Úzkost ve společnosti je daní za naši dospělost, říká harvardský psycholog

Datum publikace: 06. 03. 2025
Periodikum:
ct24.ceskatelevize.cz
Nikdy nebudeme mít dokonalý svět a bylo by nebezpečné o něj usilovat, řekl Steven Pinker, profesor psychologie na Harvardově univerzitě, Danielu Stachovi v pořadu Hyde Park Civilizace. Jedná se o jednoho z nejvýznamnějších světových intelektuálů; věnuje se intenzivně tomu, že ukazuje na dobré stránky naší společnosti, které už lidé příliš nevnímají.

Moderní svět je plný rychlých změn, spousty hrozeb, společenské nestability a také úzkosti, obav a depresí. Podle řady výzkumů nebyli lidé v minulosti nikdy tak deprimovaní jako dnes. Leckoho může napadnout otázka: „Proč bych měl být vlastně šťastný?“ Steven Pinker na ni má odpověď. „Žijete dvakrát déle než lidé v předchozích staletích. Je mnohem menší pravděpodobnost, že budete chudý i že se stanete obětí násilí. Naopak je větší pravděpodobnost, že jste chodil do školy docela hodně let a mnohem víc rozumíte světu. Kolem sebe máte spoustu těch věcí, které nám zjednodušují život, jako je vytápění, klimatizace, elektřina, světlo, doprava nebo média. Kdybyste si měli vybrat nějakou dobu, kdy se narodit, kdybyste nevěděli, kým budete, tak je to právě teď,“ řekl v pořadu Hyde Park Civilizace.

Celý článek najdete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/uzkost-ve-spolecnosti-je-dani-za-nasi-dospelost-rika-harvardsky-psycholog-358412

Mladá žena se drží za hlavu