Prudce přibylo školáků s vadou řeči. Rodiče nemají čas s nimi mluvit a nechávají to na mobilech

Datum publikace: 02. 05. 2023
Periodikum:
novinky.cz
Špatná artikulace hlásek nebo třeba plynulost řeči. Dětí, které se potýkají s řečovými a komunikačními problémy, významně přibývá. Počty žáků s tímto problémem stouply od roku 2012 na desetinásobek.

Nějakou poruchu tohoto typu má podle odborníků asi každé páté dítě, byť ne vždy dosáhla závažného stupně. Zhruba procento školáků, tedy 10 tisíc, ji má ale takového rázu, že to vyžaduje odbornou péči. Plyne to ze statistik ministerstva školství, které má Právo k dispozici. Podle logopedů k odhalení vad přispěla lepší diagnostika. Problémům se věnuje větší pozornost. Svou daň si ale začíná vybírat i uspěchaný životní styl, kdy mnozí rodiče nemají tolik času na komunikaci s dětmi a jejich roli přebírají mobily, televize a další elektronika. „Vzestupný trend jsme zaznamenali z pozic poradenských pracovníků, ale také coby ředitelé logopedických škol a speciálně pedagogických center pro vady řeči,“ popsala Právu členka Asociace logopedů ve školství Veronika Včelíková. Vyšší zájem podle ní evidu­jí všechna zmíněná centra napříč republikou. Vypovídající jsou i data ze základních škol. Zatímco ve školním roce 2012/2013 evidovaly 1489 žáků s řečovými vadami, což je na tehdejší poměry 0,2 procenta všech školáků, v tomto školním roce je takových dětí už 10 535, zhruba jedno procento.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-prudce-pribylo-skolaku-s-vadou-reci-rodice-nemaji-cas-s-nimi-mluvit-a-nechavaji-to-na-mobilech-40430178

Děti sedí na schodech