Naše dítě škrtněte, spáchalo sebevraždu. Na komunitní terapii pro "hraničáře" se čeká i přes rok

Datum publikace: 27. 07. 2023
Periodikum:
irozhlas.cz
Zkratkovité chování, nepředvídatelná nálada. I to je hraniční porucha osobnosti. Kdo ji má a chce jít na komunitní terapii, počká si klidně rok a půl. Proč? Jak taková terapie vypadá? A jaké jiné projevy hraniční porucha osobnosti má? Otázky pro Annu Košlerovou z webu iROZHLAS.cz, která se specializuje na témata související s duševním zdravím.

Co je to přesně hraniční porucha osobnosti? Jak bys ji definovala, představila?

Ona už je teď známá pod pojmem emočně nestabilní porucha osobnosti, ale lidé ji často znají pod názvem hraniční porucha osobnosti. Jsou to vlastně lidé, kteří se často pohybují v emočních extrémech, mají velké výkyvy nálad, jsou hodně citliví, jednoduše zranitelní a často také mají sklony k sebepoškozování či nějakým pokusům o sebevraždu nebo myšlenkám na sebevraždu. Časté jsou právě třeba emoční výbuchy, nějaká impulzivita. Ti lidé mají problém s udržováním vztahů, protože se často na někoho buď moc upnou, anebo je naopak úplně zavrhnou. A tady to je něco, co se může měnit z minuty na minutu.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/vinohradska-12-hranicni-porucha-osobnosti-komunitni-terapie-dusevni-zdravi_2307270600_nel

černá kniha a květina