Psycholožka Šulová: Některé děti ani nejedí a opomíjejí základní potřeby, protože do noci hrají hry

Datum publikace: 16. 05. 2023
Periodikum:
forum24.cz
„Dříve mí studenti pátrali po informacích, dělali tematické rešerše. Dnes si kliknou na databázi a vypadne jim tři sta zdrojů. Ale není to výhoda. Často mají pocit zahlcení, nemožnosti se v tom množství orientovat, hledají cesty, jak odlišit „zrno od plev“. Působí to spíše depresivně, než že by měli radost, kolik mají zdrojů,“ říká v rozhovoru pro deník FORUM 24 profesorka Lenka Šulová, vývojová psycholožka. Popisuje, jaký dopad mají sociální sítě na děti a mládež.

Projevila se u dětí narozených po roce 1995–2000 (plná dostupnost internetu v dětství a dospívání) nějaká změna v myšlení a procesech učení?

Je to velká změna, která tím okamžikem do života dětí vstoupila – především v oblasti kognitivních struktur, to jest paměti, pozornosti či způsobu učení a osvojování si nových poznatků. Ale zatím jsem nezaznamenala žádný metodologicky korektní výzkum, který by byl schopný srovnávat projevy této generace s předinternetovou generací. Zatím jsou k dispozici spíše jen pocity, spekulace a výpovědi terapeutů či dalších odborníků, kteří s dětmi pracují v praxi. I kdyby ten úkol nyní někdo řešil metodologicky správně a retrospektivně, tak je velmi obtížné v souboru změn ve společnosti, které proběhly, rozlišit, jak působil konkrétně internet a co byly další ovlivňující faktory. Takový výzkum je velmi obtížně uchopitelný.

Celý článek najdete zde: https://www.forum24.cz/psycholozka-sulcova-nektere-deti-ani-nejedi-a-opomijeji-zakladni-potreby-protoze-do-noci-hraji-hry

dívka s notebookem