Reportáž: Bráchové s autismem. Rodiče jedou nadoraz, ale stejně to někdy nestačí

Datum publikace: 18. 04. 2023
Periodikum:
magazin.aktualne.cz
Rozvinutí poruchy autistického spektra vychází z genetické predispozice, i proto se poměrně často stává, že se stejné rodině narodí více než jedno dítě s autismem. Po narození prvního takového potomka mají rodiče šanci šest až 19 %, že další dítě bude mít stejnou nebo podobnou diagnózu. A pokud půjde o autismus spojený s funkčním postižením, čeká rodinu mimořádně náročná péče.

Trávníčkovi bydlí v domě se zahradou kousek za Prahou. Bratři Maty a Ondra mají chromozomální vadu a každý z nich k tomu navíc i další diagnózy, a to poruchu autistického spektra, epilepsii nebo svalovou hypotonii. Oba chlapci tak vyžadují péči 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Celá rodina vstává časně ráno, aby se stihla připravit na cestu do školy. Když jsou kluci oblečení, vyráží se na vlak. Po něm následuje ještě jízda dvěma autobusy a chvíle chůze. Až po více než hodině cesty pak chlapci přicházejí do speciální základní školy v pražských Malešicích. Cesta ale bývá napínavá - zatímco Maty je v pohybu, spěchá a energie ho žene kupředu, Ondra má na všechno dost času, rozhlíží se a rychlý rytmus mu nevyhovuje. Skloubit potřeby obou chlapců je tak často obtížné. Ve chvíli, kdy se rytmus jednoho či druhého naruší, nastane nepohoda, v horším případě i záchvat. V jednom člověku tak téměř není možné děti do školy odvézt. Podobnou situaci řeší i rodina Jaklova z Ústecka. Dva ze tří sourozenců - Vojtíšek a Jonášek - mají postižení. Karolína Jaklová tak tráví většinu dne péčí o své syny a jejich dopravou na různá místa v okolí města. Rozvézt chlapce do školy, školky nebo na různé druhy terapií často zabere i několik hodin denně. Na nejstaršího syna Jendu kvůli tomu mnohdy nezbývá dostatek času, sil ani pozornosti. 

Celou reportáž najdete zde: https://magazin.aktualne.cz/deti-uplnku-brachove-s-autismem/r~c2240b28da0811edba63ac1f6b220ee8/

Matka drží dítě za ruku