

To sebepoškozování u náctiletých a sebevražedné pokusy je velké téma. Rozumím tomu správně, že se tomu dítěti nemůže dostat psychiatrické pomoci, takže místo toho, aby skončilo na dětském oddělení v psychiatrické léčebně, tak skončí u vás?

U nás skončí většinou tehdy, když v rámci toho sebevražedného pokusu udělají něco, co je ohrozí na životě. Nejčastěji to bývá spolykání toxické dávky léků. V tu chvíli to dítě může mít ohrožené své životní funkce a je na nás, na pediatrech – protože to je téma interní – abychom zaléčili tělo v první fázi a teprve ve chvíli, kdy je ten pacient stabilizovaný, ho předáme dále do péče psychiatrů.

Celý článek najdete zde: https://radiozurnal.rozhlas.cz/uzkostne-deti-kryji-krehkost-drsnym-obalem-prostredi-je-pro-zotaveni-dulezite-9216460

Dívka se zakrývá v kapuci mikiny