Terapeutka Barbora Pšenicová: Učíme děti rozpoznat duševní obtíže a říct si o pomoc

Datum publikace: 15. 08. 2023
Periodikum:
reflex.cz
Počty dětí a mladých lidí s duševními obtížemi rostou a problémy s dostupností dětské psychiatrie pokračují. Kraje proto stále více spolupracují s neziskovými organizacemi v oboru. Například Nevypusť duši pomáhá s prevencí a osvětou duševních onemocnění už sedm let. A to zejména ve školách. Jak konkrétně mohou dětem a mladistvým pomoci? Podle ředitelky organizace Barbory Pšenicové například tím, že je učí nebát se o duševních obtížích mluvit. Pomáhají jim také vyznat se ve složité síti nejrůznějších typů pomoci.


Kde všude a komu pomáháte?

Nejsme intervenční centrum, neposkytujeme psychoterapii například, ale zaměřujeme se na prevenci a osvětu. Ukazujeme dětem, mladým lidem i dospělým, co znamená být v duševní nepohodě, jak si všimnout varovných signálů, jak se s tím dá pracovat a kde vyhledat pomoc. Primárně se zaměřujeme na středoškoláky a středoškolačky, protože z průzkumů víme, že u 75 procent lidí, kteří se v dospělosti potýkají s duševním onemocněním, se nemoc rozvinula už před 24 rokem života. Jezdíme po středních školách, pracujeme se studujícími, ale i s pedagogickými sbory, které například učíme, jak vést s žákem nebo žákyní podpůrný rozhovor. Vycházíme z předpokladu, že díky péči o duševní zdraví se alespoň u části lidí nemusí nemoc rozvinout do takové míry, aby byla nutná psychiatrická péče.

Celý článek najdete zde: https://www.reflex.cz/clanek/rozhovory/120306/terapeutka-barbora-psenicova-ucime-deti-rozpoznat-dusevni-obtize-a-rict-si-o-pomoc.html

dívka u vody