Sociálních pracovníků je nedostatek. Někteří pracují až s dvojnásobným počtem ohrožených dětí, upozorňuje právnička z kanceláře ombudsmana

Datum publikace: 14. 12. 2022
Periodikum:
radiozurnal.rozhlas.cz
Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček varuje, že orgány sociálně-právní ochrany dětí kolabují. Co všechno mají zaměstnanci těchto orgánů, známých pod zkratkou OSPOD, na starosti? Jak by se jim dalo v jejich náročné práci ulevit? Vladimír Kroc se ptal Evy Hilšerové, právničky z Kanceláře veřejného ochránce práv z odboru rodiny, zdravotnictví a práce.

Orgány sociálně-právní ochrany dětí jsou podle ombudsmana na hraně svých možností. Pokud stát nezačne jednat, může podle něj systém ochrany dětí zkolabovat. Co máte na mysli tím kolapsem?

 

Nejprve bych chtěla vymezit působnost ombudsmana a říct, jak se tento podnět k ombudsmanovi dostal. My šetříme podněty stěžovatelů, které se týkají orgánů státní správy. Mezi jeden z těch úřadů v naší působnosti patří i OSPOD. A v rámci místních šetření, která ombudsman provádí a v jeho pověření zaměstnanci a zaměstnankyně kanceláře ombudsmana jezdí na OSPOD a hovoříme se sociálními pracovníky, prošetřujeme podněty stěžovatelů a samozřejmě v rámci šetření si všímáme i celkového kontextu situace a musím říct, že již delší dobu vnímáme určité potíže, že situace už je hodně na hraně. Jak personální zajištění státu, tak to má samozřejmě vliv i do dalších oblastí, na přetížení pracovníků, na to, že když jsou konána výběrová řízení, jsou velice těžko obsaditelná, protože pracovníci nemají o tuto sféru zájem. Jsou si vědomi toho, že je tam velké přetížení, takže v podstatě vedoucí těchto úřadů mají problémy vůbec personálně ta místa na OSPODech obsadit.

Celý článek najdete zde: https://radiozurnal.rozhlas.cz/socialnich-pracovniku-je-nedostatek-nekteri-pracuji-az-s-dvojnasobnym-poctem-8889360

Smutný chlapec