Odmala na druhé koleji. Digitální propast hrozí hlavně chudším, říká sociolog Prokop

Datum publikace: 19. 01. 2023
Periodikum:
zpravy.aktualne.cz
Rozdíly v digitálních schopnostech jsou v Česku větší než průměr EU, říká sociolog Daniel Prokop. Problém začíná už v dětství. Část mladých z chudších rodin končí na horších školách a ztrácí možnost technologie smysluplně využívat. To se pak projevuje třeba u žádostí o státní pomoc, kterou teď tato skupina potřebuje. Pomoci by mohly i programy hrazené firmami. Ty nabízí například IT gigant Google.

Podle Prokopa existuje digitální propast – tedy rozdíl mezi těmi, kteří disponují přístupem k technologiím, a těmi, kteří tento přístup nemají – nejen ve starší generaci, ale také v té mladší a střední. U nich přitom hrají roli především sociální rozdíly, které vznikají už v českém vzdělávacím systému.

„Se státem komunikuje elektronicky okolo 80 procent vzdělanějších lidí do 54 let a jen kolem třetiny bez maturity,“ zmiňuje sociolog data evropského statistického úřadu Eurostat.

Starší generace a chudší skupiny na to přitom doplácejí nejvíce právě teď – v době výrazného zdržování prakticky všeho. Kvůli digitální propasti mají tito lidé problém dostat se k elektronickým žádostem o státní peníze, které jim mohou pomoci lépe zvládnout energetickou krizi. „V rámci starší generace s k nim nedostane často ta nižší třída, která by to potřebovala,“ připomíná Prokop.

Celý článek najdete zde: https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/odsunuti-skolou-na-digitalni-propast-doplaceji-hlavne-chudsi/r~f4fd30f2967d11edbc030cc47ab5f122/?utm_source=mediafed&utm_medium=rss&utm_campaign=mediafed

dívka s mobilem