Rodiče u hospitalizovaných dětí? Ministři chtějí jasnější pravidla pro nemocnice

Datum publikace: 08. 02. 2023
Periodikum:
prazsky.denik.cz
Když podnikatelka, blogerka a influencerka Tereza Salte doprovázela ročního synka s oboustranným zhoubným nádorem na ledvinách na onkologickou léčbu do pražské Fakultní nemocnice v Motole, pochvalovala si přístup sester i lékařů. „O syna se starali a byli rádi, že jsme u něj při veškerých vyšetření a dodáváme mu podporu. Ošetřujícím lékařům a sestrám to mnohdy usnadňovalo výkon,“ řekla.

Poté, co chlapec absolvoval náročnou operaci trvající osm a půl hodiny, byl hospitalizován na ARO a dvou jednotkách intenzivní péče – chirurgické a onkologické. „Na ARO i onkologické JIPce jsme se setkali se vstřícností být u syna kdykoliv. I během noci. Byli jsme tam vítaní. Problém nastal na chirurgické JIPce,“ uvedla. „Pokud bychom jasně neřekli, že známe právo dítěte na nepřetržitou přítomnost rodiče, nedovolili by nám přes noc zůstat. To byl ten klíčový moment. Jsem vděčná za špičkovou medicínskou péči, mrzel mě ale lidský přístup,“ dodala pro Deník.

Metodický pokyn

Není sama, kdo se v některé z nemocnic s podobným problémem setkal. Rodiče, pěstouni či jiný blízký člověk mají přitom podle zákona o zdravotních službách právo být nepřetržitě s nemocným dítětem v nemocnici. Do šesti let jeho věku je to dokonce hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. 

Celý článek najdete zde: https://prazsky.denik.cz/zdravi/nemocnice-pravidla-pro-rodice-hospitalizovanych-deti.html

Nemocnice